Jump to content

Δίσκοι Stendker - Λίστα Χρωματισμών


KostasGr

Recommended Posts

Να είσαι καλά. Είναι κάπου στα 16εκ. το επόμενο βήμα είναι να πάρουμε μικρά από αυτό το ψάρι και νομίζω ότι είναι σχεδόν έτοιμο άρα πλησιάζει η ώρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 35 λεπτά, το μέλος peris έγραψε:

Να είσαι καλά. Είναι κάπου στα 16εκ. το επόμενο βήμα είναι να πάρουμε μικρά από αυτό το ψάρι και νομίζω ότι είναι σχεδόν έτοιμο άρα πλησιάζει η ώρα.

Πολυ ωραιο φιλε μου.οι γονεις;;;;

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Δημητρης Τ said:

Πολυ ωραιο φιλε μου.οι γονεις;;;;

Οι γονείς είναι ένα αρσενικό striped του Tony Tan και η θυλάκια ένα altum flora από Chens discus

από την Αγγλία.Και τα δυο μεγάλα ψάρια.Ο πατέρας στα +18εκ η μητέρα 16εκ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος peris έγραψε:

Οι γονείς είναι ένα αρσενικό striped του Tony Tan και η θυλάκια ένα altum flora από Chens discus

από την Αγγλία.Και τα δυο μεγάλα ψάρια.Ο πατέρας στα +18εκ η μητέρα 16εκ.

Του Δημητρη γεννα ειναι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος peris έγραψε:

Ναι του Δημήτρη ακριβώς!

Αμα σου βρισκεται βαλε και καμμια απο τα λευκα του Νικολα απο την παλληνη..

Μπορει να μην εχουν τρομερη αναπτυξη αλλα ειναι εκπληκτικα ψαρια!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω κάποια στιγμή αν θες αναλυτικό φωτορεπορτάζ από την επίσκεψη μας στην Ιταλία στον Antonello.

Έχει να δεις πολλά άσπρα αλλά και άλλα όμορφα ζωντανά!!!

Από τα άσπρα που λες έχω μόνο αυτή την φωτογραφία.

1111_o.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα ψάρια. ...

Ο λευκός βγάζει γαλάζιο στα πτερύγια ή με ξεγελάει το χρώμα της γυαλας; 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DIMITRIOS said:

Πολύ όμορφα ψάρια. ...

Ο λευκός βγάζει γαλάζιο στα πτερύγια ή με ξεγελάει το χρώμα της γυαλας; 

Μάλλον η γυάλα το κάνει έτσι.Είναι άσπρο το ψάρι και όπως λες πολύ όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος peris έγραψε:

Θα βάλω κάποια στιγμή αν θες αναλυτικό φωτορεπορτάζ από την επίσκεψη μας στην Ιταλία στον Antonello.

Έχει να δεις πολλά άσπρα αλλά και άλλα όμορφα ζωντανά!!!

Από τα άσπρα που λες έχω μόνο αυτή την φωτογραφία.

1111_o.jpg

Και για  μια παρουσιαση απο ολη την φανταστικη "δουλεια" που γινεται στο κορωπι δεν θα λεγαμε οχι!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε καλώς τον... "σαν τα χιόνια".   :kookoo:

Δυστυχώς ΔΕΝ έχω το υλικό μου... να δείτε ένα αρσενικό ψάρι που είχα κάπου στα μέσα του '90 (ΑΝ θυμάμαι καλά). Πολλά χρόνια αργότερα είδα κάτι να του μοιάζει, με ονομασία  (νομίζω) White Butterfly... προς αυτό μου φέρνει και ο δίσκος της φωτογραφίας.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

πάντως βρε παιδια δεν ειναι αμαρτία να υπαρχουν τοσο ομορφα ψαρια στην ελλαδα και να μην εχουμε ομορφες αναπαραγωγες σε προσιτες τιμές για τους χομπιστες???? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

πάντως βρε παιδια δεν ειναι αμαρτία να υπαρχουν τοσο ομορφα ψαρια στην ελλαδα και να μην εχουμε ομορφες αναπαραγωγες σε προσιτες τιμές για τους χομπιστες???? 

Εν μέρει έχεις δίκιο Ηρακλή. Θα μπορούσαμε ίσως να έχουμε δικά μας ψάρια, καλά και αρκετά φθηνά και βασικά να ξέρουμε ακριβώς τι αγοράζουμε. 

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί πολλοί βρίσκουν πχ να δώσουν 45 ευρώ για ένα δίσκο σε καταστήματα φθηνό ,αλλά τα θεωρούν πολλά σε χομπιστα. 

Άλλωστε πολύ δύσκολα θα έχει κέρδος ο χομπιστας, είναι πολύς ο χρόνος και ο κόπος. 

Δεν είναι τυχαίο για εμένα, που συνήθως τα καταστήματα δεν ασχολούνται με αναπαραγωγή δίσκων, ενώ με άλλα ψάρια το έχουν κάνει. 

Προσωπικά θα ήθελα βέβαια να χαρώ τα ψάρια από χομπιστες που πολλές φορές μένουν για πολλούς λόγους μεταξύ τους. 

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, peris said:

Θα ήθελα την γνώμη σου για αυτό το ψαρί.Είναι αναπαραγωγή φίλου με τον οποίο συνεργαζόμαστε σε ότι αφορά τα ψάρια μας δηλαδή επιλογές ψαριών και ζευγαριών.

red.jpg

Εάν είναι απο αναπαραγωγή ειναι ενδιαφέρον σχηματικά,ίσως η εξαίρεση στον κανόνα.Γενικά όμως επειδή μια αναπαραγωγή θέλει αφοσίωση και έξοδα δεν έχει αυτό το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα το "άγγιξε" ο Dimitrios... συνήθως όταν κάποιος βρει ψάρια από χομπίστα, θεωρεί αυτόματα ότι πρέπει να τα πληρώσει στο 1/10 της αξίας, που θα έβρισκε σε κατάστημα. Ξεχνάει ή εσκεμμένα αγνοεί ότι... ο χομπίστας ΔΕΝ κάνει τις μαζικές παραγωγές που κάνει ένας εκτροφέας... και που κατ΄ επέκταση μειώνουν την τιμή (και για άλλους λόγους βέβαια, που ΔΕΝ θα ήθελα να αναφέρω εν προκειμένω).-

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κυριοι τα φωτα σας!!!!

ερώτημα: 

 

θα κανω μια παραγγελία και θελω να παρω 10-12 ισως 15 ψαρια.

ειναι καλυτερα να παρω 5cm ή 8cm 

ειμαι μεταξύ leopard snake skin, brilliant turquoise και red turquoise ....

αναλογα με το μεγεθος λεω να κινηθώ πιο μεγαλα 10 πιο μικρα 12 ή 15... τι λέτε????

 

εχει καποια διαφορα στο μεγαλωμα αναλογα το ειδος, απο αυτα τα 3 εννοω? μηπως καποιο ειναι πιο εύκολο ... 

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

πάντως βρε παιδια δεν ειναι αμαρτία να υπαρχουν τοσο ομορφα ψαρια στην ελλαδα και να μην εχουμε ομορφες αναπαραγωγες σε προσιτες τιμές για τους χομπιστες???? 

Δεν ειναι τοσο ευκολη η αναπαραγωγη των δισκων οπως αλλων κιχλιδων (πχ.αφρικανικων)Ηρακλη...

Εαν υπαρχουν απαιτησεις στο μυαλο και τον ψυχισμο του χομπιστα (και δεν θελει απλα να βγαλει μερικα μωρα) τοτε απαιτει πολυ χρονο και αφοσιωση(οπως αναφερθηκε πιο πανω)...

Μεγαλη καθαριοτητα..

Και μεγαλες αλλαγες..

Και πολλα ταισματα..

Και και και..

Αφου πρωτα βρεθει το "σωστο" ζευγαρι.

Ξερεις ποσες φορες εχω δει μωρα που απο τους πρωτους μηνες τα "παρατανε" σχεδον αταιστα γιατι ο χομπιστας κουραστηκε και δεν ειχε τον χρονο που επρεπε να διαθεσει;

Δεκαδες!!

Ειμαι απο αυτους που θελω οσοι περισοτεροι γινεται να ασχοληθουν με αυτα τα ζωντανα και εσυ το γνωριζεις καλα μιας και τα λεμε συχνα..

Ολος ο στενος μου κυκλος ειναι συνεχεια στην μπριζα να διαθεσει μια γιαλα για αυτα τα υπεροχα ζωντανα..

Παρολα αυτα καθε φορα που μου λενε οτι θα βαλουν δισκους για αναπαραγωγη τους ξεκιναω παντα με την ιδια ερωτηση:"ποσο χρονο μπορεις να διαθεσεις"....

99% φορες η απαντηση ειναι οτι υπαρχει χρονος πολυ λιγοτερος απο οτι χρειαζονται τα ζωντανα...

Οποτε δεν υπαρχει λογος ουτε αυτος να παιδευτει ουτε μετα απο μηνες να εχει (αν ζουν) ψαρια στις γιαλες του που θα επρεπε να εχουν διπλασιο ή τριπλασιο μεγεθος!!

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Irakles said:

πάντως βρε παιδια δεν ειναι αμαρτία να υπαρχουν τοσο ομορφα ψαρια στην ελλαδα και να μην εχουμε ομορφες αναπαραγωγες σε προσιτες τιμές για τους χομπιστες???? 

Ποιά ει η προσιτή τιμή κατά την κρίση σου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Traxanoplagia έγραψε:

Ποιά ει η προσιτή τιμή κατά την κρίση σου?

Εγώ θεωρώ ότι μέχρι 300€ για μια 15αρια 5-6ρια με ποιοτικούς γονείς ώστε να περιμένεις σίγουρα και με την βοήθεια την δική μας ποιότητικα δισκάκια είναι μια χαρά.

Έγινε επεξεργασία - manos23
Link to comment
Share on other sites

αν για παράδειγμα ενας χομπιστας εχει ψαρακια στα 5cm με 6cm σημαίνει οτι τα ταιζει περιπου 5 μηνες σωστα???  για να τα δωσει και να φυγουν αν η τιμή ειναι 15-20 ευρω το ψαρι νομιζω οτι ειναι αξιοπρεπείς τιμη και σιγουρα θα τα δώσει και θα τα δωσει...

Link to comment
Share on other sites

Απλά θεωρώ ότι δεν μπορούμε να συγκρίνουμε την τιμή ενός εισαγωγέα με έναν χομπυστα για τους εξής λόγους.

1) το μαγαζί έχει φ.π.α

2)μπορείς και απολιες από τα ψάρια που πλήρωσε.

3)η τιμή για ένα ψάρι βγαίνει από την αξία του ψαριού,πόσο ζυγίζει με το σακουλάκι που έρχεται Δηλαδή το νερό και τον αέρα μέσα συν τα μεταφορικά συν και κάποιο κέρδος που πρέπει να έχει το μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος Δημήτρης Τ έκανε Ερώτηση σε γνωστό εκτροφέα του εξωτερικού για ψάρια και για να φέρει ψάρια εδώ από Ευρώπη ήταν 400€ τα μεταφορικά και το ψάρι στοίχιζε 15 ουσιαστικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Ο φίλος Δημήτρης Τ έκανε Ερώτηση σε γνωστό εκτροφέα του εξωτερικού για ψάρια και για να φέρει ψάρια εδώ από Ευρώπη ήταν 400€ τα μεταφορικά και το ψάρι στοίχιζε 15 ουσιαστικά.

Piwowaski.για 60 ψαρια η κουτα κ τα ψαρια 5...6 cm.για να ήμαστε συγκεκριμένοι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος peris έγραψε:

 

red.jpg

 

αυτο το ψαρι ποιο ειδος ειναι ? red turquoise ???

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Piwowaski.για 60 ψαρια η κουτα κ τα ψαρια 5...6 cm.για να ήμαστε συγκεκριμένοι.

μια χαρα τιμη ειναι και απο οτι ξερω εχει καλα ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...