Jump to content

Παλιος στο Hoby νεος στο Αλατι


johnsin

Recommended Posts

Μετά από 12 χρόνια εμπειρίας στο γλυκό νερό αποφάσισα να κάνω μια δοκιμή και στο αλάτι.

Έχω σκεφτεί να αρχίσω με ένα μικρο reef το Boyu tl-450 για να πειραματιστώ και να κάνω την εισαγωγή μου στον χώρο.

Αξίζει η αγορά του η να σκεφτώ κάτι άλλο.Πόσα κιλά βράχο να βάλω?και πόσο αραγορίτη?Δυο από αυτούςhttp://www.petcumulus.gr/sicce-nano-voyager-1-000-l είναι αρκετοί?

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή στα αλάτια. Το ενυδρείο καινούργιο θα το πάρεις; Κοίτα μήπως είναι πιο οικονομικό να φτιάξεις κάτι που θα το φέρεις  περισσότερο στα μέτρα σου (από θέμα φωτισμού, διαστάσεων, sump κ.α.). Για κυκλοφορία σε αυτά τα λίτρα θα έπερνα μια rw4.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή στα αλατια κοίτα αραγωνιτη θα βάλεις το πολύ ένα δάκτυλο στο ενυδρειο.Τωρα βράχο με 5 με 7 κιλά θα είσαι οκ εξαρτάτε από το μέγεθος και το πόσο αποχρώσεις και ελαφρύς είναι.Για κυκλοφορία θα σου πρότεινα πχ tunze 6045 και βλέπεις η όπως σου λέει και ο Λουκάς μια rw4.Περιμενουμε νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Τι βράχο να πάρω ζωντανό η νεκρό? Έχω παρατηρήσει ότι ορισμένοι φοβούνται για παράσιτα και βάζουν ζωντανό αραγωρίτη

Λουκά θα το πάρω καινούργιο γιατί το συγκεκριμένο τα έχει όλα και δεν θα μπω στην ταλαιπωρία κατασκευής και χρόνου που δεν έχω αρκετό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος johnsin έγραψε:

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Τι βράχο να πάρω ζωντανό η νεκρό? Έχω παρατηρήσει ότι ορισμένοι φοβούνται για παράσιτα και βάζουν ζωντανό αραγωρίτη

Λουκά θα το πάρω καινούργιο γιατί το συγκεκριμένο τα έχει όλα και δεν θα μπω στην ταλαιπωρία κατασκευής και χρόνου που δεν έχω αρκετό.

 

 

Κοίτα είμαι υπέρ του ζωντανού βράχου αλλά μπορεί να πάρεις κληρονομιά παράσιτα η απταζιες η αστερινες. Επειδή θα χρειαστείς λίγο θα μπορούσες να πάρεις νεκρό να φτιάξεις ένα ωραίο aquascape να το βάλεις μέσα να τρέχει και βρίσκεις ένα κομμάτι ζωντανού ΚΑΘΑΡΟΎ βράχου και το βάζεις για μπόλι. 

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

πόσο χρόνο θέλει να ζωντανέψει από μόνος του ?τι άλλο θα χρειαστώ για να ξεκινήσω?

Link to comment
Share on other sites

Θέλει χρόνο τουλάχιστο 6+μηνες για αυτό θα μπει το μπόλι

Σκιμερ θα χρειαστείς κάποιο μικρό να σε βοηθήσει και άνθρακα και αντιφωσφωρο σε κάλτσα πίσω στο ενυδρειο που θα αλλάζεις κάθε 15 μερες.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα. 

 

Σαν πρώην κάτοχος boyu TL 550  θα σου πρότεινα, αν πάς για κοράλλια να μην το πάρεις για τους ακόλουθους λόγους:

1) Δεν έχει επαρκή φωτισμό για sps. (Με το ζόρι καλύπτει τα LPS) 

2) Υψηλές θερμοκρασίες το καλοκαίρι. Δεν μπορείς να ανοίξεις το καπάκι γιατί έχει τον φωτισμό μέσα. Οπότε πρέπει να το έχεις κλειστό.

3) Μικρός χώρος φίλτρου πλάτης.  Δεν μπορείς να βάλεις πολύ πράμα μέσα. Παρα μόνο αντίσταση, αντλία επιστροφής, και κανένα μικρό φιλτράκι ανθρακα και αντιφώσφορο.

4) Δεν υπάρχει επιλογή σε σκίμερ. Το καπάκι στο ενυδρειο και οι στενές διαστάσεις των τμημάτων του sump του, δεν επιτρέπουν να μπεί ενα αξιοπρεπές σκίμερ μέσα. Και σε περίπτωση που πεις, να το βάλω στο κεντρικό ενυδρείο και οχι στο sump, πάλι δεν θα μπορείς γιατί βρίσκει το κύπελλο στο καπάκι του ενυδρείου. Μονόδρομος σκίμερ αν θες να κρατήσεις το καπάκι του ενυδρειου ειναι το boyu wg 308 & wg 310, και το sera 120. Και τα 3 είναι για κλάματα. Αν αποχωριστείς το καπάκι παίζεις μπάλα με Tunze 9001 ή 9004 (top skimmer για τα λιτρα σου)

5) Δυσκολία στην τοποθέτηση αυτόματης αναπλήρωσης. Δεν έχει διαθέσιμους χώρους για φλοτερ, και θα χρειαστεί πατέντα, έχοντας πάντα το καπάκι του για εμπόδιο. (Της Hydor ειναι μια καλή επιλογή)

 

Τι θετικά έχει : 

 

1) κομψότητα και ωραίο έπιπλο.

2) Ωραίο γυαλί (ειναι στρογγυλό στις άκρες)

3) Η αντλία επιστροφής αν ειναι λιγο μεγαλούτσικη (900-1100 λτ/ωρα) λειτουργεί και σαν 2ος κυκλοφοριτής.

4) Δεν εχει sump, δεν εχεις κίνδυνο πλημμύρας, λιγότερος θόρυβος απο σωλήνες απορροής κλπ. (ειναι αθόρυβο)

5) Αν το τρέξεις με soft και λιγα ψαράκια, γίνεται ενα πανέμορφο μικρό  ενυδρείο.

6) Ντουλαπάκι στην βάση του. Βάζεις οτι αφορά το ενυδρείο μέσα(τροφές,απόχες κλπ)

 

Στα υπόλοιπα με κάλυψαν τα παιδιά. :) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για της άμεσες απαντήσεις σας .

Η αναπλήρωση είναι απαραίτητη σε αυτά τα λύτρα ?  και από που γίνεται (από κάποιο δοχείο με φτιαγμένο νερό με αλάτι)?συγνώμη για της χαζές ερωτήσεις μου αλλά καταλαβαίνεται.

Δεν βρίσκω στο εμπόριο κάτι καλύτερο, σε ολοκληρωμένη λύση εάν έχετε κάποια πρόταση καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά σε αυτά τα λίτρα η αναπλήρωση είναι μονόδρομος. Όσο λιγότερα λίτρα τόσο περισσότερο απαραίτητη είναι, γιατί ακόμα και λίγη εξάτμηση νερού φέρνει μεγάλη μεταβολή στην αλατότητα, πράγμα που δεν είναι καθόλου καλό. Και μια που λέμε για αλατότητα, προγραμμάτισε να πάρεις ρεφρακτόμετρο για τη μέτρησή της, έστω και ένα οικονομικό. Απέφυγε οποσδήποτε κάτι πλαστικά πυκνόμετρα/αλατόμετρα ή όπως αλλιώς λέγονται με βελόνα. Καθόλου αξιόπιστα. Για το ενυδρείο τα είπε πολύ σωστά και αναλυτικά ο submarine1981. Πάντος σε ένα καλό ενυδρεικό κατάστημα μπορείς να φτιάξεις αξοπρεπέστατο ενυδρείο χωρίς να ασχοληθείς εσύ με την κατασκευή του. Και οποσδήποτε sump, έστω και πλάτης, φτάνει να είναι ευρύχωρο για να μη σε  περιορίσει στην επιλογή εξοπλισμού.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό https://www.aquavivere.gr/eksoplismos/diakosmisi-axesouar-enudreiwn/sustima-automatis-anaplirwsis-4157λετε να χωράει γιατί δεν έχω την αίσθηση του μεγέθους του.

Φίλε Λουκα σε όσα ενυδρειακά σίτε έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι σε θαλασσινό εάν ξέρεις κάποιο στείλε μου μήνυμα για να μην θεωρηθεί και διαφήμιση.

Έχω δει στις πωλήσεις του φορυμ αυτό https://www.aquazone.gr/forums/offers/offer/1700-reef-aquarium/ παρακαλώ την γνώμη σας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο γλυκό έχουμε ένα κανόνα για τον φωτισμό πχ 1 watt ανά λίτρο σε φυτεμένα εδώ ποια αναλογία ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Για την αναπλήρωση θα πρέπει να κοιτάξεις την αντλία και το ύψος που θα στέλνει στο ενυδρειο. Αν το δοχείο θα είναι στο πάτωμα, θα πρότεινα μια αντλία με 1,5m max μανομετρικό.  Αν το βάλεις σε τραπεζάκι δίπλα στο ενυδρειο, μπορείς και με λιγότερο.  

 

Η συγκεκριμένη πιστευω δεν θα σε βολεψει. Ειναι κυρίως για χρήση σε sump.  Η αναπλήρωση που θα σου πρότεινα για το ενυδρείο που θες να πας ειναι η Hydor smart level control. Και θα βάλεις τον αισθητήρα της στο πίσω μέρος του φιλτρου πλάτης πάνω πάνω.  Οτιδήποτε σε φλοτερ θα σε παιδέψει αρκετά.  

 

Αν αλλάξεις γνωμη για το ενυδρειο θα ελεγα να δεις σε αγγελίες καθως εκτός του οτι θα ειναι ποιο οικονομικά, θα έχουν και εξοπλισμό. Απλα θέλει λιγο ψάξιμο να βρεις κάτι στα μέτρα σου.

 

Για τον φωτισμό εγώ ακολουθώ τον ίδιο κανόνα και εδω. Απλα εδω μπλέκουν λίγο τα πράγματα γιατι υπάρχουν και LED φωτιστικά, στα οποία βγαίνει λίγο λιγότερο απο το watt/lt, Και επίσης αν πας σε λάμπες Τ5 το τι φάσμα θα βάλεις.   Αυτό προς το παρών άστο για αργότερα. Πρώτα κοίτα για το τι ενυδρείο θα πάρεις και τι εξοπλισμό, και αναλόγος βλέπεις και για φωτιστικό. 

 

Αυτά απο εμένα :) 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό που το βρίσκουμε Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα ενυδρειακά μαγαζιά την έχουνε. ;)   Αν καταλήξεις σε αυτή, όπου την βρείς φθηνότερα την τσιμπάς ;)    

 

Αν πάλι πας σε ενυδρειο με sump τότε μπορείς να κοιτάξεις και σε φλοτερακια, καθώς λόγο sump θα έχεις χώρο για....αρκετά "παιχνίδια" :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αν το ενυδρείο το φτιάξω εγώ σκέφτομαι να το κάνω με χώρισμα πίσω για να βάλω φίλτρα σκίμερ και άλλα, υπάρχει κάποια διάταξη στα χωρίσματα, αν ναι υπάρχει κάποιο σχέδιο ???

Έγινε επεξεργασία - johnsin
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διάταξη στα χωρίσματα. Αυτόν τον καιρό ετοιμάζω ένα κύβο με sump πλάτης και τις διαστάσεις του sump και των διαμερισματων την κάνω με βάση τα μηχανήματα που θα έχω και πως θέλω να δουλεύω. 

 

Αν θα πας σε τέτοια κατασκευή βρίσκεις πρώτα τα μηχανήματα που χρειάζεσαι και με βάση των διαστάσεων τους σχεδιάζεις το sump πλάτης. Τουλάχιστον αυτό έκανα εγώ αν κάποιος έχει κάτι άλλο να προτείνει ας μας το πει! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και απο εμένα. 

Πεσ μας τον χώρο που ΘΕΣ να διαθέσεις για το ενυδρείο?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...