Jump to content

Νέο Setup Juwel Rio 125


mihalis19

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ!!!

1) Ακριβώς αυτό αυτό είναι το πρόβλημα. Είναι πολύ κοντά οι λάμπες.

2) Σκέφτηκα για αρχή να βάλω από πάνω αυτό το ανεμιστηράκι. Μου το πρότειναν. Ενδεχομένως να βάλω και δεύτερο  http://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/boyu-cooling-fun-fs-120/       Δεν νομίζω ότι πρέπει να επενδύσω παραπάνω γιατί θα είναι για κανά δίμηνο το πολύ ακόμα.

3) Προς το παρόν επειδή έχει φύγει αρκετό χρήμα λέω να κάτσω με το μαμά φίλτρο και αργότερα θα ήθελα να αναβαθμίσω και εγώ. 


Παιδιά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους πολύ για την βοήθεια σας σε κάθε απορία. Γιατί τα έξοδα είναι μεγάλα και τα λάθη κοστίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έκανα το ίδιο όπως και εσύ και άφησα το εσωτερικό φίλτρο. Μετά από λιγο καιρό άρχισαν τα προβληματα με την τρόμπα που κολλαγε. πήρα νεα μεγαλύτερη, 1.000l/h αλλά και αυτή τα ίδια. Να ξέρεις ότι εσωτερικά στην τρόμπα, εκεί που μπαίνει η φτερωτη υπάρχει μια ανάγλυφη σφραγίδα στην οποία πάει και κολλάει το πτερίγιο. Εσύ όταν την βγάζεις και την ξαναβάζεις στο ρεύμα, σου παίρνει μπροστά η σου κολλάει? Εμένα στην πρώτη διακοπή ρεύματος κόλλαγε και δεν ξεκινούσε ξανα.

 

Βγαίνει ευκολα να ξερεις με ένα κοπιδάκι κόβωντας σιγα σιγα τις σιλικόνες. θα σου έλεγα να το κάνεις στην αρχη γιατί μετά θα σηκώσεις άμμο και ανακατωσούρα με ότι αυτο συνεπάγεται σε ανέβασμα αμμωνίας και νιτρικών. 

 

αναφορικά με τα ανεμιστηράκια η λύση μου κόστισε 14 ευρω τα 3 ανεμιστηράκια (θέλει να έχουν υψηλες στροφές 2.500rpm) και 20 ευρώ ο stc-1000 controler. 

 

ρίξε μια ματιά στο θέμα που είχα ανεβάσει μήπως και βοηθηθείς 

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το δω και το θέμα.!

 

Αν θέλετε πείτε μου τι πρέπει να κάνω σε κάθε προθήκη νερού. 
Φαντάζομαι καλό είναι να έχω σπάσει αλάτι μέσα.

θα χρειαστεί φαντάζομαι water conditioner?

Χρειάζομαι κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος mihalis19 έγραψε:

Οκ θα το δω και το θέμα.!

 

Αν θέλετε πείτε μου τι πρέπει να κάνω σε κάθε προθήκη νερού. 
Φαντάζομαι καλό είναι να έχω σπάσει αλάτι μέσα.

θα χρειαστεί φαντάζομαι water conditioner?

Χρειάζομαι κάτι άλλο?

Στην προσθήκη νερού από εξάτμιση βάζεις νερό από Α\Ο χωρίς αλάτι,  γιατί αλλιώς θα ανεβάσεις την αλατοτητα . Το νερό εξατμίζεται οχι το αλάτι.  Έχεις Α\Ο ?

Καλή συνέχεια 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχω.. είναι απαραίτητο?? 

ΠΑΙΔΙΑ SOS!!!! Για άλλη μια φορά την πάτησα.. 
Πήρα τελικά το TUNZE 9004. Το εγκαθιστώ ωραία και καλά. αφαίρεσα και τις κόλλες που είχα στο τζάμι από το juwel seaskim και όλα καλά. 

Πάω να κλείσω τα καπάκια.. ΝΤΑΝ!!!! ΤΟ ΑΚΥΡΟ ήρθε....  Το καπάκια μου είναι ως εξής.  Ένα μεσαίο που πιάνει από άκρη σε άκρη και πάνω έχει τις λάμπες και πάνω σε αυτό στηρίζονται τα 2 καπάκια. 1 μπροστά ένα πίσω.  Το πίσω έπρεπε να το κόψω για να μπορέσει να βγεί όσο έξω χρειάζεται το tunze. (είχε ήδη τρύπα στρογγυλή για το tunze skimmer)

Όμως το πρόβλημα δεν ήταν αυτό . Το πρόβλημα ήταν ότι το tunze πρέπει να στέκεται με το water level να είναι στην μέση περίπου στις γρίλιες εισαγωγής νερού. 

Και το πρόβλημα είναι ότι ακουμπάει στο ντουί αν της λάμπας!!!!!!!!!!!!!!!! Ακουμπώντας λοιπόν δεν κλείνουν σωστά τα καπάκια. Το ένα αφήνει κενό πίσω και το άλλο έρχεται πολύ μπροστά.   Θα μπορούσα να τα μετακινήσω πχ? Γίνεται? Δεν ξέρω
Υπάρχει κάποια λύση? (σκέφτηκα κάποια στιγμή να πάρω το καπάκι που είναι με led. helia lux 800 από ότι είδα ότι κάνει για το δικό μου ενυδρείο. 
Επίσης έχω το εξής πρόβλημα. Μπορεί να μου πει κάποιος πως πρέπει να δουλέυει το skimmer? το έβαλα να δουλεύει και το άφησα και λίγο μετά είχε 

γεμίσει με νερό και πέταγε το καπάκι έξω. Για βοηθείστε λίγο στον τρόπο λειτουργίας.

Επισυνάπτονται οι εξής φώτο:

1) Φώτο με το skimmer να ακουμπάει στην λάμπα
2) Φώτο από το skimmer να γεμίζει νερό
3) Φώτο από το led φωτιστικό που λέω να πάρω κάποια στιγμή αν το πρόβλημα παραμείνει. Αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα εμποδίζει.

fg_juwel_aquarium_helialux_3(2)-l.png

fr_122_size880.jpg

fr_123_size880.jpg

Έγινε επεξεργασία - mihalis19
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε.

 

καταρχήν ψυχραιμία! το εν λόγω hobby που καταπιάστηκες απαιτεί υπομονή, σχεδιασμό κινήσεων και πάνω από όλα μεράκι.

 

τι θα πρότεινα σε αυτή τη φάση να κάνεις:

 

1. μη βιαστείς να πάρεις φωτιστικό ακόμα, σκέψου τι θέλεις να κάνεις μελλοντικά πχ θα βάλεις κοράλλια? θα είναι μαλακά ή και σκληρά? κτλ και μετά αποφάσισε τι θα πάρεις. το συγκεκριμένο δεν είναι και η καλύτερη λύση, υπάρχουν πολλά led φωτιστικά με λειτουργίες ανατολής-δύσης, wifi και με ευρύ φάσμα φωτισμού

 

2. το skimmer θέλει να το ρυθμίσεις. παίξε με το ύψος της στάθμης του νερού, τον αέρα και τη βύθιση του δοχείου υποδοχής ώστε να βρεις το επιθυμητό επίπεδο. δες τις οδηγίες χρήσης. να ξέρεις ότι όσο πιο χαμηλά το έχεις και όσο πιο ανοικτός είναι ο αέρας τόσο πιο πολύ θα τραβάει. για αυτό σου γεμίζει νερό. ή κλείσε λίγο τον αέρα ή ανέβασε το ύψος του δοχείου. αν το ανεβάσεις πολύ ψηλά ή κλείσεις τον αέρα πολύ δεν θα σου γεμίζει καθόλου το δοχείο. μετά από κάθε ρύθμιση που κάνεις να ξέρεις ότι θέλει ώρα για να δεις πως δουλεύει, δεν θα το δεις στο επόμενο πεντάλεπτο.

 

3. αναφορικά με το καπάκι που δεν κλείνει θα σου πρότεινα να μεταφέρεις το skimmer από την γωνία που το έβαλες, 15 πόντους πιο δεξια ώστε να έρθει από την εσωτερική πλευρά του ντουί και να μην ακουμπάει. μετά θα σου κλείνει κανονικά το καπάκι....αλλά για να αερίζεται θα σου έλεγα να τα αφαιρέσεις και τα 2 και να μην το κλείσεις. με αυτό τον τρόπο δεν θα χρειαστεί να κόψεις και το καπάκι για να βγαίνει εκτός και το καπάκι του skimmer.

 

αυτά, ελπίζω να βοήθησα και ψυχραιμία!

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1) θα ήθελα να βάλω μαλακά κοράλια κυρίως ίσως 1-2 σκληρά. Εξαρτάται όμως από το πόσο με περιορίζουν. Αν με περιορίζουν πολύ δεν θα βάλω σκληρά. 
2) Θα το ρυθμίσω να δω τι παίζει ακριβώς. Από το Manual δεν έβγαλα και πολύ άκρη. Ο γενικός κανόνας ποιος είναι όμως. Πρέπει να υπάρχει νερό μέσα στο δοχείο ή μόνο αφρός?
3) Βασικά ήδη το έχω κόψει. Πραγματικά δεν το είχα σκεφτεί καθόλου αυτό. θα το δω σαν λύση νομίζω ότι έχεις δίκιο. Εκτός αν αν πρέπει να ρυθμιστεί το skimmer Να ανέβει πιο ψηλά. Αν πρέπει να ανέβει πιο ψηλά τότε θέλει και άλλο κόψιμο απλά. Αλλά σίγουρα θα ξεπεράσει το ντουι.

Ο πανικός φέρνει βλακείες! χαχαχα
Τα καπάκια δεν τα αφαιρώ να πω την αλήθεια γιατί φοβάμαι την εξάτμιση. Ο τοίχος εκεί που είναι το ενυδρείο είχε παλαιότερα κάποια θέματα υγρασίας αν και μάλλον φτιάχτηκαν και δεν θέλω να το χειροτερέψω γιατί όσο να ναι επηρεάζει. Ειναι και ο τοίχος με χρώμα που ξεβάφει εύκολα Δεν είναι άσπρος πχ. 

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!! Θα το δοκιμάσω σήμερα.

 

Πόσες μέρες θα πρέπει να δουλέψει το skimmer για να βάλω clown? Έχω περιορισμό?
Χθες μέτρησα αμμωνια=0               νιτρώδη=0          νιτρικά=10  

 

 

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βγάλεις τα καπάκια θα έχεις θέμα με την θερμοκρασία (το καλοκαίρι σίγουρα). άσε το μπροστά καπάκι και αφαίρεσε το πίσω.

 

το ύψος που θα ρυθμίσεις το skimmer έχει να κάνει και με στο στοκάρισμα που έχεις. υπάρχουν 2 είδη skimming το wet και το dry. ψάξε στο forum σχετικά θέματα...

πχ

 https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/83899-wet-skimming-vs-dry-skimming/?tab=comments#comment-775083

 

συνοπτικά wet είναι με το πολύ υγρο στο δοχείο υποδοχής

dry το πιο στεγνο μόνο με αφρό

 

θα σου πρότεινα να παίξεις στο dry ή κάπου ενδιάμεσα.

 

από 18/08 που το έστησες έχεις κάνει καμιά αλλαγή νερού? βακτήρια κτλ ρίχνεις?

 

από μετρήσεις είσαι οκ να βάλεις ψαράκι και ένας clown δεν θα είναι ιχθυοφόρτωση...απλά είναι αρχή και θέλει χρόνο το σύστημα να σταθεροποιηθεί....μην παρεις φόρα και το φορτώσεις

 

στο λέει κάποιος που είναι εξαιρετικά ανυπόμονος και βιαστικός και έχω πληρώσει τα λάθη μου....

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού δεν έχω κάνει. Θέλω να κάνω πριν βάλω ψαράκια μια καλή.

Βακτήρια ρίχνω σύμφωνα με τις οδηγίες. Έχω βγει εκτός 2-3 μέρες από το χρονοδιάγραμμα μόνο. 

 

Θα βάλω ένα ζευγαράκι percula

Γενικά έχω δείξει πολύυυυ υπομονή με αυτό το ενυδρείο. Σε σημείο που ούτε εγώ το περίμενα. Πάω με αργά σταθερά βήματα. 

Για αρχή λέω 2clown Και αργότερα ότι άλλο βάλω. Σκέφτομαι μπας και μαζί με τα clown την Δευτέρα πχ παρω και 2 calcinus elegans Θα είναι πολλά ? Ενδεχομένως να μην τα έχουν ακόμα την άλλη βδομάδα. μπορεί την παραπάνω. θα δούμε. Το θέμα είναι αν είναι σωστό. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πως θα βρω πως πετυχαίνω wet ή dry skimming? 

Έχουμε κάποιον οδηγό?

Δεν ήξερα καν το θέμα

Link to comment
Share on other sites

θα σου πουν και οι πιο ειδικοί, βασικά όταν μαζεύεις πολύ υγρό στο δοχείο είναι το wet, όταν έχει πιο πολύ βρωμια και αφρο ειναι το dry, αν στο λέω σωστά.

 

θα έλεγα να αλλάξεις 20-30 λίτρα από τα 100 που περίπου είσαι. για να κάνεις αλλαγή πρέπει πρώτα να σπάσεις το αλάτι κανένα 2ωρο σε ένα δοχείο με κάποιον κυκλοφορητή. μετράς αλατότητα και θερμοκρασία και κάνεις την αλλαγή σου.

 

από ότι κατάλαβα παίζεις με νερό βρύσης και δεν έχεις αντίστροφη όσμωση.σωστά? καλό θα είναι σύντομα να πάρεις γιατί θα έχεις θέμα με άλγες και όχι μόνο. σε αυτή την περίπτωση ρίξε και κάποιο αντιχλώριο, εγώ βάζω το prime.

 

μετά την αλλαγή πρόσθεσε και λίγα βακτήρια ξανα.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι για το νερό αυτήν την διαδικασία ακολουθώ.τελικα δεν χωράει ούτε αν το μετακίνηση πιο δεξιά το skimmer. Διστυχως. Έρχεται σε επαφή με την λάμπα  και καίει το πλαστικό. 

 

Παντως τώρα δοκιμάζω το skimmer προσπαθώ να βρω την σωστή ρύθμιση.

μου γέμισε μέσα σε 1-2 λεπτά με  νέρο.

Link to comment
Share on other sites

Κρατιέται σε αυτήν την στάθμη! Δηλαδή απλά αφρός στο κέντρο ατον σωλήνα 

Καλα είναι; 

IMG_3589.JPG

Έγινε επεξεργασία - mihalis19
Link to comment
Share on other sites

Δες πως γεμίζει σε αυτό το σημείο. Μπορεί να χρειαστεί να το ανεβάσεις λίγο ακομα

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει σημαδι πανω στο σκιμμερ να σου λεει που πρεπει να ειναι? λογικα πρεπει να εχει.

 

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισε ότι το skimmer θέλει και αρκετές μέρες για να στρώσει και να αρχίζει να βγάζει. Μέσα στο ενυδρείο έχεις μόνο ζωντανό βράχο? Από μετρήσεις πως είσαι? Ταΐζεις καθόλου το ενυδρείο? 

Link to comment
Share on other sites

Το σκιμμερ θελει υπομονη και παρατηρηση. Δεν υπαρχει οδηγος. Στο συγκεκριμενο το νερο πρεπει ισα ισα να φτανει στις γριλιες που εχει κατω απο το δοχειο.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα την σωστή θέση . Είμαι οκ. Χθες έκανα μια αλλαγή του νερού περίπου 1/4.

για να προετοιμάσω για ψάρια.

εγινε ένας χαμός στο ενυδρείο σηκώθηκε πολύ χώμα επειδή άλλαξα θέση στον βράχο. Μετά από λίγο όλα ήταν οκ. Το skimmer έβγαλε αρκετή μπόχα και πλέον χωρίς  μπόχα στο νερό επειδή έχει καθαριςει βλέπω ότι βγάζει διάφορα. Ίσως να έκανα λίγο πιο γρήγορο το στρώσιμο . Λέω εγώ τώρα δεν ξέρω αν ισχύει.  Το κακό είναι ότι μετά από όλο αυτόν τον χαμό παρατήρησα ίνες άλγης.

 

εχω παραγγείλει 2 percula και 2 clacinus elegans.τα καβουράκια ελπίζω θα βοηθήσουν. Πέρα από αυτό όμως πρέπει να ρίξω κτι για την άλγη; προς το παρόν απλά καθαρίζω συνέχεια να φύγει.Δευτέρα θα κάνω μια μέτρηση τιμών ελπίζω ότι όλα θα είναι οκ αν ναι προχωράω σε ψάρια αν συμφωνείτε . Επίσης κάτι σημαντικό. Πόσες ώρες πρέπει να είναι αναμμένο το φως; συνήθως ανοίγω 8 πρωί και κλείνω 12 βράδυ περίπου. Αυτό το ξεκίνησα την Δευτέρα. Όσο στρώνει το ενυδρείο από τις 18/8 το είχα σβηστό 

 

επισης ναι ρίχνω τροφή στο ενυδρείο. Όχι πολύ όμως έχω ρίξει 2 φορές 

IMG_3606.JPG

Έγινε επεξεργασία - mihalis19
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το φως από την αρχή το είχα ανοιχτό για 8-9 ώρες.λάμπες άλλαξεςη έχεις τις παλιές? Αν οχι πρεπει να αλλαξεις βάλε την blue και την Marine την λευκη.

 

  Τα σκάλισματα του βράχου σταμάτησε τα τώρα γιατί μόνο προβλήματα θα σου δημιούργησουν. 

 

Το να κάνεις διατομικη αλγη είναι αναμενόμενο στην αρχη. don't worry θα κάνει τον κύκλο της. 

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη βραχο και αραγωνιτη δεν σκαλιζουμε γιατι τωρα σιγουρα θα εχεις νιτρικά οποτε πιθανόν θα χρειαστεις και αλλβ αλλαγη  να κανεις πριν τα ζωντανα...εκανες μετρησεις? 

8-9 ωρες φωτισμού ειναι καλα και σε σταθερο κύκλο οχι οποτε μας βολεύει δηλαδη" 4 με 12 καθε μερα". Η αλγη θα κανει τον κυκλο της θα βοηθήσουν και οι καθαριστές που θα βαλεις σαλιγκάρια γαριδες εριμητες.... και μην βαζεις χερια μεσα αν θελεις να ειναι σταθερο το ενυδρείο!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να βαλω χέρι γιατί είχα κάποια θέματα μετά τον βράχο σε στερέωση. Πλέον δεν ξανά βάζω χέρι μέσα.

λαμπες έχω τις μαμά της juwel.

Μετρήσεις είχα κάνει πριν την αλλαγή 1 μέρα.

 

αμμωνια 0

νιτρωδη 0

νιτρικα 10 

 

ποτε είναι πιο  στο να κάνει άλλη και μέτρηση; να αφήσω και σήμερα και να κάνω αύριο; 

ή μπορώ να κάνω και από σήμερα; 

ηταν η πρώτη αλλαγή νερού μετά το αρχικό νερό. Το έκανα για να προετοιμάσω για τα ψάρια που θα ήθελα να βαλω αύριο. 

Έγινε επεξεργασία - mihalis19
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα αυριο για να ειναι πιο σωστη... παντα μετρησεις μετα απο 24ωρες οταν κανουμε κατι αλλα αφου δεν έχεις ψαρια χαλαρα... αυριο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία έτσι σκεφτόμουν. Νταξει η αρχή είναι δύσκολη είναι και μεγάλο το ενυδρείο αλλά μέχρι στιγμής είμαι σε καλό δρόμο. Πάλι καλά που είχα και την προηγούμενη εμπειρία με το 30λιτρο θαλασσινό. Και γενικά ενασχόληση μετά ενυδρεία . Το σίγουρο είναι θέλει διάβασμα! :-) παλι καλά έχω και εσάς! 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν άντεξα είπα να κάνω και σήμερα τεστ για να συγκρίνω και αύριο.

 

αμμωνια 0

νιτρωδη 1-2 

νιτρικα  10

 

ανεβηκαν δηλαδή νιτρώδη 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...