Jump to content
Sign in to follow this  
kkgr

Δίσκοι Stendker - Λίστα Χρωματισμών

Recommended Posts

kkgr    841

Μιας κι έχω μια δισκοπάθεια τις τελευταίες εβδομάδες κι επειδή δεν βρήκα άλλο αντίστοιχο θέμα εδώ, είπα να κάνω μια δημοσίευση για τις δισκο-παραλαγές του Γερμανου εκτροφέα.

Βάσει της λίστας που υπάρχει στο σύνδεσμο στο site του Stendker, οι διαθέσιμοι χρωματισμοί είναι οι εξής:

Stendker Tefe

large.Stendker-Tefe.png.565f993851428ca6591220c670ee195d.png 

Alenquer

large.Alenquer.png.55bbe622f5f633b55fc73dcee485a01e.png 

Blue Diamond I

large.Blue-Diamond-I.png.4ee8a940a31441739e890adf9210107a.png 

Brilliant Turquoise

large.Briliant-Turquoise.png.8c5be6d0874cb7e6ea48f68c3d3dd4d5.png 

Checkerboard

large.Checkerboard.png.048b971b7f923b008692c25b954144e5.png 

Dark Angel

large.Dark-Angel.png.19273a5382cf4a4666a3f6755e8a00e0.png 

German Wonder

large.gERMAN-wONDER.png.b92c0be5ba81754941cf007412eefd6b.png 

Kobalt

large.Kobalt.png.9ef73272a72045c8db89db2ee91ae51c.png

Leopard Snake Skin

large.Leopard-Snake-Skin.png.379cac4295ef2613883be45a8cc89078.png 

Marlboro Red

large.Marlboro-Red.png.1e45b3fba2a9cbd64a07196f13b1f3b7.png 

Pigeon Blood Blue

large.Pigeon-Blood-Blue.png.a0827229f080dadef01668676c7bf4b1.png 

Pigeon Blood Silver

large.Pigeon-Blood-Silver.png.ccf1c125340fef2f7e789d4f5444fbbc.png 

Pigeon Blood Red

large.Pigeon-Blood-Red.png.91bb9fc3378679d0f90b432d2f9a20fd.png 

Pigeon Blood Snake

large.Pigeon-Blood-Snake-Skin.png.a6098651fe9a13c6acd6d4696fc1ff38.png 

Pigeon Blood

large.Pigeon-Blood.png.248400ae61ae838541d5a9c0a52c5966.png 

Red Scribbelt

large.Red-Scribbelt.png.a9c6e20d2145e0f9625400109eeec3ce.png 

Red Turquoise

large.Red-Turquoise.png.2b2fefbcb4c3df833be4573347f23c9d.png 

Santarem

large.Santarem.png.003f876d7d10fd0fec2ff94c09f422ea.png 

Snake Skin Blue

large.Snake-Skin-Blue.png.f649f9b6ce38ec01c442cb1f61fbfe05.png 

Snake Skin Red

large.Snake-Skin-Red.png.7cca60fa372f52ce47fa1d2e2dfd110b.png 

Solid Turquoise

large.Solid_Turquoise.png.389cf48cf0b83dfc5ce105c247a3cee0.png 

Solid Fire Red

large.Solid-Fire-Red.png.b728f5404a40f53f80e600ffc671f072.png 

Solid Snake Skin

large.Solid-Snake-Skin.png.498e58f94c594c1629b1403d33656716.png 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
  • Like 5

bbetta    369

:bigemo_harabe_net-117:

• Like 1

stathis spithas    2.465

Τελεια...

Και εχει και τα τελευταια ειδη που εχει βγαλει!!

• Like 1

Η δισκοπάθεια είναι μεταδοτική γιατρε μου;;;;;

• Like 2

kkgr    841

Αν ρωτάς εμένα έτσι φαίνεται... :)

• Like 1

johnbaggios    369

Παμε για μεσογειακο δλδ;;;

• Like 1

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από Pavlos20
      Δυστυχώς ήρθε η ώρα να αφήσω το χομπυ για ένα μικρό ελπίζω χρονικό διάστημα αφού μετακομίζω. Πωλούνται λοιπόν τα πάντα.

Ενυδρείο Anubias 1500 (450 λίτρα) μαζί με ένα fluval 305 και ένα eheim 2217. Το ένα από τα δυο φωτιστικά δεν δουλεύει (δεν κάνει καλή επαφή και κάποιες φορές πιάνει κάποιες οχι). Εννοείται μαζί θα δωθουν άμμος και ξυλα όπως φαίνονται στη φωτο και ο 300αρης θερμοστάτης. Το ενυδρείο έχει γρατζουνιές. Τιμή 350€.

Δίσκοι :

Ζευγάρι red turq (chens discus) με επιτυχημένη γεννα 130€.

Δυο red cover (tony tan) (και οι δυο αρσενικοί) 60 και 40€ αντίστοιχα (αυτός με το πιο κόκκινο χρώμα είναι ο πιο ακριβός)

Ένας leopard (αρσενικός) (tony tan) 70€

Ένας pigeon checkerboard (Antonello Greco) 50€

Ένας Αγριος yellow cameta (μαλλον αρσενικός) 70€

Όλοι oι δίσκοι μαζί 350€

Αν κάποιος τα θέλει όλα μαζί θα δοθούν 600€ και μαζί θα δοθούν και βαρέλι 150λιτρα και ο λοιπός εξοπλισμός προετοιμασίας νερού (αντλία, θερμοστάτης). Επίσης μαζί θα δώθουν και ότι άλλο έχω από φάρμακα και λοιπό εξοπλισμό.

Παραλαβή από Νίκαια. Θα περιμένω μια εβδομάδα μήπως βρεθεί κάποιος που θα τα θέλει όλα μαζί. Μετά τα θα δίνω χωριστά. 
    • Από stathis spithas
      Ενδιαφερομαι για ζευγαρι αγριων δισκων..
      Κατα προτιμηση blue heckel ή green tefe red spotted...
      Οποιαδηποτε πληροφορια σε πμ..
      Ευχαριστω!!
    • Από Χρήστος
      η απάντηση είναι απλή και συνάμα δύσκολή.οι δίσκοι εκτροφής μεγαλώνουν όσο γίνεται ποιο γρήγορα και πουλιούνται πάλι όσο γίνεται ποιο γρήγορα.
      Για να μάθουμε θα πρέπει να πάρουμε τουλάχιστον 20 δίσκους, η 10 να μεγαλώσουν σε νερό φτιαχτό απο ΑΟ και οι άλλοι 10 σε ποιο συμβατικό νερό.
      Γνωρίζοντας το προσδόκιμο ζωής τους θα πρέπει να μελετηθούν επί χρόνια έως ότου ψοφήσουν, και το πείραμα να επαναληφθεί ταυτόχρονα τουλάχιστον απο άλλα δυο άτομα.
      Μόνο τότε θα ξέρουμε με σαφήνεια σε ποιο νερό ζουν καλύτερα, τώρα έχουμε μόνο ενδείξεις ότι οι εκτροφής ζουν εξίσου καλά σε συμβατικό νερό.

ΥΓ προσωπικά δεν θεωρώ την χρήση της ΑΟ υπερβολής γιατί έχει πάρα πολλά θετικά που δεν μπορεί να τα έχει το βρησάτο νερό.
    • Από AKIS1830
      Δισκακια 6.5 μηνων 9-10 ποντους πωλουνται απο 10 εως 20 ευρω! Τηλ επικοινωνιας 699 684 0789  παρακαλω μετα τις 17:00!
      Ευχαριστω!
    • Από George Lilis
      Γεια σας  και καλως σας βρήκα! τώρα προσπαθώ να στήσω ένα ενυδρειο (θα το παρουσιάσω όταν τελειώσω) και προσπαθώ απο τώρα να βρώ κάποιο άτομο απο Ηράκλειο Κρήτης το οποίο να εκτρέφει δίσκους και κάποιον που να έχει κερατοφυλλο...όποιος θέλει ας μου στείλει π.μ!! Φυσικά ακόμα δεν έχει στρωθεί το ενυδρείο...επομένως δεν βιάζομαι! 
    • Από akermarina
      Πωλούνται δίσκοι δικής μου γέννας 11 μηνών! τιμή από 15 ευρώ
    • Από avraamp
      Ενδιαφέρομαι να φτιάξω ένα ενυδρείο γεννήστρα για να βάλω ένα ζευγάρι δίσκων και να ξεκινήσω προσπάθεια για αναπαραγωγή.
      Είναι γνωστό ότι το μεγαλύτερο είναι και το ιδανικότερο, αλλά λόγω περιορισμού χώρου αλλά και για να μην από το έτερον ήμισυ, θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τις ελάχιστες διαστάσεις ενυδρείου που να μπορεί να φιλοξενηθεί ένα ζευγάρι δίσκων με σκοπό την αναπαραγωγή, όπως επίσης και όλον τον απαραίτητο εξοπλισμό που χρειάζεται.

• Από kostas_nfs
      Ανοιγω αυτο το θεμα με παθος και λιγο φοβο! Θα το ανοιγα αργοτερα αλλα ειναι να βαλω παραγγελια για καποια πραγματα και θελω να μαθω αν χρειαζεται κατι ακόμη.
      Το λοιπον εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρα αδειο και θελω να το χρησιμοποιησω για μεγαλωστρα στο εγγυς μελλον. Το ενυδρειο ειναι στημενο εδω και 3 μηνες περιπου και τρεχει ενα φιλτρο εσωτερικο Aquael Turbo 1000. Ανα καιρους του ριχνω βακτηρια της tropical και εκτος απο νερο μεσα το μονο πραγμα που εχει ειναι οι ανουμπιες μου τις οποιες φυσικα οταν ειναι να μπουν τα ψαρια θα τις βγαλω. Επισης μεσα στο ενυδρειο ριχνω λιπασμα με νιτρικα για να διατηρηθουν τα φυτα. Ο φωτισμος μου ειναι αποκλειστικα LED τα οποια εχω φτιαξει εγω και ειναι επαρκης, δεν ξερω ποσα watt ειναι αλλα φαινεται μια χαρα, θα ανεβασω και φωτο. Ο πατος ειναι βαμμενος μπεζ ανοιχτο και δεν υπαρχει πλατη στο ενυδρειο, φαινεται απο πισω ο τοιχος που ειναι επισης μπεζ.
      Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Τι χρειαζεται να προσεξω ετσι ωστε να ειναι ετοιμο το ενυδρειο να δεχτει ψαρια χωρις να μου κανει "καρφι" στην αμμωνια και στα νιτρωδη?
      Ενναλακτικα θα μπορουσα να χρησιμοποιησω το 180αρι για μεγαλωστρα εφοσον θα παρω Rio 300 και θα μπουν εκει οι δισκοι που εχω τωρα.

• Από Vave
      Πωλούνται δίσκοι Stendker Γερμανίας μεγέθους Jumbo, ηλικίας 3 ετών, μεγαλωμένοι αποκλειστικά σε νερό βρύσης.

Οι δίσκοι αγοράσθηκαν απο Γερμανία προ τριετίας απο την εταιρία Stendker, υπάρχει το τιμολόγιο στην κατοχή μου.

Μεγάλωσαν σε νερό βρύσης σε 300 λίτρα ενυδρείο σε όλη τη διάρκεια της ζωής τους, είναι υγειέστατοι, δεν αρρώστησαν ποτέ, τρώνε τα πάντα απο μοσχαροκαρδιά μέχρι πέλετς ξηράς τροφής γνωστών εταιριών του εμπορίου. Βασικά τρώνε τα πάντα απο τροφές, και όποιος θέλει απόδειξη του βγάζω βίντεο απο 7 διαφορετικές τροφές που ήδη τους ταίζω για να αλλάζει η διατροφή τους συχνά.

Πωλούνται γιατί πλέον λόγω φόρτου εργασίας δεν έχω χρόνο να τους χαρώ και να τους φροντίζω όπως τους αξίζει, γιατί δουλεύω πολλές ώρες. Απο τη μέρα που τους πήρα τους κάνω αλλαγή νερού 50% κάθε 3 μέρες, και τώρα απλά δε προλαβαίνω.

Δεν πωλούνται σε άπειρο χομπίστα ο οποίος δε ξέρει τι ψάρι παίρνει και πως να του συμπεριφερθεί. Τα δίνω μόνο σε τύπο ο οποίος έχει παρτίδες με τα εν λόγω ψάρια, τα αγαπάει και θα ξέρω οτι θα τα έχει πασάδες όπως τα έχω εγώ. Οπότε καλό είναι όποιος ενδιαφέρεται για την αγορά να ξέρει πρωτού μου τα ζητήσει γιατί εγώ είμαι άρρωστος και απόλυτα διαβασμένος χρόνια με τα συγκεκριμένα ψάρια και θα καταλάβω αν μου πουλάει παπά.

Τα ψάρια είναι Αλεξανδρούπολη σπίτι μου, δε τα στέλνω με κτελ και κούριερ γιατί δε ρισκάρω τη ζωή τους για τα φράγκα. Οποιος θέλει να τα υιοθετήσει θελω να τα πάρει στην κατάσταση που είναι και τώρα απο εδώ και οχι καταπονημένα απο μεταφορές, πτώσεις θερμοκρασίας, χτυπήματα κλπ.

Τα ψάρια είναι τούμπανα και τεράστια. Και αποτι έχω τσεκάρει στο ίντερνετ δεν έχω δεί κάτι παρόμοιο ακόμα σε πώληση.
      Για αποδεικτικά στοιχεία των πληροφοριών που έδωσα, ζητήστε ότι θέλετε. Βιντεο και φώτο απο τα πάντα.