Jump to content

Τι είναι αυτό? αλγη?


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους

στο ενυδρειο ενος φιλου εχει εμφανιστει τις τελευταιες 2 μερες αυτο το ασπρο που ειναι σαν αλγη...

υπαρχει ασπρη αλγη? 

large.Screenshot_1.jpg.39f1b94f70fc79c3269ebabe5c436cbe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρααα,

για πες μας τί ενυδρείο είναι?

Link to comment
Share on other sites

ενα μικρο ειναι. νομιζω 25-30 λιτρα με 2 κλοουν.

Link to comment
Share on other sites

Κατ εμέ δύο είναι τα τινά,

ή είναι green hairy algae η οποία πάει προς το να πεθάνει και να βγει καινούργια πράσινη πάλι ή το πιο πιθανό σενάριο είναι να είναι η λεγόμενη white algaee που στην ουσία είναι βακτήρια που κάνουν τον κύκλο τους και εξαφανίζονται, και στις δύο περιπτώσεις θέλει αύξηση ροής στο σημείο και σταθεροποίηση ph , συνήθως βγαίνει στα νέα ενυδρεία και είναι κάτι σαν την άλγη που κάνει τον κύκλο της και αν έχει άνθρακα στο φίλτρο του να τον βγάλει.

Περίμενε να ακούσεις και άλλες απόψεις..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νεκρή τριχοειδής άλγη μου μοιάζει χωρίς να παίρνω και όρκο.

 

Το θέμα ειναι οτι πεθαίνει(ευχάριστο αυτό) και λόγο αύξησης των θρεπτικών παίζει να ξαναφυτρώσει(δυσάρεστο αυτό).

 Ισως αν εστιάσει σε αυτή την φάση σε ποιό συχνές αλλαγές νερού, λίγο ταίσμα στα ψάρια, καλό αερισμό με κυκλοφορία (αύξηση ΡΗ), και με προσθήκη φρέσκου αντιφώσφορου  να καταφέρει να τις μειώσει ακόμη περισσότερο.  

 

 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι νέο.... τρέχει με θάλασσα..!!

Link to comment
Share on other sites

εννοείς οτι παίρνεις νερό απο θάλασσα για τις αλλαγές?   

 

Ο @niknik θελει να πει αν φτιάχνεις νερό χρησιμοποιόντας νερό όσμωσης ή βρύσης. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οχι το ενυδρειο τρεχει με νερο απο θαλασσα... οι αλλαγε παλι με νερο απο θαλασσα... και η αναπληρωση με εμφιαλομενο!

Έγινε επεξεργασία - satkingr
Link to comment
Share on other sites

χμμ...

 

Καμιά ολόκληρη φώτο του ενυδρείου έχεις να το δουμε? 

 

Οταν παίρνουμε νερό απο θάλασσα εγκυμονεί κινδύνους όπως άλγες, μικρόβια κλπ. Μπορει όμως και να μην σου συμβεί και τίποτα.  

Επίσης πρέπει να το αραιώνεις και λίγο με νερό όσμωσης για να έρθει η αλατότητα στο 1024-1025.   

 

Αρχικά θα σου έλεγα να προμηθευτείς μια όσμωση, και να βάζεις απο την όσμωση στην αναπλήρωση, αλλά και να αραιώνεις το νερό που συλλέγεις.  Ειναι ποιο safe λυση. Το εμφιαλωμένο νερό  έχει μέσα και ιόντα/στοιχεία που καλώς ή κακώς μπαίνουν στο ενυδρειο μέσα. (Κακώς θα έλεγα εγω).  

 

Πόσο καιρό το τρέχεις έτσι και τι ζωντανά έχεις βάλει μέσα ?  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σκεφτηκα να το ποσταρω εδω μιας και θελω να κανω την ιδια ερωτηση με το παιδι που ανοιξε το θεμα.

Τι ειναι αυτο; Αλγη; κατι κακο; διαβαζω διαφορα απξ εξωτερικο και εχω λιγο τρομαξει.

4e8f1cd91096d645b535ae46f7759695.jpgcedd7dd851d06738f64b5f92bd760ee0.jpg965304d7120045bef9b915b426a99294.jpg1259b072cc7f648253d49006039a119a.jpg

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επισης εχω δει παρομοια φυτα σε πρασινο και διαβασα οτι αυτα μαλλον ειναι sargassum και ειναι τροφη και για ψαρια... δε ξερω αν συμφωνειτε..07a23325437dbeac5f2819f5b47fa33f.jpg

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις tangακια στο ενυδρείο ε?

Αν είχες δε θα χαν αφήσει τίποτα...  :P

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι 80 λιτρα...

Ειναι ενταξει δηλαδη; γιατι διαβαζα και σε κατι σαιτ του εξωτερικου και επεσε σε περιπτωσεις που ο βραχος ηθελε πεταμα και τρελλο καθαρισμα σε ολες τις συσκευες σκιμμερ αντλιες ολα.

Απλα δε ξερω αν εχω το ιδιο με αυτοβπου ελεγαν. Δεν ειναιβκαι γνωστης

Πιο πολυ το κοκκινο με τρομαζει.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας,

είναι είδη μακροάλγης απλά δεν μπορώ να ξεχωρίσω ακομα ποιο ακριβώς είναι το λατινικό τους όνομα για να σου πω, κάποια παιδιά ίσως τα ξεχωρίζουν ακόμα και σε τέτοιο μέγεθος..

Τρέφεται με τα θρεπτικά του νερού(νιτρικά κυρίως) και στην ουσία  καλό κάνει.

Είναι ότι καλύτερο για tangάκια αλλά τα λίτρα είναι όντως απαγορευτικά και καλά κάνεις που δεν έχεις τανγκ..

Ενδεικτικά κάνε μια αναζήτηση με το όνομα coulerpa plant/algae ή μακροάλγες θαλασσινο΄υ ενυδρίου στο google και ισως την αναγνωρίσεις σε κάποια φωτό.

Προφανώς ο βράχος που χρησιμοποίησες είναι ζωντανός.Σωστά?

Και το κόκκινο σαυτή την οικογένεια ανήκει..Είναι μακροάλγη!!  ;)

Έγινε επεξεργασία - Skoti
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Gio7 said:

Σκεφτηκα να το ποσταρω εδω μιας και θελω να κανω την ιδια ερωτηση με το παιδι που ανοιξε το θεμα.

Τι ειναι αυτο; Αλγη; κατι κακο; διαβαζω διαφορα απξ εξωτερικο και εχω λιγο τρομαξει.

4e8f1cd91096d645b535ae46f7759695.jpgcedd7dd851d06738f64b5f92bd760ee0.jpg965304d7120045bef9b915b426a99294.jpg1259b072cc7f648253d49006039a119a.jpg

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Είσαι πολύ τυχερός! Εάν αναπτυχθεί και δεν την φάνε θα είναι πάρα πολύ όμορφη στο ενυδρείο σου! Είναι της οικογένειας Gracilaria και μεγαλώνοντας θα έχει ένα παρόμοιο αποτέλεσμα με αυτό:

6623462041_d0c17954ab_z.jpg

Έγινε επεξεργασία - timor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/8/2017 at 9:42 ΜΜ, το μέλος Skoti έγραψε:

Κατ εμέ δύο είναι τα τινά,

ή είναι green hairy algae η οποία πάει προς το να πεθάνει και να βγει καινούργια πράσινη πάλι ή το πιο πιθανό σενάριο είναι να είναι η λεγόμενη white algaee που στην ουσία είναι βακτήρια που κάνουν τον κύκλο τους και εξαφανίζονται, και στις δύο περιπτώσεις θέλει αύξηση ροής στο σημείο και σταθεροποίηση ph , συνήθως βγαίνει στα νέα ενυδρεία και είναι κάτι σαν την άλγη που κάνει τον κύκλο της και αν έχει άνθρακα στο φίλτρο του να τον βγάλει.

Περίμενε να ακούσεις και άλλες απόψεις..

Ο άνθρακας για πιο λόγο πρέπει να βγεί Scoti?

 

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε και μια γνώμη για αυτή την άλγη, τώρα που γυρίζει... με τι σας μοιάζει;

DSCN3925.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά σε ένα παλιότερο θέμα..Για να λέει ο φίλος μας οτι είναι μικρό ενυδρειάκι 20-30 λίτρων με δύο κλόουν θαρρώ οτι δεν υπάρχουν κοραλλάκια μέσα..Ρίξε μια ματιά στο θεματάκι. Eγώ αυτό με τον άνθρακα το λέω διότι σε ενυδρειάκι με δύο ψαράκια και χωρίς κοράλλια που στην ουσία ο άνθρακας τραβάει τις ενώσεις(βρώμα) που προκαλούν μόνο τα κοράλλια καθώς δεν τραβάει τα νιτρικά(ακαθαρσίες ψαριών) καθώς επίσης δεν έχει χρησιμοποιηθεί και κάποια θεραπεία για να τραβήξει τα δηλητήρια ο άνθρακας, θεωρώ οτί μετά από 20-30 μερες που κρατάει η δράση του άνθρακα λειτουργεί σαν βιολογικό υλικό που στο θαλασσινό βιολογικό υλικό είναι ;extra νιτρικά , την δουλειά της βιολογίας μας την κάνει ο βράχος κι ο αραγωνίτης...  ;)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, timor said:

Για πείτε και μια γνώμη για αυτή την άλγη, τώρα που γυρίζει... με τι σας μοιάζει;

 

DSCN3925.JPG

Αυτή δεν μου πολυαρέσει αν και φαίνεται θωλή...Για είδος τριχοειδούς μου κάνει αλλά αντιμετωπίσιμο..

Αν έχεις καμία φωτό ακόμα θα βοηθούσες πολύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω άλλη φώτο, είναι τριχοειδής και λεπτή. Αν πατήσεις πάνω στην εικόνα φαίνεται λίγο καλύτερα. Η πλάκα είναι πως δεν φταίει η φώτο, και στην πραγματικότητα η αλγή αυτή φαίνεται θολή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω παρα πολυ. Ειχα αγχωθει καπος αφου σε ορισμενα σημεια την τραβηξα....

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρε παιδια το τελευταιο διαστημα βγαζω σιγα,αργα και σταθερα αυτο. Το οποιο ακομα και οταν παω να το τραβηξω δε βγαινει ευκολα απο υον βραχο. Μου κοβεται βασικα παρα να ξηλωνεται απο τον βραχο.7bb841b885ad1bd45a99aad1b61421b7.jpg

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gio7 said:

Ρε παιδια το τελευταιο διαστημα βγαζω σιγα,αργα και σταθερα αυτο. Το οποιο ακομα και οταν παω να το τραβηξω δε βγαινει ευκολα απο υον βραχο. Μου κοβεται βασικα παρα να ξηλωνεται απο τον βραχο.7bb841b885ad1bd45a99aad1b61421b7.jpg

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αυτό είναι είδος μακροάλγης..

Αν δε σου τη σπάει οπτικά άστην εκεί που είναι..Μεγαλώνει τραβώντας νιτρικά από το ενυδρείο σου, κάτι σαν τα φυτά στο γλυκό νερό..

Είναι υπέροχος μεζές για χειρουργους(tangs) που για να μεγαλώνει αυτό μέσα στο ενυδρείο σου σημαίνει οτι δεν έχεις tang ή fox face..  :)

Μην ανησυχείς όμως ,είναι καλή άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Fox face? Σκεφτομουν να βακω ενα ακομα ψαρακι. Στα 80 λιτρα τι "πρακτικο" θα μπορουσα να βαλω;

Επισης τελευταια εχω βγαλει ενα πραγμα σαν μια διαφσνης φουσκα. Πολυ μικρο. Κουνοντας το φαιβεται οτι ειναι σκληρο.

Επισης εχω δει σε 2 σημεια (στο ενα το εβγαλα αρχικα) ενα καφε πραγματακι σαν κοχυλι. Σαν οστρακο κλειστο καφε.

Τι γιβεται ρε παιδια θα βγει και μπαμπουλας σε λιγο;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...