Jump to content

προβλημα gel αλγη


Χαλκίδης.Κ

Recommended Posts

Kαλησπέρα στο forum.Μια μικρη βοηθεια.βγαζει gel αλγη στα τζαμια και στους βραχους ειναι σαν ζελε .ξερει κανενας τι ειναι? 42 λιτρα ενυδρειο αλατότητα 1025 με sump 35 λιτρα Tunze DOC Protein Skimmer 9010 .wave maker ecotech marine vortech mp10.

20170716_191540.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα για δωσε πληροφοριες,ποσο καιρο τρεχει,αντιφωσφωρο εχει?φως και ποσες ωρες?βραχος ζωντανος?απο τιμες-θερμοκρασια- αλατοτητα?σκιμερ?

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

1 ml βότκα?  

 

Κοίτα επειδή πειραματίζομαι πολλά χρόνια με την βότκα, αυτη την βλέννα που μοιάζει με άλγη την έβγαζα και γω όταν τσίμπαγα την δοσολογία παραπάνω.  Μου έβγαινε σε σημεία όπως εσένα. Μόλις μείωνα την δόση, σε μερικές μέρες εξαφανιζόταν. 

 

Αν ειναι να προχωρήσεις με την μέθοδο της βότκας πρέπει να ακολουθήσεις ενα πρωτόκολλο, το οποίο βοηθάει στο να βρείς ποιά ειναι η δόση που χρειάζεται το ενυδρειο σου. 

 

Το έχεις κάνει αυτο? 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το έχω κανει.που θα έπρεπε. Από την βότκα είναι δλδ χμμμ Μαλον θα την κόψω τελιως και θα μεγαλώσω χαιτο.και πως φεύγει αυτή η γλίτσα 

Link to comment
Share on other sites

Αν βιάζεσαι, σιφώναρέ την. Σε λίγες μέρες θα φύγει μόνη της. Αρκει να μην ξαναβάλεις βότκα.

Link to comment
Share on other sites

Αν βιάζεσαι κάνε και μια αλλαγή νερού. Σιγουρα θα βοηθήσει. Διαφορετικά άστη και θα φύγει μονη της.

Στην τελική βακτήρια ειναι....θα αναπτυχθούν και μόλις ο άνθρακας έρθει σε έλλειψη θα αναγκαστούν να υποχωρήσουν. 

 

Περιμένουμε νέα σε λιγες μέρες ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βακτηριοπλακτόν είναι φίλε μου. Δεν θα σου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα. μείωσε τα βακτήρια και τον άνθρακα που προσθέτεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...