Jump to content

Betta με πρόβλημα


Giannis stam

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά... Σήμερα παρατήρησα στο μονομάχο μου ένα έντονο κόκκινο σπυρι κάτω από το στόμα του μονομάχου μου... Φωτογραφία δεν μπόρεσα να βγάλω ακόμα...έχετε ιδέα τι μπορεί να είναι...; 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς φωτογραφίες δεν μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος φίλε μου. Το γεγονός ότι είναι κόκκινο δεν θα το χαρακτήριζα θετικό.

Link to comment
Share on other sites

To ξέρω.. Για αυτό ποσταρα, μήπως κάποιος ξέρει για κάτι παρόμοιο... Φωτογραφία θα βγάλω μόλις μπορέσω κάποια στιγμή, εντός της ημέρας... 

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι και οι συμπεριφορά του έχει αλλάξει... Κινείτε βαριεστημενα και την περισσότερη ώρα είναι ψηλά στη γωνία του ενυδρείου... Ευτυχώς τρώει ακόμα... Σκεφτόμαι να κάνω 1 με 2 αλλαγές νερού μέσα στη εβδομάδα και να συνεχίσω αγωγή με furan.. Έχω μια υποψία ότι μπορεί να είναι mouth fungus..ας βοηθήσει κάποιος πιο έμπειρος όμως...

Link to comment
Share on other sites

Απο τα λιγα που ξερω mouth fungus ειναι πανω στο στομα σαν στρωση απο βαμβακι...

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Απο τα λιγα που ξερω mouth fungus ειναι πανω στο στομα σαν στρωση απο βαμβακι...

Ναι φίλε μου... Κάπως έτσι όπως τα λες είναι... Και πρόκειται νομίζω για βακτήριακη μόλυνση... Για αυτό είπα για furan.. Έτσι νομίζω δηλαδή... Εγώ είμαι πιο άσχετος... Αλλά ψάχνω λύσεις γιατί δεν θέλω να τον χάσω.. Βέβαια γι αυτό ρωτάω και εδώ μέσα, τους πιο έμπειρους, μήπως βοηθήσουν.. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι mouth fungus.

Για βακτηριακη φαίνεται αλλά δεν έχω την  εμπειρία να απαντήσω με σιγουριά. Ίσως πήγαινα σε Baktopur ή Furan.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Δεν είναι mouth fungus.

Για βακτηριακη φαίνεται αλλά δεν έχω την  εμπειρία να απαντήσω με σιγουριά. Ίσως πήγαινα σε Baktopur ή Furan.

Για furan σκέφτομαι και εγώ.... Αλλά θέλω να μάθω τι είναι και τι το προκάλεσε... Όσο και αν έψαξα η πιο κοντινή διάγνωση ήταν το mouth fungus..το θέμα είναι ότι όσο πάει και χειροτερευει από συμπεριφορά... Κάθετε στη πάνω γωνία του ενυδρείου συνέχεια... 

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να είναι φυματίωση....; Αν ναι.,τι κάνω σε τέτοια περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ξαναακουσει για φυματίωση....τραβηγμένο από τα μαλλιά.

 

Ξεκινα κάτι γρήγορα, το ψάρι το χανεις. Συνδυασμός με βιταμίνες και σκόρδο στην τροφη όσο τρώει να σώσουμε ότι μπορούμε.

Link to comment
Share on other sites

Οκ..θα κάνω και καθημερινές αλλαγές νερού...; 

Link to comment
Share on other sites

Αν αρχίσεις θεραπεία όχι. Ό,τι λέει το φάρμακο θα κάνεις. Πριν το φάρμακο μια αλλαγή νερού κακό δεν θα κάνει και μετά την θεραπεία επίσης επιβάλλεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Αν αρχίσεις θεραπεία όχι. Ό,τι λέει το φάρμακο θα κάνεις. Πριν το φάρμακο μια αλλαγή νερού κακό δεν θα κάνει και μετά την θεραπεία επίσης επιβάλλεται.

Σε ευχαριστώ πολύ.... Από αύριο (εάν προλάβω θα αρχίσω θεραπεία) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Giannis stam said:

Οκ..θα κάνω και καθημερινές αλλαγές νερού...; 

Εαν πας σε Furan η δοσολογια - χρηση εχει ως εξης: Ριχνεις την πρωτη δοση περιμενεις, μετα απο 24 ωρες δευτερη δοση ξαναπεριμενεις 24 ωρες και αφου περασουν 25% αλλαγη του νερου. Ολο αυτο παραπανω το επαναλαμβανεις ακομα μια φορα ωστε να εχεις ριξει 4 δοσεις. Κανεις την τελευταια σου αλλαγη του νερου 25% και βαζεις ανθρακα να τραβηξει οτι φαρμακο εμεινε. Εαν ηταν mouth fungus θα ηταν πολυ χαρακτηριστικό. Μπορει ισως να τραυματιστηκε και να περασε καποιο μικροβιο. Ξεκινα την θεραπεια οπως σου ειπε ο Βασιλης αμεσα, αμα τρωει το ψαρι κανονικα μουλιαζε την τροφη του σε βιταμινες. Αυτες που χρησιμοποιω εγω ειναι οι Vitachem (τσιμπημενες αλλα πολυ καλες). Μουλιαζε και τροφη σε σκορδοζουμο, φτιαξτο εσυ ο ιδιος. Μια σκελιδα μεγαλη σκορδου ή 2 μικρες, γεμισε μισο μπουκαλακι του νερου των 500ml - σκορδο και νερο στο multi, - χτυπημα καλο - στραγγιξε το καλα μεσα στο μπουκαλι να σου μεινει μονο το ζουμι. Ελπιζω να πανε ολα καλα με το ψαρακι. Εαν φαινεται ορεξατο για φαΐ βιασου να προλαβεις οτι και αν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Εαν πας σε Furan η δοσολογια - χρηση εχει ως εξης: Ριχνεις την πρωτη δοση περιμενεις, μετα απο 24 ωρες δευτερη δοση ξαναπεριμενεις 24 ωρες και αφου περασουν 25% αλλαγη του νερου. Ολο αυτο παραπανω το επαναλαμβανεις ακομα μια φορα ωστε να εχεις ριξει 4 δοσεις. Κανεις την τελευταια σου αλλαγη του νερου 25% και βαζεις ανθρακα να τραβηξει οτι φαρμακο εμεινε. Εαν ηταν mouth fungus θα ηταν πολυ χαρακτηριστικό. Μπορει ισως να τραυματιστηκε και να περασε καποιο μικροβιο. Ξεκινα την θεραπεια οπως σου ειπε ο Βασιλης αμεσα, αμα τρωει το ψαρι κανονικα μουλιαζε την τροφη του σε βιταμινες. Αυτες που χρησιμοποιω εγω ειναι οι Vitachem (τσιμπημενες αλλα πολυ καλες). Μουλιαζε και τροφη σε σκορδοζουμο, φτιαξτο εσυ ο ιδιος. Μια σκελιδα μεγαλη σκορδου ή 2 μικρες, γεμισε μισο μπουκαλακι του νερου των 500ml - σκορδο και νερο στο multi, - χτυπημα καλο - στραγγιξε το καλα μεσα στο μπουκαλι να σου μεινει μονο το ζουμι. Ελπιζω να πανε ολα καλα με το ψαρακι. Εαν φαινεται ορεξατο για φαΐ βιασου να προλαβεις οτι και αν ειναι.

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ.. Ειδικά Κωνσταντίνε εσένα με τη δοσολογία και το σκορδοζουμο, πιο αναλυτικά δεν θα τα έβρισκα πουθενά, αλλά και τα υπολοιπα παιδιά με της συμβουλές σας... Θα προμηθευτώ αύριο το φάρμακο και θα ξεκινήσω αμέσως.... Σας ευχαριστώ.. 

ΥΓ...θα σας κρατάω ενήμερους... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά... Ήθελα να σας ευχαριστήσω για μια ακόμα φορά για της πολύτιμες συμβουλές σας... Ο μονομάχος μου αναρωνει πιστεύω γιατί βλέπω ότι άρχισε πάλι τα κυνηγητο με τη θυλικια.. Έφυγε και από τη γωνιά που ήταν κολλημένος (πηγαίνει βέβαια που και που αλλά όχι συνέχεια), τρώει με όρεξη μπορώ να πω, και όλα σιγά σιγά οδευουν προς τη φυσιολογική του συμπεριφορά.. Τον έσωσα χάριν σε εσάς... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, bbetta said:

Έχεις και θηλυκό στο ίδιο ενυδρείο/ σε ποσα λίτρα;

Αυτο με προβλημάτισε και εμένα, συνδέοντας το με το παραπάνω πρόβλημα, μηπως προήλθε απο καποια διαμαχη με το θηλυκό (κανα δαγκωμα) + το στρες αφού λογικά θα κυνηγιούνται συχνα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Αυτο με προβλημάτισε και εμένα, συνδέοντας το με το παραπάνω πρόβλημα, μηπως προήλθε απο καποια διαμαχη με το θηλυκό (κανα δαγκωμα) + το στρες αφού λογικά θα κυνηγιούνται συχνα.

Έχω 1,5 μήνα τη θυλικια... Βασικά αυτός την κυνηγάει όχι όμως σε σημείο που στρεσαρεται...δεν νομίζω το πρόβλημα να προήλθε από αυτήν... Πιο πολύ εστιαζω το πρόβλημα σε εμένα... Είχα κάνει καθαρισμο και αλλαγή νερού την προηγούμενη ημέρα... Έβγαλα μια ρίζα έξω για καθάρισμα και την ξαναεβαλα.. Ισωςτον χτύπησα εγώ γιατί με έχει μάθει και έρχεται στο χέρι μου.. Συν ότι από βλακεια μου, μου έβγαλαν αρκετή βρωμιά η σωλήνες του φιλτρου... (έχω εξωτερικό  fluval και είναι μαύροι ).. Είδα το πρόβλημα την επόμενη ημέρα από την αλλαγή.. Άρα πιο πολύ εστιαζω σε εμένα το πρόβλημα... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ποσα λίτρα (και μήκος) είναι τα ψάρια; Πως πάει ο αρσενικός;

 

 

Παντως, στις περισσότερες περιπτώσεις η συνύπαρξη είναι κάτι σαν... ωρολογιακή βόμβα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...