Jump to content

Νέο Setup Juwel Rio 125


mihalis19

Recommended Posts

Νομίζω ότι είναι το τελευταίο! Δεν είμαι σίγουρος.  να το βγάλω από το ενυδρείο;  αυτό που που ήρθε;;; 

ανεβαζω πάλι την πρώτη φωτό! Είναι σαν σκουλήκι αυτό που είδα ! 

Αν μπορείς για εξήγησε τι πρέπει να κάνω! Επίσης κάτι ακόμα παρατηρώ οτι οι βράχοι μου έχουν κοκκινισει! Είναι κάτι κακό; 

 

παρακατω φωτό με τους βραχους

 ένα φωτό με το σκουλήκι που λέω 

 

IMG_4353.JPG

IMG_4355.JPG

Link to comment
Share on other sites

Οι βράχοι που έχουν κοκκινισει δεν είναι κακο,απεναντίας η κοραλινη ξεκινά.Τωρα προφανώς το βγάζεις έξω από χτες.Αυτο ήρθε προφανώς από κάποιο ζωανθακη που έβαλες.Το άσχημο είναι ότι έχεις πολλά αφού γεννάνε συχνά.Θα πρέπει να βλέπεις ζωανθους κλειστούς κάποια κεφάλια κλειστά η να λιγοστεύουν.Αρα εδώ πας για δύο πράγματα ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΆ.το ένα είναι ότι κοραλι υπάρχεις στο ενυδρειο από ζωανθους μαζί με το βραδάκι τους θα βγει εξω,θα μπει σε λεκάνη με ενυδρειακο νερό και σταγόνες από το coral rx .Εκείνα θα τα αφήσεις για όσο χρόνο λέει,νομίζω 10 λεπτά.Μετα ξεπλένει με καθαρό νερό ενυδρείου και μέσα.Εαν παρατηρήσεις πολύ καλά κάπου κάτω από κάνα ζωανθο θα δεις και αυγά.Τα εξαφανίσεις.Λογικα στη Επτανήσου θα δεις και άλλα ενήλικα.Αυτο θα επαναληφθεί για τουλάχιστον 4 βδομάδες.Το δεύτερο που θα κανεις είναι να πάρεις ένα Wrasse xhrysous ο οποίος θα τα διαλύσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια φωτό από αυτό που λέω ότι είναι σαν σκουλίκι - σαν ουρά 

μια φαίνεται καλύτερα τώρα που είναι κλειςτο το κοράλι 

 

παντως γενικά να πω ότι το κοράλι μου ανοίγει μια χαρά και όλο! Και δεν βλέπω μα του λείπει κάποιο κεφάλι 

IMG_4356.JPG

Έγινε επεξεργασία - mihalis19
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Οι βράχοι που έχουν κοκκινισει δεν είναι κακο,απεναντίας η κοραλινη ξεκινά.Τωρα προφανώς το βγάζεις έξω από χτες.Αυτο ήρθε προφανώς από κάποιο ζωανθακη που έβαλες.Το άσχημο είναι ότι έχεις πολλά αφού γεννάνε συχνά.Θα πρέπει να βλέπεις ζωανθους κλειστούς κάποια κεφάλια κλειστά η να λιγοστεύουν.Αρα εδώ πας για δύο πράγματα ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΆ.το ένα είναι ότι κοραλι υπάρχεις στο ενυδρειο από ζωανθους μαζί με το βραδάκι τους θα βγει εξω,θα μπει σε λεκάνη με ενυδρειακο νερό και σταγόνες από το coral rx .Εκείνα θα τα αφήσεις για όσο χρόνο λέει,νομίζω 10 λεπτά.Μετα ξεπλένει με καθαρό νερό ενυδρείου και μέσα.Εαν παρατηρήσεις πολύ καλά κάπου κάτω από κάνα ζωανθο θα δεις και αυγά.Τα εξαφανίσεις.Λογικα στη Επτανήσου θα δεις και άλλα ενήλικα.Αυτο θα επαναληφθεί για τουλάχιστον 4 βδομάδες.Το δεύτερο που θα κανεις είναι να πάρεις ένα Wrasse xhrysous ο οποίος θα τα διαλύσει.

Από τη στιγμή που είναι zoanthus νομίζω μπορεί να τα βάλει για 5 λεπτά σε γλυκό νερό...

Αλλά δεν μπορώ να διακρίνω από τη φώτο τι ακριβώς ειναι

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα κάτι ζωήφια να τρέχουν πάνω στο κοράλι δεν πρόλαβα να δω ακριβώς τι είναι θα προχωρήσω στην θεραπεία. 

 

Επισης πάνω στον

βραχο βρήκα αυτό στην φωτό . Και δεν ξέρω τι είναι! Σορρυ που τα στέλνω ένα ένα αλλά ανησυχώ ! 

IMG_4386.JPG

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στην εβδομαδιαια συντήρηση μετά την αλλαγή νερού είδα καν βγαίνει αυτό κανόνα ανεβαινει το τζάμι! 

Ηταν η ουρίτσα που ελεγα ότι έβλεπα! 

Δεν ξέρω αν είναι καλό η κακό εγώ το έβγαλα 

IMG_4424.JPG

IMG_4425.JPG

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Εγώ πάντως ήδη το ειχα βγάλει γιατί δεν ηξερα αν είναι κακό και δεν

ηξερα  αν θα το ξαναβρώ. Σήμερα βρήκα ένα σαλιγκάρι. Το έβγαλα και αυτό ! Ρε παιδιά πως γεννιούνταν όλα αυτά; το σαλιγκάρι από που ήρθε; φοβάμαι κιγο για τον ζωανθο έχω δει 2-3 κεφάλια εντελώς κλειστά! Και ακόμα βρίσκω κάποια ζουζούνια θα τα πω που δεν ξέρω αν τον καταστρέφουν ! Θέλω οδηγίες άμεσα! Δείτε τις φωτό! 

Επισης την προηγούμενη βδομάδα έβγαλα τον ζωανθο τον βούτηξα σε νερό τον άφησα λίγο και βγήκαν 2 από αυτά! 

 

IMG_4479.JPG

IMG_4398.JPG

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mihalis19 said:

Οκ! Εγώ πάντως ήδη το ειχα βγάλει γιατί δεν ηξερα αν είναι κακό και δεν

ηξερα  αν θα το ξαναβρώ. Σήμερα βρήκα ένα σαλιγκάρι. Το έβγαλα και αυτό ! Ρε παιδιά πως γεννιούνταν όλα αυτά; το σαλιγκάρι από που ήρθε; φοβάμαι κιγο για τον ζωανθο έχω δει 2-3 κεφάλια εντελώς κλειστά! Και ακόμα βρίσκω κάποια ζουζούνια θα τα πω που δεν ξέρω αν τον καταστρέφουν ! Θέλω οδηγίες άμεσα! Δείτε τις φωτό! 

Επισης την προηγούμενη βδομάδα έβγαλα τον ζωανθο τον βούτηξα σε νερό τον άφησα λίγο και βγήκαν 2 από αυτά! 

 

IMG_4479.JPG

IMG_4398.JPG

Αν διακρίνω καλά είναι αμφιποδο. Είναι ακίνδυνο. 

Αποτελούν τροφή για διάφορα ψάρια και αν δεν κάνω λάθος τρέφονται με κοπηποδα 

https://g.co/kgs/QaaVdB

 

Link to comment
Share on other sites

Οκ! 

Να ρωτήσω κάτι; πιστεύετε ότι το κοράλι μου είναι υγιές; είναι εντάξει; 

παρατηρω κάποια κεφάλια που ανοίγουν λιγότερο ενώ όταν το είχα πάρει δεν το έκαναν. Στην πρώτη φωτό φαίνεται όλο το κοράλι ενώ στη  δεύτερη κάνω ζουμ

εκει που νομίζω ότι μπορεί να έχει πρόβλημα . Φαίνεται λίγο σαν μαραμένο. 

Τι λέτε; 

IMG_4494.JPG

IMG_4495.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε πολλά σημεία του ενυδρείου έχει εμφανιστεί αυτό! Να ανησυχώ!;

 

εχει και σε όλο το μπροστά τζαμι του ενυδρείου κάτω από την άμμο. Φαίνεται άκρη στο τζαμι

IMG_4636.JPG

Έγινε επεξεργασία - mihalis19
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα και αλλά σαλιγκάρια πρέπει να έχω βγάλει σύνολο 5 - 7 ! Τώρα μόλις έβγαλα 4 ! Πως βγήκαν εκεί μέσα; από που;;; 

IMG_4654.JPG

Link to comment
Share on other sites

Κοραλλίνη είναι η άλγη στον κυκλοφορητη, μην ανησυχήσεις. Τα σαλιγκάρια μπήκαν είτε με τον ζωντανό βράχο ή πάνω στα βραχάκια που είχες τα κοράλλια, ακόμα και αν έκανες ντιπαρισμα. Έχει τύχει να δω και εγώ 1 τέτοιο μια φορά.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Χαμός βρήκα και αλλά ! Χαχαχα όπως και αν έχει σιγά σιγά θα τα βγάζω ! Κάνουν κακό στον ζωανθο; ή σε άλλο κοράλλι; γιατί κάπου διάβασα κάτι τέτοιο για τα συγκεκριμένα εκτός αν δεν τα αναγνώρισα σωστά! Εντωμεταξύ βρέθηκα και με άλλο πρόβλημα. Από καιρό τώρα είδα να έχει σχηματιστεί στον βράχο κάτι σαν ιστός αράχνης πολύ ψηλό σε πολλά σημεία. Πριν λίγο το παρατήρησα! Είναι φωλιές λευκές επειδή από εκεί μέσα βγαίνουν τα πλοκάμια και λογικά είναι μικροί  οφιουροι; καλά τα λέω; 

 

IMG_4655.JPG

IMG_4656.JPG

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα έχω και τέτοιο, από όσο ξέρω δεν πειραζει.  Υπάρχει κάποιο ειδος σαλιγκαριου που τα πειραζει τα ζωανθακια, έχεις δίκιο. Τα δικά μου δεν τα είχα αναγνωρίσει ως ειδος που πειράζουν. Όπως και να έχει, και εγώ θα τα έβγαζα αν μου ήταν ευκολο. Πάντως αυτά που έχεις/έχω δεν είναι Sundial Snail. Αυτό είναι: 

8676A9C2-4F12-4B7F-88AB-EFF13043AFEF.jpeg.e426714b1da4b10f3487d218359a85ee.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ok! Στην αρχή του μηνύματος αναφερόσουν σε αυτά τα πλοκαμακια που λέω; ότι έχεις και ΕΣΥ; 

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκάρια φαίνονται για Collonista snail και το άλλο μοιάζει για Spionid worm αν δεν κάνω λάθος! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mihalis19 said:

Ok! Στην αρχή του μηνύματος αναφερόσουν σε αυτά τα πλοκαμακια που λέω; ότι έχεις και ΕΣΥ; 

Και τα δυο τα έχω..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί Να μου πει κάποιος πως λέγεται αυτό το Κοράλι; 

IMG_4710.JPG

Link to comment
Share on other sites

Στο μαγαζί που πήρα τον ζωανθο μου είπαν τι πρέπει να βαλω για είναι εντάξει ο ζωανθος! Τώρα πήρα και το κοράλι που έβαλα χθες φωτό Εδώ στο forum για να μου πείτε τι είναι γιατί ξέχασα το όνομα του. Μπορείτε να μου πείτε τι τιμές πρέπει να ελέγχω και τι πρέπει να ρίχνω μέσα; 

 

μεχρις στιγμής  ελέγχω:

Αμμωνια

 νιτρώδη 

νιτρικα

φωσφορο 

 

 

Και ζουμιά έχω:

Reef plus

reef trace 

reef phytoplankton 

 

μπορείτε να μου πείτε τι τεστ πρέπει να πάρω ακόμα; 

μπορειτε να μου πείτε τις δοσολογίες από τα ζουμιά που έχω και τι  άλλο πρέπει να πάρω από ζουμιά; 

 

στο μαγαζί που πήρα το πρώτο κοράλι μου είπαν ότι πρέπει να βαλω reef plus και reef trace 1 φορά την βδομάδα. Πχ Δευτέρα reef plus Πέμπτη reef trace και να βάζω από 2-3 ml . Όμως τώρα είδα ότι στο μπουκαλάκι λέει 5ml ανα 80lt εμένα είναι 120 λίτρα το ενυδρείο. 

 

Για βοηθήστε λίγο σε αυτό γιατί μπλέχτηκα! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...