Jump to content

Αργήσαμε λίγο τελικά όμως ζευγαρώσαμε


Giannis_X

Recommended Posts

Περνώντας καμποσος καιρος απο την αναβαθμιση μου, καποιες μικρο αναποδιες με τα ζωντανα που προμηθευτηκα, κατι αλλαγές στο χώρο εργασίας με αντίτιμο την κακή φροντίδα του ενυδρείου με σκοπό να μου αρρωσταίνουν στο παρά τσακ τα ζωντανά μου και να τα χασω ολλα ( Παλι καλα τα προλαβα )  και το τελευταιο χτυπημα την διαρρηξη του χορου που εχω το ενυδρειο.

Όμως εγω δεν το εβαλα κατω παίρνοντας γρηγορες αποφασεις και να τους κανω θεραπεια με καποια φαρμακα και λιγο αλατι.

 

Υ.Γ.

Αυτες τις μερες τους φτιαχνω και την ποιοτητα του νερου με 2 αλλαγες  νερου 30% την εβδομαδα με προσθηκη λιγο τυροκομικου αλατιου και την χρήση αεραντλιας και πετυχαινω αυτο που θελω τοσο καιρο. 

Ο black moor μαζι με το common ξεκινησαν το κυνηγητό με τα θηλυκα

Βιντεακια με τις ακαταλληλες σκηνες θα ανεβουν σε λιγες μερες που περιμενω μια νεα συσκευή με καθαρη αναλυση και δυνατοτητα αργής λήψης.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιαννη το οτι το ενυδρειο εστρωσε με τα ψαρια μεσα δεν ειναι και οτι καλυτερο  μια που γινονται ποιο ευαλωτα σε αρρωστιες και μολυνσεις αλλα τωρα οτι εγινε εγινε. Επισης περαν των αλλαγων νερου, λογο του οτι τα χρυσοψαρα ρυπαινουν πολυ καλο ειναι να καθαριζεις τακτικα τα σφουγγαρια μια που η υπερβολικη συγκεντρωση αποβλυτων σε αυτα δημιουργουν πολλα παθογονα βακτηρια που μπορουν να προσβαλλουν ευκολα τα ψαρια, κυριως εαν ειναι ταλαιπωρημενα η οταν εχουν χαμηλο ανοσοποιητικο. Για τον καλυτερο αερισμο και οξυγωνωση του ενυδρειου βαλε τις εξοδους των φιλτρων να βαρανε καργα στην επιφανεια του νερου δημιουργωντας αναταραξη φουλ γιατι η αεραντλια κανει λιγα πραγματα. Ετσι θα βοηθας καλυτερα τα ψαρια αλλα κυριως την βιολογια του ενυδρειου σου.

Την καλημερα μου και καλη συνεχεια!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τα σχολια σου φιλε μου θα με βοηθήσουν να γινω ακομα πιο προσεκτικος και καλυτερος :D.

Το ενυδρειο δεν ηταν αστρωτο βεβαια μπορει καπου στην παρουσιαση να εδωσε αυτη την λανθασμενη πληροφορια,

ειχα αλλαξη πληρως με νεο βιολογικο απο ελαφροπετρα σε κεραμικο μακαρονι βεβαια ειχα κρατησει απο το 1 φιλτρο ενα διπλο κανιστρο απο το Fluval 306 με ετοιμη βιολογια οπου την μοιρασα και στα 2 φιλτρα (το αναφερω και εδω) :) 

Απο ανατάραξη ειμαι οκ απλα ηθελα το κατι παραπανω. ;) 

 

Μια σοβαρη ερωτηση τωρα γιατι με τρωει απο την μερα που εβαλα μπρος το παρον ενυδρειο.

Οταν εβαλα το νεο βιολογικο στα φιλτρα στο 1 απο τα 2 αφερεσα το σφουγγαρι γιατι ηταν απο ανθρακα και δεν το αντικατέστησα παρα το γεμισα και εκει που ηταν το σφουγγάρι με βιολογικο.

Πρεπει οπως και δηποτε να εχω και στα 2 σφουγγαρη?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν χρειαζεται οπωσδηποτε να εχεις και στα δυο σφουγγαρι..

Δυο φιλτρα σημαινει δυο εισοδοι..

Οποτε απλα (κατα την γνωμη μου) αν το ενυδρειο φιλτραρεται και μηχανικα απο δυο πλευρες τοτε ειναι καλυτερα απο το να φιλτραρεται απο μια πλευρα μονο..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Σταθη. Δεν λεω πως οι βιολογια δεν ειναι σημαντικη αλλα πολλες φορες υποτιμαμε αθελα την μηχανικη φιλτρανση. Η bba ειναι ενδειξη οτι κυκλοφορει πολυ οργανικη υλη μεσα στην στηλη και εχουμε αρκετη αιωρουμενη μπιχλα που κολλαει οπου βρει και πανω στα φυτα. Αυτο δημιουργει προβληματα μια που το ενυδρειο εχει πολλα παθογονα στη στηλη ενω θα επρεπε να βρισκονται μαζεμενα στο χωρο φιλτρανσης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Σε ευχαριστω πολυ για τα σχολια σου φιλε μου θα με βοηθήσουν να γινω ακομα πιο προσεκτικος και καλυτερος :D.

Το ενυδρειο δεν ηταν αστρωτο βεβαια μπορει καπου στην παρουσιαση να εδωσε αυτη την λανθασμενη πληροφορια,

ειχα αλλαξη πληρως με νεο βιολογικο απο ελαφροπετρα σε κεραμικο μακαρονι βεβαια ειχα κρατησει απο το 1 φιλτρο ενα διπλο κανιστρο απο το Fluval 306 με ετοιμη βιολογια οπου την μοιρασα και στα 2 φιλτρα (το αναφερω και εδω) :) 

Απο ανατάραξη ειμαι οκ απλα ηθελα το κατι παραπανω. ;) 

 

Μια σοβαρη ερωτηση τωρα γιατι με τρωει απο την μερα που εβαλα μπρος το παρον ενυδρειο.

Οταν εβαλα το νεο βιολογικο στα φιλτρα στο 1 απο τα 2 αφερεσα το σφουγγαρι γιατι ηταν απο ανθρακα και δεν το αντικατέστησα παρα το γεμισα και εκει που ηταν το σφουγγάρι με βιολογικο.

Πρεπει οπως και δηποτε να εχω και στα 2 σφουγγαρη?

Φιλε μου οι φωτο απο το θεμα σου στην δευτερη σελιδα φενεται ξεκαθαρα η θολουρα που εχει το ενυδρειο σου Οποτε ηταν αστρωτο σε καποιο βαθμο.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Οχι δεν χρειαζεται οπωσδηποτε να εχεις και στα δυο σφουγγαρι..

Δυο φιλτρα σημαινει δυο εισοδοι..

Οποτε απλα (κατα την γνωμη μου) αν το ενυδρειο φιλτραρεται και μηχανικα απο δυο πλευρες τοτε ειναι καλυτερα απο το να φιλτραρεται απο μια πλευρα μονο..

 

πριν 20 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Θα συμφωνησω με τον Σταθη. Δεν λεω πως οι βιολογια δεν ειναι σημαντικη αλλα πολλες φορες υποτιμαμε αθελα την μηχανικη φιλτρανση. Η bba ειναι ενδειξη οτι κυκλοφορει πολυ οργανικη υλη μεσα στην στηλη και εχουμε αρκετη αιωρουμενη μπιχλα που κολλαει οπου βρει και πανω στα φυτα. Αυτο δημιουργει προβληματα μια που το ενυδρειο εχει πολλα παθογονα στη στηλη ενω θα επρεπε να βρισκονται μαζεμενα στο χωρο φιλτρανσης.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και τις πολύτιμες πληροφορίες .

Το αργοτερο μολις γυρισω απο διακοπες , γιατι πολυ χρόνο δεν εχω, θα προμηθευτω ενα σφουγγαρι.:D

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Φιλε μου οι φωτο απο το θεμα σου στην δευτερη σελιδα φενεται ξεκαθαρα η θολουρα που εχει το ενυδρειο σου Οποτε ηταν αστρωτο σε καποιο βαθμο.

 

Ναι δεν αποκλειω σε καμια περιπτωση αυτο που λες απλα η θολουρα αν θυμαμαι καλα δημιουργηθηκε την επομενη μερα οταν ειχα ολοκληρωση το τοτε στησιμο απο το βαλε βγαλε τις ριζες με τα φυτα και απο τις πετρες λαβας που ειναι πορωδες και παρ' όλο που τις ξέπλυνε εβγαλαν σκονες και χωμα βάζοντας σε συνδυασμό οπως λες και εσυ το εν μερη άστρωτο ενυδρειο προέκυψε αυτη η θολουρα .

Αν και θυμαμαι πως εμφανιστηκε κατα την διαρκεια του στησιματος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με. Αυτη η θαλασση θολουρα ειναι απο βακτηριακη εξαρση την γνωριζω απο χιλιομετρα. Και αλλη φορα οταν θα μετρας αμμωνια περαν του χρωματος του διαλυματος να συγκρινεις και το ταμπελακι που εχει μεσα στις οδηγιες με το ΡΗ σου γιατι πολλοι το παραβλεπουν και βγαζουν λανθασμενες εκτιμησεις...καθαρα πληροφοριακα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Πιστεψε με. Αυτη η θαλασση θολουρα ειναι απο βακτηριακη εξαρση την γνωριζω απο χιλιομετρα. Και αλλη φορα οταν θα μετρας αμμωνια περαν του χρωματος του διαλυματος να συγκρινεις και το ταμπελακι που εχει μεσα στις οδηγιες με το ΡΗ σου γιατι πολλοι το παραβλεπουν και βγαζουν λανθασμενες εκτιμησεις...καθαρα πληροφοριακα.

Αυτο δεν το πολυ καταλαβα :blush:

Εγω μετραω με υγρα της ΑΡΙ

οταν λες ταμπελακι εννοεις αυτο και αν ναι πως το κανω αυτο? η μηπως το βιβλιαρακι με τις οδηγιες?

Link to comment
Share on other sites

Ο @Rik προφανώς εννοεί πως η τοξικότητα της αμμωνίας, έχει άμεση σχέση με την τιμή του ph του ενυδρείου μας. Όσο πιο υψηλό ph τόσο τοξικότερη και η μετρήσιμη αμμωνία. Άρα οι μετρήσεις πρέπει να γίνονται μαζί και να λαμβάνονται υπόψην.

Σημαντικός παράγοντας επίσης και η θερμοκρασία.:)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι λεει ο Σωτηρης :) 3 η ωρα το πρωι που σου εγραφα ο μισος εγκεφαλος ηταν οφ... τωρα για τα ΑΡΙ πως μετρανε δεν ξερω μια που δεν ετυχε ποτε να τα κανω χρηση αλλα οπως βλεπεις εχει ενδειξεις και για το ΡΗ. Διαβασε τις οδηγιες.... την καλημερα μου σε ολη την παρεα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ @Rik και @SOTIRIS με βοηθατε  αρκετα και το εκτιμω πολυ αυτο :D

Ευχαριστω πολυ φιλε @dpap για τις ευχες σου :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...