Jump to content

Θέμα με Μονομάχο..


Gianniskyr

Recommended Posts

Παιδιά καλησπερα ...μολις γύρισα απο δουλειά και πρόσεξα την ουρα του Μονομάχου μου σε άθλια κατασταση....εχθες ηταν μια χαρα πραγματικά τέλεια και τωρα που γύρισα και ειχαν ανοίξει τα φώτα ειδα αυτο.... εντωμεταξύ προχθές του μουλιασα την τροφή σε fishtamin.( οι μετρήσεις είναι κομπλε...)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πιάστηκε κάπου; Σε καποιο φιλτρο ή διακοσμητικό; Το πιθανοτερο ειναι αυτό. Τσεκαρε λιγο την εισοδο του φιλτρου σου, ισως χρειαστει με καποιο τροπο να καλυψεις με κατι αυτο το κομματι. Με αλλαγες νερου και ισως την βοηθεια API Stress Coat, να γινει ανάπλαση της ουράς. Θα το καταλαβεις γιατι οι ακρες της θα ξεκινάνε να ασπριζουν που σημαινει οτι γινεται σταδιακη αναπλαση. Προσωπικα πριν την εισαγωγη ξύλων η πέτρας στα ενυδρεια μου τα πέρναγα με μια λίμα για γλιτώσω πατατραγουδα με τις ουρες τους...

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά είναι ολα αληθινά...η είσοδος είναι στον πάτο και δεν παει ποτε εκει. :( δεν εχω ουτε ξύλα ουτε πέτρες μεσα! Εχω fishtamin κανει? Μπορεί να φτεει και αυτό? Πραγματικα εχω στεναχωρηθεί πολυ γιατί με κιχλιδες και αλλα τροπικα ψαρια που εχω δεν εχω αντιμετωπίσει ποτέ τοσο έντονο θεμα...ειχα τα συνηθισμένα δαγκώματα και τέτοια ..εχω καταλάβει οτι ειναι αρκετά ευαίσθητα με την περιοχή της ουριτσας.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Gianniskyr said:

Τα φυτά είναι ολα αληθινά...η είσοδος είναι στον πάτο και δεν παει ποτε εκει. :( δεν εχω ουτε ξύλα ουτε πέτρες μεσα! Εχω fishtamin κανει? Μπορεί να φτεει και αυτό? Πραγματικα εχω στεναχωρηθεί πολυ γιατί με κιχλιδες και αλλα τροπικα ψαρια που εχω δεν εχω αντιμετωπίσει ποτέ τοσο έντονο θεμα...ειχα τα συνηθισμένα δαγκώματα και τέτοια ..εχω καταλάβει οτι ειναι αρκετά ευαίσθητα με την περιοχή της ουριτσας.

Δεν νομιζω η βιταμινη να ευθύνεται γι αυτό...ισα ισα που συμπληρωματα βιταμινων βοηθουν στο να γινεται ανάπλαση και τόνωση του ανοσοποιητικού. Το ψαρι ειναι crowntail τον ειδα και στην παρουσιαση των μονομάχων. Πολλες φορες οι συγκεκριμένοι οταν μαζευουν την ουρα τους φαινεται σαν φθαρμένη ενω στην ουσια ειναι απλα το σχεδιο της ουρας αλλα μαζεμενο. Ολοι οι μονομαχοι με εξαίρεση κάποια είδη που έχουν κοντη ουρά οπως π.χ οι Plakat, εχουν μια ευαισθησια στο θεμα της ουρας. Αρκει ενα μικρο σκισιμο για να περασει καποιο βακτήριο και να ξεκινησει Fin Rot...Βεβαια στην δικη σου περίπτωση οπως λες το ειδες απο την μια μερα στην άλλη και συνηθως το Fin Rot εχει μια σταδιακή εξέλιξη. Προσωπικη μου αποψη (τι θα εκανα εγω δηλαδη σε αναλογη περιπτωση) θα ξεκινουσα μια ηπια θεραπεια με Melafix (εαν πας με αυτο βαζεις το 1/4 της συνιστωμενης δοσολογιας) ή Bettafix, παραλληλα θα ενίσχυα τα βελτιωτικά του νερού μου, προσωπικα θα πηγαινα στης API το Stress Coat που εμπεριεχει Aloe Vera και βοηθαει στην αναπλαση του χαμενου ιστου και πτερυγίων. Θα συνέχιζα τις βιταμίνες μου κανονικά και τελος θα εψαχνα για το Catappa-X της Easy Life ή το Attison's Betta Spa που θα πρόσθετα κανονικα στις εβδομαδιαίες μου αλλαγές νερου και δρουν προληπτικά ενάντια των βακτηριακων μολύνσεων. Καταλαβαίνω οτι εχεις στεναχωρηθεί, προσπάθησε να βρεις τα παραπάνω προϊόντα. Δεν στο λεω ετσι απλα για να στο πω, αλλα τα εχω χρησιμοποιησει στον εναν απο τους μονομαχους μου οταν τον πρωτο πηρα με αρχικά συμπτώματα Fin Rot ειδικά στο πάνω πτερύγιο (γιατι φυσικα οπως ολους τον ειχαν σε ποτηρι) και τα αποτελεσματα ηταν εντυπωσιακα σε συντομο χρονικο διαστημα. Επίσης οι τακτικές αλλαγές νερού βοηθούν σε τετοιου είδους καταστάσεις. Sorry για το μεγάλο post. Ξεκινα απο αυριο κιόλας ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ο μονομαχος μπυ δεν ειναι crowntail ειναι spade tail. Σε ευχαριστώ πραγματικα για τις πληροφορίες που μου εδωσες θα ξεκινήσω κιόλας σημερα αν τα βρω.!! Ενημερωτικά αντιχλωριο εχω τις kent kai βακτηρια εχω special blend που τα χρησιμοποιώ και στο ςλλο ενυδρείο περιπου στα δυόμιση χρόνια.τελος κανω καθε εβδομάδα αλλαγές. Και παλι σ'ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με μια γρήγορη έρευνα σε κατάστηματα που ψωνίζω εχω βρει... cattapa-x kai stress coat. Δεν βρίσκω πουθενα bettafix ( εχω ήδη melafix)

Link to comment
Share on other sites

On 8/4/2017 at 2:48 PM, Gianniskyr said:

Λοιπον με μια γρήγορη έρευνα σε κατάστηματα που ψωνίζω εχω βρει... cattapa-x kai stress coat. Δεν βρίσκω πουθενα bettafix ( εχω ήδη melafix)

Ξεκίνησες κάποιο από αυτά τελικά; Για μένα και τα 2 θα έκαναν δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

 Συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλα λογο δουλειάς δεν ειχα χρόνο.Ναι βέβαια εχω ξεκινήσει με melafix , stress coat και catappa-x ! Ειχα σκοπο να σας ενημερώσω στο τελος της αλλης εβδομάδας για εξελίξεις που θα τελείωνε και θεραπεία! Απο την Τρίτη μερα είδα βελτίωση ο.ο :D άρχισε η ουρα του εμφανίζει δείγματα επούλωσης... Δηλαδή άρχισαν και εμφανιζοντουσαν διαφανής/ασπρες συνδέσεις ανεμα στη κατεστραμμένη ουρά . Αν συνεχίσει με αυτο τον ρυθμό πιστεύω σε 2 εβδομάδες θα ειναι και πάλι κουκλος :D πιστεύω οτι τον βοήθησε περισσότερο απ ολα το cattapa -x της easy life . Σας ευχαριστω ολους πραγματικα για την βοήθεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/4/2017 at 2:22 PM, Gianniskyr said:

βακτηρια εχω special blend που τα χρησιμοποιώ βακτηρια στο αλλο ενυδρείο περιπου στα δυόμιση χρόνια.

Χαρά στο κουραγιο σου που μπορεις και αντεχεις την μυρωδια του...:ooh2: Εγω δεν την αντεξα ουτε μια ημερα...Σαν κλουβιο αυγό βγαλμενο απο :bigemo_harabe_net-119: ειναι. Τελος καλο, ολα καλα, αφου βλεπεις τα πρωτα σημαδια αναπλασης. Εστιασε λιγο στο πως μπορει να εγινε σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα η αλήθεια ειναι πως είναι χαλια αλλα ειναι ενα απο τα καλυτερα !! Πραγματικά δεν μπορω να καταλάβω το λόγο . Ισως απο θερμοκρασία ?!

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία μάλλον όχι, συνήθως η σκληρότητα του νερού μπορεί να το προκαλέσει. Έχεις κάνει καθόλου μετρήσεις πάνω στην σκληρότητα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...