Jump to content

Recommended Posts

image.thumb.jpg.da0ec83674ce3e293be1dbe6e2d21ea6.jpgΠήρα τελικά την Alternanthera και την φύτεψα. Όμορφο φυτακι, πιστεύω θα συνεχίσει να έχει αυτό το χρωμα που έχει τώρα, και να μην κοκκινίσει παρα πολύ θα είμαι ικανοποιημένος. Έβαλα στις ρίζες τις ταμπλέτες και θα βάλω εβδομαδιαία προγραμμα για το flourish ώστε να μην το ξεχνάω (μετά την αλλαγη  νερού  και μια στην μέση της εβδομάδας).

 

Στο κατάστημα που πήγα είδα σε ένα μικρό ενυδρείο 2-3 ψαράκια της οικογένειας Boraras ( γίνονται max 2 εκατοστά).

 

Σκεφτόμουν να τα πάρω καθώς έχω αρκετό μήκος, τουλάχιστον αρκετό σύμφωνα με όλα τα σαιτ που διαβασα. Ήταν αρκετά μικροκαμωμένα και άχρωμα, όποτε δεν μπορεσα να ξεχωρίσω το ειδος.

 

Διαβασα πως είναι εξαιρετικά στην καταπολέμηση νηματοδων, ζουν στον ίδιο ή παρόμοιο βιότοπο με διαφορα λαβυρινθοψαρα και σε καλές συνθήκες έχουν πραγματικά εντυπωσιακό χρωμα.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ όμορφο Βασίλη, μ αρέσει αρκετά όπως το έχεις φτιάξει!!! Λιτό και περιποιημένο!

Έγινε επεξεργασία - gifil
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, gifil said:

Πολύ όμορφο Βασίλη, μ αρέσει αρκετά όπως το έχεις φτιάξει!!! Λιτό και περιποιημένο!

Ευχαριστώ πολύ φίλε !

Είμαστε ακόμα στην αρχή, αλλά επιτέλους αποφάσισα πως θέλω να το κάνω. Η Anubias θα φύγει. Θα προσπαθήσω να κάνω κεντρικά ένα 'θαμνάκι από την alternanthera, δεν θα την αφήσω να εξαπλωθεί, μόνο να πυκνώσει και να ψηλώσει (μακάρι και να κοκκινίσει).Όλο το υπόλοιπο ενυδρείο μέχρι τέρμα πίσω θα καλυφθεί με το tenellum. Όταν επιτέλους γίνει αυτό, θα trimmάρω πολύ το tenellum στο μπροστινό τζάμι και όσο πηγαίνουμε προς τα πίσω τα φυτά θα είναι προοδευτικά πιο ψηλά. Ελπίζω να μου βγει και να βγάλω καμία φώτο της προκοπης!

 

ΥΓ. Το άρχισες το reefάκι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος bbetta έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ φίλε !

Είμαστε ακόμα στην αρχή, αλλά επιτέλους αποφάσισα πως θέλω να το κάνω. Η Anubias θα φύγει. Θα προσπαθήσω να κάνω κεντρικά ένα 'θαμνάκι από την alternanthera, δεν θα την αφήσω να εξαπλωθεί, μόνο να πυκνώσει και να ψηλώσει (μακάρι και να κοκκινίσει).Όλο το υπόλοιπο ενυδρείο μέχρι τέρμα πίσω θα καλυφθεί με το tenellum. Όταν επιτέλους γίνει αυτό, θα trimmάρω πολύ το tenellum στο μπροστινό τζάμι και όσο πηγαίνουμε προς τα πίσω τα φυτά θα είναι προοδευτικά πιο ψηλά. Ελπίζω να μου βγει και να βγάλω καμία φώτο της προκοπης!

 

ΥΓ. Το άρχισες το reefάκι;

Δεν σε φοβάμαι, θα το κάνεις κουκλί. Αύριο θα αγοράσω τα τελευταία και αρχίζω το στρώσιμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Irakles said:

Ειναι καλος!!! Και με υπομονή!!! Το reef δεν εχω  δει ομως ακομη !?! 

Χαχα δεν παίζεσαι εσυ, δεν αφήνεις τίποτα να πέσει κάτω. Είναι ντροπαλός ο βράχος μου, περιμένει να βρεθούν οι κατάλληλες λάμπες και μετά θα βγει φωτος!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Διαβασα πως είναι εξαιρετικά στην καταπολέμηση νηματοδων

Πολύ ενδιαφέρον Βασίλη! Δεν το έχω ξανακούσει.:thumbsu:

Κατά τ' άλλα, καλορίζικο και τυχερό εύχομαι!

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2017 at 6:25 PM, kadmos said:

Πολύ ενδιαφέρον Βασίλη! Δεν το έχω ξανακούσει.:thumbsu:

Κατά τ' άλλα, καλορίζικο και τυχερό εύχομαι!

Οι νέοι κάτοικοι 

3EE324B2-3658-4EEC-A34D-13E311683D67.thumb.jpeg.54fb14a97daa93f9059a6099dacddac6.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα Βασίλη.

Κυκλοφορούν παντού ή στο ύψος του tenellum?

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, rastaman said:

Ομορφιες!!

Ποσα εβαλες ??

Έχουν πλάκα τα άτιμα!

Εβαλα δοκιμαστικά 4 για να δω πως κάθονται στο ενυδρείο και για να δω πως θα αντιδράσει ο μονομάχος... Θα τα αυξήσω σε 6-8 λογικά.

3 hours ago, SOTIRIS said:

Πολύ όμορφα Βασίλη.

Κυκλοφορούν παντού ή στο ύψος του tenellum?

Κυκλοφορούν παντού και δεν κοπαδιάζουν ιδιαίτερα, κάθονται κυρίως στο μεσαίο και πάνω τμήμα του ενυδρείου, όχι τόσο κάτω.

3 hours ago, kadmos said:

Τι μέγεθος έχουν ρε Βασίλη; Φαίνονται μεγαλούτσικα.:thumbsu:

Χαχα, περίπου στα 15 χιλιοστά με την ουρα είναι! 

 

Η αλήθεια είναι ότι σταμάτησα να βλέπω νηματωδη, τυχαίο;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, kadmos said:

Που βρέθηκαν τα νηματώδη σ' αυτή τη γυάλα;;;;

Δες στην προηγούμενη σελίδα τι έπαθα με τον χρονοδιακόπτη 

Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2017 at 2:01 PM, kadmos said:

Μάλιστα... @#%&*@#καλοκαίρι φέτος...

Έχω ακούσει αρκετό κόσμο που είχε θεματάκια..  είχες και εσύ;

 

 

 

Έβγαλα επιτέλους μια καλή φωτογραφία της μονομαχίνας με το κινητό, που αποδίδει το πόσο έχει βελτιωθεί συνολικά... Συγκρίνετε χρωματα και πτερύγια με το πρώτο ποστ!

 

Transformation Tuesday λοιπόν :jig:

 

 

028D8336-8256-4044-9D6C-7C216C6CA0E6.thumb.jpeg.1a0bef4662cfd8f7bd7b1d1f79637772.jpeg

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος bbetta έγραψε:

Έχω ακούσει αρκετό κόσμο που είχε θεματάκια..  είχες και εσύ;

Το χειρότερο καλοκαίρι της ενυδρειακής ζωής μου με διαφορά.

10 colombian tetra, 3 crenicichla compressiceps, 1 L027, 3 L128.

Τη μια κρενίκιχλα την πάλευα 4 μήνες, γιατί έτρωγε μόνο κατεψυγμένο. Είχε φτάσει τις άλλες 2 τον τελευταίο μήνα που ήταν σχεδόν μισή φορά μεγαλύτερή της....

Τα L128 τα πήρα πριν κανά 6μηνο (νομίζω) με νηματώδη και μαζεμένες κοιλιές. Το ένα έιχε φύγει το επόμενο πρωινό της παραλαβής για να καταλάβεις.

Τέλος πάντων, τα ψάρια έιχαν ισιώσει και είχαν πάρει μπόι αυτούς τους μήνες. Ο Α μάλιστα καθόταν στο βράχο χωρίς να κρύβεται. Μια βδομάδα λοιπόν αφού έχω γυρίσει από διακοπές και τους έχω κάνει τα σχετικά "χαϊδέματα", με παίρνει η γυναίκα μου να μου πει ότι είδε και τα τρία στον αφρό. Εγώ τα καμάρωνα μιάμιση μέρα πριν...

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ήρθε ώρα για ένα update μετά από δυο εβδομάδες.

Τα Boraras Maculatus έγιναν 7 και συνεχώς με εκπλήσουν με τον χρωματισμό τους.

Σήμερα σταμάτησα πειραματικά το DIY CO2 και θα αυξήσω τα λιπάσματα. Σε αυτήν την φάση δεν με ενδιαφέρει τόσο να έχω μεγάλη ανάπτυξη, κλαδεύω κάθε εβδομάδα έτσι και αλλιώς. Αν δεν χάσω τα χρώματα της Alternanthera θα το πάω χωρίς διοξείδιο.

 

Μπορώ να πω πως είμαι... περήφανος για το που έχει φτάσει με τόσο λίγο κόπο και εξοπλισμό!

 

Er29LD6.jpg

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο και λητο χωρις πολλες φαμφαρες! Με βαζεις σε σκεψεις για το γρασιδακι αλλα να υποθεσω θελει υποστρωμα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Constantinos_S said:

Πολυ ομορφο και λητο χωρις πολλες φαμφαρες! Με βαζεις σε σκεψεις για το γρασιδακι αλλα να υποθεσω θελει υποστρωμα;

Ευχαριστώ φίλε μου...

Τίποτα δεν έχω από κάτω... Μόνο φτηνές ταμπλέτες ανά καποιους μήνες βαζω.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο και μινιμάλ Βασίλη! Αν και γενικά μου αρέσουν τα πιο σύνθετα και "φυσικά" ενυδρεία, και το δικό σου το βρίσκω πολύ, πολύ, πολύ ωραίο....

 

Όχι πως περιμένα κάτι διαφορετικό βέβαια! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλοι μου!

 

@theodor72 καλά τα λες, ξέρεις πως και εμένα μου αρέσουν τα πιο περίπλοκα και άγρια  στησίματα με ρίζες, πέτρες και πολλή βλάστηση. Ήθελα όμως να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό και ήρεμο για το γραφείο μου,  προσπαθώντας να κόψω με την διακόσμηση όσα λιγότερα λίτρα γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια νυχτερινή φώτο μετά από καιρό! Την μονομαχινα την έχω 4 μήνες πια. Πολύ ήρεμος χαρακτήρας και συνεχώς ανατροπές στους χρωματισμούς. Πήρε και λίγο μπόι πιστεύω. 

 

7A68E83E-300D-45FE-84FD-A335CEC0414D.jpeg.f39273d09bfd33cbd56d93e12f13e61c.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...