Jump to content

Juwel Rekord 600 Αλλαγή λάμπας


kostascb

Recommended Posts

Το παραπάνω ενυδρείο λειτουργεί ενάμιση χρόνο τώρα με τη λάμπα που είχε από το εργοστάσιο: Τ8 15W day lite. Απότι διαβάζω μετά τον ένα χρόνο λειτουργίας η απόδοση του φωτισμού πέφτει οπότε άρχισα να κοιτάω για αντικατάσταση λάμπας. Έχω την εντύπωση ότι όντως έχει χαμηλώσει ο φωτισμός αλλά δεν έχω τρόπο να το μετρήσω.
Η έρευνα στα διάφορα ελληνικά μαγαζιά δεν απέδωσε και πολλά αφού είτε δεν πουλάνε Juwel είτε πουλάνε μόνο τις Τ5 της.
Στο site της ίδιας της Juwel, το ενυδρείο μου απλά δεν υπάρχει. Γνωρίζω ότι καταργήθηκε η σειρά Rekord λίγο αφού το πήρα αλλά το βρίσκω εξοργιστικό να το έχουν σβήσει και από το χάρτη λες και δεν θα χρειαστείς κάποια ανταλλακτικό.
Ενώ λοιπόν λανσάρουν νέα LED φωτιστικά που ταιριάζουν σε διάφορα μοντέλα, δεν φαίνεται πουθενά αν μπορώ να πάρω κάποιο από αυτά για το δικό μου.

Μετά από αυτήν την εισαγωγή τα ερωτήματα:

  1. Γνωρίζει κανείς τυχόν συμβατότητα του συγκεκριμένου φωτιστικού με λάμπες φθορισμού άλλων κατασκευαστών;
  2. Μπορεί να γίνει κάποια μετατροπή ώστε να βάλω LED; Είδα κάποιους προσαρμογείς της SERA αλλά δεν ξέρω ακόμη αν κάνουν για το δικό μου ενυδρείο
  3. Από λειτουργικής άποψης θα ήταν σωστό για τα φυτά να πάω σε LED ή να μείνω στις φθορισμού;
  4. Τα watt/lt είναι μάλλον λίγα αν και έχω βάλει και ανακλαστήρες αλλά δεν έχω σκοπό να βάλω φυτά απαιτήσεων αφού δεν έχω και co2. Αν πάω σε LED ποια θα ήταν η αντίστοιχη ή και λίγο μεγαλύτερη ένταση φωτισμού;
Link to comment
Share on other sites

Συμβατές λάμπες σε διαστάσεις για τα φωτιστικά της juwel δύσκολα βρίσκεις.

Δοκιμή με τα led της εταιρίας απ` όσο γνωρίζω δεν έχει κάνει κάποιο μέλος του forum οπότε ασφαλή απάντηση

θα πάρεις μόνο με mail από την εταιρία.

Από εκεί και πέρα αν θες να κινηθείς σε Τ8 led βγάζει και η sera κάποιο κιτ για το οποίο μπορείς να βρεις

πληροφορίες σε κάποια ενυδρειακά καταστήματα που το εμπορευονται.

 

Το ενδεχόμενο να ακολουθήσεις τον παρακάτω οδηγό και να αλλάξεις από Τ8 σε Τ5 δεν υπάρχει ??

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ rastaman μου θύμισες να αναφέρω ότι έστειλα mail στην εταιρεία όπου έλεγα μέσες άκρες τα παραπάνω και η απάντηση μου φάνηκε ξεπέτα:

Παράθεση

Thank you very much for your interest in our products. In order to find a dealer in your area we would like to ask you to get in contact with our distribution partner in your country and order the Novolux LED lightning.

 

Κοίταξα λίγο το novolux που λένε και απότι κατάλαβα πρέπει να είναι μια γενική λύση που δεν απευθύνεται στο συγκεκριμένο μοντέλο και δεν ξέρω αν ταιριάζει καν στο καπάκι. Μάλλον όχι αλλά για να το διαπιστώσω έστειλα όντως mail και στον έλληνα αντιπρόσωπο για να το δω από κοντά. Περιμένω απάντηση.

 

Θα διαβάσω και το DIY αλλά δεν το έχω καθόλου με τα DIY και γενικά προσπαθώ να μην κάνω δραστικές επεμβάσεις. Την λύση της sera την αναφέρω στο ερώτημα 2 γιατί την έχει πάρει το μάτι μου αλλά και πάλι θέλω να πάω να τη δω από κοντά ή ιδανικά να ακούσω κάποιον εδώ που την έχει τοποθετήσει.

 

Αυτό που ρωτάω στο 3 και το 4 έχει να κάνει και με τις διαστάσεις του ενυδρείου που είναι L X W X H: 61 X 31 X 42 cm. Θα φτάνει το ίδιο φως κάτω με τη LED όπως με τη φθορισμού;

Link to comment
Share on other sites

Για το κιτ της sera μπορείς να απευθυνθείς σίγουρα στον Ζαχαρόπουλο

 

https://www.aquazone.gr/forums/forums/forum/301-fish-pet-rc-planet/

 

Επίσης ο @giorgosmarios που το έχει εγκαταστήσει μπορεί να μας φωτίσει και αυτός.

 

Τα εύκολα φυτά θα σου πάνε και με μια λάμπα αν επιλέξεις το σωστό φάσμα.

Την αντιστοιχια Τ8/led δεν νομίζω πως μπορούμε να την προσδιορίσουμε ευκολα αλλα και πάλι

εφόσον είσαι με ευκολα φυτά δεν σε προβληματίζει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 Αυτες ειναι οι λαμπες που αναφερει ο Βασιλης.

Ειναι πριν ενα χρονο περιπου που εχει γινει η τοποθετηση τους ( και μαζι το βιντεο ).

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@rastaman Είδα την παρουσίαση της DIY μετατροπής σε T5 αλλά εκτός που δεν το έχω με τα DIY όπως είπα, πρόκειται για εντελώς διαφορετικό καπάκι. Το μοντέλο αυτό είναι μάλλον ο προκάτοχος του δικού μου. Το αναφέρουν και κάποια ποστ σ'εκείνο το thread.

 

@giorgosmarios ωραίο βιντεάκι και ακόμα ωραιότερο ενυδρείο! Οι LED σου δηλαδή είναι πάνω σε μπαλαστ για φθορισμού και με το κιτ της SERA γύρισες σε LED;

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι εχει δικα του κομματια ολα τις SERA.

 

http://www.skroutz.gr/c/2114/Fotismos-Enydreiou/m/20378/Sera.html?keyphrase=led

 

Καποια απο τα προιοντα που θα χρειαστης για το φωτισμο σου.

Ολο το προτζεκτ ειναι λιγο τσουχτερο ( σε τιμη ) αλλα αξιζει τα χρηματα του.

Αν βαλεις οτι μια φθοριου θα πρεπει να την αλλαξεις σε 1 χρονο το πολυ και τα LED σε 50000 ωρες λειτουργειας.

Αυτο βεβαια συνεπαγεται με τη ενταση θα τις δουλεψεις.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα Link!

 

Όπως το είχα δει νόμιζα ότι με το Sera Led adapter T8 θα μπορούσα στη θέση της φθορισμού να βάλω LED χωρίς άλλες αλλαγές στο καπάκι... Αν πρέπει να αλλάξω και μπαλαστ κλπ όντως θα ανέβει το κόστος και η πολυπλοκότητα της εγκατάστασης :(

 

Link to comment
Share on other sites

Οι λαμπες βγαινουν σε διαφορα μηκοι.

Με τους ανταπτορες σιγουρα κανει, αλλα οχι τα μπαλαστ του ενυδρειου δεν τα χρησημοποιεις.

Αλλαγες σε καπακι δεν νομιζω να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Update: Όντως τα είδα από κοντά σε κατάστημα και πήρα όλο το σετ, λάμπα (daylight sunrise 360), μετασχηματιστή και τους αντάπτορες, όλα SERA, το σύνολο γύρω στα 60 ευρώ. Είχα μια ανησυχία ως προς την εφαρμογή στη θέση της προηγούμενης λάμπας στο καπάκι της JUWEL αλλά τελικά έκατσε μια χαρά χωρίς καμία ανάγκη μετατροπής κλπ. Δεν έχω πάρει και το dimmer που θα ανέβαζε κατά πολύ το κόστος αλλά μπορεί μελλοντικά να μπει εύκολα στο κύκλωμα.

Σαν φωτισμός μου φαίνεται παρόμοιος με τη φθορίου αλλά πιο στοχευμένος φυσικά παρότι είχα και ανακλαστήρα δεν πετύχαινε τόσο καλή συγκέντρωση, σε σημείο να μου φαίνεται πιο σκοτεινό στις γωνίες.

Έγινε επεξεργασία - kostascb
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...