Jump to content

Νέο Setup Juwel Rio 125


mihalis19

Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος mihalis19 έγραψε:

Επειδή δεν άντεξα είπα να κάνω και σήμερα τεστ για να συγκρίνω και αύριο.

 

αμμωνια 0

νιτρωδη 1-2 

νιτρικα  10

 

ανεβηκαν δηλαδή νιτρώδη 

Απλα υπομονη και βακτηρια και μην κανεις αλλαγη.Και φυσικα δεν βαζεις ψαρια ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Λάμπες πρέπει να αλλάξεις.με αυτές που έχει πάνω θα έχεις θέμα με άλγες. Συνέχισε βακτηρια και ψαράκια κρατά το καμιά βδομαδα ακομα

Link to comment
Share on other sites

Ναι διστυχως ακυρώνονται τα ψάρια για αύριο. Χθες έβαλα βακτήρια την επόμενη δόση που έπρεπε. 

Θα αλλάξω και τις λάμπες γιατί Οςο καθυστερώ τα ψάρια θα έχω άλγες περισσότερες 

Έγινε επεξεργασία - mihalis19
Link to comment
Share on other sites

Μπα, μαλλον με τα ψαρια θα εχεις περισσοτερες!! Τροφη κακα βρωμια κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την αλγη. Ποσο καιρο τρεχει το ενυδριο σου;

Οι αλγες ειναι τις περισσοτερες φορες αποτέλεσμα υπερβολικου, λάθος, μεγαλης διαρκειας φωτισμου σε συνδιασμο με λαθος ή κακη κυκλοφορια μαζι με αυξημενα θρεπτικα. Η ομαδα καθαρισμου (καβουρια σαλιγγαρια κλπ) μαζευουν μικρη ποσοτητα απο το βραχο, και τον καθαριζουν συντηρητικα. Σε εξαρση αλγης δεν κανουν τιποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Manoskap said:

Ανάλογα την αλγη. Ποσο καιρο τρεχει το ενυδριο σου;

Οι αλγες ειναι τις περισσοτερες φορες αποτέλεσμα υπερβολικου, λάθος, μεγαλης διαρκειας φωτισμου σε συνδιασμο με λαθος ή κακη κυκλοφορια μαζι με αυξημενα θρεπτικα. Η ομαδα καθαρισμου (καβουρια σαλιγγαρια κλπ) μαζευουν μικρη ποσοτητα απο το βραχο, και τον καθαριζουν συντηρητικα. Σε εξαρση αλγης δεν κανουν τιποτα.

Ακριβώς έτσι είναι. Εγω δεν είχα μεγάλα ξεσπάσματα άλγη έτσι την λιγη που έκανα την Κάθαρισαν οι ερημίτες 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο τρέχει από τις 18/8 Το πρόβλημα προήλθε σίγουρα από όλο την ανακατωσούρα που έκανα στο ενυδρείο χθες + ότι για αρκετές μέρες φωτιζα λάθος. Δηλαδή από τις 8 το πρωί έως τις 12 το βράδυ. 

Θα δούμε πως θα εξελιχθεί. Προς το παρον αφού δεν έχω και ψάρια έκλεισα εντελώς τα φώτα.  

Έγινε επεξεργασία - mihalis19
Link to comment
Share on other sites

Ουτε αυτο ειναι σωστη προσεγγιση. Παρε χρονοδιακοπτη και κανε παντα σταδιακες και μικρες αλλαγες. Η αλγη που θα φυγει σημερα θα ξεσπασει αμεσως αν αναψεις το φως επειδη κανεις κατι αλλο λαθος. Δεν φταιει το φως μονο και δεν ειναι αυτο λυση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστό και αυτό. 

Μια μπω σε προγραμμα από αύριο.

θα σας ενημερώσω και για τις νέες μετρήσεις! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Σημερινές μετρήσεις. 

 

Αμμωνια 0

νιτρωδη 0,5 -1   Έχουν πέσει 

νιτρικα 10 ίδια τιμή με όσες μετρήσεις έχω κάνει 

 

προσθετω σήμερα ψάρια ή όχι; τι λέτε; 

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω να ξεκινησεις απο σαλιγκάρια και γαριδες και μετα τα πρωτα ψαρια..

 

Αααα λαμπες τι εχεις??

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος mihalis19 έγραψε:

Λοιπόν. Σημερινές μετρήσεις. 

 

Αμμωνια 0

νιτρωδη 0,5 -1   Έχουν πέσει 

νιτρικα 10 ίδια τιμή με όσες μετρήσεις έχω κάνει 

 

προσθετω σήμερα ψάρια ή όχι; τι λέτε; 

Οχι μόλις μηδενισουν τα νιτρώδη και μετά.Υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Εγω προτεινω να ξεκινησεις απο σαλιγκάρια και γαριδες και μετα τα πρωτα ψαρια..

 

Αααα λαμπες τι εχεις??

Τα ασπόνδυλα είναι ποιο ευαίσθητα από ότι φανταζεσε αρα θα χαιρετίσουν απλά.Στη φάση αυτή δεν μπαίνει τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2017 at 6:48 PM, Manoskap said:

Ουτε αυτο ειναι σωστη προσεγγιση. Παρε χρονοδιακοπτη και κανε παντα σταδιακες και μικρες αλλαγες. Η αλγη που θα φυγει σημερα θα ξεσπασει αμεσως αν αναψεις το φως επειδη κανεις κατι αλλο λαθος. Δεν φταιει το φως μονο και δεν ειναι αυτο λυση.

Άλλαξε λάμπες και βάλε χρόνο διακόπτη για να έχεις σταθερή φωτοπεριοδο.

Link to comment
Share on other sites

Μη βιάζεσαι άσε να πέσουν τα νιτρώδη στο μηδέν και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη τα νιτρώδη δεν τα ειχα δει... 

Είπαμε η θαλασσα θελει υπομονή!!!! Τα λεω εδω για να τα δει και αλλος!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην με δείρετε. Έκανα τρελη υπομονή. Έσκασα. Λύγισα. Πήρα 2 clown οι μετρήσεις έδειξαν νιτρώδη μειωμένα στο 0,25.

θα προσθέσω σήμερα άνθρακα στο φίλτρο. Επίσης θα μου έρθουν και οι λάμπες οι κατάλληλες αφού έχω τις μαμά της juwel. Επίσης την άλλη βδομάδα περιμένω και calcinus elegans.

 

Πλέον θα ακολουθήσω προγραμμα φωτισμού αυξάνοντας το 1 ώρα κάθε βδομάδα μέχρι να φτάσω 8ωρο . Ήδη έχει περιοριστεί η άλγη πάντως. 

 

Δεν έχω μετρήσει ποτέ ph και cl.

Έχω ένα τεστακι από μια πισίνα intex που είχα που τσέκαρα το νερό. Φαντάζομαι θα κάνει και αυτό για να τσεκάρω.

να προχωρήσω; 

Link to comment
Share on other sites

Οκ απλα τα ταλαιπωρεις τα στρεσσαρεις και ισως σου ψωφησουν. Ευχομαι να μην τα χασεις. Λιγη, πολυ λιγη τροφη.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά και στο μαγαζί που τα πήρα μου είπαν ότι με τόσα νιτρώδη μπορώ να βαλω. Τέλος πάντων η αληθεια

να λέγεται ήθελε λίγη υπομονή παραπάνω να μηδενίσουν.  Χθες δεν τάισα. Σήμερα πολύ λίγο. Πάντως γενικα

βλεπω να κινούνται αρκετά καλά τσίμπησαν αμέσως την τροφή . Φαίνονται υγιή. Και ελπίζω να μείνουν 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος mihalis19 έγραψε:

Βασικά και στο μαγαζί που τα πήρα μου είπαν ότι με τόσα νιτρώδη μπορώ να βαλω. Τέλος πάντων η αληθεια

να λέγεται ήθελε λίγη υπομονή παραπάνω να μηδενίσουν.  Χθες δεν τάισα. Σήμερα πολύ λίγο. Πάντως γενικα

βλεπω να κινούνται αρκετά καλά τσίμπησαν αμέσως την τροφή . Φαίνονται υγιή. Και ελπίζω να μείνουν 

Στο μαγαζί φυσικά και θα σου έλεγαν ότι μπορείς!!!!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι αυτή. Αλλά στηρίχτηκα πιο πολύ σε εμένα. Εγώ την έκανα ουσιαστικά την βλακεία. Πάντως όλα καλά κυλούν νομίζω. 

 

Σημερινη μέτρηση 

αμμωνια 0

νιτρωδη 0 

νιτρικα 5 

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα πάνε μην ανησυχείς.απλά λίγη τροφουλα και βακτηρια και πιο μετά μια αλλαγη νερου

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν ταίζω μια φορά την μέρα. Λίγη τροφή.  Μπορεί να σπάω ένα φιλαράκι μεσαίο.Το θρυματίζω σε μικρότερα.  Αν και μπορεί να μου φάνηκε αρκετή τροφή αυτή που έριξα. 

Το Σάββατο είναι να κάνω την επόμενη αλλαγή νερού και να προσθέσω βακτήρια και αντιχλώριο. 

 

Πάντως καλού κακού σήμερα θα κάνω και μια μέτρηση cl Και ph γιατί δεν νιώθω άνετα που δεν έχω ιδέα από αυτές τις τιμές. Όπως είπα παραπάνω έχω ένα υγρό τεστ για αυτές τις μετρήσεις από μια πισίνα intex που είχα.  Λογικά δεν θα έχω πρόβλημα με αυτό 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...