Jump to content

Δίσκοι Stendker - Λίστα Χρωματισμών


KostasGr

Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος diskus fan έγραψε:

Τα συγκεκριμένα ψάρια ΑΝ τα μεγαλώσεις σωστά... θα πιάσουν τα 18-20 εκ. συνολικά.

Κρίση από συζήτηση... ΔΕΝ μπορώ να κάνω... μόνο όταν βλέπω, βγάζω συμπέρασμα.-

Νικο εμπειρικά εννοω αν εχει τυχει σε κανενα... και αν μεγαλωσουν σωστα  υπάρχει κάποιος βιολογικος ή αλλος λογος για να μεινουν μικρότεροι??? γιατι δεν  το εχω συναντήσει σε κανενα ψαρι αλλο μεζρι σήμερα και λεω μηπως στους δισκους εχει σημασια ο εκτροφέας ή η προέλευση τους...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 1 λεπτό, το μέλος manos23 έγραψε:

Εγώ μέχρις στιγμής προτιμώ Μαλαισία οπτικά μου φαίνονται καλύτεροι στο θέμα μορφολογίας από τούς stendker χωρίς να αποκλείω το ενδεχόμενο να πάρω stendker εφόσον βρω κάτι που να αξίζει. Ωραία ψάρια Μαλαισίας είναι του εκτροφέα ονοματη ΤΟΝΙ εάν τον λέω σωστά.

 

 

Tony Tan και μαζί του ο ξάδελφος του Jeffrey Tan... τους γνωρίζω και τους δύο.-

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Νικο εμπειρικά εννοω αν εχει τυχει σε κανενα... και αν μεγαλωσουν σωστα  υπάρχει κάποιος βιολογικος ή αλλος λογος για να μεινουν μικρότεροι??? γιατι δεν  το εχω συναντήσει σε κανενα ψαρι αλλο μεζρι σήμερα και λεω μηπως στους δισκους εχει σημασια ο εκτροφέας ή η προέλευση τους...

 

 

Η "γραμμή" του δίσκου παίζει ρόλο... αλλά τα περισσότερα είδη των "εκτροφής" είναι μεγάλα. Η ανάπτυξη εξαρτάται κυρίως απ' τον χομπίστα και τον τρόπο που τα μεγαλώνει... γι' αυτά που αγοράζονται μικρά.-

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος diskus fan έγραψε:

ΑΝ σας βάλω φωτογραφία πως ήταν κάποτε τα Red Turquoise... θα καταλάβετε.

Ο εκτροφέας που έχω δει καλά ψάρια αυτής της χρωματικής ποικιλίας, τα τελευταία χρόνια... είναι ο Piwowarski.-

Δεν δινει νικο.αυτα ηθελα κ εγω κ μονο του stendker ειναι πολυ κοντα σ αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο γνωρίζω... κάποια στιγμή είχε σταματήσει αλλά άρχισε και πάλι να πουλάει.

ΑΝ θέλεις οπωσδήποτε Red Turquoise, έχω κι άλλον με ωραία ψάρια, αυτής της χρωματικής ποικιλίας... το μεγάλο πρόβλημα όμως είναι τα μεταφορικά. Δηλαδή το να πάρεις 1 ψάρι πχ. από Piwowarski με 50 ευρώ και σου κοστίσει συνολικά 450 ευρώ με τα μεταφορικά... είναι δώρον άδωρον.-

Link to comment
Share on other sites

Σαν να μου φαίνεται ότι... ο εκτροφέας είναι "γείτονας" (Ιταλός) και τον ξέρω.- :umm: 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, diskus fan said:

Σαν να μου φαίνεται ότι... ο εκτροφέας είναι "γείτονας" (Ιταλός) και τον ξέρω.- :umm: 

Νόμιζα ότι είναι Στενκερ αυτά.

Έγινε επεξεργασία - Traxanoplagia
Link to comment
Share on other sites

Τέτοια ποιότητα τώρα ο Stendker... δύσκολο το βλέπω.- 

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

Τέτοια ποιότητα τώρα ο Stendker... δύσκολο το βλέπω.- 

 

άπιστος Νικος!!!! χαχαχχα μακαρι να εζει τετοια ψαρια να παρουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος diskus fan έγραψε:

Απ' όσο γνωρίζω... κάποια στιγμή είχε σταματήσει αλλά άρχισε και πάλι να πουλάει.

ΑΝ θέλεις οπωσδήποτε Red Turquoise, έχω κι άλλον με ωραία ψάρια, αυτής της χρωματικής ποικιλίας... το μεγάλο πρόβλημα όμως είναι τα μεταφορικά. Δηλαδή το να πάρεις 1 ψάρι πχ. από Piwowarski με 50 ευρώ και σου κοστίσει συνολικά 450 ευρώ με τα μεταφορικά... είναι δώρον άδωρον.-

Δεν πουλαει τα red ,έστειλα mail κ απαντησε ο άνθρωπος.τα ιδια δεν τα εχω δει αλλου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Irakles έγραψε:

 

άπιστος Νικος!!!! χαχαχχα μακαρι να εζει τετοια ψαρια να παρουμε!!!

 

 

ΔΕΝ φταίω εγώ... αυτοί τα έχουν κάνει "κόλαση".

Τα παραπάνω ψάρια κατά πάσα πιθανότητα είναι Ιταλού και με επίθετο, που θυμίζει τη χώρα μας (Antonello Greco)... τον οποίο γνωρίζω.

Ρίξε μια ματιά σε αυτά...

http://theroyaldiscus.it/tag/antonello-greco/

http://www.mondodiscus.com/2011/03/sgdiscus/

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

 

ΔΕΝ φταίω εγώ... αυτοί τα έχουν κάνει "κόλαση".

Τα παραπάνω ψάρια κατά πάσα πιθανότητα είναι Ιταλού και με επίθετο, που θυμίζει τη χώρα μας (Antonello Greco)... τον οποίο γνωρίζω.

Ρίξε μια ματιά σε αυτά...

http://theroyaldiscus.it/tag/antonello-greco/

http://www.mondodiscus.com/2011/03/sgdiscus/

 

τελικα απο που ( ποιον εκτροφεα)αξιζει αυτη την εποχη να αγορασεις??? δεν ξερω και κανενα δικο μας παιδι εδω να εχει αναπαραγωγή δικια του να δω και ψαρια συνχομπιστα....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γνωρίζω και συνχομπίστα που έχει ψάρια... να δώσει από αναπαραγωγές του.

Με εκτροφείς έχω σταματήσει να ασχολούμαι, αφού βγάζω τα δικά μου ψάρια. Όταν προκύπτει μπορεί να αγοράσω ή να δανιστώ για κάποιες αναπαραγωγές μου, ώστε να "σπάσω" την "γραμμή" του αίματος.-

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Irakles said:

 

τελικα απο που ( ποιον εκτροφεα)αξιζει αυτη την εποχη να αγορασεις??? δεν ξερω και κανενα δικο μας παιδι εδω να εχει αναπαραγωγή δικια του να δω και ψαρια συνχομπιστα....

Το τι αξίζει να αγοράσεις και απο ποιόν εκτροφέα εχει να κανει καθαρά με το τι ζητάς και με το τι βλέπεις κοιτώντας ένα ψάρι.Αναπαραγωγή χομπίστα δύσκολα θα δεις γιατί απαιτείται χρόνος,κόπος,γνώσεις,υπομονή,έξοδα οπότε όλα αυτά καθιστούν τις αναπαραγωγές απαγορευτικές.Και αν υπήρξε κάποιος που προσπάθησε τα παράτησε άρον άρον μόλις δοκίμασε να τα πουλήσει.

Οπότε μένουμε στις επιλογές που μας δίνουν οι επαγγελματίες του χώρου,μικρά ψάρια με μεγάλα μάτια,τριγωνικό σχήμα γιατί απο εξωτερικό τα μεταφορικά είναι πολλά,άσε που δεν ξέρεις τι θα σου έρθει μέσα στην κούτα.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Irakles said:

 

άπιστος Νικος!!!! χαχαχχα μακαρι να εζει τετοια ψαρια να παρουμε!!!

Ψάρια ποιοτικά αν υπήρχαν θα είχαν και το ανάλογο κόστος,ποιός ειναι διατεθειμένος να το πληρώσει?Ποιός έχει την ικανότητα να τα κρατήσει στην ίδια κατάσταση?Οπότε ξεκινάμε απο κάτω προς τα πάνω και όχι ανάποδα.Ας μάθουμε για αρχή τι είναι δίσκος,τα υπόλοιπα έπονται.

Link to comment
Share on other sites

καλα μπορει να μην ξέρουμε τα παντα και να μην ειμαστε απόλυτοι γνωστες αλλα υπαρχουν ατομα που ξερουν και μπορούν να κρατήσουν δίσκους Α'ποιότητας.... αλλο που τα μαγαζιά έχουν ριξει το επιπεδο των ζωντανών γενικα... γιατι απο τετρα μεχρι δισκο ολα τα ψαρια αξιζουν άριστες συνθήκες....

 

εγω παντως αν και εχω λιγες γνωσεις θα προσπαθήσω να βρω καλα ψαρια και θα προσπαθήσω να δωσω καλες συνθηκες νερου και διακοσμου.... αν ξερεις τι χρειάζεται νομιζω μπορεις να το κανεις... εεε και με την  βοήθεια  απο ατομα εδω μεσα νομιζω ειναι υλοποιησιμο..... 

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Traxanoplagia έγραψε:

Το τι αξίζει να αγοράσεις και απο ποιόν εκτροφέα εχει να κανει καθαρά με το τι ζητάς και με το τι βλέπεις κοιτώντας ένα ψάρι.Αναπαραγωγή χομπίστα δύσκολα θα δεις γιατί απαιτείται χρόνος,κόπος,γνώσεις,υπομονή,έξοδα οπότε όλα αυτά καθιστούν τις αναπαραγωγές απαγορευτικές.Και αν υπήρξε κάποιος που προσπάθησε τα παράτησε άρον άρον μόλις δοκίμασε να τα πουλήσει.

Οπότε μένουμε στις επιλογές που μας δίνουν οι επαγγελματίες του χώρου,μικρά ψάρια με μεγάλα μάτια,τριγωνικό σχήμα γιατί απο εξωτερικό τα μεταφορικά είναι πολλά,άσε που δεν ξέρεις τι θα σου έρθει μέσα στην κούτα.

 

πριν 34 λεπτά, το μέλος Traxanoplagia έγραψε:

Ψάρια ποιοτικά αν υπήρχαν θα είχαν και το ανάλογο κόστος,ποιός ειναι διατεθειμένος να το πληρώσει?Ποιός έχει την ικανότητα να τα κρατήσει στην ίδια κατάσταση?Οπότε ξεκινάμε απο κάτω προς τα πάνω και όχι ανάποδα.Ας μάθουμε για αρχή τι είναι δίσκος,τα υπόλοιπα έπονται.

Ενταξει δεν θα πρεπει να περιοριζουμε τις επιλογες μας σε αυτο που μας "πασαρουν" τα καταστηματα...

Υπαρχουν και καλα ψαρια για αγορα μεσα σε αυτον τον "χαμο"....

Οπως επισης και αξιολογοι χομπιστες που κατα περιοδους βγαζουν αξιολογα ψαρια απο γεννες ή φερνουν ψαρια μη εμπορευσιμα!!!

Ετσι δεν ειναι;;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

καλα μπορει να μην ξέρουμε τα παντα και να μην ειμαστε απόλυτοι γνωστες αλλα υπαρχουν ατομα που ξερουν και μπορούν να κρατήσουν δίσκους Α'ποιότητας.... αλλο που τα μαγαζιά έχουν ριξει το επιπεδο των ζωντανών γενικα... γιατι απο τετρα μεχρι δισκο ολα τα ψαρια αξιζουν άριστες συνθήκες....

 

εγω παντως αν και εχω λιγες γνωσεις θα προσπαθήσω να βρω καλα ψαρια και θα προσπαθήσω να δωσω καλες συνθηκες νερου και διακοσμου.... αν ξερεις τι χρειάζεται νομιζω μπορεις να το κανεις... εεε και με την  βοήθεια  απο ατομα εδω μεσα νομιζω ειναι υλοποιησιμο..... 

Δυστηχως ειμαστε μικρη αγορα Ηρακλη και γινομαστε ολο και "φτωχοτερη" οποτε ειναι σχεδον απιθανο τα ζωντανα που φερνουν τα καταστηματα να ειναι ιδιας ποιοτητας με αυτα που εφερνα πριν αρκετα χρονια...

Παρολα αυτα βλεπω στο εμποριο πια ειδη ψαριων που πιο παλια δεν τα εβλεπες ουτε με κιαλι να "στολιζουν" ολο και πιο συχνα τιε γιαλες των πετ σοπ..

Το γνωριζεις αυτο ετσι δεν ειναι;

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι φιλε @stathis spithas Στάθη οπως τα λες αλλα πρεπει και εμεις να τους βάζουμε που και που λιγο "χερι" μπας και επιτέλους δουμε λιγο παραπάνω φως!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stathis spithas said:

 

Ενταξει δεν θα πρεπει να περιοριζουμε τις επιλογες μας σε αυτο που μας "πασαρουν" τα καταστηματα...

Υπαρχουν και καλα ψαρια για αγορα μεσα σε αυτον τον "χαμο"....

Οπως επισης και αξιολογοι χομπιστες που κατα περιοδους βγαζουν αξιολογα ψαρια απο γεννες ή φερνουν ψαρια μη εμπορευσιμα!!!

Ετσι δεν ειναι;;

Υπάρχουν καλά ψάρια?Πού?

Μετρημένα στα δάχτυλα?Κοίτα τι γίνεται στο εξωτερικό.Εδώ έρχονται τα ψάρια που μπορούμε να πληρώσουμε.Χομπιστες δεν έχω δει που να βγάζουν ψάρια και όχι "βελάκια".

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Traxanoplagia έγραψε:

Υπάρχουν καλά ψάρια?Πού?

Μετρημένα στα δάχτυλα?Κοίτα τι γίνεται στο εξωτερικό.Εδώ έρχονται τα ψάρια που μπορούμε να πληρώσουμε.Χομπιστες δεν έχω δει που να βγάζουν ψάρια και όχι "βελάκια".

Οι φωτος που παραθεσες απο το εκτροφειο του Αντονελο Γκρεκο ανηκουν σε χομπιστα που βγαζει κατα καιρους ψαρια πολυ δυνατα σχηματικα..

Καλυτερα και απο τους γεννητορες του... 

Οπως επισης πολλα απο αυτα θα εχουν την δυνατοτητα καποιοι απο τους Ελληνες χομπιστες να τα φιλοξενησουν στα ενυδρεια τους..

Δεν ξερω που εχεις δει τα ψαρια "βελακια" αλλα υπαρχουν παιδια που εχουν κανει αρκετες γεννες και εχουν βγαλει εκπληκτικα ψαρια πολλες φορες καλυτερα και απο τα εκτροφης...

Εννοειται φυσικα και το αντιθετο..

Επισης νομιζω οτι δεν μπορουμε να καθομαστε να συγκρινουμε την αγορα μιας χωρας δεκα εκατομμυριων σε σχεση με αγορες με τον δεκαπλασιο πλυθησμο και οικονομικη δυναμικοτητα...

Ειμαστε σε κριση μην το ξεχναμε!

Το "οτι πληρωνεις παιρνεις" δεν σταματησε ποτε να υφισταται και μου μοιαζει φυσιολογικο οτι αφου δεν υπαρχει πια η οικονομικη ευχερεια τα ψαρια στα ενυδρεια να μην ειναι ποιοτικα τα ιδια και οσα ειναι "ανωτερα" να τα χρυσοπληρωνουμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Traxanoplagia έγραψε:

Το τι αξίζει να αγοράσεις και απο ποιόν εκτροφέα εχει να κανει καθαρά με το τι ζητάς και με το τι βλέπεις κοιτώντας ένα ψάρι.

Σωστά τα λες... επέτρεψε μου να συμπληρώσω... και τι είσαι ικανός να δεις.

Αναπαραγωγή χομπίστα δύσκολα θα δεις γιατί απαιτείται χρόνος,κόπος,γνώσεις,υπομονή,έξοδα οπότε όλα αυτά καθιστούν τις αναπαραγωγές απαγορευτικές.Και αν υπήρξε κάποιος που προσπάθησε τα παράτησε άρον άρον μόλις δοκίμασε να τα πουλήσει.

Κι εδώ σωστά μιλάς... είμαι από αυτούς που είχαν την τύχη να αναπαράξουν επιτυχώς τους δίσκους τους... το μεγάλο πρόβλημα ήταν που θα διατεθούν τα μικρά. Κάποια καταστήματα (ΑΝ έβρισκες ενδιαφέρον) ήθελαν να τα πάρουν σε τιμή, που ΔΕΝ αξίζει καν να σχολιάσω. Πλέον αρκετοί ενυδριόφιλοι ζητάνε δίσκους από γέννες χομπιστών αλλά... τους θέλουν σε τιμή γκάπυ.

Οπότε μένουμε στις επιλογές που μας δίνουν οι επαγγελματίες του χώρου,μικρά ψάρια με μεγάλα μάτια,τριγωνικό σχήμα γιατί απο εξωτερικό τα μεταφορικά είναι πολλά,άσε που δεν ξέρεις τι θα σου έρθει μέσα στην κούτα.

 

 

Μια κούτα 400 ευρώ από Ευρώπη... ΔΕΝ είναι και λίγα, όταν το κόστος για ένα ψάρι θα σου πάει 40-60 ευρώ.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Traxanoplagia έγραψε:

Ψάρια ποιοτικά αν υπήρχαν θα είχαν και το ανάλογο κόστος,ποιός ειναι διατεθειμένος να το πληρώσει?Ποιός έχει την ικανότητα να τα κρατήσει στην ίδια κατάσταση?Οπότε ξεκινάμε απο κάτω προς τα πάνω και όχι ανάποδα.Ας μάθουμε για αρχή τι είναι δίσκος,τα υπόλοιπα έπονται.

 

Κι εδώ σωστά μιλάς.-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...