Jump to content

Νέο Setup Juwel Rio 125


mihalis19

Recommended Posts

πριν 7 λεπτά, το μέλος mihalis19 έγραψε:

Α οκ! Με αυτήν την έννοια ναι. Απλά νομίζω ότι εξήγησα κάτι λάθος και καταλάβατε άλλο πράγμα. 

Μεχρι στιγμής επειδή δεν ήθελα να τάραξω πολύ την ίσσοροπεια έκανα εβδομαδιαίες 20lt και την τελευταία 30lt. 

Το Σάββατο τελικά έκανα 10lt με σκοπό σε 2 μέρες να ξανά κάνω 10lt. 

Για τα φίλτρα οκ το κατάλαβα! Αν παίζει αυτό κανένα πρόβλημα. Ενδεχομένως να έγινε το λάθος από υπερβολικό τάισμα . Κάποιες φορές τάισα παραπάνω για να φτάνει τροφή σε Κοραλια.

Μην ανχωνεσε τοσο με αυτο,τα κοραλια τρωνε απο τα κοπρανα των ψαριων,εδω θα βρεις την χρυση τομη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, niknik said:

Μην ανχωνεσε τοσο με αυτο,τα κοραλια τρωνε απο τα κοπρανα των ψαριων,εδω θα βρεις την χρυση τομη.

Συμφωνώ απόλυτα με το Νικόλα..

Τα σφουγγάρια λογικό να είναι μαύρα μετά από τόσους μήνες, από την ώρα που θέλεις να τα χρησιμοποιείς θα σου πρότεινα κάθε 20ήμερο να τα βγάζεις και να τα ξεβγάζεις σε νερό ενυδρείου και να τα ξανατοποθετείς..2 μήνες μου φαίνονται πολλοί και μην ξεχνάς οτι στο θαλασσινό τα σφουγγάρια δεν λειτουργούν σαν βιολογία αλλά σαν πηγή νιτρικών πιο πολύ, οπότε τακτικοί καθαρισμοί στα σφουγγάρια είναι οτι καλύτερο μπορείς να κάνεις, καθώς ο μόνος λόγος που τα χρησιμοποιούμε είναι για φίλτρανση του νερού και όχι για βιολογία..  ;) 

Link to comment
Share on other sites

Οκ δεν τα ήξερα αυτά και δεν τα έχω καθαρίσει ποτέ .περα από μια φορά πριν 3 και μήνες. Τότε που τα έκανα με νερό βρύσης και χάλασα την βιολογία . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, mihalis19 said:

Οκ δεν τα ήξερα αυτά και δεν τα έχω καθαρίσει ποτέ .περα από μια φορά πριν 3 και μήνες. Τότε που τα έκανα με νερό βρύσης και χάλασα την βιολογία . 

Γι αυτό είμαστε όλοι εδώ..

Για να μαθαίνουμε και να μοιραζόμαστε γνώσεις συνέχεια.. έτσι θα πάμε μπροστά το χόμπυ!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ακόμα παλεύω με αμμωνια . Τα νιτρώδη είναι ευτυχώς 0 και παλεύω να ανεβάσω τα νιτρικα.

 

αλλο θέμα. Έχω παρατηρήσει έχουν βγει στον βράχο σε μερικά σημεία κάτι εξογκώματα μικρά και βγαίνουν ανα διαστήματα κάποιες ίνες από εκεί. Ενδεχομένως να είναι κάποια ζώα δεν θυμάμαι το όνομα που έχουν κάτι σαν πλοκάμια. Οφιουροι νομίζω. Είναι αυτό; μπορείτε να διακρίνετε στις φωτό; και και παλιότερα αλλά τους έφαγε μάλλον μια πεταλούδα που είχα βάλει που έτρωγε από τον βράχο αλλά δεν την έχω τώρα πέθανε επειδή μετά έμαθα για το δύσκολο τάισμα της .

 

τελος ο αστερίας μου βρέθηκε με 2 πόδια κομμένα. Δεν ξέρω αν το έκαναν 2 καβούρια που έχω ή πήγε στην Τουρμπίνα του νερού . Γιατι κάποια φορές  πήγαινε πάνω εκεί.  Έτσι όπως είναι τώρα υπάρχει κίνδυνος για το ενυδρείο ; πρέπει να τον βγάλω; μην μου ανεβάσει τιμές πάλι και τρέχω. 

 

 

IMG_5173.JPG

IMG_5174.JPG

IMG_5175.JPG

IMG_5176.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου .

Μην σε αγχώνει τίποτα από τα δύο θέματα σου δεν είναι τίποτα επικίνδυνο από τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Τα εξογκώματα που βλέπεις λέγονται vermedit snails

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα απλά αν δεν βαριέσαι να τα σπας !

Είναι κάπως ενοχλητικό το φαινόμενο άλλα αν δεν αυξηθούν έντονα δεν είναι πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ωραία παιδιά σας ευχαριστώ. πλέον εντωμεταξύ έχουν επανέλθει στα φυσιολογικά επίπεδα όλες οι τιμες. 

όμως έχω παρατηρήσει από τότε που χάλασε η βιολογία ότι έχει βγεί μια άλγη πολύ περίεργη που δεν έχω ξαναδεί. 

Αν την βγάλω από το τζάμι που κάθετε βγαίνει σε μεγάλες μακρυές ίνες. και δεν σπάει. επίσης κάτω στην άμμό έχει αλλάξει χρώμα σε καφέ κόκκινο και επίσης έχει αρχίσει να αναπτύσεται σαν φυτό να το πω έτσι. δηλαδή από την κυκλοφορία του νερού κουνιέται κανονικά. στα σημεία που δεν την έχω βγάλει έχει 0,5 το πολύ 1 εκατοστο υψος. 

 

Είναι η άλγη που βγαίνει στο στρώσιμο?

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη βάλε μια φώτο να δούμε αυτό που λες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...