Jump to content

Αναγνωριση κοραλλιου!


Recommended Posts

Γειας σας παιδεία και καλο σκ! Σημερα είχα πάει εξόρμηση σε μια μακρινή (για νησι παραλία της βόρειο δυτικής Χίου da31c9b31baa8ac7a0747f58404d96a5.jpg

και έπεσα με μάσκα να χαζέψω εκεί που έβλεπα βλέπω κάτι κοραλλια σαν κι αυτά

65c8a9b929870e1431d13d1117192b7d.jpg

d6386957e8f2c10970eb75bcfd462e25.jpg81a65e1253d49e4e67426a05f8bed54f.jpg

Αυτα ήταν σε ρηχά νερά ούτε ένα μέτρο σε σημείο που χτυπούσε δυνατά ο ήλιος για αυτό υποθέτω οτι είναι φωτοσυνθετικα επίσης ηταν κοντά εκεί που εσκαγε το κύμα άρα υποθέτω οτι θελουμ δυνατό ρεύμα και είναι σκληρά κοραλλια. Έβγαλα 3 4 και τα εβαλα στο ενυδρείο μου που λεω να το γυρίσω σε μεσογειακό να δω αν θα ζήσουν. Ξέρεις κανεις το είδος ευχαριστώ!

 

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να προσθέσω οτι ηταν μονο πάνω σε εξαιρετικά πωρωδης ασβεστολιθικες πέτρες που πάνω τους υπηρχαν σωλήνες.

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα πατριώτη. Και εγώ Χιώτης είμαι (κατά το ήμισυ), από τη Βολισσό αλλά δυστηχός έχω να έρθω αρκετά χρόνια. Η παραλία φαίνεται υπέροχη. Δεν ξέρω αν είναι κοράλι το συγκεκριμένο, αλλά αν είναι, τα νερά που το πήρες σίγουρα έχουν μεγάλη διαφορά από του ενυδρείου σου, τουλάχιστον στην αλατότητα και φυσικά τη θερμοκρασία. Φαίνεται να βγαίνουν πολύποδες έστω και μικροί; Δεν μπορώ να καταλάβω από τη φωτό. Πάντος αν έχεις εύκολη πρόσβαση σε τέτοια νερά σκέψου πολύ καλά την πιθανότητα να κάνεις Μεσογειακό. Και μάλιστα ένα μεγάλο! Ελπίζω να είναι κοράλια και να σου ζήσουνε. Μάλιστα τώρα που θυμάμαι καλύτερα, νομίζω ότι είχα δεί πριν πολλά χρόνια κάτι παρόμοιο στη Λαμψά. Επίσης φοβερή παραλία!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου! την έφτιαξα την αλατοτητα σε 1.030 μιας και δεν είχα τίποτα μέσα ...φοβερή η Βολισσός, να έρθεις αξίζει δεν ξέρω πάντως έχει σκληρό σκελετό τωρα δεν ξέρω...

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τετοιου ειδους κοραλια βλεπω συνηθως να αναπτυσσονται πανω σε κοραλινη και εχουν ακριβως το ιδιο χρωμα 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να πω ότι έχω δει κάποιες ακροπόρες deep water οι οποίες έχουν πολύ μικρούς πολύποδες και μοιάζουν περισσότερο με αυτό που βρήκες. Είναι δεν είναι κοράλλι όμως, πιστεύω ότι μπορείς να φτιάξεις ένα εκπληκτικό Μεσογειακό με πάρα πολλά άλλα είδη που μπορείς να βρεις σε αυτά τα υπέροχα νερά. Μέτρησες μήπως και τη θερμοκρασία του νερού της θάλασσας; Σίγουρα πιστεύω πρέπει με κάποιο τρόπο να την κατεβάσεις και άλλο στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πανα στην βάση τους έχουν όντως το μωβ της κοραλλινης και μου κανε εντύπωση μάλιστα...Λούκα το ξέρω οτι εχει πάρα πολλά είδη να σου πω ήδη το σκέφτομαι!

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...