Jump to content

Νέο Setup Juwel Rio 125


mihalis19

Recommended Posts

Τι σου είπαν οτι χρειάζεται ο ζοανθός? 

 

Για τα κοράλλια και συγκεκριμένα για την trachyphylia θα μετράς ΝΟ3,ΡΟ4,ΚΗ,Ca, και αν σε παίρνει οικονομικά και Μg. 

 

Απο ζουμιά θα σου πρότεινα να πάρεις βακτήρια (βοηθάει πολύ το ενυδρείο) τα οποία θα σου κατεβάζουν ΝΟ3/ΡΟ4.

Επίσης η trachyphylia καλό θα ηταν να την τάιζες (target) με κατεψυγμένη mysis, γαρίδα/καλαμάρι κομμένο σε πολυ μικρά κομμάτια μια φορά την εβδομάδα.

 

Για τα ζουμιά που έχεις εγω θα σου έλέγα να ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες που αναγράφουν τα μπουκάλια πάνω τους. 

Αν δεν εχεις σοβαρά προβλήματα με άλγες, στα 120 λτ που είσαι και με βάση οτι το μπουκαλάκι λέει 5ml/80lt  , εσυ θα πρέπει να βάζεις 7,5ml.

 

Όταν σου εξαντληθούν τα ζουμιά αυτά, μπορείς να αλλάξεις και να πάρεις κάποια άλλα, που ενδεχομένως να είναι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βακτήρια ρίχνω κανονικά όσο αναγράφει στην συσκευασία και κάθε όποτε λέει.

 

η αλήθεια είναι ότι έχω λίγα ξεσπάσματα αλγης τον τελευταίο καιρο

 

 

για τα τεστ πρέπει να τα πάρω όσα δεν έχω θα το επισπευσω 

 

ερωηση. Ο τρόπος για να τα ρίχνω όλα  αυτά ποιος είναι; 

κατι διάβασα ότι πρέπει να κλεινω τα πάντα γι λίγη ώρα φίλτρα, κυκλοφορητες , skimmer ισχύει; και αν ναι για πόση ώρα; 

 

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ κάτι ακόμα ! Πιο από τα δυο να εμπιστευτώ; το καθένα λέει ότι θέλει! 

IMG_4718.JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος mihalis19 έγραψε:

Εντωμεταξύ κάτι ακόμα ! Πιο από τα δυο να εμπιστευτώ; το καθένα λέει ότι θέλει! 

IMG_4718.JPG

Εγώ δεν θα πίστευα κανένα απ τα δυο. 

Παρε ενα ρεφρακτομετρο οπότε μπορείς να κάνεις την δουλειά σου σωστά! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει πολλά πράγματα τώρα τελευταία και δεν μπορώ. Αλλά το επόμενα αυτό θα είναι! Προς το παρον όμως; να πάω στην μέση των 2; 

Έγινε επεξεργασία - mihalis19
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ρεφρακτόμετρο όσο πιο γρήγορα μπορέσεις έστω και ένα οικονομικό. Οι αποκλίσεις στις μετρήσεις μπορεί να είναι αρκετά μεγάλες.

Link to comment
Share on other sites

Για τα ζουμιά αν θελεις μπορείς να κλείσεις για 2-3 ώρες το σκιμερ.  Εγω στο δικό μου δεν κλείνω τίποτα. Όπως ειναι τα ρίχνω. 

 

Για τα αλατόμετρα.....και τα 2 πιστευω θα έχουν μεγάλη απόκλιση απο την πραγματικότητα. Προς το παρών κοίτα να είσαι κάπου στο 1026.  

 

1000 φορές να μην πάρεις τα τεστ Ca και Mg και τις κατεψυγμένες τροφές, και με τα λεφτά αυτά να πάρεις ενα refractometer. 

Link to comment
Share on other sites

Vertex και aref που έχω εγώ είμαι ευχαριστημένος. Για πιο οικονομικά πρέπει να κοιτάξεις ebay αλλά δεν ξέρω να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά ευχαριστώ θα ψάξω! 

 

Και ακόμα έβαλα προχθές ένα paracanthurus blue tank! 

Χθες το πρωί με σβηστό το φως που ήταν το βρήκα στην επιφάνεια και άκρη στο φίλτρο άναψα τα φώτα και το ψάρι μια χαρά σαν να μην γινόταν τίποτα! 

 

Τα φώτα τα ανάβω 16:00 - 12:00

 

σημερα το πρωί το βρήκα με το κεφάλι μέσα σε μια πέτρα σε μια τρύπα που είχε και καθόταν εκεί σαν πεθαμένο! Το κουνάω λίγο και άρχισε να κουνιέται! 

Αναβω τα φώτα όλα μια χαρά !

να σημειώσω ότι όλο το 8ωρο που έχω ανοιχτά τα φώτα το ψάρι είναι μες την καλή χαρά σαν να μην γίνεται τίποτα! 

Έχει κάτι; 

Link to comment
Share on other sites

ουτε να κοιμηθει δεν μπορει κανεις..... ζζζζζζ

  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος mihalis19 έγραψε:

Οκ παιδιά ευχαριστώ θα ψάξω! 

 

Και ακόμα έβαλα προχθές ένα paracanthurus blue tank! 

Χθες το πρωί με σβηστό το φως που ήταν το βρήκα στην επιφάνεια και άκρη στο φίλτρο άναψα τα φώτα και το ψάρι μια χαρά σαν να μην γινόταν τίποτα! 

 

Τα φώτα τα ανάβω 16:00 - 12:00

 

σημερα το πρωί το βρήκα με το κεφάλι μέσα σε μια πέτρα σε μια τρύπα που είχε και καθόταν εκεί σαν πεθαμένο! Το κουνάω λίγο και άρχισε να κουνιέται! 

Αναβω τα φώτα όλα μια χαρά !

να σημειώσω ότι όλο το 8ωρο που έχω ανοιχτά τα φώτα το ψάρι είναι μες την καλή χαρά σαν να μην γίνεται τίποτα! 

Έχει κάτι; 

Φαντάζομαι γνωρίζεις ότι το ψάρι δεν κάνει για το ενυδρείο σου. Θέλει πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο. Στο liveaquaria πχ το δίνει για τουλάχιστον 650 λίτρα. 

http://m.liveaquaria.com/product/330/?pcatid=330

 

Θα σου πρότεινα να το πήγαινες πίσω στο μαγαζί που το πήρες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο ψάρι ξέρω ότι μπαίνει και σε μικρότερα ενυδρεία! Έτσι και αλλιώς αυτήν την στιγμή είναι μέγεθος ούτε medium! 

Και από όσο ξέρω μεγαλώνουν ανάλογα με τον χώρο! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος mihalis19 έγραψε:

Το συγκεκριμένο ψάρι ξέρω ότι μπαίνει και σε μικρότερα ενυδρεία! Έτσι και αλλιώς αυτήν την στιγμή είναι μέγεθος ούτε medium! 

Και από όσο ξέρω μεγαλώνουν ανάλογα με τον χώρο! 

Χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου όλα αυτά που λες είναι ΛΑΘΟΣ.  

Καλό είναι να κάνουμε μια έρευνα πριν αγοράσουμε το οτιδήποτε! 

Γνώμη μου είναι να πας το ψάρι πίσω. 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι θέμα αντιπαράθεσης! Δεν είμαι και ειδήμονας! Μπορεί όντως να έχω κάνει λάθος! 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον revolution. 

Ειναι πανέμορφο ψάρι, και ομολογώ και γώ την αμαρτία μου, που το ειχα βαλει σε 150 λτ και σε 5 μηνες εκανα ανω κάτω το ενυδρείο για να το δώσω. Μεγαλώνει το ψαράκι, ανεξαρτήτου λίτρων.

Ο παράγοντας που επηρεάζεται με τα λιτρα  ειναι ο ρυθμός ανάπτυξης. Αντι π.χ να γινει 5 ποντους σε 3 μηνες σε ενα κανονικό ενυδρειο, στο δικό σου θα ειναι 4 πόντους.

 

Η συμπεριφορά του ειναι φυσιολογική.  Εχει περίεργα γούστα για το που, και πως θα παει να κοιμηθει :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης το μέγεθος των ψαριών δεν είναι ο μοναδικός παράγοντας για τα λίτρα που χρειάζονται. Παίζει ρόλο και το ποσό κινητικά είναι, το ποσό επιθετικά είναι κτλ. 

Υπάρχουν ψάρια μικρά σε μέγεθος που χρειάζονται μεγάλο ενυδρείο λόγο συμπεριφοράς και το αντίθετο. 

 

Και τέλος μην ξεχνάμε ότι τα περισσότερα ψάρια που έχουμε στα ενυδρεία μας είναι πιασμένα απ την φύση. Οπότε θεωρώ ότι το λιγότερο τουλάχιστον που μπορούμε να κάνουμε είναι μια έρευνα πριν αγοράσουμε το οτιδήποτε ζωντανό. 

 

Φιλικά και χωρίς παρεξήγηση πάντα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τους @revolution1925 και @submarine1981 και θα σου ότι σε καταλαβαίνω και θα πρέπει να ξέρεις σε 2 ,3,μήνες να το δώσεις διότι θα έχει μεγάλωσε αρκετά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα τα πρώτα τεστ από τα νέα πράγματα που ξεκινάω να μετράω.

 

Για πείτε πως πρέπει να δράσω.(αναφέρω όλες τις παραμέτρους + τα νέα τεστ)

 

Αμωνία 0

 

Νιτρωδη 0

 

Νιτρικα 5 είναι καιρό εκεί μήπως είναι λίγα; 

 

Φώσφορος 0.03 έχω πάρει chemi pure elite θα το βαλω σήμερα λογικά θα δω μείωση

 

Αλκαλικότητα 8.9

 

μαγνησιο 1410

 

ασβεστιο 500

 

θυμιζω ότι έχω 2 Κοραλια. Ένα ζωανθο και μια trachyphylia. 4 ψαράκια, 3 καβουράκια 

 

Νομιζω μια μεγαλύτερη αλλαγή νερού και μετά συχνότερες πιο μικρές; θα βοηθήσει; γιατί είδα μαγνήσιο ασβέστιο είναι ψηλά 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι ακόμα ( δεν μπόρεσα να κάνω edit το προηγούμενο post) 

 

Έχω μια λεκάνη σημαδεμένη για να ξέρω ποσά λίτρα νερού πρέπει να προσθέσω ανάλογα με το τι θέλω να κάνω. Και βάζω την απαραίτητη ποσότητα αλατιού.  

 

1) έχει νόημα - είναι σωστό μόλις προσθέσω το νερό οι το αλάτι και διαλυθεί το αλάτι να κάνω μέτρηση αλατοτητας; δηλαδή αν μου δείξει 1025 πχ μπορώ να το ρίξω στο ενυδρείο ή

θα γίνει κάτι; 

 

2) την άλγη που κολλάει δυνατά στο τζαμί και δεν φεύγει εύκολα είναι σωστό να την κάνω με ξυράφι κεραμικής εστίας;  ή θα γρατζουνισω τίποτα; 

 

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Στην ερώτηση 1 δεν κατάλαβα τι εννοεις.   Να μετρήσεις αλατότητα αφου διαλυθεί το αλάτι, για να δεις αν ειναι οκ?  Για να είσαι σίγουρος πρέπει το αλάτι αφου το βάλεις στο νερό και έχει συνεχόμενη κυκλοφορία, να μείνει 1-2 ώρες αφού διαλυθεί, και μετά να μετρήσεις. (Ετσι κάνω εγω) 

 

Για την 2, δεν το ξέρω το ξυράφι. Εγω εχω ενα ενυδρειακό ξυράφι με μπαστούνι, και την αφαιρώ χωρίς να βρέξω και τα χέρια μου :) 

 

Για τις μετρήσεις, πέρα του ΚΗ που ειναι λιγο τσιμπημένο τα αλλά δεν θα με προβλημάτιζαν.   

 

Νερό φτιάχνεις απο όσμωση? ή χύμα απο την βρύση ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος mihalis19 έγραψε:

Σήμερα έκανα τα πρώτα τεστ από τα νέα πράγματα που ξεκινάω να μετράω.

 

Για πείτε πως πρέπει να δράσω.(αναφέρω όλες τις παραμέτρους + τα νέα τεστ)

 

Αμωνία 0

 

Νιτρωδη 0

 

Νιτρικα 5 είναι καιρό εκεί μήπως είναι λίγα; 

 

Φώσφορος 0.03 έχω πάρει chemi pure elite θα το βαλω σήμερα λογικά θα δω μείωση

 

Αλκαλικότητα 8.9

 

μαγνησιο 1410

 

ασβεστιο 500

 

θυμιζω ότι έχω 2 Κοραλια. Ένα ζωανθο και μια trachyphylia. 4 ψαράκια, 3 καβουράκια 

 

Νομιζω μια μεγαλύτερη αλλαγή νερού και μετά συχνότερες πιο μικρές; θα βοηθήσει; γιατί είδα μαγνήσιο ασβέστιο είναι ψηλά 

 

 

 

 

Σωστά.Τι αλάτι εχεις??

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά παιδιά! 

 

Το νερό που βάζω είναι από βρύση σε κατάλληλη θερμοκρασία και με αντί χλώριο aqueon ammonia neutralizer 

Το αλάτι είναι Κάλας! Χαχα πλακίτσα! 

Το αλάτι είναι tropic marin 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...