Jump to content

Rebuilt Malawi Mbuna


egmajo

Recommended Posts

Αεροφιλτρο (καλα στρωμενο),ταισματα και αλλαγες νερου.

Να σου ζησει!

Link to comment
Share on other sites

Με το να το εχεις καιρο σε λειτουργία. Δεν παιρνει βιολογικό.

Αν εχεις βακτιρια ποτισε το και βαλτο να δουλεύει. Κανε συχνες αλλαγες νερου.

Αλλιως ενα μικρο φιλτρακι με ετοιμο βιολογικο

Link to comment
Share on other sites

Εγω βουταω τα σφουγγαρια του στην μπιχλα απο το νερο ενος παλιου φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία θέλω ένα αερόφιλτρο και αλλαγές νερού 30% κάθε δύο μέρες. Άν πάρω ένα εσωτρρικό φίλτρο και του βάλω μπόλι από το κυρίως δεν θα είναι καλύτερα? Οι αλλαγές και πάλι θα είναι κάθε δύο μέρες? 

 

Η άλγη έχει αρχήσει να αφήνει τα σημάδια της στο τζάμι. Περιμένω να πιάσει και στις πέτρες. 

 

Από μετρήσεις και ρουτίνες πάμε μια χαρά. 

 

Σκέφτομαι ότι πρέπει να βρώ ή να γεννήσω και άλλα θυλικα ή να αφαιρέσω το δεύτερο αρσενικο. Άν και η συμπεριφορά του όταν πλησιάζει θυλική με ανταμοίβει. 

 

Κάποια πρόταση για ένα δεύτερο χαρέμι? 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι λίγο μπερδεμένος και δεν ξλερω τί να κάνω.. 

Σκέφοτμαι να προσθέσω

metriaclica red zebra

Ή Hara. 

Έχετε κάτι να προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Τα hara ειναι πολυ πιο σπανια κ θα σαι απο τους ελαχιστους στο φορουμ που τα συντηρουν αλλα ειναι χρωματικα ιδια μ αυτα που εχεις.Τα ρεντ ζεμπρα θα σου δωσουν κ ενα αλλα χρωμα.Τωρα θα μου πεις πολυ δε βοηθεισα...Χαχαχα.Μαλλον θα προτιμουσα να προσθεσω ενα αλλο χρωμα οποτε ψηφιζω ρεντ!

Link to comment
Share on other sites

Τα θυμάσαι τα Metriaclima Callainos που έχω; Αν σου άρεσαν, είναι και η θηλυκιά μπουκωμένη, όπου να ναι τα βγάζει. 

Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2017 at 11:22 AM, kkgr said:

Τα θυμάσαι τα Metriaclima Callainos που έχω; Αν σου άρεσαν, είναι και η θηλυκιά μπουκωμένη, όπου να ναι τα βγάζει. 

Χα χαχα. Εγώ δεν θα στήσω ενυδρείο.. αποικία δικιά σου θα είναι... Πολύ όμορφα είναι αλλά θα έχουν μεγάλη διαφορά μεγέθους και θα αργήαου  να ενταχθούν. Θα δούμε μιας και ο νταής μου δεν αφήνει κανέναν να πλησιάσει τις σπηλιές. 

On 16/10/2017 at 11:13 AM, johnbaggios said:

Τα hara ειναι πολυ πιο σπανια κ θα σαι απο τους ελαχιστους στο φορουμ που τα συντηρουν αλλα ειναι χρωματικα ιδια μ αυτα που εχεις.Τα ρεντ ζεμπρα θα σου δωσουν κ ενα αλλα χρωμα.Τωρα θα μου πεις πολυ δε βοηθεισα...Χαχαχα.Μαλλον θα προτιμουσα να προσθεσω ενα αλλο χρωμα οποτε ψηφιζω ρεντ!

Καλά Γιάννη άστο... με έσωσες.. απλά ακόμα δεν ξέρω που θα καταλήξω. Σίγουρα πάντως τα mpanga όσο λιώνω χαζεύοντας το αφεντικό.. τόσο αδιάφορα μου είναι τα υπόλοιπα.. απλά υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο..

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ με τις ώρες καθώς ένα μπούκωμα ήταν αναμενόμενο καθώς είχα παρατηρήσει ότι μια θηλυκή μου άρχισε χοντραίνει...

Στο ενυδρείο υπάρχουν 4 άτομα. Ένα αρσενικό και δύο θηλυκές σίγουρα. Τώρα παρατηρώ ότι η μπουκωμένη μου τσακώνεται και με την δεύτερη θηλυκή αλλά και με το τρίτο ψαράκι που δεν ξέρω ακόμα το φύλο του. Αυτό που παρατηρώ όταν πλησιάζουν και αρχίζουν να κάνουν κύκλους το ένα πίσω από το άλλο, τότε και το δεύτερο άτομο δείχνει μπουκωμένο χωρίς να είναι. Σαν να μιμείται το ένα το άλλο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οταν παιζουν τον χωρο της κυριαρχιας προσπαθουν να δειξουν οσο μεγαλυτερα γινεται.Ανοιγουν τα πτερυγια,φουσκωνουν τα βραγχια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και αυτο παιζει.Πολλες φορες τα μπουκωμενα θυληκα,προκειμενου να προστατεψουν τα μικρα που εχουν στο στομα και την περιοχη που προκειται να τα αφησουν,δειχνουν πιο μεγαλοσωμα και μιμουνται ελαφρως τα χρωματα ενος αρσενικου.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ εγώ είχα Aulonocara που για 8 μήνες ήταν με χρώματα αρσενικού κανονικού. Μετά την γέννα αποκαλύφθηκε και είναι πλέον με χρώματα θυληκιάς. 

 

 

Τι να λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...