Jump to content

Προβλημα με 20 λιτρο ενυδρείο


Recommended Posts

γεια σας.εχω ενα ενυδρειο 20 λιτρων που ειχε μεσα μερικα ψαρακια guppy.Λεω ειχε γιατι χαλασε το φιλτρο χωρις να το καταλαβουν αυτοι που προσεχαν τα ψαρακια οσο ελειπα διακοπες με αποτελεσμα να μην βρω ουτε ενα απο τα 4 ζωντανα.σημερα αγορασα μερικα νεα guppy και ενα καινουριο φιλτρο τα εβαλα στο ενυδρειο ηταν λιγο νευρικα στην αρχη και τωρα ειναι ολα στην επιφανια και μοιαζουν να θελουν  αναπνευσουν με το στομα τους εξω απο το νερο...συγνωμη αλλα ειμαι πολυ καινουριος με το ενυδρειο και προφανως εχω κανει κατι λαθος...μπορει καποιος να βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε ενα καινουργιο θεμα για να μην χαλαμε το θεμα του φιλου.προς το παρων ομως κανε μια αλλαγη νερου μεγαλη και μην ταισεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Merso ArtSchool έγραψε:

γεια σας.εχω ενα ενυδρειο 20 λιτρων που ειχε μεσα μερικα ψαρακια guppy.Λεω ειχε γιατι χαλασε το φιλτρο χωρις να το καταλαβουν αυτοι που προσεχαν τα ψαρακια οσο ελειπα διακοπες με αποτελεσμα να μην βρω ουτε ενα απο τα 4 ζωντανα.σημερα αγορασα μερικα νεα guppy και ενα καινουριο φιλτρο τα εβαλα στο ενυδρειο ηταν λιγο νευρικα στην αρχη και τωρα ειναι ολα στην επιφανια και μοιαζουν να θελουν  αναπνευσουν με το στομα τους εξω απο το νερο...συγνωμη αλλα ειμαι πολυ καινουριος με το ενυδρειο και προφανως εχω κανει κατι λαθος...μπορει καποιος να βοηθησει

Φιλέ μου καλησπέρα..και μπράβο για την προσπαθεια αλλά δυστηχως εχεις κάνει πολλά λάθη..τα 20λιτρα είναι υπερβολικά λιγα ακόμα κ για γκαπυ γιατί γεννάνε αρκετά γρήγορα..αεραντλία άμεσα στο ενυδρείο.το φίλτρο σου πιθανών είναι αστροτο  οποτε το πιθανότερο είναι να εχεις κ αμμωνια..αεραντλία λοιπον,βακτήρια και πιθανών να χάσεις κ τα ψαράκια..θα χρειαστείς μεγαλύτερη γυαλα δυστηχως. Γνώμη μου 60λιτρα για ενα χαρέμι είναι οτι πρεπει

Link to comment
Share on other sites

αεραντλια ειναι αυτη που αγορασα και εβαλα μεσα στο ενυδρειο ...αυτη που μου ειπαν στο καταστημα...βγαζει εντονα φυσαλιδες...τα ψαρακια ομως μοιαζει να θελουν οξυγονο... εχουν μαζευτει στην ησυχη γωνια του ενυδρειου (στην επιφανια) 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στην παρέας μας!! :)

Όπως ειπωθηκε το ενυδρειάκι είναι μικρό για τα συγκεκριμένα ψαράκια και σίγουρα άστρωτο με αποτελεσμα να

καιγονται από την αμμωνία.

Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω άρθρα 

 

 

 

και στο προφίλ των ψαριών που φιλοξενείς

 

και θα καταλάβεις και από μόνος σου.

 

Σε πρώτη φάση και στην παρούσα κατάσταση καλό θα είναι να βρεις και να βάλεις μπολι(βιολογικό υλικό από στρωμένο ενυδρείο) στο φίλτρο

σου και σιγά σιγά να σκεφτείς πως θα κινηθείς και αν θα προσωρήσεις σε μεγαλύτερο ενυδρείο (60L).

 

Όσο για την αεραντλία μπορεί να είναι πολύ δυνατή και απλά να τα τρομάζει...

 

PS Μετέφερα τις δημοσιεύσεις σου σε νεο θέμα :)

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...