Jump to content

570L Malawi


bbetta

Recommended Posts

Μετά από την απόφαση να κάνω θαλασσινό ήρθε και το αίτημα καλού μου φίλου «κάνε το ενυδρείο μου όμορφο».

Ποτε δεν ασχολήθηκα με γλυκό νερό που να μην είναι μπουκωμενο με φυτα, οπότε μπαίνω απευθείας στο ψητό. Το ενυδρείο είναι κατασκευή του 2006, πάντα γεμάτο με νερό και 2-3 χρυσόψαρα πλαστικά φυτα και καραβάκια.

 

Κάποια στοιχεία του ενυδρείου και πως το σκέφτομαι.

1. Διαστάσεις Γυάλας: 170 Μήκος * 67 Ύψος * 50 Πλάτος  :jig:

2. Φιλτρανση: Eheim Professional II και δυο ακόμα μεγάλα εσωτερικά eheim πολλών ετων.

3. Θερμαντήρας: Sicce 300W

4. Φωτισμός: 2*39W T8.

5. Αφίσα: Μαύρη 

6. Άμμος περίπου 1mm

7. Το στήσιμο θα αποτελείται είτε από δυο συστάδες στις άκρες του ενυδρείου είτε από μια ενιαία κεντρικά. Αυτό θα εξαρτηθεί κυρίως από το τι θα μου πείτε περι επιθετικότητας.

8. Στο στήσιμο θα χρησιμοποιηθούν κάποιες Βαλισνεριες και Ανουμπιες.

9. Το ενυδρείο πρέπει να είναι όσο περισσότερο Low-Maintenance είναι δυνατόν. Αυτό σημαίνει πως θελουμε εύκολα ψάρια και θα κρατήσουμε μια σχετικά χαμηλή ιχθυοφόρτιση. Από όσα ξέρω η πιο εύκολη επιλογή είναι τα κλασικά  Labidochromis. Τι άλλο θα μπορούσε να μπει, συνδυαστικά ή μόνο του; Γνώμονας για την επιλογή είναι η ανθεκτικότητα και το χαμηλό κόστος. Για ποσα ψάρια μιλάμε περίπου; Σίγουρα θα αγοραστούν μικρά, σε μέγεθος 3-4 εκατοστων.

 

 

 

Ουσιαστικά θέλω να εστιάσετε στο 7. και 9. 

 

Στοχος είναι να δημιουργηθεί κάτι απλό και όμορφο το οποίο να κεντρίσει το ενδιαφέρον του κατόχου του, ώστε τόσα λίτρα να μην κάθονται ανεκμετάλλευτα...

 

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Φωτογραφία 

B6B2B7A6-25BE-40EB-8049-A2A70F506A15.thumb.jpeg.6f4883afed8f9f4d261975c80792cc04.jpeg 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πωπω...μισος τονος και κατι...θα γινεις τελειο αφρικανικο!

 

Βασιλη σιγουρα θα εχεις δει καποια σετ απ.Οτι σου αρεσει μπορεις να κανεις.Απο την στιγμη που θα εχει χαμηλη ιχθυοφορτιση μπορεις να το στησεις οπως θελεις.Αν μιλαμε για δυο χαρεμια mbuna ή για ενα χαρεμι μεγαλοσωμα ψαρια,δεν θα υπαρξει προβλημμα με την διακοσμηση.

Προσωπικα εχω καταληξει πως ειναι καλυτερα ενας βραχωδες βυθος με ελευθερο χωρο για κολυμπι ψηλα παρα ενα ή δυο λοφοι απο πετρες.Μικρες και μεγαλες πετρες στο εδαφος δημιουργουν κρυψωνες για τα μικρα και χωρο να δημιουργηθει αλγη για "τροφη".Ειναι βασικο για να νιωθουν ασφαλεια.Οχι μονο να κρυβονται αλλα να αισθανονται οτι το περιβαλλον που ζουν μπορει να τα συντηρησει.Αυτος ειναι και ο κυριοτερος λογος που καποια ειδη ειναι πολυ επιθετικο και χωροκτητικα.Οσες πετρες και να βαλουμε η επιφανεια που την βλεπει το φως ειναι περιορισμενη,αρα δεν υπαρχει τροφη για ολους..Και αν δεν ταιζουμε συγκεκριμενες ωρες μεσα στην ημερα τους δημιουργειται ακομα μεγαλυτερη ανασφαλεια και επιθετικοτητα.

Φυτα δεν θα εβαζα καθολου,τσαμπα κοπος.Δεν θα αντεξουν απο τα ψαρια αλλα και απο τις σκληροτητες του νερου και πιθανον απο καποια θεραπεια με αλατι.

Σχετικα με τα ψαρια τωρα μπορεις να βαλεις οτι θελεις.Απο δυο χαρεμια mbuna,καποιο ειδος aulonacara ή οτι αλλο του αρεσει.Εχει και κοπαδοψαρα η αφρικη.Τωρα που θα αρχισουν οι εισαγωγες μπορει να βρειτε και πιο ιδιαιτερα.Ριξτε μια ματια να δεις τι του αρεσει πρωτα απ'ολα.

Σχετικα με το χαμηλο κοστος δεν ξερω πως προσδιοριζεται,ο καθε ενας εχει αλλο ποσο στο μυαλο του.Θα ηθελα ομως να σου πω οτι ενα ενυδρειο 580 λιτρων εχει ενα σεβαστο κοστος και κοστος συντηρησης αλλα και εξοπλισμου και αναλωσιμα.Ειναι κριμα να γινει οικονομια στα ψαρια.Θα αγοραστουν μια φορα και θα ειναι αυτο που θα φαινεται διαρκως.Ελπιζω να καταλαβαινεις πως το λεω :)

 

Οτι και αν αποφασισετε ευχομαι να γινει τελειο να το χαρει ο φιλος και να μοιραστειτε πολλες φωτο μαζι μας!

 

Και πολυ σωστα τον εφερες στην αφρικη.Ειπε ο ανθρωπος,κανε μου το ενυδρειο ομορφο! Χαχαχαχα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, argy1 said:

Πωπω...μισος τονος και κατι...θα γινεις τελειο αφρικανικο!

 

Βασιλη σιγουρα θα εχεις δει καποια σετ απ.Οτι σου αρεσει μπορεις να κανεις.Απο την στιγμη που θα εχει χαμηλη ιχθυοφορτιση μπορεις να το στησεις οπως θελεις.Αν μιλαμε για δυο χαρεμια mbuna ή για ενα χαρεμι μεγαλοσωμα ψαρια,δεν θα υπαρξει προβλημμα με την διακοσμηση.

Προσωπικα εχω καταληξει πως ειναι καλυτερα ενας βραχωδες βυθος με ελευθερο χωρο για κολυμπι ψηλα παρα ενα ή δυο λοφοι απο πετρες.Μικρες και μεγαλες πετρες στο εδαφος δημιουργουν κρυψωνες για τα μικρα και χωρο να δημιουργηθει αλγη για "τροφη".Ειναι βασικο για να νιωθουν ασφαλεια.Οχι μονο να κρυβονται αλλα να αισθανονται οτι το περιβαλλον που ζουν μπορει να τα συντηρησει.Αυτος ειναι και ο κυριοτερος λογος που καποια ειδη ειναι πολυ επιθετικο και χωροκτητικα.Οσες πετρες και να βαλουμε η επιφανεια που την βλεπει το φως ειναι περιορισμενη,αρα δεν υπαρχει τροφη για ολους..Και αν δεν ταιζουμε συγκεκριμενες ωρες μεσα στην ημερα τους δημιουργειται ακομα μεγαλυτερη ανασφαλεια και επιθετικοτητα.

Φυτα δεν θα εβαζα καθολου,τσαμπα κοπος.Δεν θα αντεξουν απο τα ψαρια αλλα και απο τις σκληροτητες του νερου και πιθανον απο καποια θεραπεια με αλατι.

Σχετικα με τα ψαρια τωρα μπορεις να βαλεις οτι θελεις.Απο δυο χαρεμια mbuna,καποιο ειδος aulonacara ή οτι αλλο του αρεσει.Εχει και κοπαδοψαρα η αφρικη.Τωρα που θα αρχισουν οι εισαγωγες μπορει να βρειτε και πιο ιδιαιτερα.Ριξτε μια ματια να δεις τι του αρεσει πρωτα απ'ολα.

Σχετικα με το χαμηλο κοστος δεν ξερω πως προσδιοριζεται,ο καθε ενας εχει αλλο ποσο στο μυαλο του.Θα ηθελα ομως να σου πω οτι ενα ενυδρειο 580 λιτρων εχει ενα σεβαστο κοστος και κοστος συντηρησης αλλα και εξοπλισμου και αναλωσιμα.Ειναι κριμα να γινει οικονομια στα ψαρια.Θα αγοραστουν μια φορα και θα ειναι αυτο που θα φαινεται διαρκως.Ελπιζω να καταλαβαινεις πως το λεω :)

 

Οτι και αν αποφασισετε ευχομαι να γινει τελειο να το χαρει ο φιλος και να μοιραστειτε πολλες φωτο μαζι μας!

 

Και πολυ σωστα τον εφερες στην αφρικη.Ειπε ο ανθρωπος,κανε μου το ενυδρειο ομορφο! Χαχαχαχα

Χαχαχααχ η τελευταία φράση πόνεσε!

 

Ας είμαστε ρεαλιστές, ένα φυτεμένο σε αυτά τα λίτρα είναι απαγορευτικό.

 

Δεν υπάρχει καθόλου οικονομική άνεση, το ενυδρείο όμως κάθεται και σαπίζει χωρίς κανεναν λόγο και είναι κρίμα να το έχουν στο σπίτι τους έτσι όπως είναι στην παραπάνω φωτο.

 

Ξερω ότι λίγη πρασινάδα του αρέσει πολύ, πιστεύεις φυτα όπως βαλισνεριες και ανουμπιες δεν θα αντέξουν; Γενικά είναι φυτα που δεν έχουν θέμα με τις σκληροτητες του νερού, ειδικά η βαλισνερια ζορίζεται στο μαλακό νερό.

Μερικες gigantea σκέφτομαι, και μερικές anubias δεμένες πάνω σε βράχο. Μόνο να μην τα φάνε φοβάμαι, αλλά έχω ακούσει πως τα δυο συγκεκριμένα δεν τα τρώνε. Φαντάζομαι τα Labidochromis που ειναι παμφάγα ακόμα λιγότερο. 

 

Δεδομενου ότι ο εξοπλισμός υπαρχει, το νερό δεν χρειάζεται επεξεργασία λόγω Θεσσαλονίκης, λιπάσματα δεν χρειάζονται και αρκετά από τα αναλώσιμα στυλ βελτιωτικά νερού υπάρχουν, δεν βλέπω κόστος σοβαρό. Η αμμος και οι πετρες θα βρεθούν από μαντρες και είναι ένα αναπόφευκτο έξοδο. Ψάρια όπως τα Labido τα βρίσκεις από χομπίστες σχεδόν τζάμπα, όπως και 2-3 φυτακια. Στην συντήρηση του ενυδρείου θα εμπλέκομαι, όχι σε εβδομαδιαία βάση πιθανώς (τον εαυτό μου κοροϊδεύω, θα κατασκηνώσω στο σπίτι τους με τέτοια ΕΝΥΔΡΕΙΑΡΑ που θα κάνουμε) καθώς και κάθε προβλημα θα το αντιμετωπίζω εγώ μέχρι να υπάρξει η κατάλληλη «εκπαίδευση». 

 

Οι επιλογές σε ψάρια γίνονται σύμφωνα με τα δικά μου γούστα. Υπάρχει μεγάλη εμπιστοσύνη και διαλλακτικότητα. Στο παρελθόν είχα σκεφτεί να κάνω το συγκεκριμένο ενυδρείο βιοτοπικο Αμαζονίου, με δικά μου έξοδα, αλλά λόγω πανελλαδικών ποτε δεν το κατάφερα. Έχοντας γυρίσει (σε λίγα λίτρα βέβαια) την Αμερική και την Ασία πολλλεεεεεεεεεες φορές, έχοντας φτάσει μέχρι Ωκεάνια αλλά πρόσφατα και... Ωκεανό, δεν θα ήταν άδικο να μην περάσω από Αφρική; 

 

 

Σε 570 λίτρα, γνωριζω πως οι επιλογές ειναι άπειρες. Θελουμε εύκολα ψαράκια και όσο πιο ειρηνικά γίνεται. Ξέρω πως κάποια επιθετικότητα είναι αναπόφευκτη, έχει και αυτό την μαγεία του, αλλά δεν θέλω να έχουμε σακατεμένα ψάρια. Όταν λέμε χαρέμι φαντάζομαι 1α 3θ; Επειδή τα ψάρια θα αγοραστούν μικρά δεν θα υπάρχει αυτή η δυνατότητα, θα τα πάρουμε μαζί και βλέπουμε στην πορεία φαντάζομαι.

 

Μπορει να γνωριζω τα mbuna και τις aulonacara ως είδη, αυτό όμως χαζεύοντας μόνο και χωρίς ιδιαίτερο διάβασμα πάνω σε αυτά, δεν είχα ποτε τέτοια λίτρα για να κάνω Αφρική.

 

Θα ήθελα λοιπόν κάποιες πιο συγκεκριμένες προτάσεις σε ψάρια και σε αριθμό. Να πω πως τα ζωντανά 

 θα μπουν σιγά σιγά στην αρχή για να μην τινάξουμε το ενυδρείο από το στρώσιμο.

 

 

Κοπαδοψαρα γνωριζω τα Congo και τα Red Eye Tetra, θα μπορούσα να συνδυάσω με κιχλιδες κάποιο από αυτά; Δεν μου πολυγεμιζουν το ματι βέβαια.

 

1. Γνωριζω σίγουρα ότι θα μπει μια ομάδα μικρών Labidochromis, για ποσα ψάρια μιλάμε;

2. Θέλω άλλη μια πρόταση σε ψάρια που να πληρούν τα παραπάνω κριτήρια, δεν θα ξεπεράσουμε τα δυο χαρέμια. Το ενδεχόμενο να μπει 1 χαρέμι Labido και 3-4 αλλά είδη αλλά ένα ψάρι από κάθε ειδος παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Αν πηγαινα σε αφρικη θα εβαζα αυτο το  ειδος http://www.abyssos.gr/psaria-glukou-nerou/afrikanikes-kuxlides/aulonocara-maleri-7cm-male-clone/

Με πέτρες και καμια βαλισνεριες.

Μου αρεσει πολυ και δεν παιζει σε πολλα ενυδρεια

 

Αλλιως αμερικανικες κιχλιδες και φυτα εύκολα για να πρασινιση λιγο ο τοπος... δεν λεω να παει βιοτοπικα αλλα βαλισνεριες και ανουμπιες μπορει να βαλει άφοβα δεμενες σε ριζες και πετρες ακομα και πιστια-κερατοφυλο 

 

Προσιτα ολα και οικονομικά 

 

Και στις δυο περιπτώσεις μιλαω species tank αντε στην δευτερη και κανενα cory αναλογα του της αμερικανας

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Χαχαχααχ η τελευταία φράση πόνεσε!

 

Ας είμαστε ρεαλιστές, ένα φυτεμένο σε αυτά τα λίτρα είναι απαγορευτικό.

 

Δεν υπάρχει καθόλου οικονομική άνεση, το ενυδρείο όμως κάθεται και σαπίζει χωρίς κανεναν λόγο και είναι κρίμα να το έχουν στο σπίτι τους έτσι όπως είναι στην παραπάνω φωτο.

 

Ξερω ότι λίγη πρασινάδα του αρέσει πολύ, πιστεύεις φυτα όπως βαλισνεριες και ανουμπιες δεν θα αντέξουν; Αρχικα ναι,σε βαθος χρονου οχι.Οι λογοι πολλοι.Καταρχην σκαβουν και θα τα μαζευεις απο την επιφανεια συνεχεια.Αν δεν τα σκαψουν θα την ακουσουν απο τις δαγκωματιες.Βαλισνεριες τα φυτοφαγα τις τσακιζουν.Ανουμπιες επισης.Δεν τις τρωνε τελικα αλλα τα τσουρομαδουν ολη την ωρα.Γενικά είναι φυτα που δεν έχουν θέμα με τις σκληροτητες του νερού, ειδικά η βαλισνερια ζορίζεται στο μαλακό νερό.Η βαλισνερια μου καηκε αρκετες φορες με το αλατι αλλα και με τα αλατα που εβαζα.Γενικα εγω δινω προτεραιοτητα στα ψαρια και οσες φορες εβαλα φυτα κατεληγαν απλα να λερωνουν το ενυδρειο (φιλτρο κτλ) ή να στεκονται μαδημενα οποτε τα ξηλωσα.

Μερικες gigantea σκέφτομαι, και μερικές anubias δεμένες πάνω σε βράχο. Μόνο να μην τα φάνε φοβάμαι, αλλά έχω ακούσει πως τα δυο συγκεκριμένα δεν τα τρώνε. Φαντάζομαι τα Labidochromis που ειναι παμφάγα ακόμα λιγότερο. Τα λαμπιντο δεν τρωνε φυτα

 

Δεδομενου ότι ο εξοπλισμός υπαρχει, το νερό δεν χρειάζεται επεξεργασία λόγω Θεσσαλονίκης, λιπάσματα δεν χρειάζονται και αρκετά από τα αναλώσιμα στυλ βελτιωτικά νερού υπάρχουν, δεν βλέπω κόστος σοβαρό. Η αμμος και οι πετρες θα βρεθούν από μαντρες και είναι ένα αναπόφευκτο έξοδο. Ψάρια όπως τα Labido τα βρίσκεις από χομπίστες σχεδόν τζάμπα, όπως και 2-3 φυτακια. Στην συντήρηση του ενυδρείου θα εμπλέκομαι, όχι σε εβδομαδιαία βάση πιθανώς (τον εαυτό μου κοροϊδεύω, θα κατασκηνώσω στο σπίτι τους με τέτοια ΕΝΥΔΡΕΙΑΡΑ που θα κάνουμε) καθώς και κάθε προβλημα θα το αντιμετωπίζω εγώ μέχρι να υπάρξει η κατάλληλη «εκπαίδευση». 

 

Οι επιλογές σε ψάρια γίνονται σύμφωνα με τα δικά μου γούστα. Υπάρχει μεγάλη εμπιστοσύνη και διαλλακτικότητα. Στο παρελθόν είχα σκεφτεί να κάνω το συγκεκριμένο ενυδρείο βιοτοπικο Αμαζονίου, με δικά μου έξοδα, αλλά λόγω πανελλαδικών ποτε δεν το κατάφερα. Έχοντας γυρίσει (σε λίγα λίτρα βέβαια) την Αμερική και την Ασία πολλλεεεεεεεεεες φορές, έχοντας φτάσει μέχρι Ωκεάνια αλλά πρόσφατα και... Ωκεανό, δεν θα ήταν άδικο να μην περάσω από Αφρική; 

 

 

Σε 570 λίτρα, γνωριζω πως οι επιλογές ειναι άπειρες. Θελουμε εύκολα ψαράκια και όσο πιο ειρηνικά γίνεται. Ξέρω πως κάποια επιθετικότητα είναι αναπόφευκτη, έχει και αυτό την μαγεία του, αλλά δεν θέλω να έχουμε σακατεμένα ψάρια. Όταν λέμε χαρέμι φαντάζομαι 1α 3θ; Επειδή τα ψάρια θα αγοραστούν μικρά δεν θα υπάρχει αυτή η δυνατότητα, θα τα πάρουμε μαζί και βλέπουμε στην πορεία φαντάζομαι.

 

Μπορει να γνωριζω τα mbuna και τις aulonacara ως είδη, αυτό όμως χαζεύοντας μόνο και χωρίς ιδιαίτερο διάβασμα πάνω σε αυτά, δεν είχα ποτε τέτοια λίτρα για να κάνω Αφρική.Η λογικη ειναι ιδια,μιλαμε για πετροψαρα,σαν να λεμε στην θαλασσα χειλου,γυλος κτλ.

 

Θα ήθελα λοιπόν κάποιες πιο συγκεκριμένες προτάσεις σε ψάρια και σε αριθμό. Να πω πως τα ζωντανά 

 θα μπουν σιγά σιγά στην αρχή για να μην τινάξουμε το ενυδρείο από το στρώσιμο.Σχετικα με ολα αυτα παραπανω,η εισαγωγη των ζωντανων προτεινω να γινει σε μικρη ηλικια και σε μεγαλυτερο αριθμο.Ειναι καλο να μεγαλωσουν μαζι για το θεμα επιθετικοτητας αλλα και για το στρωσιμο μιας και μια μικρη σε ηλικια ομαδα μπορει να μπει σε ενυδρειο μισου τονου και ας ειναι αστρωτο.Φυσικα αυτο με την δικη σου επιβλεψη και μετρο στο ταισμα.Αρχικα θα μπουν τα μικρα με λιγο μπολι,λιγες μερες χωρις ταισμα και μετα ξεκινοντας πολυ λιγο και σταδιακα.

Στην αφρικη επιλεγουμε το νουμερο αλλα οχι συγκεκριμενα τα ψαρια.Το κανουν μονα τους.Αρα λοιπον βαζοντας τα απο μικρα ολα μαζι εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να τα πανε καλα.Εν τω μεταξυ μεγαλωνοντας αν καποιο δεν χωραει θα απομακρυνθει.Αρα ειναι βολικο να βαλουμε αριθμο ψαριων λιγο μεγαλυτερο απο αυτο που εχουμε στο μυαλο μας.

 

 

Κοπαδοψαρα γνωριζω τα Congo και τα Red Eye Tetra, θα μπορούσα να συνδυάσω με κιχλιδες κάποιο από αυτά; Δεν μου πολυγεμιζουν το ματι βέβαια.Για κανενα κυπριχρομις ελεγα..

 

1. Γνωριζω σίγουρα ότι θα μπει μια ομάδα μικρών Labidochromis, για ποσα ψάρια μιλάμε; 5-6 θα ελεγα

2. Θέλω άλλη μια πρόταση σε ψάρια που να πληρούν τα παραπάνω κριτήρια, δεν θα ξεπεράσουμε τα δυο χαρέμια. Το ενδεχόμενο να μπει 1 χαρέμι Labido και 3-4 αλλά είδη αλλά ένα ψάρι από κάθε ειδος παίζει; Αν δεν σε νοιαζει να δινεις απογονους,ναι.

 

Link to comment
Share on other sites

Βάζω στο παιχνίδι και την Κεντρική Αμερική με βραχόκηπο, λιτό σε φυτά, με κιχλίδες ( καλύτερα όχι τα μεγάλα...) κάποια κοπαδόψαρα (ζωοτόκα ή μη) και γατόψαρα ( πλέκο ή/και κάποια μεσαίου μεγέθους από το νότο όπως αυτό, αυτό και άλλα). Ψάρια όμορφα, εύκολα, φτηνά, με χαρακτήρα και κυρίως ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ.:D

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Βάζω στο παιχνίδι και την Κεντρική Αμερική με βραχόκηπο, λιτό σε φυτά, με κιχλίδες ( καλύτερα όχι τα μεγάλα...) κάποια κοπαδόψαρα (ζωοτόκα ή μη) και γατόψαρα ( πλέκο ή/και κάποια μεσαίου μεγέθους από το νότο όπως αυτό, αυτό και άλλα). Ψάρια όμορφα, εύκολα, φτηνά, με χαρακτήρα και κυρίως ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ.:D

 

πριν 27 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Αν πηγαινα σε αφρικη θα εβαζα αυτο το  ειδος http://www.abyssos.gr/psaria-glukou-nerou/afrikanikes-kuxlides/aulonocara-maleri-7cm-male-clone/

Με πέτρες και καμια βαλισνεριες.

Μου αρεσει πολυ και δεν παιζει σε πολλα ενυδρεια

 

Αλλιως αμερικανικες κιχλιδες και φυτα εύκολα για να πρασινιση λιγο ο τοπος... δεν λεω να παει βιοτοπικα αλλα βαλισνεριες και ανουμπιες μπορει να βαλει άφοβα δεμενες σε ριζες και πετρες ακομα και πιστια-κερατοφυλο 

 

Προσιτα ολα και οικονομικά 

 

Και στις δυο περιπτώσεις μιλαω species tank αντε στην δευτερη και κανενα cory αναλογα του της αμερικανας

Εεειιιπ!!!

Τι κανετε ρε?

Γυρισατε ορεξατοι απο διακοπες να με τρελανετε? :ballistic:

 

Οι λεξεις "αμερικανικο" "πρασιναδα" "κορυ" "γλυφτες" κτλ απαγορευονται! :angylaw:

Αφηστε τον ανθρωπο να περει μια σωστη αποφαση :bigemo_harabe_net-171:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελεύθερη αγορά έχουμε λέμε! Όποιος πάρει τον πελάτη!:jig:

 

ΥΓ @argy1Παρακάλα να φτιάξω καινούριο ενυδρείο σύντομα, γιατί έχω πολλές φαγούρες και αρχίζω να πηδάω μάντρες.:hehe

 

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαααα βρε οτι θελει αρκει να μην το παρατήσει γιατι ειναι κριμα τα λιτρα!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@kadmos τι ψαρια εχεις απο αμερικανακια για στειλε κανενα pm να μου πεις γιατι θελω να δω να φτιάξω κατι νεο... 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα πολυ αντίδραση και προσπάθεια από τους γλυκους να με ''κρατήσουν'' όταν πήγα στην αλμύρα... η ''κοντριτσα'' μεταξύ Νταμαρτζήδων και Αμερικάνων καλά κρατεί όμως!:sword::lolu:

 

@kadmos για Firemouth με ξιφοφόρους το σκέφτεσαι ε; Εμένα μαρεσει πολύ σε στυλ.

@argy1 Aφού τα λαμπίντο δεν τρώνε φυτά, τότε δεν θα έχω θέμα έτσι;

 

Προσέξτε τι θα απαντήσετε, θα εξαρτηθεί κατά πολύ η εξέλιξη από αυτό:hehe:hehe:hehe 

 

Οι γέννες δεν μας ενδιαφέρουν. 

 

Link to comment
Share on other sites

Χίλιες φορές λαμπιντο!

Αν τον ρίξουμε στα βαθιά και αναγκαστεί να βάλει άσκοπα το χέρι στην τσέπη, το βαρεθεί και το παρατήσει, δεν κάναμε δουλειά. Σημασία έχει να ψηθεί, να δει την γλυκά χωρίς να τον πονέσει οικονομικά, ώστε μετά να θέλει όντως το κάτι παραπάνω. Όταν γίνει αυτό, τότε μετά χαράς θα είμαι ΠΑΝΕΤΟΙΜΟΣ να του βάλω δίσκους!!! :hehe

 

@argy1 Απαντα μου καθαρά για ανουμπιες και λαμπιντο!:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος bbetta έγραψε:

Χίλιες φορές λαμπιντο!

Αν τον ρίξουμε στα βαθιά και αναγκαστεί να βάλει άσκοπα το χέρι στην τσέπη, το βαρεθεί και το παρατήσει, δεν κάναμε δουλειά. Σημασία έχει να ψηθεί, να δει την γλυκά χωρίς να τον πονέσει οικονομικά, ώστε μετά να θέλει όντως το κάτι παραπάνω. Όταν γίνει αυτό, τότε μετά χαράς θα είμαι ΠΑΝΕΤΟΙΜΟΣ να του βάλω δίσκους!!! :hehe

 

@argy1 Απαντα μου καθαρά για ανουμπιες και λαμπιντο!:thumbsu:

Μπορεις να βαλεις βρε,δεν θα εχεις θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα.... υπαρχουν πιο ωραια ψαρια με χαρακτήρα.... να τον εντυπωσιασουν απο Αφρική και να μην ξεκολαει...

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη κ απο μενα.Θα μπορουσες να βαλεις κ haps σε αυτα τα λιτρα.Αν πας σε mbuna ποσα ψαρακια σκοπευεις να εχεις στο ενυδρειο συνολικα για να σου κανουμε προτασεις;Επιθετηκοτητα θα υπαρχει αλλα σε αυτο το μηκος του ενυδρειου κ με ενα σωστο aquascape δεν θα χεις θεμα.

Ααα...κ να ξες,σαν την αφρικη δεν εχει!!!

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, johnbaggios said:

Καλη αρχη κ απο μενα.Θα μπορουσες να βαλεις κ haps σε αυτα τα λιτρα.Αν πας σε mbuna ποσα ψαρακια σκοπευεις να εχεις στο ενυδρειο συνολικα για να σου κανουμε προτασεις;Επιθετηκοτητα θα υπαρχει αλλα σε αυτο το μηκος του ενυδρειου κ με ενα σωστο aquascape δεν θα χεις θεμα.

Ααα...κ να ξες,σαν την αφρικη δεν εχει!!!

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

Οπως είπα στο πρώτο ποστ, θελουμε κάτι οικονομικό, ευκολο και θα κρατήσουμε αρκετά χαμηλή ιχθυοφορτιση. Νιώθω ότι για αρχή η καλύτερη επιλογή ειναι τα Labido, και λόγω ευκολίας αλλά και επειδή δεν πειράζουν τόσο τα φυτα.

 

Εμενα σαν επιλογή τα haps και οι aulonacara μου αρέσουν αρκετά... Κακά τα ψέματα ψαρούκλες είναι. 

 

Σκέφτομαι το ενδεχόμενο να βάλω 3-4 στολίδια σε βάθος χρόνου, ξεκινόντας με labs. Σπάνια και όμορφα, δεν ξέρω ακριβώς τι.

 

Τοση ώρα που λέω Labidochromis, εννοώ τα Caeruleus. Ξέρω όμως πως υπάρχουν πολλά ακόμα χρωματα και είδη φτηνά και καθόλου δυσεύρετα! Καμία πρόταση; Αν συνδυάσω διαφορετικά είδη (2 χαρέμια) θα έχω θέματα;

Link to comment
Share on other sites

Αφρικη ειναι... κυρίως θα βλεπεις σφαλιάρες ειναι χαρακτηρηστικο τους.... 

Απο την μια θέλεις λαμπιντο και μετα λες για 2ο χαρεμι... τι έχεις στο νου σου Βασίλη  και ασε τους κυκλους...

Παντως απο θεμα κόστους αγορας των ψαριων μικρες διαφορες θα δεις ςπο ψαρι σε ψαρι( εκτος απο νανοκιχλιδα)

 

Και επίσης εγω προτιμώ species tank οταν πρόκειται για Αφρική για να δεις ψαρια με χαρακτήρα... και λιγο πιο ήρεμα.... 

Link to comment
Share on other sites

Σ αυτα τα λιτρα μπορεις να βαλεις 2 χαρεμακια mbuna χωρις κανενα θεμα.Ουτε απο αποψη επιθετηκοτητας ουτε απο θεμα υβριδισμου.Οποτε δεστε ποια σας αρεσουν κ τι θα βρεις κ προχωρηστε αφοβα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.abyssos.gr/psaria-glukou-nerou/afrikanikes-kuxlides/nimbochromis-venustus-4cm-clone-el/

 

http://www.abyssos.gr/psaria-glukou-nerou/afrikanikes-kuxlides/labidochromis-chisumulae-3-4cm-clone/

 

 

 

Παρε αλλες δυο επιλογες πολυ όμορφες ασε τα λίμπιντο πολυ φορεμενα

Link to comment
Share on other sites

@Irakles αν κατάλαβα καλά την ερώτηση, τα Κ. Αμερικής που έχω είναι εδώ και εδώ.

 

@bbetta κάποια απ' το γένος cryptoheros και thorichthys. Yπάρχουν μερικές ακόμα επιλογές πέρα απ' τα κλασσικά. Τα ellioti πχ εμφανίζονται συχνά στην αγορά. Υπάρχουν ακόμα κάποιες επιλογές από ψάρια που εμφανίζονται όμως πιο δύσκολα, όπως αυτό και οι "παραλλαγές του".

Για κοπαδόψαρα, και ξιφοφόροι αλλά και πλάτυ ή και κάποιο είδος "γεμάτου" τέτρα που κινείται γρήγορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.google.gr/search?q=duboisi+cichlid&client=ms-android-samsung&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiNrrLnhobWAhUFShQKHXr2AuUQ_AUICSgB&biw=360&bih=560#imgrc=B_69V-wGtEbj6M:

 

Αυτα ή τα πρωτα πρωτα που σου ειπα θα εβαζα σε τοσο μηκος και λιτρα!!!

 

 

Παρε και ενα βιντεο απο συνχομπιστα μας!!!

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως το ονειρευομαι φροντοζαδικο αυτο το ενυδρειο :cigar:

Μια ομαδα απο 5 ευγενικους γιγαντες να ποζαρουν επιβλητικα :bigemo_harabe_net-158:

Πιο ηπια επιλογη (σε μεγεθος αλλα οχι σε χαρακτηρα) τα τρετοκεφαλους.

Επισης θεωρω πολυ ομορφα ψαρια τα maingano οπως και τα tropheus που ειπε ο Ηρακλης.Προσωπικα αποθημενα ειναι τα julidochromis και τα brichardi αλλα το ενυδρειο ειναι τεραστιο,εκτος και αν σκεφτεσαι και για κοινωνικο ταγκανικα.Οπως βλεπεις ομως οι επιλογες ειναι καθαρα προσωπικες και διαφορετικες αναλογα με το τι θελει να δει ο καθε ενας.

Και εγω species θα το εκανα ομως και αυτο ειναι καθαρα προσωπικο.

 

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...