Jump to content

1400 λιτρα ξυλινο ενυδρειο με θηρευτες


giwrgosplat

Recommended Posts

πριν 4 ώρες, το μέλος billaus έγραψε:

Υπαρχει ομως και η αλλη εκδοχη.

Πιστευεται οτι θα μπορεσει ενα τετρα να την βγαλει για 5 χρονια στο ριο ορινοκο χωρις να φαγωθει απο ενα θυρευτη;

Στο ενυδρειο μου εχει παρα πολλες πιθανοτητες παντος.:usd:

Αγαπητέ μου, το τέτρα σου δεν νομίζω να το έχεις σε ενυδρείο πλάτους όσο το τελικό μήκος του και μήκους 2 φορές το μήκος του ψαριού?

Αν το έχεις και ζήσει έστω και ένα χρόνο θα είναι παγκόσμια  πρωτοτυπία :D 

Σίγουρα όλοι μας κάνουμε συμβιβασμούς, αλλά οι υπερβολές στοιχίζουν ζωές ψαριών, κάποιοι με λίγο παραπάνω εμπειρία, μπορούν με κόπο να κρατήσουν ισορροπίες,

αλλά δεν είναι ο κανόνας και ένας νέος χομπίστας που διαβάζει το θέμα αν το κάνει θα είναι λάθος ... 

Αγαπητέ giwrgosplat με το θέμα σου μου ξανάνοιξες πληγή ... αυτά τα cichla είναι αρρώστια!!!:love::bigemo_harabe_net-160:

 

Link to comment
Share on other sites

On 15/11/2017 at 4:32 ΜΜ, το μέλος giwrgosplat έγραψε:

Αφου σου αρεσουν τα ψαρια εσενα οπως ειναι στη φυση τους γιατι εχεις ενυδρειο εξαρχης? Γιατι εσενα το μονο που σε εχω δει να κανεις ειναι να κανεις κακοπροαιρετα σχολια νομιζωντας πως ο καθενας μπορει να φτιαξει το περιβαλλον τον ψαριων σε ενα γυαλινο κουτι.  αμα εισαι τοσο πονοψυχος σε λαθος φορουμ εισαι γιατι εδω ολοι σε γυαλινα κουτια τα εχουμε μικρα μεγαλα ολοι στο 10 τις εκατο ειμαστε της φυσης και κατω.. Εσυ μαλλον εχεις κανει το φραγμα του μαραθωνα αμαζονιο με δισκους και εισαι σε θεση να με κρινεις

 

 

ΔΕΝ περίμενα πιο στοιχειοθετημένη απάντηση... να υποθέσω ότι είσαι κάτω των 15;

Παρακάτω αναφέρεσαι και σε ηθική (πράγμα στο οποίο ΔΕΝ αναφέρθηκα εγώ) θα το προσπεράσω και θα μείνω στα... των ψαριών.

Επειδή δείχνει να γνωρίζεις πολλά για αυτά τα ψάρια, σου παραθέτω μια φωτογραφία σου... για να μας εξηγήσεις για ποίο λόγο βρίσκονται αυτά τα 2 ψάρια εκεί πάνω;

Επί τη ευκαιρία... οι φωτογραφίες πρέπει να "ανεβαίνουν" (αν θυμάμαι καλά) στα 800 Χ 600.

Όσο και να προσπαθήσεις  (και οι ομοιοπαθείς σου) να με πείσεις ότι... θα πουλήσεις μόλις μεγαλώσει (και κατ' επέκταση ΔΕΝ χωράει) την "γαλάζια φάλαινα"... ΔΕΝ θα τα καταφέρεις. Στην Ελλάδα μέχρι στιγμής έναν έχω δει (σου κάνω κι άλλους 5 δώρο) να έχει φτιάξει χώρο για παρόμοια ψάρια (και μάλιστα αυτός ο χώρος... ΔΕΝ υφίσταται πλέον)... αλλά κι αυτός από πλευράς διάκοσμου ήταν ελλειπής κατά την άποψη μου.

Ενημερωτικά πάντως... ΑΝ σε αυτό το ενυδρείο είχες βάλει π.χ. καρδινάλιους και συναφή... θα σου έδινα το χειροκρότημα, που τόσο πολύ επιδιώκεις, γιατί θα το άξιζε (πιθανολογώ).-

IMG_20171111_185034.thumb.jpg.669c47e8830df8feab2215b9246597e5_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτές δώρο... για να ξέρουμε τι λέμε.-

 

 

aa.jpg

alligator_gar_fish_06.jpg

alligatorgard4b.jpg

CB_87-qW8AAwZgo.jpg

gar alligator  world record biggest fish ever caught big huge fishes records largest monster gigantic fishing giant size images pictures IGFA lb pound video  ocean sea saltwater freshwater river texas.JPG

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι aligator έτσι για ενημέρωση και είναι 50 χρόνων

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν χαλαρώστε,

Ένα λάθος που κάνουμε εμείς που μας αρέσουν οι θηρευτές θα βάλω και τον εαυτό μου μέσα, είναι ότι τα θέλουμε όλα σε ένα ενυδρείο, με αποτέλεσμα και να χάνονται ψάρια από μάχες αλλά και να με υπερπληθυσμό κάποια στιγμή, όταν έχεις ένα μεγάλο ενυδρείο δύσκολα μπορείς να δεχθείς ότι θα έχεις ένα ή 2 ψάρια μόνο μεγάλα και εκεί το υπερβάλουμε λίγο. 

Όμως τελικά,  στο τέλος κάπως έτσι μένεις με 1 ή 2 ψάρια το πολύ 

Έγινε επεξεργασία - Force
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια που μου κυκλωσες ειναι εκει πανω γιατι ειναι πολυ μικροτερα σε μεγεθος απο τα αλλα 1/3..επισης αμα με πιστευεις η οχι για το ενυδρειο χεστηκα και τα 15 χρονων δεν τα σχολιαζω..αμα θες να μην πιστεψεις κατι δικο σου θεμα και κρατα το για την παρτη σου δεν ρωτησα αν με πιστευει κανεις παρουσιαση εκανα και απαντησα σε καποιους που με ρωτησαν κατι κατι σαν σοβαροι ανθρωποι.. Εσυ μαλλον ζητας προσοχη που δεν ενδιαφερομαι να σου δωσω

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος south έγραψε:

Αγαπητέ μου, το τέτρα σου δεν νομίζω να το έχεις σε ενυδρείο πλάτους όσο το τελικό μήκος του και μήκους 2 φορές το μήκος του ψαριού?

Αν το έχεις και ζήσει έστω και ένα χρόνο θα είναι παγκόσμια  πρωτοτυπία :D 

Σίγουρα όλοι μας κάνουμε συμβιβασμούς, αλλά οι υπερβολές στοιχίζουν ζωές ψαριών, κάποιοι με λίγο παραπάνω εμπειρία, μπορούν με κόπο να κρατήσουν ισορροπίες,

αλλά δεν είναι ο κανόνας και ένας νέος χομπίστας που διαβάζει το θέμα αν το κάνει θα είναι λάθος ... 

Αγαπητέ giwrgosplat με το θέμα σου μου ξανάνοιξες πληγή ... αυτά τα cichla είναι αρρώστια!!!:love::bigemo_harabe_net-160:

 

Πιστεψε με στο μεγεθος που ειναι τα ψαρια ειναι πολυ μακρια απο το τελικο μεγεθος που λες και μιλαμε για πολλα χρονια για τα μεγεθη που αναφέρεστε.. Δεν θα φτασει ενα μετρο σε ενα χρονο ημαρτον.. Και επισης δεν εχω και ενυδρειο 400 λιτρα

Έγινε επεξεργασία - giwrgosplat
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος giwrgosplat έγραψε:

Τα ψαρια που μου κυκλωσες ειναι εκει πανω γιατι ειναι πολυ μικροτερα σε μεγεθος απο τα αλλα 1/3..επισης αμα με πιστευεις η οχι για το ενυδρειο χεστηκα και τα 15 χρονων δεν τα σχολιαζω..αμα θες να μην πιστεψεις κατι δικο σου θεμα και κρατα το για την παρτη σου δεν ρωτησα αν με πιστευει κανεις παρουσιαση εκανα και απαντησα σε καποιους που με ρωτησαν κατι κατι σαν σοβαροι ανθρωποι.. Εσυ μαλλον ζητας προσοχη που δεν ενδιαφερομαι να σου δωσω

 

Δηλαδή... ακόμα κι ΑΝ το ενυδρείο ήταν στημένο όπως απαιτούν... λόγω του μεγέθους τους, θα βρίσκονταν εκεί πάνω... αυτό λες; :unsure:

ΔΕΝ υπάρχει τέτοιο ψάρι (aligator)... στο ενυδρείο σου; 

IMG_20171111_185034.thumb.jpg.669c47e8830df8feab2215b9246597e5_1.jpg

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

Δηλαδή... ακόμα κι ΑΝ το ενυδρείο ήταν στημένο όπως απαιτούν... λόγω του μεγέθους τους, θα βρίσκονταν εκεί πάνω... αυτό λες; :unsure:

ΔΕΝ υπάρχει τέτοιο ψάρι (aligator)... στο ενυδρείο σου; 

IMG_20171111_185034.thumb.jpg.669c47e8830df8feab2215b9246597e5_1.jpg

Δεν ειναι aligator οχιspotted εχω και ενα longnose.. Καμια σχεση με τις φωτογραφιες που ανεβαζεις

Link to comment
Share on other sites

Και επισης με τα ψαρια που κολλησες τρωνε πολυ καλα ειναι υγειη απλα ειναι το 1/3 του monoculus και του ορινο.. Και ψαξε μαθε πρωτα τι ψαρια ειναι και μετα πες μου αν πηγαινουν μαζι.. Γιατι εγω το εχω ψαξει αρκετα και πανε μαζι

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δεχτώ ότι εγώ κάνω λάθος... έχεις το Longnose  και αντί για 1,80 εκ. θα μείνει στα 1,50 εκ. και το spotted ΔΕΝ θα γίνει 90 εκ.

Άντε να δεχτώ και ότι... αυτά τα 2 τρώνε και είναι υγειή. Άντε και να δεχτώ ότι... όλα αυτά πάνε μαζί.

Τις ερωτήσεις που σου έκανα εξ' αρχής τις προσπέρασες... σου αρέσει αυτό το θέαμα; Έχεις καλύψει τις ανάγκες τους;

Κάποιος παραπάνω έγραψε... "Ένα λάθος που κάνουμε εμείς που μας αρέσουν οι θηρευτές θα βάλω και τον εαυτό μου μέσα, είναι ότι τα θέλουμε όλα σε ένα ενυδρείο, με αποτέλεσμα και να χάνονται ψάρια από μάχες αλλά και να με υπερπληθυσμό κάποια στιγμή, όταν έχεις ένα μεγάλο ενυδρείο δύσκολα μπορείς να δεχθείς ότι θα έχεις ένα ή 2 ψάρια μόνο μεγάλα και εκεί το υπερβάλουμε λίγο. 

Όμως τελικά,  στο τέλος κάπως έτσι μένεις με 1 ή 2 ψάρια το πολύ"

Σε αυτό... τι έχεις να πεις;

 

ΥΓ. Απορία εκτός θέματος. Πως στο καλό περνάτε πλέον τις τάξεις στο σχολείο, όταν γράφετε κείμενα χωρίς τόνους και σημεία στίξης

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

Άντε να δεχτώ ότι εγώ κάνω λάθος... έχεις το Longnose  και αντί για 1,80 εκ. θα μείνει στα 1,50 εκ. και το spotted ΔΕΝ θα γίνει 90 εκ.

Άντε να δεχτώ και ότι... αυτά τα 2 τρώνε και είναι υγειή. Άντε και να δεχτώ ότι... όλα αυτά πάνε μαζί.

Τις ερωτήσεις που σου έκανα εξ' αρχής τις προσπέρασες... σου αρέσει αυτό το θέαμα; Έχεις καλύψει τις ανάγκες τους;

Κάποιος παραπάνω έγραψε... "Ένα λάθος που κάνουμε εμείς που μας αρέσουν οι θηρευτές θα βάλω και τον εαυτό μου μέσα, είναι ότι τα θέλουμε όλα σε ένα ενυδρείο, με αποτέλεσμα και να χάνονται ψάρια από μάχες αλλά και να με υπερπληθυσμό κάποια στιγμή, όταν έχεις ένα μεγάλο ενυδρείο δύσκολα μπορείς να δεχθείς ότι θα έχεις ένα ή 2 ψάρια μόνο μεγάλα και εκεί το υπερβάλουμε λίγο. 

Όμως τελικά,  στο τέλος κάπως έτσι μένεις με 1 ή 2 ψάρια το πολύ"

Σε αυτό... τι έχεις να πεις;

 

ΥΓ. Απορία εκτός θέματος. Πως στο καλό περνάτε πλέον τις τάξεις στο σχολείο, όταν γράφετε κείμενα χωρίς τόνους και σημεία στίξης

Μεινε σε παρακαλω στο θεμα των ψαριων και ασε τις ειρωνείες  για 15 χρονων και τους τονους...δεν χρειάζεται  να το πηγαινεις εκει

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ απαντάς λοιπόν... στα επί των ψαριών;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

ΔΕΝ απαντάς λοιπόν... στα επί των ψαριών;

Ε δεν περιμενεις κιολας να απαντησει κανεις μονος σου μιλας.. Τα ψαρια οου εγραψες μιλας για μεγεθη στην φυση οχι στην αιχμαλωσια και τα μεγεθη που μιλας θελουν 20 30 χρονια να τα πιασουν ακομα και στη φυση

Link to comment
Share on other sites

Το spotted στην αιχμαλωσια παει 18-24 ιντσες δηλαδη 60 εκατοστα μαξ και το longnose 24-36 ιντσες μαξ 90 cm αντε ενα μετρο και για εσενα.. Αλλα σε διαστημα δεκαετιών οποτε μην σχολιαζεις επειδη πατησες στο google spotted και longnose size διαβασε γενικα για τα ψαρια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

Πες και το άλλο... με τον Τοτό.-  :hehe

Βιάζεσαι, άλλα ψάρια στην φύση γίνονται σαν πιατέλες και στο ενυδρείο φτάνουν 15- 20 εκ, άρα τους κάνεις κακό, 

Σε όλα τα ψάρια το ίδιο συμβαίνει λοιπόν, απλά σε άλλους αρέσουν οι θηρευτές και σε άλλους άλλα είδη,

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

Πες και το άλλο... με τον Τοτό.-  :hehe

Και επειδη μαλλον δεν ειχες ποτε gar μαθε λοιπον πως δεν ειναι pangasius επειδη εχουν παρομοιο μεγεθος.. Ειναι ενα πολυ αργο ψαρι και δεν κολυμπα σχεδον καθολου.. 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ΔΕΝ είναι μόνο στην ορθογραφία το "θέμα".

Όσα ΔΕΝ φτάνει η αλεπού... τα κάνει κρεμαστάρια.-- B)

Link to comment
Share on other sites

Ζητας απαντησεις και μολις παιρνεις απαντησεις ψαγμενες που δεν σου αρεσουν ψαχνεις για τονους και ορθογραφικα.. Καλα σου ειπα ζητας προσοχη εγω σου αοαντησα σε αυτα που ηθελες εσυ ασχολεισαι με τους τονους επειδη γραφω απο κινητο και επιλεγω τον ευκολο τροπο να μην βαλω για να μην κανω ενα μηνα να σου απαντησω.. Και με ρωτας παλι θα αοαντησεις και θα απαντησεις... 

Link to comment
Share on other sites

Και διαβασε λιγο γενικα την δημοσιευση για πολλα απο τα ψαρια που ειπες ακομα και πριν πεταχτεις εσυ.. Ειχα γραψει αμα βρεθει καποιος με ενυδρειο καλο να τα παρει θα φυγουν εσυ εισαι τυφλη αντιπαράθεση.. 

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός είναι ότι όσοι διατηρούν στα ενυδρεία τους τέτοιους θηρευτές έχουν τα δικά τους "κουσούρια" :D και είναι ιδιαίτεροι τύποι. Αυτό συμβαίνει και με τους δισκάδες. Παλιότερα γινόταν επικές μάχες για τις συνθήκες που πρέπει να διατηρούνται οι δίσκοι. Κάθε δισκάς είχε το δικό του αλάθητο. Με πολλούς που διατηρούν θηρευτές σημβαίνει ακριβώς αυτό που είπε ο αγαπητός @Force . Καλύτερα δε θα μπορούσε να το θέσει κανείς. Επίσης, μερικές φορές δε "σηκώνουν" εύκολα τα αρνητικά σχόλια. Ίσως γιατί κατά βάθος ξέρουν πως για τέτοια ψάρια και τέτοιες συνθέσεις δεν υπάρχουν ποτέ ικανοποιητικά λίτρα.

 

Τώρα για το αν τα ψάρια θα φτάσουν στο τελικό τους μέγεθος, είναι σίγουρο πως όχι. Αργά ή γρήγορα θα μας αφήσουν χρόνους λόγω κακών συνθηκών. Μιλάω πάντα για ενυδρεία που έχουν μέσα την Άρτα και τα Γιάννενα. Όμως αυτό δεν είναι χαρακτηριστικό μόνο των ενυδρείων με μεγάλους θηρευτές. Άραγε πόσοι ενυδρειόφιλοι έχουν κρατήσει τα τέτρα τους μέχρι να γεράσουν (πάνω από 4 ή 5 χρόνια δηλαδή). Πρέπει να το παραδεχτούμε ότι στις περισσότερες περιπτώσεις τα ψάρια μας (όλα τα είδη) χάνονται από ασθένειες και κακές συνθήκες παρά λόγω ηλικίας. Το κακό είναι να μην το παραδέχετε κάποιος και να επαναπαύεται στα μπράβο που του λένε και στα χρήματα που ξόδεψε.

 

Και ας παραδεχτούμε επίσης ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΙΛΟΖΩΟΙ. Τα ζωντανά, όλα τα ζωντανά, ανήκουν στη φύση και όχι σε γυάλες ή κλουβιά...

 

Και για το συγκεκριμένο ενυδρείο του φίλου @giwrgosplat θα πω απλά ότι δε μου αρέσει, όπως είναι τώρα. Βέβαια και εσύ το έχεις καταλάβει αγαπητέ Γιώργο αφού λες πως με την πρώτη ευκαιριά που θα δωθεί θα κάνεις μια γεναία αραίωση. Για εμένα κριτήριο για την επιτυχιά ή όχι ενός ενυδρείου είναι η μακροημέρευση των ψαριών. Αν κάποιο ψάρι δεν περνάει καλά αργά ή γρήγορα θα πάρει την κάτω βόλτα. Αν λοιπόν ένα ενυδρείο δεν έχει απώλειες, είναι ένα σημάδι ότι τα πράγματα κυλούνε σχετικά καλά. Αλλά τις απώλειες στο ενυδρείο μας συνιθίζουμε να μην τις αναφέρουμε... :)

 

Αυτά τα ολίγα

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος theodor72 έγραψε:

Το γεγονός είναι ότι όσοι διατηρούν στα ενυδρεία τους τέτοιους θηρευτές έχουν τα δικά τους "κουσούρια" :D και είναι ιδιαίτεροι τύποι. Αυτό συμβαίνει και με τους δισκάδες. Παλιότερα γινόταν επικές μάχες για τις συνθήκες που πρέπει να διατηρούνται οι δίσκοι. Κάθε δισκάς είχε το δικό του αλάθητο. Με πολλούς που διατηρούν θηρευτές σημβαίνει ακριβώς αυτό που είπε ο αγαπητός @Force . Καλύτερα δε θα μπορούσε να το θέσει κανείς. Επίσης, μερικές φορές δε "σηκώνουν" εύκολα τα αρνητικά σχόλια. Ίσως γιατί κατά βάθος ξέρουν πως για τέτοια ψάρια και τέτοιες συνθέσεις δεν υπάρχουν ποτέ ικανοποιητικά λίτρα.

 

Τώρα για το αν τα ψάρια θα φτάσουν στο τελικό τους μέγεθος, είναι σίγουρο πως όχι. Αργά ή γρήγορα θα μας αφήσουν χρόνους λόγω κακών συνθηκών. Μιλάω πάντα για ενυδρεία που έχουν μέσα την Άρτα και τα Γιάννενα. Όμως αυτό δεν είναι χαρακτηριστικό μόνο των ενυδρείων με μεγάλους θηρευτές. Άραγε πόσοι ενυδρειόφιλοι έχουν κρατήσει τα τέτρα τους μέχρι να γεράσουν (πάνω από 4 ή 5 χρόνια δηλαδή). Πρέπει να το παραδεχτούμε ότι στις περισσότερες περιπτώσεις τα ψάρια μας (όλα τα είδη) χάνονται από ασθένειες και κακές συνθήκες παρά λόγω ηλικίας. Το κακό είναι να μην το παραδέχετε κάποιος και να επαναπαύεται στα μπράβο που του λένε και στα χρήματα που ξόδεψε.

 

Και ας παραδεχτούμε επίσης ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΙΛΟΖΩΟΙ. Τα ζωντανά, όλα τα ζωντανά, ανήκουν στη φύση και όχι σε γυάλες ή κλουβιά...

 

Και για το συγκεκριμένο ενυδρείο του φίλου @giwrgosplat θα πω απλά ότι δε μου αρέσει, όπως είναι τώρα. Βέβαια και εσύ το έχεις καταλάβει αγαπητέ Γιώργο αφού λες πως με την πρώτη ευκαιριά που θα δωθεί θα κάνεις μια γεναία αραίωση. Για εμένα κριτήριο για την επιτυχιά ή όχι ενός ενυδρείου είναι η μακροημέρευση των ψαριών. Αν κάποιο ψάρι δεν περνάει καλά αργά ή γρήγορα θα πάρει την κάτω βόλτα. Αν λοιπόν ένα ενυδρείο δεν έχει απώλειες, είναι ένα σημάδι ότι τα πράγματα κυλούνε σχετικά καλά. Αλλά τις απώλειες στο ενυδρείο μας συνιθίζουμε να μην τις αναφέρουμε... :)

 

Αυτά τα ολίγα

 

Αρνητικα σχολια σχολια φιλαρακι οπως ειδες πιο πανω δεχτηκα και συμφωνησα.. Αλλα ηταν αρνητικα σχολια απλα οχι εριστικα σχολια εχει διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...