Jump to content

Νέο Setup Juwel Rio 125


mihalis19

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά. Είμαι νέος στο forum εδώ. 
Θα ήθελα γνώμες - ιδέες  για το τι ψαράκια μπορώ να βάλω σε reef tank εκτός από ocellaris ή percula που θα βάλω σίγουρα. 

 

Στοιχεία δικά μου και του ενυδρείου:

Εμπειρία σε ενυδρεία: Έχω γενικές βασικές γνώσεις κυρίως αλλά συνεχώς εμπλουτίζονται.  Έχω στήσει και 1-2 φορές 20λτ ενυδρείο γλυκού νερού. Λίγο καιρό γύρισα το ίδιο ενυδρείο σε 

θαλασσινό με αραγωνίτη, ζωντανό βράχο,  clownfish και dαmsel. Το κράτησα για 2 χρόνια περίπου μέχρι που μετά από καιρό πέθαναν τα ψαράκια ένα ένα οπότε το άφησα. 

 

Πλέον στο καινούργιο σπίτι που είμαι είπα να δοκιμάσω πάλι την τύχη μου ( και των ψαριών) με ένα yuwel rio 125 σε βάση yuwel. 

Ο άνθρωπος που με εξυπηρετεί στο κατάστημα έχει τρομερές γνώσεις και με έχει βοηθήσει πολύ να θυμηθώ ή να μάθω νέα πράγματα. (μπορεί να είναι και στο foum).

 

To Ενυδρείο τρέχει από τις 18/8 σχεδόν 3 βδομάδες,  με αραγωνίτη, 4-6 κιλά ζωντανό κουραρισμένο βράχο και 1 κυκλοφορητή   aquael 2600   Και  το φίλτρο της yuwel.

Χθες πρόσθεσα 6 κιλά ακόμα βράχου.

Σήμερα θα προσθέσω το skimmer Που πήρα της yuwel και ένα κυκλοφορητή ακόμα ίδιο με τον παραπάνω. 

Εννοείται θέλω ακόμα να το αφήσω να τρέξει λίγο ακόμα μετά τις τελευταίες αλλαγές και αμέσως μετά να προσθέσω τα πρώτα ψαράκια.

Θα ήθελα να είναι ocellaris ή percula σε ζεύγος.

Μελλοντικά έχω σκοπό να προσθέσω ανεμώνες και κοράλια

 

Ερωτήσεις:  

1) Πόσα ζεύγη clownfish μπορώ να βάλω? πχ ocellaris και black percula γίνεται? ή πρέπει να βάλω μόνο 1 ζέυγος?

2) Ποια άλλη πρόταση θα μου κάνατε εκτός από damsel που είναι απίστευτα σπαστικά.

3) Από ασπόνδυλα τι μπορώ να βάλω και πότε χρονικά? Έχω βρει αυτό Calcinus Elegans το καβουράκι αν δεν κάνω λάθος το οποίο είναι τρομερό 

 

Κάθε γνώμη συμβουλή δεκτή

Ευχαριστώ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο φόρουμ. Καταρχήν η κυκλοφορία του ενός κυκλοφορητη που έχεις δεν φτάνει ούτε για ζήτω,το φίλτρο βγαίνει εκτός και καταργείτε την απονιτροποιηση την κάνει ο βράχος.Το σκιμερ δεν κάνει θα σου έλεγα deltec mc600.Βακτηρια οπωσδήποτε βάζεις όπως λένε οι οδηγίες και δεν κάνεις αλλαγή νερού.Βακτηρια πχ biodigest amp πρωτα special blend μετα.Απο φως τι θα κάνεις?Τι κοραλια θα βάλεις sps lps soft η ολα?Αντιφωσφωρο και άνθρακα μπορείς να βάλεις στο φίλτρο μόνο χωρίς σφουγγάρια και να το δουλέψεις. Το βράχο φτιαχτον όπως σου αρέσει με κρυψώνες και σταθερό τώρα που είναι αρχή.

Για να μπουν μέσα ένα ζεύγος perculla θα πρέπει το ενυδρειο να μην έχει αμμωνία και νιτρώδη που θα τα μετρήσεις με τα τεστ.(μπορείς να βάλεις και peridereon.Υπομονη καλο διάβασμα και ότι θες εδώ είμαστε.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! 

Τα κλόουν γενικά ειναι χωροκατακτητικά οποτε με ένα ζευγαρακι είσαι ΟΚ. Τα νταμσελ είναι αρκετά επιθετικά ψαράκια. Θα πρότεινα καμια χρομίδα ή κάποιο γοβιο να πιάσει και δουλεια στον αραγωνίτη! 

Τυπικά ασπόνδυλα βάζεις οποτε θες αλλα θεωρώ αφού ψαχουλεύουν το βραχο αστα για τελέυταια. 

Γενικά οι αγορές σου να είναι μικρές και σταδιακές: Εξασφαλίζεις και πως δεν θα επηρρεασεις τη ζωη στο ενυδριο σου απότομα, αλλα ευχαριστιέσαι και τη διαδικασία του στοκαρίσματος πιο πολύ αφού και πολλά έξοδα δεν θα κανεις μαζεμένα αλλα και για αρκετό καιρο θα επισκευτεσαι τα καταστήματα που ψωνίζεις ώστε να παίρνεις ακόμα και ένα ένα τα ζωντανά!

 

Τι φωτισμό έχεις δεν μας έγραψες!

Link to comment
Share on other sites

Φωτισμό έχω αυτό που έχει το rio 125. Δεν ξέρω τι είναι να πω την αλήθεια. 

Ναι σίγουρα σταδιακά θα πάω από εδώ και πέρα. Έτσι και αλλιώς είναι και θέμα κόστους πλέον γιατί ήδη έχω ανέβει.

Χθες μετά από κόπο και άγχος επειδή παρουσιάστηκαν κάποια θεματάκια εγκατέστησα και το juwel skimmer. Όμως Πραγματικά κάνει πολύ θόρυβο τρίζει ακούγεται χαμός γίνεται. 

Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση? Αν μπορέσω θα ανεβάσω και ένα βίντεο να ακούσετε.

 

Εντωμεταξύ σήμερα τα ξημερώματα ξαφνικά το φίλτρο ξεκίνησε να κάνει ένα μεγάλο βουητό - τρίξιμο.. Και εκεί έχω θέμα και πρέπει να το ψάξω να δω τι είναι. Μάλλον είναι ο μηχανισμός θα τον βγάλω να τον δώ αλλά κάτι δεν μου αρέσει. Ελπίζω απλά κάτι να ακουμπάει κάπου και να ακούγεται. Κρίμα να μπλέξω από την αρχή με προβλήματα ενώ ακόμα στρώνω. 

 

Τα skimmer γενικά κάνουν θόρυβο? Επίσης ρυθμίζω το νερό και τον αέρα αλλά πως ακριβώς πρέπει να ρυθμίσω τι πρέπει να κάνω? Εκεί το έχασα λίγο. Μου έσπασε και τα νεύρα από τον θόρυβο και το έκλεισα δεν το άφησα ανοιχτό. 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να είναι 24 ώρες ανοιχτό. Σκέφτομαι να το ανοίγω μόνο όταν πάω για ύπνο για να μην το ακούω γιατί το έχω στο καθιστικό. Γίνεται αυτό ?

Και κάτι τελευταίο. Υπάρχει περίπτωση να αρχίσει να βγαίνει νερό , να ξεχειλήσει κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παιδιά αλλά δεν ήξερα καν ότι η juwel έβγαζε σκίμμερ. Λίγο πάντος που το είδα στο net δεν μου γεμίζει πολύ το μάτι. Δεν ξέρω μπορεί να κάνω και λάθος. Το σκίμμερ είναι ίσως το σημαντικότερο κομμάτι στο θαλασσινό μαζί με την κυκλοφορία θα έλεγα, και πρέπει για μένα να επενδύσεις σε κάτι καλό και για περισσότερα λίτρα από τα ονομαστικά του σκίμμερ από την αρχή για να γλυτώσεις από πολλά θέματα στο μέλλον. Θα έλεγα ένα tunze η ένα deltec mce300 που είναι εξωτερικό και δεν θα πιάνει και χώρο μέσα. Ανέβασε μερικές φωτό από το ενυδρείο και τον εξοπλισμό να έχουμε μια καλύτερη ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικό δεν θέλω να βάλω ήθελα ένα εσωτερικό. Πήγαινα για tunze 9004 ομως δεν το έβαλα επειδή δεν ήθελα να κόψω το καπάκι του ενυδρείου και τελευταία στιγμή το γύρισα στης juwel που έχει και έτοιμη τρύπα.  Θα δούμε τι κάνει. Όμως κάνει αρκετό βουητό και μου έχει σπάσει τα νεύρα. Δεν ξέρω αν το tunze Θα έκανε τον ίδιο ήχο. Σας ανεβάζω ένα δείγμα με τον ήχο από το skimmer. Το tunze έτσι κάνει?  Έχω κλείσει λιγο τον αέρα στο video επειδή για να ακούγεται μόνο το βουητό του skimmer. 
Για τον αέρα βρήκα μια λύση στο youtube. Θα και την γνώμη σας αν είναι σωστή.   

Πήρα ένα κουτάκι από χαπάκια άνοιξα 2 τρύπες (η μια ανοιξε περισσότερο και έβαλα λίγο χαρτί για να ταπωθεί καλύτερα) 

Στην μια τρύπα έβαλα το ένα σωληνάκι για καλύτερη εισαγωγή αέρα. 
Στην άλλη τρύπα το σωληνάκι από το skimmer Μόνο που πρόσθεσα και μια αντεπίστροφη βαλβίδα επειδή νομίζω ότι έυκολα θα γινόταν βλακεία με διαρροή νερού αν έφευγε από την θέση του μέσα στο skimmer.  Και τέλος σύνδεσα τον ρυθμιστή που έχει το skimmer για  την εισαγωγή αέρα.
Το ίδιο θα το ξανακάνω αλλά με άλλο κουτάκι από χάπια για να το φτιάξω καλύτερα πάντως αυτό που ήθελα να πετύχω το πέτυχα. Δεν ακούγεται η εισαγωγή αέρα. 
(Στο βίντεο είναι χωρίς την πατέντα)

Επίσης σας ανεβάζω και φώτο από το ενυδρείο. 

IMG_3495.MOV

fr_102.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά. 'ισως αν έβαζες περιμετρικά του σκίμερ που ακουμπάει στο καπάκι/τσάμι λίγο σφουγγάρι να σου απορροφούσε και τυχών κραδασμούς.  Καντου μια δοκιμή μηπως και μειωθεί κιάλλο ο θόρυβος.

Link to comment
Share on other sites

To Σκέφτηκα και αυτό όμως έχω ένα πρόβλημα. 

Διστυχώς το juwel skimmer Μπαίνει κολλητό και δεν μπορώ να το κουνήσω εύκολα. Όμως αυτό το λίγο που το τράβαγα μακρυά από τα τζάμια δεν έκανε διαφορά. Άρα δεν ακουμπάει στα τζάμια δεν είναι αυτό . Είναι το βουητό του skimmer. απλά. Δεν τρίζει σε τζάμι. 

Επίσης μια ακόμα απορία πότε λέτε μπορώ να βάλω τα πρώτα clownfish μέσα? Το skimmer τρέχει 2 μέρες περίπου μεσα στο ενυδρείο και ο extra Βράχος τρέχει 3-4 μέρες.  Το νερό τρέχει με βάκτηρια  (πρόσθεσα και χθες την επόμενη δόση ) από 19/8
Θα κάνω μια μέτρηση σήμερα αμμωνία και Νιτρώδη.  Θερμοκρασία δεν ε΄χω ρυθμίσει ακόμα. έχω κλειστό το θερμοστάτη. 

Λογικά για τα ψάρια θα πρέπει να έχουν κάπου στους 26βαθμους ?

Έγινε επεξεργασία - mihalis19
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά η πατεντούλα για το σκιμμερ. Επίσης έχω δει να χρησιμοποιούν απο συσκευή ορού το μέρος με την μπλε μικρή τάπα αριστερά στη φωτό, με πολύ καλά αποτελέσματα. Είναι παμφθηνο από φαρμακείο να το πάρεις οπότε αξίζει να το δοκιμάσεις και αυτό.

product_main_large_2016-11-16_1201.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω και αυτό έτσι για την εμπειρία.

 

παιδια έχω μια απορια

 

προσθεσα την δεύτερη δόση βακτηρίων (special blend) . Ενώ την προηγούμενη βδομάδα δεν είχα βρει αμμωνία και νιτρώδη ήταν 0 μετά την προσθήκη του extra βράχου και του skimmer (την περασμένη Τρίτη ) μέτρησα την Παρασκευή αμμωνία 0 και νιτρώδη 0.5 

 

μου έκανε εντύπωση γιατί όσο στρώνει από τις 19/8 δεν είχα μετρήσει τίποτα ήταν όλα 0.

 

σημερα έκανα πάλι τεστ και βρήκα ότι αμμωνία είναι 0 και νιτρώδη 0. Είμαι καλά με το στρώσιμο; ή όχι; 

 

επισης ξεκίνησα  Να ανάβω τα φώτα. Δεν τα άναβα για να μην έχω άλγη. Παρατήρησα ότι έφτασε η θεμορκασια στο 30. Άφησα το ένα καπάκι ανοιχτό αλλά δεν έπεσε και πολύ σχεδόν καθόλου. Έβαλα τον ένα κυκλοφηρητη  να στοχεύει πιο ψηλά στην επιφάνεια και άνοιξα και το ένα καπάκι πάλι. Αμέσως είδα ότι άρχισε να πέφτει. Σωστά έκανα ή πρέπει να κάνω τίποτα άλλο; γιατί με τέτοια Τ που είδα δηλαδή 30 αποκλείεται να βαλω ψάρια.

 

επισης πιστεύετε είμαι έτοιμος να βαλω ψάρια; ( 2 clownfish για αρχή ) 

Link to comment
Share on other sites

Καλά πας, απλά βάλε και λίγο τροφούλα ανα 3-4 μέρες στο ενυδρειο.   Ακομη δεν εχει ολοκληρωθει το στρώσιμο. Αφου ρίχνεις βακτήρια λογικά μόλις κλείσει μήνα το ενυδρείο θα είναι οκ. Αυτό βέβαια θα μας το πούν και οι μετρήσεις που θα παίρνεις.

 

ΝΟ3 μετράς?

 

Γενικά όταν φτάσεις στο σημείο να έχεις μόνο ΝΟ3 και καθόλου ΝΗ3 και ΝΟ2 τότε θα εχει στρώσει ο κύκλος.  

 

Οι κυκλοφοριτές να κοιτάνε πάνω μια γωνία 30-45 μοίρες πχ, και ανοιχτα καπάκια να αερίζεται.   

 

Θα σε απογοητεύσω....αλλά αν δεν πέσεις σε θερμοκρασία 28 και κάτω μην ρισκάρεις να τα βάλεις ψαράκια.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

1) ΝΟ3 δεν έχω μετρήσει ακόμα  δεν έχω καν τεστ . Θα πάρω και θα μετρήσω.

 

2) ναι το ξέρω είναι υψηλή η θερμοκρασία θα την φτιάξω. 

 

3) η λειτουργία του κυκλοφορητη ποια ακριβώς είναι; δηλαδή πως πρέπει να υπάρχει κυκλοφορία μέσα στο ενυδρείο; υπάρχει κάποιο σχεδιάγραμμα για να καταλάβω; επίσης ποια πρέπει να είναι η σωστή θέση τους;

 

τωρα τους έχω όπως στην φωτό παρακάτω 

IMG_3548.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολύ γενικό και αόριστο το πως πρέπει να ειναι οι κυκλοφοριτές.

Σαν κανόνας είναι να κοιτάνε προς τα πάνω, όπως τους έχεις τώρα, και να έχεις καλή ροή παντού(με όσο το δυνατόν λιγότερα  νεκρά σημεία).  Αυτό εξαρτάται απο το aquascape που θα έχεις, τα κοράλλια καθώς θα αναπτύσσονται, το σχήμα του ενυδρείου, την δύναμη των κυκλοφοριτών κλπ.

Είναι κάτι που το πάς ψάχνοντας, και προσπαθείς να πετύχεις καλή κυκλοφορία παντού. (Και φυσικά οχι να γίνει πλυντήριο το ενυδρειο :) ) 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλατότητα μετράς με αυτό της fluval που φαίνεται στις φωτό; Αν ναι προσπάθησε να βρεις από κάπου ένα καλιμπραρισμένο ρεφρακρόμετρο για να συγκρίνεις τις μετρήσεις. Τέτοια πυκνόμετρα σαν αυτό συχνά έχουν μεγάλες αποκλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό μετράω απλά το έχω αφησει μέσα. Κανονικά όταν μετράω το

βγαζω το πλένω και παίρνω καθαρή μέτρηση. Η αλήθεια είναι πάντα με τέτοιο μέτραγα και ποτέ δεν βρήκα πρόβλημα αλάτοτητας 

 

προτεινετε κάποιο άλλο ; έχω στο μυαλό μου ότι το αναλογικό είναι μια χαρά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος mihalis19 έγραψε:

Με αυτό μετράω απλά το έχω αφησει μέσα. Κανονικά όταν μετράω το

βγαζω το πλένω και παίρνω καθαρή μέτρηση. Η αλήθεια είναι πάντα με τέτοιο μέτραγα και ποτέ δεν βρήκα πρόβλημα αλάτοτητας 

 

προτεινετε κάποιο άλλο ; έχω στο μυαλό μου ότι το αναλογικό είναι μια χαρά 

Και εγώ παλιά τέτοιο χρησιμοποιούσα (άλλη μάρκα) και νόμιζα ότι είμαι μια χαρά. Στην πραγματικότητα είχε φτάσει στο 1034!! Ούτε μεσογειακό να το είχα. Πάρε ραφρακτόμετρο, έστω και ένα οικονομικό από ebay ή από τις αγγελίες που θα το καλιμπράρεις με νεράκι όσμοσης και θα είσαι μια χαρά. Ιδανικά, αν μπορείς οικονομικά, να πάρεις κάτι επώνυμο μιας και μιλάμε ίσως για την σημαντικότερη παράμετρο που μετράμε (μαζί φυσικά με τη θερμοκρασία). Σαν όργανο και αυτό αναλογικό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το δω και αυτό!

Κατι άλλο πάμε λίγο στην τροφή : 

επειδή τροφή δεν έχω ρίξει ακόμα μέσα θέλω να πάρω και μια  τι προτείνετε να πάρω; Οπως είπα θα έχω 2 clownfish για αρχή . Για την ιστορία, λέω Μάλλον θα βαλω percula που έχουν πιο πορτοκαλί χρωμα απόντα ocellaris που είναι σαν ξεβαμμένα (Χαχαχχα) 

καθε ποτέ θα πρέπει να ταΐζω; 

Link to comment
Share on other sites

Λιγο - ελαχιστο 1-3 φορες την ημερα, μετρας νιτρικα και αναλογα το σκιμμερ βλεπεις ανοχες. Και ποικιλια, παρε διαφορα και αλλαζε συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Προτείνεις κάποια μάρκα;; πχ sera? Μια που έχει clownfish έξω;  ή κάποια άλλη 

Link to comment
Share on other sites

Τροφη ocean nutrition,ταισμα μια φορα την μερα ΜΟΝΟ στην αρχη ειδικα.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Οποια να ναι. Παρε διαφορες πχ με σπιρουλίνα και αλλη με προτεινη

Link to comment
Share on other sites

Ok. 

 

Να ρωτήσω κάτι. Βλέπω έχω θέμα με τις θεμροκρασίες. και με aircondition στον χώρο και με τους κυκλοφορητές να ταράσουν το νερό και ανοιχτό το ένα καπάκι το μισό δηλαδή, βλέπω η θερμοκρασία δεν πέφτει κάτω από 28. Τι άλλο να κάνω? έχω την λύση να ανοίξω και το άλλο καπάκι. το αποφέυγω γιατί είναι από την μεριά του τοίχου που έχει και έντονο χρώμα και δεν θέλω να κάνω ζημιά από τις εξατιμήσεις του νερού. 

 

Επίσης επείδη όπως λέω πλέον το έχω ανοιχτό εξατμίζεται και το νερό. ήρθε η ώρα να συμπληρώσω. Πως το κάνω? Παλιά αυτό που έκανα είναι φρέσκο νερό και τον ποσότητα αντιχλώριου νομίζω που έπρεπε. 

 

Τι πρέπει να κάνω για να γίνει σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.

 

έχω κάνει πρόσφατα παρόμοιο project...έφτιαξα καπάκι από κόντρα πλακέ και έβαλα 3 ανεμιστηράκια 12v από Υ/Η και τα σύνδεσα σε έναν μετρητή θερμοκρασίας τον stc-1000. όλο το καλοκαίρο το έβγαλα μια χαρά με θερμοκρασίες από 26-28 c. βέβαια θα χρειαστείς και αυτόματη αναπλήρωση ειδικά όταν λείπεις.

 

αν θέλεις δες εδώ σελίδα 10

 

 

Link to comment
Share on other sites

ο λόγος που δεν πέφτει είναι ότι έχουμε πολύ κοντά τις λάμπες Τ5 και βγάζουν πολύ ζέστη. επίσης θα σου πρότεινα να ξηλώσεις το εσωτερικό φίλτρο και να βάλεις εξωτερικό γιατί οι κυκλοφορητες της juwel δεν είναι αξίοπιστοι και κολλάνε συχνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...