Jump to content

Χελωνακι


Recommended Posts

Έχει 3 μέρες τώρα που ο φίλος μου μου έφερε δώρο ένα χελωνάκι και τον έχω μέσα σε μια χελωνιέρα (του έχω μέσω κι ένα δεύτερο επίπεδο να ανεβαίνει και λιάζεται) τον έχω βάλει δίπλα στο παράθυρο για να τον πιάνει ο ήλιος του έβαλα φίλτρο του πήρα βιταμίνη ασβεστίου και την έβαλα μέσα στο νερό του έριξα ένα άλλο υγρό (μερικές σταγόνες) για καλύτερη ποιότητα του νερού του. Κάθε μέρα επίσης του ρίχνω 4 γαρίδουλες να φάει. Τη μέρα όμως κυρίως, προσπαθεί να βγεί έξω. Γενικά τον παρατήρησα ειδικά σήμερα προσπαθούσε πολύ να βγεί έξω. Λέτε να το ενοχλεί κάτι;; 

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν να ανοιξεισ ενα καινουριο θεμα στην καταλληλη κατηγορια για να σου απαντησουν οι πιο έμπειρη

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται δύο πράγματα. Τα υπόλοιπα τα έχεις φροντίσει. Η UVB ακτινοβολία του ήλιου δεν περνάει από το τζάμι, για αυτό και χρειάζεται λάμπα UVB. Ή να ανοίγεις το παράθυρο να την βλέπει κατευθείαν ο ήλιος. Αλλά λίγες ώρες δεν φτάνουν για αυτό όλοι βάζουμε λάμπες. Επίσης χρειάζεται μια δεύτερη λάμπα τύπου σποτ (προβολακι) να ζεσταίνει το μέρος που λιαζεται. Αυτά για αρχή. Αν όλα πάνε καλά σύντομα θα χρειαστεί μεγαλύτερο χώρο με περισσότερο νερό.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...