Jump to content

Νέο Setup Juwel Rio 125


mihalis19

Recommended Posts

παρατήρησε πότε σου γεμίζει δοχειο συλλογής.αν γεμίζει γρήγορα και με πολύ νερό ανέβασε το λίγο πιο ψηλά η κλείσε λίγο τον αέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Το tunze δεν κάνει καθόλου θόρυβο κάνει ελάχιστο και το έχω δίπλα μου στο σαλόνι. Η σταθμη είναι εκεί που λένε οι οδηγίες. Ίσως επειδή χάλασε η βιολογία δεν βγάζει όσο έβγαζε. Αυτό πιστεύω 

 

Οκ πολύ καλά παιδιά ευχαριστώ . Με τις αλλαγές νερού έχω και ένα αντί χλώριο το οποίο είναι και για εξουδετέρωση αμμωνίας όποτε πιστεύω σύντομα θα φτιάξει ο κύκλος . 

 

Παντως έχω ένα θέμα πολλές φορές το τεστ της αμμωνίας salifert με Μπέρδευει το κίτρινο που έχει.  Πολλές φορές καθρεφτίζεται το χρωμα του χαρτιού από κάτω . Στα αλλά τεστ δεν το έχω αυτό το πρόβλημα. Ίσως είναι η απειρία 

Έγινε επεξεργασία - mihalis19
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. 

NH4 0.15 Βλέπω μείωση . Συνεχίζει να μπερδεύει πάντως το τεστ. Παίρνει χρωμα το υγρό από τα χρώματα από κάτω από την κλίμακα και με μπερδεύει. πρέπει να είναι ότι ανάμεσα σε 0.15 με 0.25 . Πάντως από ότι βλέπω πρέπει να είναι μειωμένα γιατί το 0.25 μου φαινόταν πιο έντονο από τωρα

 

NO2 0

NO3 5 μειωμένα σε σχέση με το 10 που είχα 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ερώτηση. Αποφασίζω να βάλω ένα μικρό κοραλάκι. 

Τι είναι τα extra που πράγματα που πρέπει να αγοράσω για την συντήρισή του πχ ασβέστιο? παραμέτρους που πρέπει να μετράω? 

Και ότι χρειάζεται γενικά?

 

Πλέον το ενυδρείο τρέχει αρκετό καιρό με σταθεροποιημένες τιμές. 

Χθές πρόσθεσα  την μια λάμπα θαλασσινού blue και σήμερα θα βάλω την marine. 

 

To μόνο πρόβλημα λίγη καφε πράσινη άλγη που έχω 

Τι λέτε?

 

Link to comment
Share on other sites

Για τα κοράλλια θα χρειαστείς τεστ kh , ασβεστίου και μαγνησίου. 

 

Για κοράλλια μέχρι κάποια lps θα χρειαστείς 4  Τ5 λάμπες. 

 

Καλή επιτυχία. 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα αυτό το κοράλι εδώ και περιπου μια βδομάδα ειναι ένας ζωανθος.

 

πως το βλέπετε από υγεία όσοι ξέρετε ; 

βλεπετε κάτι περίεργο; 

επισης κάτι βρήκα στο τζάμι μου. Τι είναι αυτό ξέρει κανείς; 

μέσω ένα αστέρια μέσα έχει καμία σχέση;  μοιάζει αλλά με ένα πόδι λιγότερο Χαχχα.

 

επισυναπτω φωτό 

 

 

IMG_4283.JPG

IMG_4282.JPG

IMG_4284.JPG

Έγινε επεξεργασία - mihalis19
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά χρόνια πολλά! 

 Ο ζωανθος φαίνεται μια χαρα!

Αυτό στο τζάμι είναι αστερινα ...πολλαπλάσιαζεται πολυ εύκολα αλλά. ...δεν το θέλουμε. Βγαλέ το αν το βλέπεις ακόμα προσεκτικά χωρίς να το σπάσεις μέσα στο ενυδρείο.

Ο αστερίας σου πανέμορφος! 

 

Έγινε επεξεργασία - Karlos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!    Πφφφ και εγώ χάρηκα ότι είναι μωρό από τον αστέρια! Χαχα πως δημιουργείται αυτό; και τι κακό κάνει; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχα και εγώ ετσι καμαρώνα! Μόνο που δεν κερασα για τα γεννητούρια! Ξέρω ότι πολλαπλάσιαζεται εύκολα και γεμίζει το ενυδρείο. Δεν γνωρίζω αν επιτίθεται σε κοραλια.θα μας πουν οι γνώστες!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω έχω ακόμα αρκετές. Η γαρίδα αρλεκινος τρέφεται με αυτές και είναι πανέμορφη! Νομίζω ότι πρέπει να επιτίθεται σε κοραλια παντως

Link to comment
Share on other sites

Ναι ήθελα να την πάρω αλλά μου είπαν ότι αν δεν έχω αστερινη δεν ζει 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε ο @Karlos . Λέγεται αστέρινα και πολλαπλασιάζεται αρκετά γρήγορα!

Μπορεί να σου ενοχλήσει  κυρίως ζοανθους, μαλακά έως lps .

Βγάλτε έξω και αν δεις πολλές που δεν μπορείς να τις ελέγξεις ΠΆΡΕ μια αρλεκινο γαρίδα που είναι απίθανα όμορφο ζωντανό!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα..Οι αστερίνες πολλαπλασιάζονται με τρελό ρυθμό αν βρουνε τις συνθήκες που θέλουν και αυτό κυρίως είναι το πρόβλημα, δηλαδή αντιαισθητικό, σε ελάχιστες περιπτώσεις έχουν παρατηρηθεί και χτυπήματα σε ζοανθάκια και ακροπόρες..Προσωπικά πάντα είχα λίγες αστερίνες αλλά ποτέ δεν είχα θέματα αν και ποτέ δε τις αφαιρούσα..Αν έβλεπα οτι ξέφευγε τότε κάτι θα έκανα γιατί όντως είναι άσχημο να βλέπεις τόσες αστερίνες μέσα στο ενυδρείο σου αλλά από την ώρα που δεν με πείραξαν ποτέ, δεν τις πείραξα κι εγώ..Σε γενικές γραμμές πάντως αν μπορούσαμε να υπογράψουμε μη αναπαραγωγή τότε πιστεύω οτι όλοι θα τις αφήναμε γιατί στο φινάλε ένας αστερίας καλό κάνει σε ένα σύστημα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι μωρό από τον αστέρια; αν ναι γιατί τότε ο αστερίας δεν κάνει ζημιά σε Κοράλια κτλ 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μιας και το αναφέρουμε έχω κι εγώ 5-6.υπάρχει περίπτωση να μου έχουν φάει κάτι κεφάλια σε μια caulastrea που έχασα? Τις έχω δει  να κόβουν βόλτα εκεί κοντά. ...

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρα πολλές στο παλιό ενυδρείο. Δεν μου πειράξανε ποτέ τίποτα αλλά μπορεί να υπάρχουν πολλά είδη αστερίνας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως την έβγαλα! Αλλά για πείτε είναι μωρό του αστέρια αυτό; είχα δει τον αρλεκίνο και είχα εντυπωσιαστεί ρώτησα και μου είπαν ότι είναι μόνο όταν έχω αστερινα αν δεν έχω πεθαίνει! Όποτε δεν πήρα! Αν χρειαζόταν να πάρω όμως τελικά δεν θα έτρωγε και τον αστερία μου; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος mihalis19 έγραψε:

Εγώ πάντως την έβγαλα! Αλλά για πείτε είναι μωρό του αστέρια αυτό; είχα δει τον αρλεκίνο και είχα εντυπωσιαστεί ρώτησα και μου είπαν ότι είναι μόνο όταν έχω αστερινα αν δεν έχω πεθαίνει! Όποτε δεν πήρα! Αν χρειαζόταν να πάρω όμως τελικά δεν θα έτρωγε και τον αστερία μου; 

Καλά έκανες και την έβγαλες. Και τίποτα να μην πειράξουν, είναι αντιαισθητικές επειδή μπορεί να γίνουν αμέτρητες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος mihalis19 έγραψε:

Εγώ πάντως την έβγαλα! Αλλά για πείτε είναι μωρό του αστέρια αυτό; είχα δει τον αρλεκίνο και είχα εντυπωσιαστεί ρώτησα και μου είπαν ότι είναι μόνο όταν έχω αστερινα αν δεν έχω πεθαίνει! Όποτε δεν πήρα! Αν χρειαζόταν να πάρω όμως τελικά δεν θα έτρωγε και τον αστερία μου; 

Για πλάκα θα τον έσκιζε.

Link to comment
Share on other sites

Και γω εχω αστερίνες, αρκετές μάλιστα και για μήνες δεν βάζω αρλεκίνο λόγο κόστους (είμαι στριμωγμένος οικονομικά). 

 

Αυτό που παρατήρησα είναι οτι δεν έχουν πειράξει τίποτα. 

Πιθανόν να μην τρέφονται απο τα κοράλλια μου, και αν τυχών σε ενυδρεία παρατηρούνται νεκρώσεις απο αστερίνες, ενδεχομένως να μην βρίσκουν τροφή στο κυρίως ενυδρείο, και ψάχνουν εναγωνίως να τραφούν, ή απλα όταν περπατάνε και τυχαίνει να βρεθούν πάνω στα κοράλλια για αρκετή ώρα, απλα να το νεκρώνουν τοπικά λόγο του οτι παρέμειναν εκει κρύβοντας το φώς, και ίσως "ταπώνοντας" το κοράλλι στο σημείο αυτό να μην αναπνέει και να νεκρώνει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 φωτό από 2 ζώα που βρήκα στο ενυδρείο και δεν ξέρω τι ειναι!

 

στην μια φωτό είναι στο τζαμί 

στην άλλη είναι μέσα στο κοράλι μια ουρίτσα την έχω κυκλώσει 

IMG_4353.JPG

IMG_4354.JPG

Link to comment
Share on other sites

Η περιπετεια μολις αρχισε ,αυτα ειναι nudis που τρωνε τους ζοανθους.Εξω ολα ντιπ με coral rx καθε 7 μερες και μετα μεσα αου τα ξεπληνεις ,επισεις ενας chrysous η chlorepteros θα ποιασει αμεσως δουλεια.Υπομονη και επιμονη τωρα.Ξεκινα με τον chrysous και ντιπ φυσικα,

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κανείς! Για πιο από τα 2 λες;; και επίσης δεν κατάλαβα τίποτα!!! Βοήθεια!! 

Link to comment
Share on other sites

https://www.reeflex.net/tiere/8824_Jason_mirabilis.htm

 

 

https://www.reeflex.net/tiere/6012_Rubramoena_amoena.htm

 

https://www.reeflex.net/tiere/11103_Zelentia_pustulata.htm

 

Για δες ποιο έχεις?

Μιλώ για την δεύτερη φωτο.Η πρώτη δεν φαίνετε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...