Jump to content

Recommended Posts

On 1/8/2017 at 2:19 ΠΜ, το μέλος Rik έγραψε:

....... Αλλα βλεπετε εγω δεν ειμαι Σταματης να  σας μιξοκλαιω να του ριξετε κοκκινη καρτα.... ......

 

 

Ειλικρινά δεν το καταλαβενω αυτό που γράφεις .

Νόημα δε βγαίνει έτσι όπως είναι γραμμένο και υπάρχει ο κίνδνος να το πάρω στραβά ... αν θέλεις διευκρίνησε τι εννοείς .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα παιδια!θα μιλησω εκ μερους των νεων χομπιστων αφου κ γω ειμαι ενας απο αυτους(ασχολουμε 2 χρονια+) οποτε η εμπειρια μου θεωρειτε ανυπαρκτη μπροστα στην δικη σας...δεν χρειαζετε καθε φορα που μιλαμε για στρωσιμο να βγαινουν μαχαιρια και χατζαρια..αυτο που θελει να μαθει ενας καινουριος χομπιστας(πιστευω) δεν ειναι τα ποσα mg αμμωνιας θα συγκεντρωσει σε ενυδρειο αλλα εναν ασφαλη τροπο να στρωσει το ενυδρειο του χωρις απωλειες..(προσωπικα για μενα ειναι τα βακτηρια με λιιιιιιγο τροφη)οταν ο αλλος βλεπει επιστημονικες μελετες...τρελες μετρησεις..και γενικα οτι εχετε επισυναψει παθαινει αμοκ και μονο αποτρεπτικο χαρακτηρα εχει ωστε να προσεγγισουμε κιαλλο κοσμο σε αυτο το υπεροχο χομπυ!ειναι σαν να προσπαθεις να εξηγησεις σε εναν ανθρωπο την πληρη λειτουργεια του οργανισμου του..το πως κυκλοφορει το αιμα..το πως αναπτυσετε,το πως πρεπει να χτυπαει η καρδια..αμα τα διαβαζατε ολα αυτα για την υπαρξη σας θα σας επιανε πανικος!!!ομως δεν το κανουμε γιατι ειναι η φυση μας..ετσι κ ενα ενυδρειο λοιπον.πιστευω οτι αναλωνομαστε αδικα με το να ψαχνουμε φουλ επιστημονικους ορους κ μετρησεις σε μικροσκοπιο για να περασει απλα το δικο μας...3 ειναι οι βασικοι τροποι και θα πρεπει να τους υποδυκνιουμε στους νεους και απο κει και περα θα διαλεξουν εκεινοι το πως και θα αποκτησουν και εκεινοι με την σειρα τους την εμπειρια!οχι οτι δεν χρειαζοντε μετρησεις ουτε οτι τα πεταμε κ ολα ειναι μπλουμ ετοιμα..μην παρεξηγηθω!ευχαριστω για τον χρονο σας και συγγνωμη για τα οποια ορθογραφικα!!

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Δίας said:

Τελικα πως να το στρωσω το ενυδρειο που στηνω θα μου πειτε;

:D

προσωπικη αποψη, κοιτα τους τροπους που προτεινονται, διαβασε τη διαδικασια για τον καθε ενα κ διαλεξε αυτον που πιστευεις οτι μπορεις να εκτελεσεις με επιτυχια. στα ψιλα γραμματα για τον καθενα υπαρχουν οι προυποθεσεις επιτυχιας, με ολους μπορεις να τα καταφερεις, διαλεξε προσεκτικα κ προχωρα προσεκτικοτερα! ως νεα κ εγω, θα προτεινα σε αλλους νεους το μπολι, αλλα αυτη ειναι παλι η προσωπικη μου αποψη.

 

44 minutes ago, νικολας86 said:

καλημερα παιδια!θα μιλησω εκ μερους των νεων χομπιστων αφου κ γω ειμαι ενας απο αυτους(ασχολουμε 2 χρονια+) οποτε η εμπειρια μου θεωρειτε ανυπαρκτη μπροστα στην δικη σας...δεν χρειαζετε καθε φορα που μιλαμε για στρωσιμο να βγαινουν μαχαιρια και χατζαρια..αυτο που θελει να μαθει ενας καινουριος χομπιστας(πιστευω) δεν ειναι τα ποσα mg αμμωνιας θα συγκεντρωσει σε ενυδρειο αλλα εναν ασφαλη τροπο να στρωσει το ενυδρειο του χωρις απωλειες..(προσωπικα για μενα ειναι τα βακτηρια με λιιιιιιγο τροφη)οταν ο αλλος βλεπει επιστημονικες μελετες...τρελες μετρησεις..και γενικα οτι εχετε επισυναψει παθαινει αμοκ και μονο αποτρεπτικο χαρακτηρα εχει ωστε να προσεγγισουμε κιαλλο κοσμο σε αυτο το υπεροχο χομπυ!ειναι σαν να προσπαθεις να εξηγησεις σε εναν ανθρωπο την πληρη λειτουργεια του οργανισμου του..το πως κυκλοφορει το αιμα..το πως αναπτυσετε,το πως πρεπει να χτυπαει η καρδια..αμα τα διαβαζατε ολα αυτα για την υπαρξη σας θα σας επιανε πανικος!!!ομως δεν το κανουμε γιατι ειναι η φυση μας..ετσι κ ενα ενυδρειο λοιπον.πιστευω οτι αναλωνομαστε αδικα με το να ψαχνουμε φουλ επιστημονικους ορους κ μετρησεις σε μικροσκοπιο για να περασει απλα το δικο μας...3 ειναι οι βασικοι τροποι και θα πρεπει να τους υποδυκνιουμε στους νεους και απο κει και περα θα διαλεξουν εκεινοι το πως και θα αποκτησουν και εκεινοι με την σειρα τους την εμπειρια!οχι οτι δεν χρειαζοντε μετρησεις ουτε οτι τα πεταμε κ ολα ειναι μπλουμ ετοιμα..μην παρεξηγηθω!ευχαριστω για τον χρονο σας και συγγνωμη για τα οποια ορθογραφικα!!

συμφωνω κ εγω ως νεα, αλλα υπαρχουν τα αρθρα για τους νεους κ τα αρθρα για τους πιο παλιους χομπιστες. ειπες πολλες σωστες κουβεντες παντως κ ελπιζω να μην πανε στο βροντο..

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Δίας έγραψε:

Τελικα πως να το στρωσω το ενυδρειο που στηνω θα μου πειτε;

:D

Τα παιδια πιστευω οτι σε καλυψανε στης οποιες αποριες εχεις.ασε τα στρωσιματα να ριξουμε καμοια τουφεκια φετος.:bow:

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιους είναι αποτρεπτικό να γράφουν και να συμμετέχουν σε ένα φόρουμ όπου υπάρχει έντονη αντιπαράθεση σε συνολικό και σε ατομικό επίπεδο, προσωπικά όμως αυτό εμένα δεν με αποτρέπει, αντιθέτως ο συντηρητισμός, η απρομήθεια νέων γνώσεων, και τα σνομπαρίσματα  πατώντας πάνω στο δήθεν χιούμορ προσωπικά με αποτρέπουν να γράφω κάτι το νέο κάτι το διαφορετικό.

Έχει γραφτή πολλές φορές και έχει αναφερθεί πολλές φορές το πόσο εύκολο είναι να στήσουμε ένα ενυδρείο και να το συντηρήσουμε αρκεί να κρατούμε κάποιες αρχές που δεν είναι δύσκολες.-

Από εκεί και πέρα υπάρχουν και άτομα που πέρα απο αυτά τα βασικά θέλουν και επιδιώκουν να μάθουν κάποια ποιο δύσκολα και ποιο πολυσύνθετα πράγματα-γνώσεις. και για αυτό γίνονται τέτοιου είδους συζητήσεις και όποιος θέλει συμμετέχει ή όχι.  Ο σκοπός είναι μόνο η γνώσεις, ούτε να επιβάλει ο ένας της γνώσεις του ούτε ο άλλος, η διαφωνίες και η κόσμιες αντιπαραθέσεις είναι μέσα στο πρόγραμμα, δυστυχώς όμως και τα πισωμαχαιρώματα και η αναίτιες προκλήσεις. Εδώ οφείλουν να επέμβουν οι συντονιστές όχι αόριστα και γενικά αλλά αποχετευμένα όπου αντιλαμβάνονται ανάλογες προσβολές και αναίτιες επιθέσεις.

 

Και για να μην μιλώ αόριστα

Θεωρό πως ο @Rik αναίτια επιτέθηκε στον Σταμάτη ή έτσι φαίνεται τουλάχιστον απο την δικιά μου οπτική γωνιά.

@Δίας ξέρεις πολύ καλά πως στρώνετε ένα ενυδρείο και δεν βλέπω τον λόγο που ρωτάς.

@νικολας86 Όποιος δεν κατέχει την ΑΒ δεν μπορεί να καταλάβει της λέξεις, τέτοιου είδους συζητήσεις είναι για προχοριμένους και είναι αυτονόητο κάποια πράγματα να μην τα καταλαβαίνουν, αλλά να είναι αποτρεπτικές τέτοιους είδους συζητήσεις το θεωρό λίγο υπερβολή. Εσένα μπορεί να σου φέρνει πανικό το πως λειτουργεί το ανθρώπινο σώμα, εμένα όμως με ενδιαφέρει και νομίζω και άλλους πολλούς ανθρώπους ιδιαίτερα αυτή που ασχολούνται με επαγγέλματα υγείας. Εσύ θεωρείς ότι αναλωνόμαστε άδικα και κατ΄επέκταση άσκοπα με τέτοιου είδους θέματα,και αδίκως ασχολούμαστε με ποιο βαθιές γνώσεις, μην ξεχνάς όμως πως υπάρχουν έστω και λίγα άτομα που τους ενδιαφέρουν τέτοιου είδους γνώσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε μου Χρηστο την καλησπερα μου.

Ρωταω χιουμοριστικα για να κατευνασω τα πνευματα.

Αν ηθελα να ριξω λαδι στη φωτια ξερεις πολυ καλα οτι θα μπορουσα ανετα να το κανω με το γαντι,και μετα να καθομαι να γελαω.

Χαιρομαι που τα ειπαμε.Να εισαι καλα. :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Για κάποιους είναι αποτρεπτικό να γράφουν και να συμμετέχουν σε ένα φόρουμ όπου υπάρχει έντονη αντιπαράθεση σε συνολικό και σε ατομικό επίπεδο, προσωπικά όμως αυτό εμένα δεν με αποτρέπει, αντιθέτως ο συντηρητισμός, η απρομήθεια νέων γνώσεων, και τα σνομπαρίσματα  πατώντας πάνω στο δήθεν χιούμορ προσωπικά με αποτρέπουν να γράφω κάτι το νέο κάτι το διαφορετικό.

Έχει γραφτή πολλές φορές και έχει αναφερθεί πολλές φορές το πόσο εύκολο είναι να στήσουμε ένα ενυδρείο και να το συντηρήσουμε αρκεί να κρατούμε κάποιες αρχές που δεν είναι δύσκολες.-

Από εκεί και πέρα υπάρχουν και άτομα που πέρα απο αυτά τα βασικά θέλουν και επιδιώκουν να μάθουν κάποια ποιο δύσκολα και ποιο πολυσύνθετα πράγματα-γνώσεις. και για αυτό γίνονται τέτοιου είδους συζητήσεις και όποιος θέλει συμμετέχει ή όχι.  Ο σκοπός είναι μόνο η γνώσεις, ούτε να επιβάλει ο ένας της γνώσεις του ούτε ο άλλος, η διαφωνίες και η κόσμιες αντιπαραθέσεις είναι μέσα στο πρόγραμμα, δυστυχώς όμως και τα πισωμαχαιρώματα και η αναίτιες προκλήσεις. Εδώ οφείλουν να επέμβουν οι συντονιστές όχι αόριστα και γενικά αλλά αποχετευμένα όπου αντιλαμβάνονται ανάλογες προσβολές και αναίτιες επιθέσεις.

 

Και για να μην μιλώ αόριστα

Θεωρό πως ο @Rik αναίτια επιτέθηκε στον Σταμάτη ή έτσι φαίνεται τουλάχιστον απο την δικιά μου οπτική γωνιά.

@Δίας ξέρεις πολύ καλά πως στρώνετε ένα ενυδρείο και δεν βλέπω τον λόγο που ρωτάς.

@νικολας86 Όποιος δεν κατέχει την ΑΒ δεν μπορεί να καταλάβει της λέξεις, τέτοιου είδους συζητήσεις είναι για προχοριμένους και είναι αυτονόητο κάποια πράγματα να μην τα καταλαβαίνουν, αλλά να είναι αποτρεπτικές τέτοιους είδους συζητήσεις το θεωρό λίγο υπερβολή. Εσένα μπορεί να σου φέρνει πανικό το πως λειτουργεί το ανθρώπινο σώμα, εμένα όμως με ενδιαφέρει και νομίζω και άλλους πολλούς ανθρώπους ιδιαίτερα αυτή που ασχολούνται με επαγγέλματα υγείας. Εσύ θεωρείς ότι αναλωνόμαστε άδικα και κατ΄επέκταση άσκοπα με τέτοιου είδους θέματα,και αδίκως ασχολούμαστε με ποιο βαθιές γνώσεις, μην ξεχνάς όμως πως υπάρχουν έστω και λίγα άτομα που τους ενδιαφέρουν τέτοιου είδους γνώσεις.

Να σου πω κ γω με την σειρα μου οτι δεν λειτουργει για μένα αποτρεπτικά ουτε άκουσα κάτι που δεν έχω ξανά ακούσει..παρομοιαζω όμως την θέση μου με εναν νεο χομπυστα  που τον παροτρινουμε ώστε να διαβάσει το κυκλο του αζώτου,να μπαίνει εδώ κ να βλέπει όλο αυτό το κατεβατο..!!ελπίζω να καταλαβαίνεις πως το εννοω.φαινετε βουνό,δύσκολο..σε αυτό έμεινα.και όταν βλέπω πιο παλιούς να ερχοντε σε έντονη αντιπαράθεση ειτε μέσα εδώ ειτε εξω απο εδώ διχαζομαι κ κάνω του κεφαλιού μου..και ξανά λέω..ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ φέρνω!

Link to comment
Share on other sites

@Δίας μετατράπηκες σε ένα άλλο Χασκυ έρχεσαι και φεύγεις όπως η πρόσφατη έκλειψη ηλίου ηλίου, εγώ τουλάχιστον εμφανίζομαι σε κάθε πανσέληνο :)

Στράτο εσύ όχι με το γάντι αλλά και με πούπουλο μπορείς να ρίξεις λάδι στην φωτιά :) λόγο παλαιότητας λες πράγματα που μπορούν να τα πιάσουν μόνο όσοι σε ξέρουν και όσοι είναι παλιοί στο φόρουμ, οι άλλοι δεν σε πιάνουν.

ΥΓ και εγώ χάρηκα που τα είπαμε έστω και με αυτόν τον τρόπο, να σου πω με λείπουν λίγο τα παλιά τηλ όταν ήμασταν διαιτητές στην ομάδα προτού βγούμε σε σύνταξη.

 

 

@νικολας86 καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά τη να κάνουμε, να μην μιλάμε καθόλου για να μην πιάσει τρέμουλο τους νέους :) . Όσο για της αντιπαραθέσεις έχεις δίκαιο αλλά πλέον έγινα χοντρόπετσος γιατί σπάνια υπάρχει θέμα που να είναι κάπως έτσι και γιουβέτσι και να μην την δει κάποιος στραβά. Στην αρχή ο αρχάριος θα πικραθεί αλλά σιγά σιγά θα πει, ...ε εντάξει Έλληνες είμαστε και είναι νορμάλ θα στρώσουμε το 3017 λίγο υπομονή θέλει μερικές γενιές.

 

Αυτά, έως το επόμενο φεγγάρι τα ξαναλέμε και Στράτο εμείς θα τα ξανά πούμε στην επόμενη έκλειψη.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Δίας said:

Αγαπητε μου Χρηστο την καλησπερα μου.

Ρωταω χιουμοριστικα για να κατευνασω τα πνευματα.

Αν ηθελα να ριξω λαδι στη φωτια ξερεις πολυ καλα οτι θα μπορουσα ανετα να το κανω με το γαντι,και μετα να καθομαι να γελαω.

Χαιρομαι που τα ειπαμε.Να εισαι καλα. :)

καθομαι εγω κ απανταω σαν τη χαζη.. :cigar:

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

@Δίας μετατράπηκες σε ένα άλλο Χασκυ έρχεσαι και φεύγεις όπως η πρόσφατη έκλειψη ηλίου ηλίου, εγώ τουλάχιστον εμφανίζομαι σε κάθε πανσέληνο :)

Στράτο εσύ όχι με το γάντι αλλά και με πούπουλο μπορείς να ρίξεις λάδι στην φωτιά :) λόγο παλαιότητας λες πράγματα που μπορούν να τα πιάσουν μόνο όσοι σε ξέρουν και όσοι είναι παλιοί στο φόρουμ, οι άλλοι δεν σε πιάνουν.

ΥΓ και εγώ χάρηκα που τα είπαμε έστω και με αυτόν τον τρόπο, να σου πω με λείπουν λίγο τα παλιά τηλ όταν ήμασταν διαιτητές στην ομάδα προτού βγούμε σε σύνταξη.

 

 

@νικολας86 καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά τη να κάνουμε, να μην μιλάμε καθόλου για να μην πιάσει τρέμουλο τους νέους :) . Όσο για της αντιπαραθέσεις έχεις δίκαιο αλλά πλέον έγινα χοντρόπετσος γιατί σπάνια υπάρχει θέμα που να είναι κάπως έτσι και γιουβέτσι και να μην την δει κάποιος στραβά. Στην αρχή ο αρχάριος θα πικραθεί αλλά σιγά σιγά θα πει, ...ε εντάξει Έλληνες είμαστε και είναι νορμάλ θα στρώσουμε το 3017 λίγο υπομονή θέλει μερικές γενιές.

 

Αυτά, έως το επόμενο φεγγάρι τα ξαναλέμε και Στράτο εμείς θα τα ξανά πούμε στην επόμενη έκλειψη.

Χρηστο μου παντα εδω ειμαι.Δεν εφυγα ποτε.Απλα τα προβληματα,η κριση,που πλεον εγινε ανθρωπιστικη,μας κραταει στη σιωπη.

Απλα να κοιταμε πως να περναμε καλα ολοι μας.Ας μεινουμ στην ακρη επιτελους οι αντιπαραθεσεις.Κι εμενα μου λειπουν τα παλια Χρηστο ;)

 

Νικολα την καλησπερα μου φιλε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος fwtini έγραψε:

καθομαι εγω κ απανταω σαν τη χαζη.. :cigar:

 

Καλησπερα Φωτεινη.Μην νευριαζεις.Καλα εκανες και απαντησες.Που να ξερεις τι οργιο ειμαι χαχαχαχαααα

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Δίας έγραψε:

Ναι Φωτεινη,θα διαβασω και θα δω.

 

:D:D

μονο διαβαστα καλα και πες τα και σε μενα

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Spy74 έγραψε:

μονο διαβαστα καλα και πες τα και σε μενα

Θα σου κανω ιδιαιτερα εσενα ρε :P

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Δίας έγραψε:

Θα σου κανω ιδιαιτερα εσενα ρε :P

:bigemo_harabe_net-115:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 23/8/2017 at 3:44 ΠΜ, το μέλος Δίας έγραψε:

Τελικα πως να το στρωσω το ενυδρειο που στηνω θα μου πειτε;

:D

 

Παίρνα για τα ιδιέταιρα μαθήματα !!! :angel:

 

Σού έχω και μπύρες για να σε βοηθήσουν να τα εμπεδώσεις !!!!  :drunk:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Στους μόνιμους κινδυνους, και καλό είναι να εντυπωθεί αυτό καλά στο μυαλό του εκπαιδευόμενου, περιλαμβάνεται το διαλυμένο οξυγόνο και η αμμωνία.

Το οξυγόνο επειδή το έχουν ανάγκη συνεχώς για να αναπνέουν και η αμμωνία επειδή είναι δηλητήριο που παράγεται από τα ίδια τα ψάρια (και από σαπίζουσα οργανική ύλη) και το οποίο δηλητήριο πρέπει να μην του επιτραπεί να φθάσει σε ορισμένη τοξική συγκέντρωση. Αρα η αμμωνία πρέπει συνεχώς να απομακρύνεται από το νερό της εκτροφής( κυκλος του αζωτου).

Για το οξυγόνο εξυπακούεται ότι καθώς τα ψάρια αναπνέουν και το καταναλώνουν, πρέπει συνεχώς να αναπληρώνεται με καινούργιο (αναταραξη της επιφανειας του νερου, αεραντλιες, κλπ).

Στους περιστασιακούς κινδυνους περιλαμβάνονται πολλοί άλλοι και ποικίλοι όπως ασθένειες, τοξικά στοιχεία, απότομες μεταβολές θερμοκρασίας, χάσιμο νερού κ.ά.

Ολα τα παραπάνω μπορούν να συμβούν και να δυσκολέψουν ή ακόμα και να καταστρέψουν την καλλιέργεια, όμως με την επιμέλεια και το σωστό σύστημα διαχείρισης του καλλιεργητή η πιθανότητα να επέλθουν διατηρείται ελάχιστη.

Ενα κοινό στοιχείο που συνδέει όλους τους παραπάνω κινδύνους (μόνιμους και περιστασιακούς) είναι η δράση τους στα ψάρια. Αμεσα ή έμμεσα, έντονα ή ελαφρά, εξωτερικά ή εσωτερικά, επιδρούν στο σώμα του ψαριού διά των οργάνων και των φυσιολογικών και μεταβολικών διεργασιών του, το καταπονούν και τελικά το σκοτώνουν. Το αποτέλεσμα, αν η κατάσταση αφεθεί να γίνει ακραία, είναι το ίδιο.

Μια καλλιεργούμενη βιομάζα ψαριών που δεν αυξάνεται σωστά, άρα χάσιμο πρώτων υλών και ενέργειας που τους παρέχουμε, ή ακόμα χειρότερα και καταστροφικά, θάνατος ψαριών που σημαίνει οριστικό χάσιμο κάθε παροχής (τροφή, ενέργεια, ενισχυτικά) που τους είχε όλον αυτόν τον καιρό δώσει ο καλλιεργητής.

Οποιος λοιπόν νομίζει ότι μπορεί να εκπαιδεύσει ανθρώπους στις ιχθυοκαλλιέργειες μόνο με διδασκαλία ειδικών τεχνικών για το κάθε είδος ψαριου, χωρίς πρώτα να διασφαλίσει ότι ο εκπαιδευόμενος έχει καταλάβει καλά τα βασικά της βιολογίας-φυσιολογίας των ψαριών και τα βασικά του μεταβολισμού των, καθώς και τις φυσικο-χημικές ιδιότητες και διεργασίες του νερού, ή απατάται ή απατά.

 

Πρέπει λοιπον σε αυτό το σημείο να ξεκαθαριστεί κάτι πολύ σημαντικό. Τα ψάρια πρέπει να παραμένουν υγιή καθ’όλη τη διάρκεια της εκτροφής. Οι ασθένειες που μπορεί και να τα σκοτώσουν επισυμβαίνουν σε ψάρια εξασθενημένα και ταλαιπωρημένα εξαιτίας κακών συνθηκών καλλιέργειας. Κακές συνθήκες καλλιέργειας νοούνται πρωτίστως κακές

συνθήκες ποιότητας νερού. Χαμηλή περιεκτικότητα οξυγόνου, υψηλές συγκεντρώσεις αμμωνίας ή και τα δύο μαζί (ακόμα χειρότερα), σημαίνει ψάρια αδύνατα έτοιμα να αρρωστήσουν εξαιτίας παθογόνων οργανισμών οι οποίοι σε άλλες συνθήκες (πολύ οξυγόνο, χαμηλή αμμωνία) δεν θα μπορούσαν πιθανότατα να τα προσβάλλουν.........

 

Πηγη:http://www.tay.teiwest.gr/ghotos/wp-content/uploads/sites/11/2015/07/ΙΧΘΥΟΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ-ΝΕΡΟ-ΚΑΙ-ΨΑΡΙΑ-compact-read-only.pdf

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Rik said:

Στους μόνιμους κινδυνους, και καλό είναι να εντυπωθεί αυτό καλά στο μυαλό του εκπαιδευόμενου, περιλαμβάνεται το διαλυμένο οξυγόνο και η αμμωνία.

Το οξυγόνο επειδή το έχουν ανάγκη συνεχώς για να αναπνέουν και η αμμωνία επειδή είναι δηλητήριο που παράγεται από τα ίδια τα ψάρια (και από σαπίζουσα οργανική ύλη) και το οποίο δηλητήριο πρέπει να μην του επιτραπεί να φθάσει σε ορισμένη τοξική συγκέντρωση. Αρα η αμμωνία πρέπει συνεχώς να απομακρύνεται από το νερό της εκτροφής( κυκλος του αζωτου).

Για το οξυγόνο εξυπακούεται ότι καθώς τα ψάρια αναπνέουν και το καταναλώνουν, πρέπει συνεχώς να αναπληρώνεται με καινούργιο (αναταραξη της επιφανειας του νερου, αεραντλιες, κλπ).

Στους περιστασιακούς κινδυνους περιλαμβάνονται πολλοί άλλοι και ποικίλοι όπως ασθένειες, τοξικά στοιχεία, απότομες μεταβολές θερμοκρασίας, χάσιμο νερού κ.ά.

Ολα τα παραπάνω μπορούν να συμβούν και να δυσκολέψουν ή ακόμα και να καταστρέψουν την καλλιέργεια, όμως με την επιμέλεια και το σωστό σύστημα διαχείρισης του καλλιεργητή η πιθανότητα να επέλθουν διατηρείται ελάχιστη.

Ενα κοινό στοιχείο που συνδέει όλους τους παραπάνω κινδύνους (μόνιμους και περιστασιακούς) είναι η δράση τους στα ψάρια. Αμεσα ή έμμεσα, έντονα ή ελαφρά, εξωτερικά ή εσωτερικά, επιδρούν στο σώμα του ψαριού διά των οργάνων και των φυσιολογικών και μεταβολικών διεργασιών του, το καταπονούν και τελικά το σκοτώνουν. Το αποτέλεσμα, αν η κατάσταση αφεθεί να γίνει ακραία, είναι το ίδιο.

Μια καλλιεργούμενη βιομάζα ψαριών που δεν αυξάνεται σωστά, άρα χάσιμο πρώτων υλών και ενέργειας που τους παρέχουμε, ή ακόμα χειρότερα και καταστροφικά, θάνατος ψαριών που σημαίνει οριστικό χάσιμο κάθε παροχής (τροφή, ενέργεια, ενισχυτικά) που τους είχε όλον αυτόν τον καιρό δώσει ο καλλιεργητής.

Οποιος λοιπόν νομίζει ότι μπορεί να εκπαιδεύσει ανθρώπους στις ιχθυοκαλλιέργειες μόνο με διδασκαλία ειδικών τεχνικών για το κάθε είδος ψαριου, χωρίς πρώτα να διασφαλίσει ότι ο εκπαιδευόμενος έχει καταλάβει καλά τα βασικά της βιολογίας-φυσιολογίας των ψαριών και τα βασικά του μεταβολισμού των, καθώς και τις φυσικο-χημικές ιδιότητες και διεργασίες του νερού, ή απατάται ή απατά.

 

Πρέπει λοιπον σε αυτό το σημείο να ξεκαθαριστεί κάτι πολύ σημαντικό. Τα ψάρια πρέπει να παραμένουν υγιή καθ’όλη τη διάρκεια της εκτροφής. Οι ασθένειες που μπορεί και να τα σκοτώσουν επισυμβαίνουν σε ψάρια εξασθενημένα και ταλαιπωρημένα εξαιτίας κακών συνθηκών καλλιέργειας. Κακές συνθήκες καλλιέργειας νοούνται πρωτίστως κακές

συνθήκες ποιότητας νερού. Χαμηλή περιεκτικότητα οξυγόνου, υψηλές συγκεντρώσεις αμμωνίας ή και τα δύο μαζί (ακόμα χειρότερα), σημαίνει ψάρια αδύνατα έτοιμα να αρρωστήσουν εξαιτίας παθογόνων οργανισμών οι οποίοι σε άλλες συνθήκες (πολύ οξυγόνο, χαμηλή αμμωνία) δεν θα μπορούσαν πιθανότατα να τα προσβάλλουν.........

 

Πηγη:http://www.tay.teiwest.gr/ghotos/wp-content/uploads/sites/11/2015/07/ΙΧΘΥΟΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ-ΝΕΡΟ-ΚΑΙ-ΨΑΡΙΑ-compact-read-only.pdf

 

 

Καλησπέρα. 

Δεν βλέπω κάτι παράξενο εδώ, ίσα ίσα το πλέον λογικό, πως πρέπει να διατηρούμε σωστές συνθήκες νερού (κυρίως υψηλά - όσο γίνεται - επίπεδα οξυγούνου και χαμηλά επίπεδα αμμωνίας) για να μεγαλώσουν τα ψάρια μας σωστά και πως για να έχουμε μία υγιή καλλιέργεια (θα σταθώ σε αυτό σε λίγο) ψαριών.

 

Όντως, όπως αναφέρει και ο συγγραφέας, για να ασχοληθεί κανείς με ιχθυοκαλλιέργειες (άρα και με ενυδρεία συγκριτικά) πρέπει να γνωρίζει πως να μπορεί να προσφέρει ένα σωστό περιβάλλον στα ζωντανά του γενικώς και όχι ειδικά (πχ τσιπούρα τιλάπια λαβράκια ή δεν ξέρω τι άλλο καλλιεργούν εδώ στην Ελλάδα). 

 

Αυτό που μπορώ εγώ να σχολιάσω γενικά, είναι πως το όλο βιβλίο αναφέρεται σε ιχθυοκαλλιέργειες, των οποίων το όλο σκεπτικό διαφέρει από αυτό του ενυδρείου. Στη μονάδα προσπαθείς να χωρέσεις όσα περισσότερα ψάρια μπορείς σε όσο μικρότερο χώρο γίνεται (υπερπληθυσμός), ταΐζοντας τα όσο περισσότερο γίνεται ώστε να μεγαλώσουν γρήγορα (υπερβολική τροφή) με σκοπό το κέρδος. Στο ενυδρείο τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά και νομίζω δεν διαφωνούμε σε αυτό, δύσκολα φτάνεις σε υπερπληθυσμό (εκτός αν πετάξεις 2 χρυσόψαρα σε 20 λίτρα ή μονομάχο σε 5 λίτρα κ.ο.κ.) και το τάισμα μας είναι συνειδητοποιημένο, δεν μας νοιάζει να γίνουν τα ψάρια 500 γραμμάρια σε Χ μέρες για να φύγουν από τη μονάδα. 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι: Εικάζομαι πως θέλεις να μας πεις κάτι για την συγκέντρωση της αμμωνίας και πως θα πρέπει να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα γιατί αλλιώς προκαλούνται προβλήματα στα ψάρια, άρα είναι λάθος να στρώνουμε ενυδρεία με ψάρια. (Αυτό κατάλαβα και εικάζομαι ώστε να απαντήσω και να ολοκληρώσω αυτό που θέλω να πω, παρακαλώ να μου εξηγήσεις ακριβώς τι σκέφτεσαι και συγνώμη αν παρανόησα). Όμως με βάση τη συγκεκριμένη βιβλιογραφική πηγή αυτή η σύγκριση δεν μπορεί να γίνει, εφόσον ένα φρεσκοστημένο ενυδρείο που στρώνεται με ψάρια, αφενός δέχεται συχνές αλλαγές νερού (αδιάφορο, το ίδιο γίνεται και στις μονάδες), αφετέρου όμως φιλοξενεί πολύ λίγα ψάρια (και όχι τον υπερπληθυσμό της μονάδας) τα οποία ταΐζονται με φειδώ (γλιτώνεις την περίσσια ρύπανση), άρα ο κίνδυνος υπερβολικής αύξησης της αμμωνίας θα έλεγα πως δεν υφίσταται (στα ανάλογα λίτρα, με την ανάλογη παρακολούθηση και τις ανάλογες μετρήσεις και ανάλογες αλλαγές νερού).

 

Διάβασα το υπόλοιπο θέμα και επειδή βλέπω πως υποστηρίζεις το στρώσιμο με τροφή (και μη χρήση ζουμιών-βακτηρίων ή ψαριών) θα ήθελα πραγματικά, επειδή εγώ πέρα από αυτά που σχολίασα δεν έβγαλα κάποιο συμπέρασμα προς αυτή την κατεύθυνση, να μου εξηγήσεις πως σχετίζεται. (Ίσως έχει να κάνει και το υπόλοιπο βιβλίο, απλώς δεν έχω άμεσα χρόνο να το μελετήσω.)

 

Δεν μου αρέσει να συμμετέχω σε τέτοια θέματα, γιατί δεν μου αρέσει να μαλώνω και δυστυχώς τελικά εκεί καταλήγει :)

 

Δεν θα έλεγα πως η προσωπική μου εμπειρία μου επιτρέπει να κλίνω προς μία μέθοδο ή προς μία άλλη, απλώς με τα στοιχεία που υπάρχουν και με τις λίγες γνώσεις που έχω μπορώ να συμφωνήσω με το Χρήστο στα επιχειρήματα του περί στρωσίματος με ψάρια (εφόσον τηρηθούν όλα, αυστηρά) . Να πω πως δεν έχω στρώσει ποτέ ενυδρείο με ψάρια, μιλάω μόνο από τα δεδομένα και λέω τι θα προτιμούσα προσωπικά με βάση την κρίση μου, όχι τι είναι σωστό.

Δεν ξέρω πως έχει ο καθένας στο μυαλό του τους εκάστοτε κύκλους ή τις βιοχημικές διεργασίες που συμβαίνουν στη φύση, τους κύκλους ζωής των βακτηρίων, τον ανταγωνισμό μεταξύ των διαφόρων ειδών, αλλά από τις πραγματικά λίγες γνώσεις που έχω αποκτήσει το μόνο που ξέρω είναι πως:

  • Όλα είναι μεταβλητά και όλα ρέουν, δεν υπάρχουν σαφή όρια μεταξύ πολλών πραγμάτων (για να μην πω όλων, αναφερόμενος στους κύκλους κλπ), είναι απλά ένα τέχνασμα που χρησιμοποιείται από εμάς για να κατανοήσουμε τις πραγματικά πανέμορφες και περίπλοκες αυτές διεργασίες, όπως ο κύκλος του αζώτου.

Φίλε μου Ρικ δεν έχω καμία διάθεση για προσωπική επίθεση, απλά θέλω να πω πως αναφέρθηκες στον εαυτό σου ως ανοιχτόμυαλο μπροστά σε άλλους που δεν είναι αλλά απέρριψες απολύτα την αντίθετη άποψη περί στρωσίματος. Και επειδή σε θεωρώ ανοιχτόμυαλο, θα μπορούσες κάλλιστα να μην είσαι τόσο απόλυτος (εντελώς καλοπροέραιτα πάντα!!) :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καθε αποψη, ειναι σεβαστη. και αυτο σας το λεω μετα απο τριαντα χρονια ενασχολησης με τα ενυδρεια..εγω προσωπικα ενδιαφερομαι να διαβασω τις αποψεις απο ολους τους φιλους.,και παρα πολλες φορες,επειδη δεν θελω να φανει οτι υποστηριζω καποιον,δειλιαζω να παρω θεση,ακομα και για θεματα,που εμπειρικα ξερω την αληθεια. αυτο ομως,που δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση να δω,ειναι η αντιπαραθεση ναγινεται για λογους,εντυπωσιασμου,ανουσιας κοντρας,ειρωνειας κτλ.καποιος φιλος εχει για υπογραφη "υπομονη λεμε".καποιος αλλος "οσο ζω μαθαινω".αν εμπαιδωσουμε ολοι,αυτα τα δυο,μονον τοτε θα πετυχουμε τον σκοπο μας.διαφορετικα θα καταληξουμε,σαν καποια αλλα forum.επειδη ακομα εχω τις καλυτερες των εντυπωσεων απο ολους σας,θα σας παρακαλεσω να μην μου χαλασετε το ονειρο!παντα καλοπροαιρετα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Delk.....

Προσωπικα δεν αρχισα ποτε εγω καποια επιθεση σε καποιον εκτος εαν εχει προηγηθει επιθεση απο καποιον αλλο προς το προσωπο μου. Και οταν εννοω επιθεση εννοω να ριξει λασπη εσκεμενα στο προσωπο μου. Οποτε δεν εχεις τιποτα να φοβηθεις εαν σεβαστης απλα την αποψη μου.... ασχετα με το αν συμφωνης η οχι.

 

Οσο για το απολυτος.... μαλλον ο τιτλος του θεματος ειναι απολυτος εως και επικυνδινος για εναν αρχαριο. Το οτι ισχυριζωμε οτι η αμμωνια κανει κακο και οτι με  τα σκευασματα 24ωρης εναρξης δεν εχουμε ενα στρωμενο ενυδρειο αυτο δεν ειναι επιστημονικη φαντασια.... αλλα γεγονος! Το να ταιζουμε λιγο η να κανουμε αλλαγες νερου δεν βοηθαμε τον κυκλο του αζωτου ουτε το ζωντανο. Απο την μια παιθενουμε στην πεινα και στρεσσαρουμε το ζωντανο και απο την αλλη δεν μπορουμε να δημιουργησουμε τις καταλληλες αποικιες βακτηριων χωρις μαμ. Πιστεψε με.... προσπαθω να ειμαι οσο ποιο ανοιχτομυαλος μπορω πανω σε αυτο το θεμα αλλα δεν θα μπορεσω ποτε να δεχτω οτι ειναι καλυτερα να στρωνουμε το ενυδρειο με ψαρια μεσα απλα γιατι ειναι αυτονοητος ο λογος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ο rik εχει ενα μεγαλο δικιο.σε εναν αρχαριο δεν πρεπει να προταθει απο κανεςναν μας,το στρωσιμο με ψαρια.ο κυκλος του αζωτου,υφισταται και δεν ειναι μυθος.η αμμωνια ειναι τοξικη,και το νο2 προκαλει ανεπανορθωτες βλαβες.η διαφορα ειναι οτι η αμμωνια σκοτωνει ακαριαια.απορρυθμιση,ορμονολογικη ,οσμωτικη και τελικα θανατο,προκαλει και το νο3.ακομα και σε στρωμενα ενυδρεια,υπαρχουν εξαρσεις αμμωνιας,που ευτυχως αναλαμβανουν τα βακτηρια,και αναλογα με την οξυγονωση και την kh,την εκμηδενιζουν.μπολικο βιολογικο υλικο,πολυ οξυγονο,αρκετο kh,λιγο τροφη σε ενα τουλι και υπομονη!αυτη τη συνταγη προτεινω εγω,αλλο τι εφαρμοζω στα δικα μου ενυδρεια...

Link to comment
Share on other sites

Θα πω και εγω την αποψη μου.

Κραταω 20 ενυδρεια, δεν εχω αγορασει ποτε  τεστ αμμωνιας ,νο2...

Μπολιαζω τα ενυδρεια, ειτε με στυψιμο σφουγγαριου σε περιπτωση αεροφιλτρων , ή χρηση βιολογικου υλικου  σε ενυδρεια με φιλτρα.

Βαζω μερικα σαλιγγαρια...

Τα ταιζω, κανω αλλαγες ανα εβδομαδα και σε ενα μηνα προσθετω γαρίδες μιας και ασχολουμαι με αυτες.

Γιατι το μπερδευεται το θεμα με το στρωσιμο τοσο πολυ?

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...