Jump to content

Νέο Setup Juwel Rio 125


mihalis19

Recommended Posts

πριν 4 ώρες, το μέλος mihalis19 έγραψε:

Χρόνια πολλά παιδιά! 

 

Το νερό που βάζω είναι από βρύση σε κατάλληλη θερμοκρασία και με αντί χλώριο aqueon ammonia neutralizer 

Το αλάτι είναι Κάλας! Χαχα πλακίτσα! 

Το αλάτι είναι tropic marin 

Χρόνια πολλά αγόρι,εδώ μια αλλαγή σε red sea το απλό θα σε βοηθούσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά Μιχάλη. 

Πάντως για εμένα το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να πάρεις ένα ρεφρακτομετρο !!!

Όλα τα άλλα μετά. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι βασικά θα προχωρήσω πρώτα στο ρεφρακτομετρο. Και στο μαγαζί που αγοράζω μου είπαν για το αλάτι ότι οι τιμές είναι φυσιολογικές λόγω αλατιού!  Θα πάρω άμεσα ρεφρακτομετρο γιατί δεν έχω ιδέα τι γίνεται 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! 

Πήρα ρεφρακτομετρο! Όλα οκ! 

Σήμερα είδα την τραχυφίλια να είναι έτσι! Τι έπαθε; 

 

 

IMG_4785.JPG

Έγινε επεξεργασία - mihalis19
Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω άλλη μια φωτό αν καταλάβει κανείς τι πρέπει να κάνω. Η τι έχει! Μήπως πρέπει να το βγάλω; 

IMG_4787.JPG

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mihalis19 said:

Ανεβάζω άλλη μια φωτό αν καταλάβει κανείς τι πρέπει να κάνω. Η τι έχει! Μήπως πρέπει να το βγάλω; 

IMG_4787.JPG

από την φώτο μου φαίνεται σαν να έχει αρχίσει να νεκρώνει. αν διακρίνω καλά έχει φανεί ο σκελετός της?

μου είχε συμβεί κάτι τέτοιο με μια heliofungia, την έβγαλα και έκανα παράλληλα και μια μικρή αλλαγή νερού προσθετοντας και νέο ανθρακα. θα το δουν και οι πιο έμπειροι και θα σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρόνια,πόσο καιρό είναι ετσι?Νιτρικα ποσα εχεις,?Την πειραζει κατι ?Οπως την βλεπω δεν τις δινω ελπιδες.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε 2-3 μέρες έγινε  η τρύπα ειδικά έγινε σε μια μέρα!  Νιτρικα έχω 5. Γενικά είναι λίγα; 

να την βγάλω καλύτερα μην επηρεάσει τίποτα άλλο; από την κάτω μεριά που ακουμπάει άμμο είναι μαύρη ! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος mihalis19 έγραψε:

Μέσα σε 2-3 μέρες έγινε  η τρύπα ειδικά έγινε σε μια μέρα!  Νιτρικα έχω 5. Γενικά είναι λίγα; 

να την βγάλω καλύτερα μην επηρεάσει τίποτα άλλο; από την κάτω μεριά που ακουμπάει άμμο είναι μαύρη ! 

Πόσο καιρό το έχεις??

Link to comment
Share on other sites

Ούτε μήνα  20 Δεκεμβρίου! Στην σελίδα 6 είχα ανεβάσει φωτό 

Έγινε επεξεργασία - mihalis19
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος mihalis19 έγραψε:

Ούτε μήνα  20 Δεκεμβρίου! Στην σελίδα 6 είχα ανεβάσει φωτό 

Κατάλαβα αλλαξε τις θέση και βλεπεις

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας παιδια.! Μετά από καιρό που όλα πάνε καλά ξαφνικά βλέπω ότι εδώ και 2 βδομάδες έχουν ανέβει αμωνία και νιτρώδη. 

έκανα εβδομαδιαιές μεγαλύτερες αλλαγές από ότι συνήθως στα 20lt. 

Αναγκάστηκα την προηγούμενη έκανα 30lt. Ρίχνοντας και ένα υγρό για αμμωνία και χλώριο.  Εκεί βλέπω ότι έχει στρώσει η αμμωνία. όμως έχω νιτρώδη. επίσης έχω δει ότι έχει 

αλλάξει το χρώμα στην άμμο λογικά έχει άλγη και στα τζάμια πιάνει περισσότερη άλγη. 

 

Τι προτείνετε?

Νομίζω πρέπει να πάω σε μικρές αλλαγές νερού ανά 2 μέρες. 

Κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος mihalis19 έγραψε:

Γεια σας παιδια.! Μετά από καιρό που όλα πάνε καλά ξαφνικά βλέπω ότι εδώ και 2 βδομάδες έχουν ανέβει αμωνία και νιτρώδη. 

έκανα εβδομαδιαιές μεγαλύτερες αλλαγές από ότι συνήθως στα 20lt. 

Αναγκάστηκα την προηγούμενη έκανα 30lt. Ρίχνοντας και ένα υγρό για αμμωνία και χλώριο.  Εκεί βλέπω ότι έχει στρώσει η αμμωνία. όμως έχω νιτρώδη. επίσης έχω δει ότι έχει 

αλλάξει το χρώμα στην άμμο λογικά έχει άλγη και στα τζάμια πιάνει περισσότερη άλγη. 

 

Τι προτείνετε?

Νομίζω πρέπει να πάω σε μικρές αλλαγές νερού ανά 2 μέρες. 

Κάτι άλλο?

Μπας και ψοφησε κάτι?

 

Link to comment
Share on other sites

Κατι έγινε...μηπως είχες διακοπή ρεύματος μεγάλη?Αύξησε την δόση των βακτηρίων.

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 έγιναν! Διακοπή είχα για κάποιες ώρες.

Αλλα ότι πέθανε το έβγαλα γρήγορα . 2 θανάτους είχα.

 

ναι έχω αυξήσει και την δόση. 

Ερωτηση. Το skimmer πόσες ώρες την μέρα πρέπει να δουλεύει; 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα μετρήσεις. Από την Πέμπτη έχουν βελτιωθεί τα νιτρώδη αμμωνια υπάρχει όμως και δεν έχω νιτρικα 

 

NH4   0.15 ελαφρώς προς τα πάνω 

NO2   0

NO3   1 

PO4   0

KH      8.9

MG     1270

Ca       470

 

Θα κάνω αλλαγή νερού 20lt πάλι. Θα προσθέσω μεγαλύτερη δόση βακτηρίων .

 

και αλλαγή 10lt πάλι σε 2 μέρες. Πως το ακούτε; 

 

εντωμεταξυ αυτός ο μήνας είναι ο πρώτος μήνας που πρέπει να αλλάξω για πρώτη φορά τα φίλτρακια του φίλτρου juwel.

 

λετε να φταίει αυτό; να έφτασαν στο τέλος τους; μου είχαν πει ότι από τα 2 φίλτρα που έχει μέσα αλλά το πρώτο αυτόν τον μήνα και τον επόμενο μήνα αλλάζω το άλλο. Όμως έτσι όπως είναι η κατάσταση στο ενυδρείο μήπως κάνω χειρότερα αν τα αλλάξω;  αν και η έχει χαλάσει η βιολογία 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Το σκιμμεράκι άστο να δουλεύει όλο το 24 ωρο εκτος αν είναι σε χώρο δωματίου και ενοχλεί τις βραδινές ώρες, οπότε τις ώρες που κοιμάσαι κλείστο, το σωστό όμως είναι να δουλεύει ασταμάτητα το σκιμμερ..

Οι μετρήσεις δείχνουν οτι ακόμα το ενυδρείο σου είναι σε κατάσταση στρωσίματος..

Μη το βιάζεσαι, κάνε μία αλλαγή 40 λίτρων με τη μία και παίξε επιθετικά με βακτήρια..Σε λίγο καιρό ολα θα είναι καλά..Μην κάνεις 2 αλλαγές μαζί, δε χρειάζεται..

Για την αλλαγή των φίλτρων δε το κατάλαβα..Τι θα αλλάξεις δηλαδή? Μπορείς να το εξηγήσεις λιγάκι?..

Η βιολογία στα θαλασσινά δεν κρύβεται στα φίλτρα όπως τα γλυκά αλλά στο βράχο μας και τον αραγωνίτη, εκτός αν έχεις βιολογικό υλικό μέσα, τότε αλλάζει η συζήτηση..

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος mihalis19 έγραψε:

Και τα 2 έγιναν! Διακοπή είχα για κάποιες ώρες.

Αλλα ότι πέθανε το έβγαλα γρήγορα . 2 θανάτους είχα.

 

ναι έχω αυξήσει και την δόση. 

Ερωτηση. Το skimmer πόσες ώρες την μέρα πρέπει να δουλεύει; 

Ασταμάτητα. Το ενυδρειο ξεριθμυστικε διότι είναι αστρωτο .Υπομονή και βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ενυδρείο ήταν στρωμένο μήνες . Από τον Οκτώβριο.  Μια φορά χάλασε η βιολογία επειδή έπλυνα τα φίλτρα αλλά έστρωσε μετά από 1  βδομάδα 2 το πολύ 

και έχω  και Κοραλια μέσα και ζωντανά .

Έγινε επεξεργασία - mihalis19
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που είπα για τα φίλτρα είναι το εξής. Μετά από κάποιους μήνες πρέπει να αλλάξω τα φίλτρα που έχει μέσα το ενυδρείο το juwel έχει ένα πράσινο και ένα μπλε. 

Μαύρα εννοούσα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος mihalis19 έγραψε:

Αυτά που είπα για τα φίλτρα είναι το εξής. Μετά από κάποιους μήνες πρέπει να αλλάξω τα φίλτρα που έχει μέσα το ενυδρείο το juwel έχει ένα πράσινο και ένα μπλε. 

Μαύρα εννοούσα 

Το αποτελεσμα μαζι με την πτωση ρευματος μας εδειξε οτι ξεσηχρονιστηκε.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου,

όταν λέμε οτι το ενυδρείο έστρωσε δε σημαίνει οτι τώρα έστρωσε οποτε δεν τουμπάρει ξανα..

Ένα ενυδρείο και ειδικά θαλασσινό που οι παράμετροι του νερού είναι περισσότεροι ακόμα κι αν είναι στρωμμένο χρόνια μέσα σε λίγα λεπτά μπορεί να τουμπάρει, η διαφορά του στρωμένου με του άστρωτου από πλευράς τουμπαρίσματος του συστήματος είναι μόνο οτι το στρωμμένο τουμπάρει πιο δύσκολα, πάει αυτό..

Τα φίλτρα αυτά το πράσινο και το μπλε δεν χρειάζεται να τα αλλάζεις(να περνεις καινουργια) απλά θα τα αφαιρεις και θα τα ξεπλένεις καλά μέσα σε νερό ενυδρείου που έχεις αφαιρέσει από την αλλαγή νερού και μετά τα ξαναβάζεις μέσα (μη χαλάς τζάμπα χρήματα  ;) )

Link to comment
Share on other sites

Α οκ! Με αυτήν την έννοια ναι. Απλά νομίζω ότι εξήγησα κάτι λάθος και καταλάβατε άλλο πράγμα. 

Μεχρι στιγμής επειδή δεν ήθελα να τάραξω πολύ την ίσσοροπεια έκανα εβδομαδιαίες 20lt και την τελευταία 30lt. 

Το Σάββατο τελικά έκανα 10lt με σκοπό σε 2 μέρες να ξανά κάνω 10lt. 

Για τα φίλτρα οκ το κατάλαβα! Αν παίζει αυτό κανένα πρόβλημα. Ενδεχομένως να έγινε το λάθος από υπερβολικό τάισμα . Κάποιες φορές τάισα παραπάνω για να φτάνει τροφή σε Κοραλια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...