Jump to content

Κοχύλια για ενυδρείο απο που?


panzo

Recommended Posts

Επιτέλους τα  N.caudopunctatus μπήκαν στο ενυδρείο το οποίο έχει άμμο και πέτρες θέλω να βάλω και μερικά κοχύλια μέσα αλλά τι είδους κοχύλια είναι καλά και από πού θα μπορούσα να αγοράσω!!???

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να καθαρισεις απο τα γνωστα βρωσιμα σαλιγκαρια και να τα καθαρισεις καλα.

Επισης μπορεις να αγορασεις απο μαγαζι με διακοσμητικα που τα πουλανε με το κιλο,αρκει οτι παρεις να ειναι μη επεξεργασμενο χωρις βαφες και λουστρα.

 

Αν σου αρεσουν και θελεις μπορω να σου δωσω αδεια κελυφη απο turbo intercostalis.Τα ειχα παρει για εμενα και δεν τα χρησιμοποιησα.

Φυσικα χωρις χρηματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Μπορεις να καθαρισεις απο τα γνωστα βρωσιμα σαλιγκαρια και να τα καθαρισεις καλα.

Επισης μπορεις να αγορασεις απο μαγαζι με διακοσμητικα που τα πουλανε με το κιλο,αρκει οτι παρεις να ειναι μη επεξεργασμενο χωρις βαφες και λουστρα.

 

Αν σου αρεσουν και θελεις μπορω να σου δωσω αδεια κελυφη απο turbo intercostalis.Τα ειχα παρει για εμενα και δεν τα χρησιμοποιησα.

Φυσικα χωρις χρηματα.

Καλησπέρα , μου είπε η αδερφή μ πως έχει κάμποσα αλλά από θάλασσα, δεν ξέρω αν τα βράσω και μετά τα βάλω αν θα είναι ΟΚ!!! εάν υπάρχει πρόβλημα με τα θαλασσινά και αν δεν τα χρειάζεσαι μια χαρά μου κάνουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να σου δωσω οσα θελεις.

Τα θαλασσινα τι σχημα εχουν? Παντως αν τα βρασεις καλα και ειναι σε καταλληλο μεγεθος κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω παλι πως τα συγκεκριμένα ψαρια δεν εχουν αναγκη τα κοχυλια γιατι  δεν ειναι κοχυλιψαρα.... τα χρειάζονται μονο στην περίπτωση που δεν εχει αρκετες πετρες το ενυδρειο και δεν μπορουν να φτιαξουν φωλια σε καποιο σημειο... για αυτο και μονο το λογο ειναι ικανα να μπουν σε κοχύλι για την αναπαραγωγή τους και μονο... τα κοχύλια πρεπει να εχουν ενα συγκεκριμένο σχημα για να μην μπορουν αλλα ψαρια να κλεψουν τα αυγα... αν ειναι μονο τους τοτε ειμαστε πιο ελαστικοι στο σχήμα... το θεμα ειναι στο ενυδρειο αου υπαρχει αναγκη να μπουν κοχύλια???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...