Jump to content

Εξοπλισμος χελωνιερας


Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα,
Θελω να στησω ενα "ενυδρειο",τουλαχιστον προσωρινο για μια κοκκινομαγουλη χελωνιτσα που εφεραν ως "δωρο" στην ξαδερφη μου.
Το χελωνακι ηρθε μεσα σε μια ροζ πλαστικη χελωνιερα,χωρις φιλτρο,φωτα,θερμοστατη κτλ.
Ηδη εχει παρουσιασει τα πρωτα προβληματα(ασπρα στιγματα στο καβουκι) που απ'οτι διαβασα ειναι ειναι λογω ελλειψης UVB.
Αφου τους εξηγησα τι πρεπει να γινει,ποσο ζουνε,ποσο μεγαλωνουν κτλ αποφασισαμε να φτιαξουμε κατι καλυτερο.

Εχουμε και λεμε:

-Για χελωνιερα θα παρω ενα πλαστικο δοχειο 60 λιτρων απο πρακτικερ(προσωρινα)
-Φιλτρακι υπαρχει ενα dolphin με λιγο σιποραξ και θα βαλω λιγο μπολι απο το ενδυρειο μου.
-Θερμοστατης υπαρχει
-Basking spot εχω κατι πετρες μη ασβεστολιθηκες σε καλο μεγεθος,αλλιως θα φτιαξω απο φελιζολ.

Ερωτησεις:
-Φωτισμος
Χρειαζομαι απότι διαβαζω 2 λαμπες μια uva-uvb και μια για θερμοτητα στο basking spot.
Για uvb ποιες να επιλεξω?

http://www.petsupermarket.gr/300/%CE...lo-20-uvb.html

http://www.petsupermarket.gr/302/%CE...o-100-uvb.html

http://www.petsupermarket.gr/387/%CE...pact-lamp.html

(Δεν εβαλα τις uvb 5.0 γιατι δεν τις εχει διαθεσιμες)

Για θερμοτητα μια απλη πυρακτωσεως θα κανει δουλεια ή αγοραζουμε ειδικη?

Οποιαδηποτε συμβουλη θα ειμαι ευγνωμων!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι πιο κατάλληλες για νεροχελώνες είναι οι 5.0 Ίσως κάποιος πιο έμπειρος να σου πει αν κάνουν αυτές που έδειξες. Για θερμότητα παλιότερα έβαζα ειδικές λάμπες αλλά στην πορεία διαπίστωσα πως δεν υπάρχει λόγος να ξοδεύω περισσότερα χρήματα αφού και οι απλές τύπου spot (για προβολακι) κάνουν την ίδια ακριβώς δουλειά.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος zalaros έγραψε:

Δυστυχώς οι πιο κατάλληλες για νεροχελώνες είναι οι 5.0 Ίσως κάποιος πιο έμπειρος να σου πει αν κάνουν αυτές που έδειξες. Για θερμότητα παλιότερα έβαζα ειδικές λάμπες αλλά στην πορεία διαπίστωσα πως δεν υπάρχει λόγος να ξοδεύω περισσότερα χρήματα αφού και οι απλές τύπου spot (για προβολακι) κάνουν την ίδια ακριβώς δουλειά.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

Καταλαβα,δεν νομιζω να κανουμε δουλεια χωρις την 5.0

Σε ευχαριστω για την απαντηση :)

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη και απο την λιγη εμπειρια που εχω δηλ 1χρονο δεν θα σου ελεγα απαραιτητα να παρεις uvb 5.0 εγω εχω μονο μια λαμπα την uvb exo terra 100 13walt και ολα ειναι μια χαρα οριστε και μια φωτο απο το ενυδρειο

1500984344546.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που έχεις είναι uvb 5.0 ;-)

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι 5.0

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...