Jump to content

Αλλαγή βυθού


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα σας,

Θέλω να αλλάξω το κόκκινο χαλίκι που εχω στο ενυδρειο μου και ο κύριος με το πετ που παίρνω ότι χρειάζομαι για το ενυδρείο μου πρότεινε να βάλω άμμο από το ποτάμι (μιας και έχουμε δίπλα μας τον αχελώο κ μετά από κάποιες διαδικασίες πριν μπει βέβαια), μου άρεσε σαν ιδέα καθώς κ το χρώμα που έχει η άμμο...είναι καλό γενικά σε ενυδρειο να χρησιμοποιούμε άμμο στο βυθό μας? και εάν μπορούν τα φυτά να επιβιώσουν σε άμμο. περιμένω τις γνώμες σας και τις ιδέες σας. :bigemo_harabe_net-108:

Ευχαριστώ!

IMAG1338.thumb.jpg.054c451c99cc6cad82226c751fba65a5.jpg

και μια φωτογραφία από το ενυδρειο μου.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι οτι η αμμος μπαινει στα ενυδρεια μας και οτι μπορουν τα φυτα οχι μονο να επιβιωσουν αλλα και να αναπτυχθουν σε αυτη..

Ενα απο τα πολλα θεματα που υπαρχουν στο φορουμ και μπορουν να σε βοηθησουν..;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος , δεν υπάρχει πιθανότητα να πετρώσει η άμμος ; 

 

(Σίγουρα όλα τα είδη άμμου μπορούν να πετρώσουν , αναφέρομαι όμως συγκεκριμένα στην ποταμίσια. :) )

Link to comment
Share on other sites

Αν το κανεις θα πρεπει να εισαι προσεχτικος και μεγαλη αλλαγη μετα το περας των εργασιων καθως αναδευοντας το βυθο υπαρχει περιπτωση να ανεβασεις μεγαλες τιμες αμμωνιας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες..πήγα σμρ στο ποτάμι και πήρα γύρω στα 15 κιλά άμμο..Έκανα το τεστάκι και διαπίστωσα ότι είναι ασβεστολιθικη...τΙ κάνω τρ την βάζω? η θα έχω προβλήματα αλλα μετά?

Link to comment
Share on other sites

On 17/8/2017 at 1:25 ΠΜ, το μέλος dpap έγραψε:

Χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος , δεν υπάρχει πιθανότητα να πετρώσει η άμμος ; 

 

(Σίγουρα όλα τα είδη άμμου μπορούν να πετρώσουν , αναφέρομαι όμως συγκεκριμένα στην ποταμίσια. :) )

Ναι..

Στο θεμα που εβαλα πιο πανω ο Χρηστος εξηγει για πιον λογο πετρωνει συνηθως η συγκεκριμενη αμμος...

πριν 10 ώρες, το μέλος rocknroll έγραψε:

Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες..πήγα σμρ στο ποτάμι και πήρα γύρω στα 15 κιλά άμμο..Έκανα το τεστάκι και διαπίστωσα ότι είναι ασβεστολιθικη...τΙ κάνω τρ την βάζω? η θα έχω προβλήματα αλλα μετά?

Αναλογως το ειδος του ενυδρειου..

Συνηθως με τα αμερικανικα δεν πρεπει η αμμο να ειναι ασβεστολιθικη γιατι θελουμε χαμηλο πεχα οπως και στην πλειοψηφια των ασιατικων..

Αντιθετα με τα αφρικανικα που ψαχνουμε για αμμος που ανεβαζουν πεχα..

Στα φυτεμενα ειναι θεμα επιλογης...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Ναι..

Στο θεμα που εβαλα πιο πανω ο Χρηστος εξηγει για πιον λογο πετρωνει συνηθως η συγκεκριμενη αμμος...

Αναλογως το ειδος του ενυδρειου..

Συνηθως με τα αμερικανικα δεν πρεπει η αμμο να ειναι ασβεστολιθικη γιατι θελουμε χαμηλο πεχα οπως και στην πλειοψηφια των ασιατικων..

Αντιθετα με τα αφρικανικα που ψαχνουμε για αμμος που ανεβαζουν πεχα..

Στα φυτεμενα ειναι θεμα επιλογης...

 

Στάθη , σόρρυ , το link δεν παραπέμπει σε κάποιο άρθρο. Γι αυτό έγραψα για την πιθανότητα να πετρώσει. :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...