Jump to content

Σκέφτομαι να ξεκινήσω μεσογειακό.


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και πολύ καιρό σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα μεσογειακό ενυδρείο. Αυτή τη στιγμή έχω ένα ενυδρείο γλυκού νερού 240LT και μόλις καταφερα να πείσω την αρραβωνιάρα να βάλω ακόμα ένα (ίσως μεγαλύτερο απο αυτο που ήδη έχω). Όπως είναι λογικό μιας και μένω Βόλο είναι εύκολο για μένα να έχω πρόσβαση στη Θάλασσα καθημερινά. Παρακάτω θα αναφέρω πως στο σκέφτομαι και όποιος μπορεί ας με βοηθήσει να το πάμε βήμα βήμα. 

Καταρχήν σκέφτομαι να πάρω ένα ακόμα ενυδρείο 240LT ή μεγαλύτερο. Μάλλον θα μου το κατασκευάσουν γιατι συμφαίρει σε σχέση με τα έτοιμα. Απο τη μία σκέφτομαι να πάρω μεγαλύτερο και να το κάνω γλυκο και να μετατρέψω το 240λιτρο σε μεσογειακό. Θα δουλέψω με αλλαγές νερού 2 φορές του μήνα ενός ποσοστου του νερού και θα προσθέσω ένα skimmer εσωτερικό για να γλυτώσω χρήμα. ΣΚέφτομαι να βάλω ένα απλό φίλτρο εξωτερικο οικονομικό με ανθρακα μέσα και αντιφόσφορο και να βασιστώ κυρίως στα πετωματα για φίλτρανση. 

Εδώ λοιπόν είναι το κομμάτι που θέλω βοήθεια. ΑΚούω για τραγάνα αλλά δεν ξέρω που θα βρώ εύκολα. Έχω βρεί σε μια παραλία καπου στα 2 μέτρα βάθος ζωντανό βράχο αν δεν κάνω λάθος. Εϊναι κάποιες μέτρες κολλημένες μ,εταξύ τους απο κάτι σαν πλαγκτόν και οταν τις κόβω είανι σαν ζελέ και μερικές έχουν και απο κανεναν ενοικο σκουλικι... σαν φαραω μοιάζει.Επίσης έχω μπανίσει και κάποιες πέτρες αρκετα ελαφρυές οι οποίες έχουν τρύπες και έιναι γεμάτες με τριχούλες και κολλημένα κάποια ζωντανά.Αυτές κάνουν θα σας ανεβασω φωτογραφίες ή και βίντεο απο την GOPro αν πάω αυριο η μεθαύριο μιας και τις έχω μεταφέρει σε ένα σημείο κάπου ένα μετρο πρώτα για να μην τις χάσω και δεύτερον για να είναι πιο κοντα στο βάθος του ενυδρείου που σκέφτομαι. Για υπόστρωμα έχω κατανου αραγωνίτη. Υπάρχει σε άμμο? τι κόστος έχει; Σπίτι μου έχω ένα ενυδρείο standby 30 λίτρα. μπορεί να με βοηθήσει κάπως στο να στρώσω τις πέτρες; Για ζωντανα σκέφτομαι να βάλω μέσα σίγουρα κανα δυό σαλιάρες, Δυο τρείς καλόγριες κάνα γύλο και γενικά οτι μικρά ψαράκια πιάσει η παγίδα οταν έρθει η ώρα και αρκεί να είναι εύκολα. Σϊγουρα σαλιγκαράκια και ερημίτες και ψηλά στο ενυδρείο σκέφτομαι να τοποθετήσω κάπως και μερικά μύδια. 

Δεν σκέφτομαι για sub Γιατι είμαι στον τρίτο έχω ήδη ενα ενυδρείο 240λίτρα θα βάλω ακόμα ένα απο 240 μέχρι 400 μην βάλω και sub. ΓΙ αρχή ξεκινάμε με αυτά και θα χαρώ να με βοηθήσετε ώστε να μαζέψω ακόμα περισσότερες πληροφορίες σε σχέση με αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή από εμένα. Το πρώτο πράγμα που θα σου έλεγα να ξανασκεφτείς πολύ καλά, είναι να φτιάξεις sump. Πίστεψέ με στο λέω δεν θα το μετανιώσεις. Θα σου λύσει τα χέρια. Όχι ότι δεν γίνεται χωρίς sump αλλά οι επιλογές σου σε εξοπλισμό (ειδικά σκίμμερ) και γενικότερα η διαχείριση του ενυδρείου περνάει πραγματικά σε άλλο επίπεδο. Αν μάλιστα δεν πάρεις έτοιμο και το φτιάξεις, τότε τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα. Στην ανάγκη φτιάξε μικρότερο main και μοίρασε τα υπόλοιπα λίτρα στο sump αν δεν θες να ανέβεις περισσότερο στα λίτρα.

Και βέβαια πολύ διάβασμα!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε Αλέξη. 

 

Είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον το μεσογειακό, καθώς τους οργανισμούς θα τους βρίσκεις μόνος σου, κάτι το οποίο έχει από μόνο του ιδιαίτερο ενδιαφέρων και σασπένς.  Επίσης θα μάθεις πάρα πολλά σχετικά με την συμπεριφορά των εγχώριων ειδών της μεσογείου μας.   

 

Πλέων υπάρχουν αρκετοί τρόποι να φτιάξεις μεσογειακό. Η τεχνολογία των ενυδρείων έχει προχωρήσει αρκετά μπροστά.  Με βάση των λεγόμενων σου έχω να σου πω ότι, σε αρχικό στάδιο, ότι οργανισμούς θα φέρεις μέσα στο ενυδρείο σου με τα βράχια/τραγάνα κατά 90% θα ψοφήσουν γιατί θα είναι άστρωτο το ενυδρείο.  Τι θα έκανα εγώ στην θέση σου :

 

- Αν βρεις πορώδες βράχο, τον πλένεις πολύ καλά με γλυκό νερό, τον τρίβεις με βούρτσα καλά και μετά εγώ θα τον έβαζα στο ενυδρείο.(ή στο 30λτ που έχεις, με πολύ καλή κυκλοφορία και προσθήκη βακτηριδίων)

- Για άμμο υπάρχει λεπτόκοκκος αραγωνίτης που μπορείς να βάλεις. Για κόστος πάρε στα τοπικά μαγαζιά γιατί δεν θυμάμαι.

- Στο εξωτερικό θα έβαζα τα υλικά που λες, και θα πρόσθετα siporax.

 

Επίσης αν σε παίρνει οικονομικά και σε χώρο, κάνε sump. Είναι άλλη φάση να έχεις μια σκέτη γυάλα χωρίς εξοπλισμό μέσα. Και επίσης οτι καθαρισμό/επισκευή/συντήρηση θα θες να κάνεις στον εξοπλισμό, θα το κάνεις στο sump. και οχι στο κυρίως ενυδρείο στρεσάροντας τα ψάρια κλπ.  

 

Διάβασε και άλλα θέματα εδω στο forum και οτι άλλο χρειαστείς, εδώ είμαστε.   

 

Και τέλος...όσο ποιό μεγάλο σε παίρνει να το κάνεις.....κάντο!! ;) 

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σας ευχαριστώ για τις πρώτες συμβουλές. Σχετικά με τον πορώδες βράχο οπότε καθαρίζω οτι βρώ και αργότερα οταν στρώσει προσθέτω και ζωντανό βράχο και τραγάνες σωστά? Έχω δυο βράχους σπίτι γεμάτους τρύπες (σαν πέτρινα σφουγκάρια για να σας δώσω να καταλάβετε) που σίγουρα μπορούν να φιλοξενήσουν ζωή. Αυτοί κάνουν; Θα σας ανεβάσω και φωτογραφίες σήμερα ή αύριο για γνώμη. Απλά είναι ανοιχτόχρωμοι και με ξενερώνουν.Στο sump κολλάω γιατι όπως είπα είμαι στον τρίτο έχω 'ηδη ένα 240 λίτρα. Θα προσθέσω και ένα απο 240 μέχρι 400 συν αν βάλω και sump φαντάσου βάρος. Παρόλα αυτά για σαμπ τι κόστος μιλάμε? γιατι αν κοστίσει όσο το ενυδρείο τοτοε το βλέπω δύσκολο να πω την αλήθεια

Link to comment
Share on other sites

Οι βράχοι που θα βάλεις μέσα πρέπει να ειναι πορώδες(αυτον λέμε και ζωντανό βράχο). Και οχι να ειναι συμπαγείς και με βάρος με άπλες τρύπες(οπως ειναι στα ποτάμια).  Θελουμε να ειναι με πόρους για να έχει επιφάνειες να αποικήσουν τα βακτήρια.

 

Το κόστος θα ειναι παρα πολυ μικρό. 5 τζάμια θα είναι(μαζι με το χώρισμα στην μέση). Αν το ενυδρειο ειναι 300λτ, ενα sump sta 60 lt καλό θα ήταν πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Alexis Metaxa Kalamaras έγραψε:

Αρχικά σας ευχαριστώ για τις πρώτες συμβουλές. Σχετικά με τον πορώδες βράχο οπότε καθαρίζω οτι βρώ και αργότερα οταν στρώσει προσθέτω και ζωντανό βράχο και τραγάνες σωστά? Έχω δυο βράχους σπίτι γεμάτους τρύπες (σαν πέτρινα σφουγκάρια για να σας δώσω να καταλάβετε) που σίγουρα μπορούν να φιλοξενήσουν ζωή. Αυτοί κάνουν; Θα σας ανεβάσω και φωτογραφίες σήμερα ή αύριο για γνώμη. Απλά είναι ανοιχτόχρωμοι και με ξενερώνουν.Στο sump κολλάω γιατι όπως είπα είμαι στον τρίτο έχω 'ηδη ένα 240 λίτρα. Θα προσθέσω και ένα απο 240 μέχρι 400 συν αν βάλω και sump φαντάσου βάρος. Παρόλα αυτά για σαμπ τι κόστος μιλάμε? γιατι αν κοστίσει όσο το ενυδρείο τοτοε το βλέπω δύσκολο να πω την αλήθεια

Δεν ξέρω να σου πω για το θέμα του κόστους αφού εγώ το δικό μου το πήρα έτοιμο από συνχομπίστα. Σίγουρα όμως δεν έχει το κόστος του main ενυδρείου. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να φτιάξεις κανένα τέρας sump. Πάρτο εσύ απόφαση και θα σε βοηθήσουν τα παιδιά που γνωρίζουν καλύτερα. Στο αρχικό σου post, λες να βάλεις ένα εσωτερικό σκίμμερ για να σου έρθει και πιο οικονομικό. Για σκέψου αυτό το σκίμμερ να είναι στο κυρίος ενυδρείο σου; Και χώρο θα σου φάει και πολύ άσχημο θα είναι. Αναγκαστικά θα πας σε κάποιο εξωτερικό κρεμαστό σκίμμερ όπου εκεί οι επιλογές είναι πιο περιορισμένες. Ενώ αν υπάρχει sump όλα αυτά τα θέματα τα λύνεις εύκολα. Συν ότι δεν θα χρειαστείς εξωτερικό φίλτρο. Βέβαια εδώ να σου πω ότι θα χρειαστεί μια αντλία επιστροφής οπότε το κόστος κατά κάποιο τρόπο ισοφαρίζεται. Όμως έχεις να κερδίσεις τόσα πολλά σε βάθος χρόνου, που πραγματικά αξίζει και με το παραπάνω ένα μικρό αρχικό έξτρα κόστος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενας ακόμα λόγος που το σκέφτομαι πιο πολύ είναι οτι έχω βάση. ΑΝ πάω σε sump θα πρέπει να βρώ άλλη βάση οπότε αυτόματα ξεφεύγω. Αν σκεφτούμε οτι έχω ενα ενυδρείο 300λίτρα. Πόσο θα μου κοστίζει πάνω κάτω το σαμπ με τον εξοπλισμό του? συνολικά έχω ένα badget 500€ για το project. (Η βάση υπάρχει και είναι απο Rehau 240 για να καταλάβετε πως είναι) αν και δεν νομίζω οτι γίνεται σε αυτή τη βάση να κάνω μετατροπή κατω για να μπει σαμπ

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να γνώριζα τεχνικά θέματα και τιμές για να βοηθήσω. Σε λίγο καιρό που θα τελειώσουν οι διακοπές θα απαντήσουν τα παιδιά που γνωρίζουν καλά το θέμα. Σκέψου όμως και την πιθανότητα, αν έχεις χώρο στο πλάι, να φτιάξεις εκεί και να το κρύψεις με ένα όμορφο επιπλάκι στο χρώμα της βάσης. Βέβαια το καλύτερο θα ήταν να κάνεις μια καινούργια βάση. Εχε το νου σου και στις αγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Alexis Metaxa Kalamaras έγραψε:

Ενας ακόμα λόγος που το σκέφτομαι πιο πολύ είναι οτι έχω βάση. ΑΝ πάω σε sump θα πρέπει να βρώ άλλη βάση οπότε αυτόματα ξεφεύγω. Αν σκεφτούμε οτι έχω ενα ενυδρείο 300λίτρα. Πόσο θα μου κοστίζει πάνω κάτω το σαμπ με τον εξοπλισμό του? συνολικά έχω ένα badget 500€ για το project. (Η βάση υπάρχει και είναι απο Rehau 240 για να καταλάβετε πως είναι) αν και δεν νομίζω οτι γίνεται σε αυτή τη βάση να κάνω μετατροπή κατω για να μπει σαμπ

 

Καλησπέρα Αλέξη.

 

Το μεγαλύτερο έξοδο σε ένα μεσογειακό είναι το ψυκτικό (chiller), το οποίο είναι απαραίτητο για το μεσογειακό ενυδρείο.'Δυστυχώς' για τα λίτρα σου θα φτάσουν οριακά τα χρήματα που έχεις να διαθέσεις για σκίμμερ και ψυκτικό (και αυτό πάντα άν βρείς μεταχειρισμένα, γιατί για καινούργια μιλάμε για αρκετά παραπάνω χρήματα)...Σκέψου τί θές να κάνεις και ανάλογα 'προχωράμε' είμαι σίγουρος ότι από Σεπτέμβρη θα βρείς σίγουρα μεταχειρισμένες ευκαιρίες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα οτι δεν εχει τοσο θεμα με τις θερμοξκρασιες το μεσογειακό. ΣΤο ενυδρείο γλυκου που έχω τωρα το καλοκαίρι με ανεμιστηρακια η θερμοκρασια δεν ξεπερνα τους 26. Δεμ  σκεφτηκα καθόλου για chiller

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται και απο το σπίτι σου. Μπορεί να ειναι δροσερό το δωμάτιο σου και σε καύσωνες να μην ξεπερνά τους 30-31 βαθμούς το δωμάτιο. Οπότε σε μια τέτοια περίπτωση με 1-2 ανεμιστήρια να κάνεις δουλειά.  Ετσι κάνω εγω στο reef μου. Έχω βρει την χρυσή τομή με ενα ανεμιστηράκι και σε περίοδο καύσωνα που ανοίγω και το aircontition (για μενα) δροσίζεται και το ενυδρείο.  

Με αυτό τον τρόπο δεν ξεπερνώ πάνω απο 28 βαθμούς.  

 

Η ποιο ορθή λύση ειναι αυτη που προτείνει ο Husky φυσικά. Τα υπόλοιπα είναι κάποια μέτρα κατά της ζέστης, αλλά απαιτούν πειραματισμούς, μέχρι να διαπιστώσεις οτι σε καλύπτουν στο εύρος της θερμοκρασίας που θες να παίξεις.  Εμένα έτυχε και μου έκατσε με ενα ανεμιστηράκι και aircontition στους καύσωνες. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα..Καταρχήν Βόλο βλέπω,συμπατριώτες είμαστε οπότε θα χαρώ να βρεθούμε κι από κοντά να γνωριστούμε και να τα πούμε και από κοντά, όλο και κάπου θα βοηθήσω.. :)  Καταρχήν για ποιες παραλίες λες οτι έχεις βρει ενδιαφεροντες οργανισμούς και βράχο? (μη φοβάσαι δε θα πάω να τα πάρω :P ) από περιέργεια να πάω να βουτήξω να πάρω μάτι και γω.. Αποψή μου πάντως  αυτό που λένε τα παιδιά για άστρωτο ενυδρείο είναι να στήσεις τη γυάλα να πας να πάρεις νερό από το σημείο που έχεις σκοπό να πάρεις και τον βράχο και κάποιους οργανισμούς να τρέχεις τη γυάλα μόνο με νερό και όλο τον εξοπλισμό για να στρώσει ο εξοπλισμός σου ,κατά τη διαδικασία αυτή να κάνεις μια δυο καλές αλλαγές νερού και μετά θα είσαι έτοιμος για βράχια καταρχήν ζωντανά και στη συνέχεια οργανισμούς και πιστεύω δεν θα έχεις θέμα καθώς το νερό θα είναι θαλάσσης έτοιμο και δεν θα χρειαστεί ολόκληρη η διαδικασία στρωσίματος που πρέπει να ακολουθηθεί όπως στα θαλασσινά και τα γλυκά που φτιάχνουμε τα στοιχεία εμείς με διάφορα χημικά σκευάσματα και ανεβάζουν τις τιμές της αμμωνίας στο Θεό..Σίγουρα θα χρειαστεί μια διαδικασία στρωσίματος αλλά κατά τη αποψή μου αρκετά μικρότερη,στην ουσία μέχρι να αρχίσει να λειτουργεί το φίλτρο σου για να μπορέσει να διατηρεί ζωντανούς τους οργανισμούς που θα μεταφέρει ο βράχος στο νερό σου,ενδιαφέρον κομμάτι όντως το μεσογειακό και χρειάεται αρκετό διάβασμα καθώς οι πληροφορίες στο διαδίκτυο είναι περιορισμένες σε σχέση με τα υπόλοιπα κομμάτια του χόμπυ.Και πάλι καλή αρχή και καλή δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σε όλους. Επιστρέφω ένα χρόνο μετά πιο οργανωμένος και επιτέλους πιο έτοιμος να προχωρήσω το project. Πλάκωσαν οι γέννες στο 240 που είχα και έτσι αφοσιώθηκα εκεί για καιρό. Επιτέλους απέκτησα ένα 350l ενυδρείο οπού θα μεταφέρω το γλυκό ενυδρείο και θα ξεκινήσω επιτέλους το μεσογειακό. Ισχύει ότι έχουμε πει παραπάνω. Θα βάλω αραγωνίτη, σαν υπόστρωμα (πόσα κιλά να βάλω στο 240λτ?). Για αρχή θα βάλω ένα πολύ οικονομικό Skimmer μιας και θα αργήσω να βάλω μέσα ψάρια. Μην τα κάνω πειρραματόζωα.

Σκιμμερ δοκιμαστικά θα βάλω ένα Berlin airlift. Θα στείλω αργότερα και για κυκλοφορία τι έχω στο μυαλό όπως και το φίλτρο που θα ξεκινήσω. Ισως βάλω ενα μεγάλο εσωτερικό και θα το αντικαταστήσω αργότερα. Επιτέλους έχω και φωτογραφίες για τους βράχους που σας έλεγα. Ρίξτε μια ματιά και πείτε μου τι ακριβώς είναι; Κάνουν για φίλτρανση; Έχω φάει τον τόπο για Τραγάνα αλλά δεν με εξυπηρετεί κανένας. Σε δυο ψαράδες που ρώτησα δεν ασχολήθηκαν καν. Ούτε που το θυμούνται.

35376888_10216582879384399_2272178522971701248_n.jpg

35360708_10216582882264471_1574070119158513664_n.jpg

35521570_10216582877984364_5079725054397251584_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλέπω διάφορα ζωάκια πάνω στους βράχους?  ή κάνω λάθος? Αυτά θα ψοφήσουν και εκτός του οτι ειναι κρίμα, θα σου ανεβάσουν ΝΗ3 κλπ.

 

Πάντως έτσι όπως φαίνονται.....εγω δεν θα τους έβαζα. Δεν μου φαίνονται αρκετά πορώδες. 

 

Απο αγγελίες για κανέναν νεκρό βράχο γιατί δεν κοιτάζεις? 

 

Οσο για τον αραγωνίτη, αν βάλεις μέσα γύλους που θέλουν να θάβονται, υπολόγιζε κατ εμε γύρω στα 3 δάχτυλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει πανω ζωακια.. Ειναι σαν ζελε που περικλειει τις πετρες κ διαχωριζεται... Στη δευτερη φωτο φαινεται... Μεσα εχει βεβαια σε μερικες κ σκουλικι (κατι σαν φαραω νομιζω ειναι) Σαν ζελεεσκληροειναι κ διαχωριζονται ευκολα... Οποτε μαλλον οργανισμος ειναι που μαζευει τις πετρες...

 

Εχω επισης κ δυο πετρες πορωδες.. Δεν ξερω αν κανουν.. Ανεβαζω φωτος να μου πειτε.

P80615-223449.jpg

Έγινε επεξεργασία - Alexis Metaxa Kalamaras
Link to comment
Share on other sites

Από μεσογειακό δεν έχω εμπειρία αλλά πρόσφατα έκανα μια βραδινή εξόρμηση σε ένα βραχο που μπαίνει για αρκετά μέτρα στη θάλασσα με πολλές τρύπες.

Εκεί βρήκα τα πάντα από ερημιτες,  γαρίδες, πανέμορφες κόκκινες ανεμονες και όχι μόνο,  μέχρι  και μικρούς γοβιους οι οποίοι ήταν αραγμενοι πάνω στον βραχο στην κυριολεξία έξω από το νερό, πράγμα που δεν το πίστευα.

Προφανώς η υγρασία της νύχτας τους κρατούσε δροσερους και ασφαλείς έξω από το νερό.

Τώρα για τη θερμοκρασία εγώ με τα ανεμηστηρακια πιστεύω ότι αξίζει να ρισκαρεις. 

Εξάλλου απορώ γιατί κάποιος πρέπει να δώσει τόσα λεφτά πλέον για ψυκτικο 

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρειο γλυκου νερου χωρις ανεμιστηρες φτανει μαξ 29 βαθμους... Με ανεμιστηρες 25... Ειναι τ ενυδρειο που θα γινει θαλασσα οποτε εχει ετοιμους τους ανεμιστηρες

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις βιολογικό υλικό π.χ μακαρόνι σε εξωτερικό φιλτρο, τοτε δεν σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα να ειναι πορώδες ο βράχος όπως κάνουμε τα Reef.  Αν όμως δεν θες να εχεις το εξωτερικό φιλτρο, και να βασιστείς στην βιολογία βράχου, τότε θα έλεγα οτι ισως να κοιταζες για νεκρό βραχο απο αγγελιες πχ.

 

Οι πέτρες στην φώτο δεν ξερω αν κανουν. Θα πρέπει να ειναι ελαφριές και πορώδες.  Αν ειναι έτσι λογικά θα κανουν.

 

Εγω παλιά στα μεσογειακά μου, τα δουλευα με μακαρόνι, και για βράχο έβαζα οτι ειχα διαθέσιμο.  Ομως αν επιχειρούσα τώρα να κάνω μεσογειακό, θα δοκίμαζα με νεκρό βράχο για Reef.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια και απο μενα, το μεσογειακο αξιζει με 1000 αν γινει καλο και δεν εχει να ζηλεψει τπτ απο τα τροπικα reef

Μαλιστα το καλο ειναι οτι εχουμε στα ποδια μας το petshop με δωρεαν στοκ! (εννοω την θαλασσα)

Αν βαλεις νερο και βραχους  απο θαλασσα δεν χρειαζεται στρωσιμο το ενυδρειο κατευθειαν ριχνεις μεσα τα ψαρια ανεμωνες κτλ

25 βαθμοι ειναι μια χαρα, το μεγαλυτερο θεμα του μεσογειακου ειναι η θερμοκρασια αλλα εσυ θα εισαι ΟΚ με 25 βαθμους

μπορεις να βαλεις γυλους ,γοβιους ανεμωνες απλες και ντοματες (οι κοκκινες που βγαινουν σε σκιερα μερη κατω απο βραχια) , αχινους σαλιγκαρια, γαριδες

Αν βρεις και κανενα κοραλλι (εγω εχω ψαξει δεν βρηκα ακομα ) θα ειναι τελειο

Αυτο που βρηκες για καποιο ειδος σφουγγαριου μου μοιαζει, οι πιο ειδικοι θα πουν σιγουρα

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά φίλε. Θα κοιτάξω μήπως ανεβάσω βιντεάκι με το βραχακο αυτόν να το δείτε λίγο πως διαχωρίζεται! Και μυρίζει ψαρίλα...

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά εγω πάντα το έστρωνα το ενυδρείο για 20-30 μέρες και ας ειχα βράχια και νερό απο θαλασσα. 

 

Χρειάζονται και καποιο χρόνο αναπαραγωγής τα βακτήρια για να στηρίξουν το stock του ενυδρείου. 

Απο την μέρα μηδέν να το στοκάρεις με ψάρια ανεμώνες γαρίδες κλπ δεν θα στο συνιστούσα. 

Και επίσης ότι οργανισμό βάλεις μέσα, καλό ειναι να σκέφτεσαι και το μέλλον του. Την τροφή πχ, και αν θα υπάρχει πιθανότητα να χτυπήσει κάποιο άλλο είδος που έχεις μέσα.

 

Γενικά εγω εχω σαν κανόνα στα ενυδρεία είτε γλυκού είτε αλμυρού  να πηγαίνω με αργά και σταθερά βήματα, καθώς μιλάμε για ζωντανό σύστημα, και είναι κρίμα να προκύψει θάνατος απο κάποιο ζωντανό που δεν φταίει σε τίποτα.

Δεν το εχω επιχειρήσει ποτέ να το κάνω όπως λέει ο @michalos.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι ακριβος αυτο... Δλδ δεν θελω να μπουν ολα μεσα κ αντε πες ψωφαει κατι να κλαιω τα παντα... Ας παει βημα βημα κ ας μπουν ψαρια τελος αυγουστου... Αρκει να δω μεχρι τοτε οτι υπαρχει κινητηκοτητα μεσα κ μετρησεις ωραιες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...