Jump to content

Πολλοί θάνατοι


theokarav

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά εδώ και 2 μήνες τρέχει το reef μου 20 λίτρα καθαρά με 2 κιλά ζωντανό βράχο. Από εξοπλισμό  υπάρχουν τα πάντα από σκιμμερ μέχρι ro/di και phytoplakton και reef trace , Μετρήσεις σημερινές είναι ΝΗ4=0 ΝΟ2=0.015 ΝΟ3=10 ΡΟ4=0 ALKALINITY= 7,9.Πριν 3 βδομάδες έβαλα τον πρώτο μου οσελαρις και πήγαινε μια χαρά έτρωγε και λοιπά μετά από καμία  εβδομάδα έβαλα ακόμη ένα και ενα further duster worm και την παρασκευή έβαλα κάποια κοράλλια mushrooms και εδώ αρχίζει η καταστροφή.... πρίν βάλω τα κοράλλια, τα σελαρις ενω στην αρχή έτρωγαν κανονικά και ήταν μια χαρά,άρχισαν να μην είναι τόσο δραστήρια και να μην τρώνε με αποτέλεσμα την επόμενη μέρα αφού έβαλα τα κοράλλια να πεθάνει το ένακαι επόμεη μέρα χάνω όλα τα κοράλλια για ανεξήγητους λόγους (διαλύθηκαν) και σήμερα χάνω και το δεύτερο οσελαρις. Το μόνο που δεν έχει πάθει τίποτα (προς το παρόν) και μεγαλώνουν κιόλας οι ραδιόλες του είναι το "ξεσκονόπανο" .Επισημαίνω ακόμη οτι οι μετρήσεις αμμωνίας και νιτρωδών ήταν σε αυτές τις τιμές σε όλη την διάρκεια των γεγονότων . Τι μπορεί να φταίει για όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Νο2 πρεπει να ειναι μηδεν αρα σημαινει οτι δεν ειναι στρωμενο καλα ακομα το ενυδρειο.αλατοτητα ποσο εχεις;εχεις αναπληρωση;θερμοκρασια ποσο;με τη την κρατας;

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε και αν στον εξοπλισμό σου εχεις κάτι χάλκινο που είναι σε επαφή με το νερό.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω , αν δεν κάνω λάθος μετράει με φασματοφωτόμετρο @manos0000 .  Οπότε ειναι αδύνατον να είναι 0, όπως τα βρίσκουμε εμείς στα τυπικά τέστ που κυκλοφορούν. 

 

Ειχε ανοίξει κι αλλο θέμα ο φίλος μας και δεν μπορέσαμε να καταλάβουμε τι ακριβώς φταίει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καμοια φωτο μπορεις να βαλεις;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά υπαρχει και αναπλήρωση και αλατοτητα ειναι σταθερά στο 1.025 θερμοκρασια σταθερα στο 26 με stc 1000 . Μετράω με φαμσατοφωτομετρο και με τεστ σαλιφερτ. Φιλε πανο το αισθητηριο του stc ειναι μεταλλικό λες να φταίει αυτο;
e3391d95b948e448571a671f35bc13e5.jpg

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αλλα αν ηταν ο χαλκος δεν θα πέθαινε πρωτα το further duster???

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και για τα no2 διαβασα κάπου οτι πρεπει να είναι
Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νο2 διάβασα κάπου οτι πρεπει να είναι μικροτερη από 0.2 ισχύει;

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με τα υγρά τεστ που κάνουμε εμείς βγαίνει 0. και τότε ξέρουμε οτι έχει στρώσει το ενυδρείο μας, βλέποντας ταυτόχρονα και τα ΝΟ3 να αυξάνονται.

Όμως με το όργανο το δικό σου το οποίο ειναι μεγάλης ακριβείας εχει 3 δεκαδικά,  ειναι λογικό νομιζω να έχεις έστω και λιγα. Η ποσότητα που σου δείχνει ειναι πάρα πολύ μικρή, και

ισως ειναι μια ποσότητα που ακόμη δεν έχει μετατραπεί σε ΝΟ3. Και γιαυτό και την ανιχνεύεις. Αν μετρήσεις με υγρά τέστ πιστεύω θα ειναι 0 τα ΝΟ2 σου.

 

Ο βράχος σου είναι απο μαγαζί? ή μεταχειρησμένος? μήπως ο προηγούμενος είχε κάνει καμιά θεραπεία και τώρα ξερνάει υπολείμματα απο φάρμακο ? 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απο γνωστο ενυδρειακο μαγαζί της Αθήνας τον πήρα και ειναι τεχνητος. 0.015 έχει και καλα οταν το βλεπεις καθετα το διαιρεις δια 10 ειναι με το τεστ της σαλιφερτ με το φασματοφωτο δείχνει λιγο παραπάνω γυρω 0.05 εκεί και με το φασματοφωτο εχω νιτρικα 9.26 με σαλιφερτ 10 ας πούμε..

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικα είναι μονιμα κατω απκ 10 που σημαίνει οτι γίνεται και απονιτροποιηση....

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι με τα νιτρικα ολοι απο χαμηλα ξεκιναμε και μετα ψαχνομαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...