Jump to content

Νέο Setup Juwel Rio 125


mihalis19

Recommended Posts

σιγά σιγά προγραμμάτισε να αγοράσεις μια αντίστροφη όσμωση.

 

δεν γνωρίζω αν τα test της πισίνας μετράνε τις ίδιες περιεκτικότητες όπως αυτά του ενυδρείου ή μπορούν να ανιχνεύσουν μεγαλύτερες τιμες.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε πάντως και βλέπεις

Έγινε επεξεργασία - Karlos
Link to comment
Share on other sites

Νερό Βρύσης ναι. Απλά βάζω αντιχλώριο

Πάντως ήταν καθαρές οι τιμές.

Καλό το ph  χωρίς   Cl

 

Μάλλον όλα καλά πάνε, φαίνεται ότι τα ψαράκια έχουν μπει στον χώρο τους μια χαρά. 

Ακόμα ταίζω μια φορά την μέρα. Σκέφτομαι από την επόμενη βδομάδα να ξεκινήσω 2 φορές. 

 

Αμμωνία 0  (κάποιες φορές με μπερδέυει επειδή είναι πολύ κοντά στο  <0.15)

Νιτρώδη 0 

Νιτρικά 5

 

Έπεσαν τα Νιτρικά. αυτό είναι καλό ή κακό?

 

Έγινε επεξεργασία - mihalis19
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε αυτό πάνω στον βράχο μου.δειτε φωτό . Τι είναι;; άλγη; δεν νομίζω ότι υπήρχε; 

χθες εντωμεταξύ πρόσθεσα

4 καβουράκια clibanarius red leg 

1 starfish red αστερία

1   ocellaris darwini

 

 

IMG_3760.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κίτρινο! Απλά μου έκανε εντύπωση που βγήκε! :-) δεν είχα ξαναδεί 

Link to comment
Share on other sites

SOS!

Βλέπω σήμερα στην επιφάνεια του νερού να έχει παρά πολλά άσπρα "στίγματα" σαν άλατα! Τι είναι; να ανησυχήσω; 

Link to comment
Share on other sites

καμια φώτο  έχουμε? Λογικά δεν θα είναι κάτι. Ισως φυσαλίδες ή διάφορα υπολείμματα που δεν έφυγαν απο την υπερχείλιση σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να διακρίνω καλά, είναι σαν να έχει πέσει λάδι και κάνει νερά πάνω στην επιφάνεια ή είναι πολλά στερεά μικρά σωματίδια?

Link to comment
Share on other sites

Κάνει και σαν λάδι αλλά έβλεπα πολλά στερεά μικρά σωματίδια. 

 

Μετά από αλλαγή νερού ίσωσε. 

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες παρατήρησα άνοδο στην αμμωνία επίσης βλέπω και άλγη να αναπτύσσεται ακόμα περισσότερο 

σε όλο το μπροστά τζάμι. ενώ είχα μόνο στο πίσω σε κάποια σημεία και τελικά έφυγε μετά από αλλαγή νερού και βούρτσισμα που έκανα.

Είναι πράσινη φωσφοριζέ μικρές μικρές τριχίτσες.

Επίσης κάτω χαμηλά άκρη στον αραγωνίτη σε πολλά σημεία έχω καφέ άλγη στο τζάμι. 

 

Και μάλλον βρήκα την αιτία για την αμμωνία. 

Έκανα μεγάλη βλακεία.......

Δεν ξέρω γιατί το είχα ξεχάσει εντελώς από το προηγούμενο ενυδρείο. 

 

Καθάρισα τα μισά μου φίλτρα με νερό βρύσης. 

 

Για αυτό λοιπόν έχω

NH3 0.25 

NΟ2  0

ΝΟ3 10

 

Έχω ήδη 3 ψαράκια μέσα και ένα ερημίτη. 

 

Κάτι είχα δει που δεν μου άρεσε επειδή ξαφνικά είδα ελάχιστα νιτρώδη και αμέσως μετά είδα την αμμωνία. 

Για αυτό έριξα την επόμενη μου δόση σε βακτήρια όπως προβλεπόταν αλλά μετά από 4 μέρες έριξα πάλι. Βακτήρια special blend. 

 

 

Πως λέτε να χειριστώ την κατάσταση?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστο ή και καθόλου ταϊσμα, και επιπλέον αλλαγή νερού. Στενή παρακολούθηση μέχρι να ισορροπήσει πάλι ο βακτηριακός πληθησμός. Θα σου πούνε βέβαια και πιο έμπειρα μέλη.

Έγινε επεξεργασία - Loukas Agelopoulos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες καθάρισες φίλτρα, ποια φίλτρα εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Το juwel έχει 1 φίλτρο το Juwel Filter Bioflow . Μέσα έχει 2 πλαστικά ΄που κρατάνε τα σφουγκάρια. Το 1 κρατάει  2 σφουγγάρια και το άλλο άλλα 2 αν θυμάμαι καλά. 

Αυτό εννοούσα απλά το έγραψα λίγο λάθος. 

 

Ουσιαστικά χάλασα την βιολογία στο μισό φίλτρο αν δεν έγινε σε όλο. 

Ελπίζω ότι βοήθησαν τα βακτήρια. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η βιολογία του ενυδρείου στηρίζεται στον ζωντανό βράχο, ή στον νεκρό που με πολύ υπομονή έχει ζωντανέψει. Δεν ξέρω τι σφουγκάρια είναι αυτά στο φίλτρο αλλά μακροχρόνια θα είναι παγίδα νιτρικών, οπότε γνώμη μου είναι σιγά σιγά να τα καταργήσεις.  Το φίλτρο έχετο μόνο για άνθρακα/αντιφώσφορο. Έχεις μήπως και κανένα υλικό τύπου siporax στο φίλτρο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν βοηθαει αυτά τα φίλτρα έχει. Απλά έχω βγάλει τον άνθρακα και έχω βάλει ένα σακουλάκι δεν θυμάμαι μάρκα 

 

νοξιζω ήμουν τυχερός γιατί ΜΠΟΡΕΙ να μην  άμεσα όλη την βιολογία επειδή άλλαξα τα φίλτρα μόνο στο πάνω κομμάτι. Για αυτό δεν έχω παρά πολύ αμμωνια σε σχέση με τα ψάρια που έχω . 

 

Σημερα τελειώνω αλλαγή νερού 20λιτρα 

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα την φωτό 

επιση ήθελα να ρωτήσω κάτι σας φαίνεται ότι δουλεύει σωστά εκεί το skimmer?  Η στάθμη του αφρού είναι οκ; 

 

 

 

IMG_3864.PNG

IMG_3863.JPG

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου να τα καταργήσεις τα σφουγκάρια γιατί θα γίνουν παγίδα νιτρικών. Σταδιακά όμως.  Στο φίλτρο μόνο αντιφώσφορο ή και άνθρακα σε ειδική κάλτσα. Εγώ θα ξεκίναγα από τώρα αντιφώσφορο για να τραβάει ότι φωσφορικά/ πυριτικά ξερνάει ο βράχος. Στο σκίμμερ δεν μπορώ να καταλάβω καλά τη στάθμη του αλλά γενικά το ενυδρείο σου είναι ακόμα καινούργιο οπότε μη περιμένεις να βγάλει πολύ μπίχλα. Ίσως να το δούλευες και πιο χαμηλά για αρχή. Περίμενε να σου πουν και άλλα παιδιά που το ίσως το έχουν δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλιαράκι με τις οδηγίες του Σκιμερ γράφει που πρέπει να είναι η στάθμη του. 

 

Να σε ρωτήσω κάτι άσχετο. Το σκιμμερ πως είναι από θόρυβο φίλος? Κάνει φασαρία? 

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο Λούκας σταδιακά καλό θα είναι να βγάλεις τα σφουγγάρια.εγώ όταν το είχα σαν εσένα με εσωτερικό φίλτρο είχα ένα σακουλάκι με βιολογικό υλικό siporax και σπασμένα πετραδάκια. Μετά είχα ενα σακουλάκι με άνθρακα και ένα με αντιφοσφωρο. Τέλος πάνω πάνω είχα υαλοβάμβακα που τον έβγαζα κάθε 3-4 μέρες ώσπου τον έβγαλα τελείως. Σίγουρα η βιολογία στηρίζεται στον ζωντανό βράχο και πολλοί βάζουν στα φίλτρα μόνο άνθρακα και αντιφοσφωρο αλλα προσωπική άποψη και εμπειρία σε ανώριμο ενυδρείο το βιολογικό υλικό στο φιλτρο βοηθάει. 

ΥΓ1: μη κάνεις απότομες αλλαγές και πας να τα ξηλώσεις όλα με τη μία. 

ΥΓ2: είναι θέμα χρόνου να πας σε εξωτερικό φίλτρο η αντλία της juwel θα σε προδώσει σε διακοπές ρεύματος και όχι μόνο. ...

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασίσεις να βγάλεις το εσωτερικο μη το κάνεις με την μία. .βάλε και το εξωτερικό να τρέχει παράλληλα για λίγο διάστημα και όταν μπολιαστει ξηλώνεις προσεκτικά το εσωτερικο 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...