Jump to content

Νιτρικα-ταισμα?


Recommended Posts

Έχουμε ένα ενυδρειο με νιτρικά πχ 10 θεωρείτε ότι πρέπει να ταΐζουμε τα κοραλια?Τα κοραλια χρειαζονται τροφη?Στο ενυδρειο γίνονται εβδομαδιαίες αλλαγές.Ακουω την γνώμη σας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πείτε να μάθουμε γιατί σε αυτή τη φάση είμαι τώρα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@nasos εσύ με τα μηδενικά νιτρικα μη κάνεις like...με τρολαρεις?

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα άποψη μου είναι ότι όλα εξαρτώνται από την ύπαρξη ιχνοστοιχείων και την ιχθυοφορτωση.. Αν οι αλλαγές γίνονται σταθερά και το τάισμα των ψαριών και συνεπώς και οι αφοδευσεις είναι σταθερές τα κοράλλια έχουν τροφή..Προσωπικά επειδή ταιζω ελαφριά και μια φορά την μέρα τα ψάρια λόγω μικρής ιχθυοφορτισης προσθέτω πέντε ml φαγητό για κοράλλια δύο μέρες πριν από κάθε αλλαγή και δεν έχω θέμα, πάντως αν το αλάτι είναι για κοράλλια και όχι για fish only εκτός από κάποια κοράλλια που θέλουν target feeding δεν θεωρώ ότι χρειάζεται επιπλέον τροφή...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

με νιτρικά στο 10 σημαίνει ότι υπάρχει πληθώρα θρεπτικών στο νερό για τροφή στα κοράλλια.

Δεν θα τάιζα τίποτα γενικά εκτος εάν ήμουν στο απόλυτο μηδεν. Μη ξεχνάμε ότι κύρια πηγή τροφής των ζωντανών μας είναι το φώς.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μένα, αναλόγως τα κοράλλια. Π.χ euphyllia, caulastrea, lobophyllia,bubble,brain coral θα τα τάιζα 1 -2 φορές την εβδομάδα γαρίδα ή καλαμάρι.

 

Για σκληρά θα ήμουν ποιό σφιχτός στο τάισμα.  

 

Κατα την γνωμη μου ΝΟ3  δεν επαρκούν σε ενα full stock συστημα.  Χρειάζονται και τα ιχνοστοιχεια.  Αλιως θα είχαμε όλοι ενα ενυδρειο με ΝΟ3 στο 10 και θα βάζαμε τα πάντα ολα.  Η άλγη που έχουν μέσα τα κοράλλια ειναι συμβιωτική και νομιζω δεν επαρκεί 100% μόνο το φως. Κάποια στιγμη θα καταρρεύσει το κοράλλι. (θεωρητικά μιλώντας πάντα) :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα!
Δεν έχω άποψη! 
Περιμένω να διαβάσω όσους γνωρίζουν περισσότερα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

On 7/17/2017 at 5:10 ΜΜ, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Για μένα, αναλόγως τα κοράλλια. Π.χ euphyllia, caulastrea, lobophyllia,bubble,brain coral θα τα τάιζα 1 -2 φορές την εβδομάδα γαρίδα ή καλαμάρι.

 

Για σκληρά θα ήμουν ποιό σφιχτός στο τάισμα.  

 

Κατα την γνωμη μου ΝΟ3  δεν επαρκούν σε ενα full stock συστημα.  Χρειάζονται και τα ιχνοστοιχεια.  Αλιως θα είχαμε όλοι ενα ενυδρειο με ΝΟ3 στο 10 και θα βάζαμε τα πάντα ολα.  Η άλγη που έχουν μέσα τα κοράλλια ειναι συμβιωτική και νομιζω δεν επαρκεί 100% μόνο το φως. Κάποια στιγμη θα καταρρεύσει το κοράλλι. (θεωρητικά μιλώντας πάντα) :) 

Προσθέτοντας αμινοξέα Ευγενιε στο σύστημα των 10 νιτρικών δεν υπάρχει κανένα θέμα στα κοραλια και ας μην τάισεις ποτε.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

On 7/17/2017 at 3:24 ΜΜ, το μέλος pan_Oz έγραψε:

με νιτρικά στο 10 σημαίνει ότι υπάρχει πληθώρα θρεπτικών στο νερό για τροφή στα κοράλλια.

Δεν θα τάιζα τίποτα γενικά εκτος εάν ήμουν στο απόλυτο μηδεν. Μη ξεχνάμε ότι κύρια πηγή τροφής των ζωντανών μας είναι το φώς.

 

+1000

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου ειναι να ¨"διαβάζεις " το ενυδρειο σου!

Πιστεύω τα ζωντανά θα σου πουν τι να κανεις!

Οι τιμες δεν ειναι απόλυτες και τα ακρα δεν θα συχωρέσουν !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να δω και αλλες τοποθετησεις,......

Link to comment
Share on other sites

Νίκο θεωρώ πολύ σημαντικές τις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού. Με ένα καλό αλάτι πιστεύω είναι μια χαρά τα κοράλλια. Ίσως αραιά και που να έκανα target στα lps ανάλογα με την εικόνα τους βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

On 23/7/2017 at 7:51 ΠΜ, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Νίκο θεωρώ πολύ σημαντικές τις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού. Με ένα καλό αλάτι πιστεύω είναι μια χαρά τα κοράλλια. Ίσως αραιά και που να έκανα target στα lps ανάλογα με την εικόνα τους βέβαια.

Οταν λες καλο αλατι τι εννοεις?Ωραια πασα εδωσες ......

Link to comment
Share on other sites

Nίκο εννοώ αλάτι από τις γνωστές εταιρίες του χώρου που να είναι για reef. Εκτός από βελτιωμένες τιμές σε Mg Ca KH που θέλουμε στο reef, θεωρητικά είναι πιο πλούσια και σε πληθώρα άλλων στοιχείων που ίσως δεν έχουν τα απλά αλάτια για F/O. Και επειδή δεν είμαι άνθρωπος της υπερβολής, δεν εννοώ τα πολύ ακριβά προβιοτικά  αλάτια που έτσι και αλλιώς νομίζω είναι για ειδικές χρήσεις. Πιστεύω Νίκο πως ένα ενυδρείο με κοράλλια, πολλές φορές μεγάλης αξίας, αξίζει αυτό το έξτρα έξοδο ενός καλού αλατιού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...