Jump to content

Recommended Posts

Το Project

  • Η απόφασή μου να μετατρέψω το 70άρι μου σε Reef, δεν θα μπορούσε να με κρατήσει μακριά από το γλυκό. Το κόστος του θαλασσινού δεν μου επιτρέπει και πολλά περιθώρια για νέους εξοπλισμούς, οπότε αποφάσισα να στήσω ένα ενυδρείο αποκλειστικά με υλικά που ήδη διαθέτω. 
  • Ο bbetta έχει πολύ καιρό να κρατήσει ... betta
  • Θέλω ένα (σχεδόν) "Zero-Maintenance" ενυδρείο.

 

Το ενυδρείο στήθηκε στις 26 Ιουνίου. Είναι ακόμα στις αρχές του και ελπίζω να ανέβει επίπεδο σε περίπου 2 μήνες που θα απλώσει το... γκαζόν και να μπει σε τροχιά διαγωνισμού.

 

 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 40*22*30
Συνολικά Λίτρα: 25


Οργανισμοί
Φυτά: Helanthium Tenellum, Anubias Barteri var. Nana
Ψάρια: Betta Splendens θηλυκό
Άλλα είδη: Malaysian Trumpet Snails, 1-2 Red Cherry Shrimps.

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Μαύρο Χαρτόνι 
Άλλα διακοσμητικά : Κομμένη καρύδα
Βυθός: Μαύρος Χαλαζίας 0.5-1.2mm

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού: LED E27 12W 4000K 1055Lm
Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες 

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Sun-Sun JP092 γεμάτο με Substrat Pro
Θέρμανση: Προσεχώς 
Λίπανση: Seachem Excel και  Seachem Flourish (σε παύση από τότε που άρχισα το διοξείδιο για να δω πως θα αντιδράσουν τα φυτά) , EasyLife Root Sticks όποτε το θυμηθώ.
Παροχή CO2: DIY με ζάχαρη,μαγιά,σόδα
Διατροφή: Sera Vipan καθημερινά, ποικιλία κατεψυγμένων και όταν επιτέλους βρω Grindal (αν μπορεί κάποιος να μου δώσει θα του ήμουν υπόχρεος) 


Παράμετροι
pH: 6.8-6.9
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): ~5
Μέση Θερμοκρασία (°C): 28 τώρα, 26 χειμώνα.

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 30% κάθε 7-14 μέρες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: 80-90% Α/Ο και 10-20% Φιλτραρισμένο βρύσης.
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Αν μπει νερό βρύσης βάζω λίγο Esklarin.

Φωτογραφίες:

Η πρώτη μερα 

IMG_4714.PNG.fec99ee3dffbc1a2e3ba9cb825d5b200.PNG

 

 

Σημερινή φωτο
RSCN3311.png.5e14443b0e7c3aa2b3e5a71a66d480b3.png

 

Το ψαράκι 

IMG_4703.thumb.PNG.218dbf7d5310f759f224e39ac0aaefad.PNG

 

  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ ωραίο επιχείρημα!!! Περιμένω εντυπώσεις από τη συνέχεια! Σε ζήλεψα Βασίλη!!

Έγινε επεξεργασία - gifil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η προηγούμενη φωτο τραβήχτηκε 4 ημέρες πριν από την τωρινή. Τόσες μέρες δουλεύει και το διοξείδιο. Τα λόγια για το Ποσο  επιταχύνθηκε η ανάπτυξη είναι περιττά... έχω μείνει έκπληκτος.

 

ΠΡΙΝ 4 ΜΕΡΕΣ 

RSCN3311.png.e414a0cd8c5185237fc5da96ed576844.png

 

ΣΗΜΕΡΙΝΗ

IMG_4727.thumb.JPG.2b95fbdbf411a35a90052264789f9aff.JPG

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος bbetta έγραψε:

Η προηγούμενη φωτο τραβήχτηκε 4 ημέρες πριν από την τωρινή. Τόσες μέρες δουλεύει και το διοξείδιο. Τα λόγια για το Ποσο  επιταχύνθηκε η ανάπτυξη είναι περιττά... έχω μείνει έκπληκτος.

 

ΠΡΙΝ 4 ΜΕΡΕΣ 

RSCN3311.png.e414a0cd8c5185237fc5da96ed576844.png

 

ΣΗΜΕΡΙΝΗ

IMG_4727.thumb.JPG.2b95fbdbf411a35a90052264789f9aff.JPG

 

 

 

Την εχω κανει και εγω την diy μπουκαλα διοξείδιου και δουλευει καλα 
η σοδα παιζει ρολο? εγω δεν εχω βαλει

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Mr.Angelos said:

 η σοδα παιζει ρολο? 

 Άγγελε διαβασα πως μια πολύ μικρή ποσότητα (πχ 1/3 κουταλάκι γλυκού) κάνει το μείγμα να διαρκέσει περισσότερο και να είναι λίγο πιο σταθερό καθώς "κρατάει" την μαγιά από το να κάνει αντίδραση με την ζάχαρη στην μέγιστη απόδοση. Στο προηγούμενο μπουκάλι που είχα κάνει, είδα αποτέλεσμα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος bbetta έγραψε:

 Άγγελε διαβασα πως μια πολύ μικρή ποσότητα (πχ 1/3 κουταλάκι γλυκού) κάνει το μείγμα να διαρκέσει περισσότερο και να είναι λίγο πιο σταθερό καθώς "κρατάει" την μαγιά από το να κάνει αντίδραση με την ζάχαρη στην μέγιστη απόδοση. Στο προηγούμενο μπουκάλι που είχα κάνει, είδα αποτέλεσμα!

θα δοκιμασω και με σοδα

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη πολύ όμορφο το ενυδρειάκι που έχεις στήσει.

Θα έβαζα το σωληνάκι του co2 από την άλλη μεριά, ώστε να διαχέεται καλύτερα με την βοήθεια της ροής του φίλτρου.

Η ροή θα σπρώχνει τις φυσαλίδες και θα τις κρατά περισσότερη ώρα <<ενεργές>> μέσα στο νερό.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SOTIRIS said:

Βασίλη πολύ όμορφο το ενυδρειάκι που έχεις στήσει.

Θα έβαζα το σωληνάκι του co2 από την άλλη μεριά, ώστε να διαχέεται καλύτερα με την βοήθεια της ροής του φίλτρου.

Η ροή θα σπρώχνει τις φυσαλίδες και θα τις κρατά περισσότερη ώρα <<ενεργές>> μέσα στο νερό.:)

Σωστά τα λες Σωτήρη. Από δεξιά δεν υπάρχει χώρος να μπει το μπουκάλι, κατά πάσα πιθανότητα θα πάω το φίλτρο από την αριστερά πλευρά για να κρύψω και τον σωλήνα.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάπου θα το βολέψεις, και νομίζω πως θα είναι πολύ καλύτερα, και οπτικά.:thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εντυπωσιακό πως όταν κάτι είναι να πάει  στραβά, θα πάει όταν λείπουμε από το σπίτι. 

Χάλασε ο χρονοδιακοπτης και έμεινε το φως ανοικτό μια εβδομάδα.

Να και το αποτέλεσμα.

 

IMG_5090.JPG

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Καφέ άλγη παντού. Έχει καλύψει το 100% του τζαμιού από όλες τις πλευρές, ενώ τα φυτά έχουν πολύ παχύ στρώμα άλγης. Επόμενες κινήσεις είναι να καθαρίσω όσο το δυνατόν καλύτερα τα τζάμια, να κάνω αλλαγή 70-80%, να ξανααρχίσω CO2, να προσπαθήσω να κάψω την άλγη τοπικά πάνω στο γρασίδι με Excel και να κάνω συσκότιση 1 μέρας. Καμία άλλη πρόταση;

 

ΥΓ. Θεωρώ πως η θερμοκρασία ανέβηκε στους 31-32 βαθμούς

ΥΓ2. Το ψαράκι είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Co2 και συσκοτιση θεωρω πως δεν ειναι απαραιτητα καθως η εξαρση της καφε αλγης οφειλεται στον φωτισμο.

Μηχανικος καθαρισμος,σταθερη φωτοπεριοδος,καλη κυκλοφορια και μπολικο filterwool...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, rastaman said:

Co2 και συσκοτιση θεωρω πως δεν ειναι απαραιτητα καθως η εξαρση της καφε αλγης οφειλεται στον φωτισμο.

Μηχανικος καθαρισμος,σταθερη φωτοπεριοδος,καλη κυκλοφορια και μπολικο filterwool...

Ούτε εγώ τα θεωρω απαραίτητα, αλλά η άλγη για να φύγει από το γρασίδι θα χρειαστεί πολύς κόπος. Δεν μπορώ μηχανικά να την αφαιρέσω, όπως έκανα από τις επιφάνειες του ενυδρείου, την ανουμπια που έχει μεγάλα φύλλα κλπ. 

Το filterwool και εγώ το θεώρησα απαραίτητο και έβαλα ήδη ένα ακόμα φίλτρο για να καθαρίσει η μαυρίλα πιο γρήγορα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Ούτε εγώ τα θεωρω απαραίτητα, αλλά η άλγη για να φύγει από το γρασίδι θα χρειαστεί πολύς κόπος. Δεν μπορώ μηχανικά να την αφαιρέσω, όπως έκανα από τις επιφάνειες του ενυδρείου, την ανουμπια που έχει μεγάλα φύλλα κλπ. 

Το filterwool και εγώ το θεώρησα απαραίτητο και έβαλα ήδη ένα ακόμα φίλτρο για να καθαρίσει η μαυρίλα πιο γρήγορα 

Ξεκίνα με τις ενέργειες που έγραψες, και μετά από καμιά δεκαριά μέρες, κάνοντας ένα καλό κλάδεμα στο γρασίδι θα καλυτερέψει κατά πολύ την εικόνα του ενυδρείου σου.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αρχική φωτογραφία αν και δεν είναι πολύ καλή, είναι αρκετά ρεαλιστική καθώς δεν φαίνεται απολύτως τίποτα από τα τζάμια που έχουν καλυφθεί από πυκνό στρώμα αλγης. Κάθε εβδομάδα θα ανεβάζω και μια φωτο μέχρι να ξαναέρθει στα επιθυμητά επιπεδα. Είναι ωραίο να δείχνουμε και τις αναποδιές που παθαίνουμε, όχι μόνο τις στιγμές που τα ενυδρεία είναι στην καλύτερη τους κατάσταση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν πέρασαν ούτε λίγες μέρες, το ενυδρείο έχει πολύ καλύτερη εικόνα. Όλο το tenellum ήταν καφέ όταν γύρισα.

 

6AC4734E-F96C-4467-8F41-10810EBA225A.thumb.jpeg.a9ee3addf6f690c417984697f07249ef.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη δοκίμασες να σιφωνάρεις λίγο το βυθό?

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, SOTIRIS said:

Βασίλη δοκίμασες να σιφωνάρεις λίγο το βυθό?

Ναι Σωτήρη, αυτά που βλέπεις τώρα είναι κυρίως άλγη πάνω στα φύλλα που δεν θα έλεγα ότι φεύγει με την σκούπα. Στην επόμενη αλλαγή νερού πιστεύω θα είναι καλύτερα τα πράγματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Το ενυδρείο έχει σχεδόν επανέλθει στο 100%, μένει να γίνει ένα ακόμα σιφωνάρισμα για να αφήσουμε το ατυχές γεγονός με τον χρονοδιακόπτη πίσω μας. Να πω πως ανέβασα σήμερα την φωτοπερίοδο από 8 σε 9 ώρες, την είχα κατεβάσει στις μεγάλες ζέστες. Τοποθετήθηκε στο ενυδρείο καπάκι από PlexiGlass στο οποίο έγιναν πολλές τρύπες για να μην συφκεντρώνει υδρατμούς. Τόσο καιρό το ενυδρείο δεν είχε καπάκι, αλλά ήταν φραγμένο από όλες τις πλευρές με ταινία που έφτανε περίπου τα 10 εκατοστά από την επιφάνεια.

 

Το ψαράκι πάει πραγματικά πολύ καλά, τα πτερύγια έχουν μεγαλώσει πολύ, και το χρώμα του συνεχώς βελτιώνεται. Δυστυχώς λόγω της συνεχούς κίνησης δυσκολεύομαι να το αποτυπώσω στην κάμερα, θα κάνω και άλλη προσπάθεια όμως. Ταΐζω την Sera Vipan (η staple τροφή μου τα τελευταία 4 χρόνια) και την Tropical Soft Line America. Πιστεύω πως έχουν βοηθήσει πολύ στο χρώμα. Τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα τρώει και κάτι εκ των Artemia, Mysis, Daphnia, Tubifex και Mosquito Black Larvae...

Αν κάποιος έχει να μου στείλει Grindal θα του ήμουν υπόχρεος καθώς δεν μπορώ να βρω στην Θεσσαλονίκη εδώ και μήνες.

 

Σκέφτομαι να κάνω μια αλλαγή στο Aquascape, λέω να αφαιρέσω την καρύδα με την Anubias και να βάλω κάτι άλλο στην θέση του που θα κάνει χρωματική αντίθεση και θα πιάσει κεντρικά εκείνο το σημείο και ίσως εξαπλωθεί σε όλο τον πίσω χώρο. Σε ύψος θέλω να είναι ελάχιστα πάνω από το tenellum.

  • Η ιδέα που μου αρέσει περισσότερο είναι να μπει κάποιο κόκκινο compact και όσο γίνεται πιο εύκολο φυτό. Ζητάω πολλά ε; Σαν σκέψη έρχεται η Alternanthera reineckii 'Mini', δεν έχω όμως καμία εμπειρία πάνω σε αυτήν. Περιμένω προτάσεις!
  • Δεύτερη σκέψη είναι να μπει κάποια μακρόστενη πέτρα και πάνω της κάποιο αναρριχώμενο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η καρύδα να φυγει η ανουμπια να δεθει σε καποια ριζα που να πιανει την μια γωνιά!!! Πετρα παρακαλώ να μπει σε χρωμα γκρι-καφε.... 

 

 

Το κοκκινο φυτο θελει πολυ φως και co2 όμως γιατι αλλιως δεν θα το δεις το κοκκινο...  

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Irakles said:

Η καρύδα να φυγει η ανουμπια να δεθει σε καποια ριζα που να πιανει την μια γωνιά!!! Πετρα παρακαλώ να μπει σε χρωμα γκρι-καφε.... 

 

 

Το κοκκινο φυτο θελει πολυ φως και co2 όμως γιατι αλλιως δεν θα το δεις το κοκκινο...  

Ρίζα δεν θα βάλω, επειδή τις έχω ψιλό βαρεθεί τόσα χρόνια, πιάνουν αρκετό χώρο και το ενυδρείο είναι μικρό και θέλω να κρατήσω μινιμαλιστικό στυλ.

 

Αν βρω κάτι πολύ μικρό και όμορφο σε πέτρα λάβας θα βάλω, μου αρέσει αρκετά η ιδέα.

 

 

Γνωριζω πως οτιδήποτε σε κόκκινο είναι σαφώς δυσκολότερο, παροχή διοξειδίου  και λίπασμα υπάρχει, τα lumen μου είναι αρκετά υψηλά άρα θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι. Υπάρχουν αρκετά ήδη που είναι τελείως πράσινα και κοκκινίζουν μόνο σε άριστες συνθήκες, ενώ αλλά κρατάνε ένα πιο σκουρο χρωμα σε όλες τις συνθήκες (πχ wendtii Brown). H alternanthera μου αρέσει επειδή είναι χαλάκι η συγκεκριμένη, και θα μου αρεζε πολύ να κάνω ένα πυκνό και λίγο πιο ψηλό θάμνο στο κέντρο. Είχε κανεις την συγκεκριμένη ή υπάρχει κάποια άλλη πρόταση;

 

Να και μια σημερινή φωτο

 

 

38EC148A-2914-421D-9032-F3A0CCBF8373.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...