Jump to content

570L Malawi


bbetta

Recommended Posts

 @Irakles Τα maingano μου αρέσουν παρα μα παρα πολυ... Θυμαμαι να τα χαζεύω με τις ώρες στα Πετ σοπ. Από όσο έχω διαβάσει πέφτει πολύ ξυλο αν έχουμε παραπάνω από ένα αρσενικο, κάνω λάθος σε αυτό;

 

 

Τα acei και οι φροντοζες δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα, τα tropheus μου αρεσουν αρκετά.

Ηρακλή δεν νομίζω πως μπερδεύω με αυτά που λέω, ίσα ίσα οι επιλογές είναι ή 2 διαφορετικά χαρέμια mbuna (το ένα εκ των οποίων Labs) και ή άλλη επιλογή είναι ένα χαρέμι Labs μαζί με 3-4 κομμάτια απο αλλά είδη, μοναχικά.

Γενικά ανεξάρτητα τα λίτρα, δεν μου αρέσουν τα μεγάλα ψάρια. Less is more.

Συνοδοντιδες κτλπ ακόμα και να θέλει εγώ δεν θα του βάλω.

 

@argy1 Τι ψαρούκλες που είναι τα cyprichromis... θυμάμαι κάποιος είχα παλιά στο φορουμ... Αυτά από χαρακτήρα τι ρόλο παίζουν; Ως τώρα από όλες τις προτάσεις μου άρεσαν περισσότερο από όλα σε εμφάνιση 

 

Αν το ενυδρείο ήταν δικό μου αποκλειστικά, σίγουρα θα κινουμουν κοντά στα νερά του @kadmos . Εξαιρετικές προτάσεις φίλε μου...

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην αφρικη οι φαπες ειναι χαδια που πεδτουν βροχή οτι και να βαλεις μεσα.. δεν υπαρχει περίπτωση να μην βλεπεις φαπες...  ξυλο ριχνουν και τα θηλυκά... τα αρσενικα απλως αν δςν εχουν την περιοχή τους τοτε πέφτει πιο πολυ... αλλα ολα ειναι και σχετικα γιατί αν στήσει ενα ωραιο scape να εχει ζωνες που χωριζουν ξεκάθαρα  και ενα μεγαλο ογκο στα 2/3 του ενυδρειου για να σπαει η οπτικη επαφη τοτε σβηνει η επιθετικοτητα... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cyprichromis ειχα εγω παλιοτερα.Ειναι σχετικα ηρεμα κ κοπαδοψαρα.Ειναι ομως πιο ευαισθητα.Ειναι ομως απο την tanganyika κ γνωμη μου ειναι να μην μπερδεψεις τις λιμνες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν, από ψάρια θα ξεκινήσουμε με 7-8 μικρά Labidochromis Caeruleus (ίσως τα βάλω 4 και 4) για να είμαστε σωστά στο στρώσιμο. Μετά ανάλογα και με την διάθεση του κατόχου του ενυδρείου προχωράμε σε κάτι πιο εκλεπτυσμένο. Τα Maingano τα γουστάρω πολύ σαν επιλογή...

 

Ενα στήσιμο που μας άρεσε και το βρήκα στο φορουμ είναι το παρακάτω.

F5373633-4E26-4A51-9D5A-DAA6B13537BD.thumb.jpeg.89c8ef316e7d76ea7978dca0da168590.jpeg

 

Οι πετρες που βλέπω είναι λάβας; Από όσο γνωρίζω δεν ανεβάζουν τις σκληροτητες και τις θεωρώ καλή «επένδυση» στην περίπτωση που μελλοντικά αλλάξει το ενυδρείο προσανατολισμό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Ωραία λοιπόν, από ψάρια θα ξεκινήσουμε με 7-8 μικρά Labidochromis Caeruleus (ίσως τα βάλω 4 και 4) για να είμαστε σωστά στο στρώσιμο. Μετά ανάλογα και με την διάθεση του κατόχου του ενυδρείου προχωράμε σε κάτι πιο εκλεπτυσμένο. Τα Maingano τα γουστάρω πολύ σαν επιλογή...

 

Ενα στήσιμο που μας άρεσε και το βρήκα στο φορουμ είναι το παρακάτω.

F5373633-4E26-4A51-9D5A-DAA6B13537BD.thumb.jpeg.89c8ef316e7d76ea7978dca0da168590.jpeg

 

Οι πετρες που βλέπω είναι λάβας; Από όσο γνωρίζω δεν ανεβάζουν τις σκληροτητες και τις θεωρώ καλή «επένδυση» στην περίπτωση που μελλοντικά αλλάξει το ενυδρείο προσανατολισμό.

 

1. Βαλε maingano τοτε που ειναι και πιο ωραια!!!! 

 

2. Για αφρικανικο δεν θα εβαζα λαβα για λογους πολλούς... θελουμε ασβεστολιθικά πετρώματα για να μας σκληρηνει το νερο για να φτιαξουμε κατάλληλες συνθηκες ευκολα...

Και επίσης δσν ειναι πουθενα στο βιοτοπο τους...  οσο για το αγριο της επιφάνειας  τους σε περίπτωσή καυγα και κυνηγιού εχω δει τραυματισμούς αλλα οχι σε μεγαλη κλίμακα... 

Τσαμπα ειναι οι πέτρες παρε κατι σε πιο γκρι-μπεζ-καφε....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα καθόλου εικόνα για τιμές στις πέτρες, θα αποκτήσω την Δευτέρα. Φαντάζομαι θα χρειαστώ πάνω από 50 κιλά (;).

Ψάρια θέλω να πάρω από χομπίστα, οποίος έχει κάποιον γνωστό με υγιή ζωντανά από Θεσσαλονίκη να μου πει.

 

Προσπαθώ να βρω κάποιο στήσιμο σύμφωνα με το οποίο θα στήσω. Σαν πετρες μου αρέσουν πολύ οι σκουρόχρωμες πλακέ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κριμα να αγορασεις πετρες;Με αυτα τα λεφτα βαλε βενζινες,πεταξου μια Χαλκιδικη κ παρε οσες θες.Κ στην περιοχη του Αγιου Παυλου στο δασακι διπλα στο ζωολογικο κηπο εχει ωραιες,καφε λίες αν θες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ειναι κριμα να αγορασεις πετρες με το κιλο..Ολοι απο το ιδιο μαγαζι "ψωνιζουν", οι πετρες που εχουμε σε ολη την Ελλαδα ειναι ιδιες.

Εχω αγορασει στο παρελθον 40 κιλα και οταν πηγα στην παραλια στην Βουλιαγμενη ειδα ακριβως τις ιδιες.Επισης οταν πηγα στην Μηλο διακοπες,ειδα τις ιδιες πετρες σε καποια σημεια του νησιου.

 

Σχετικα με τα ψαρια νομιζω και στις αγγελιες μας μπορεις να βρεις αλλα και απο παιδια που εχουν ψαρια που σε ενδιαφερουν αν τους στειλεις ενα πμ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα καθόλου εικόνα για τιμές στις πέτρες, θα αποκτήσω την Δευτέρα. Φαντάζομαι θα χρειαστώ πάνω από 50 κιλά (;).
Ψάρια θέλω να πάρω από χομπίστα, οποίος έχει κάποιον γνωστό με υγιή ζωντανά από Θεσσαλονίκη να μου πει.
 
Προσπαθώ να βρω κάποιο στήσιμο σύμφωνα με το οποίο θα στήσω. Σαν πετρες μου αρέσουν πολύ οι σκουρόχρωμες πλακέ.
60 κιλά ειναι οι δικές μου.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας. 

Η μάντρα βρίσκεται 5' με το αμάξι από το σπίτι μου, οπότε πιθανώς δεν με συμφέρει να πάω μέχρι Χαλκιδική ή Άγιο Παύλο για να μαζέψουμε.

Αύριο λογικά θα γίνει ο καθαρισμός του ενυδρείου... Πονεμένη ιστορία...

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, johnbaggios said:

Για πυθμενα θα εχετε αμμο;

Σχεδόν σίγουρα ναι, αλλιώς χοντροκοκκη άμμο 1mm περίπου 

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλος ερωτας τα saulosi!

Αν δεν κανω λαθος εχουν παιδια απο Θεσσαλονικη στο φορουμ και μαλιστα καθαρα και ομορφα ψαρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, argy1 said:

Μεγαλος ερωτας τα saulosi!

Αν δεν κανω λαθος εχουν παιδια απο Θεσσαλονικη στο φορουμ και μαλιστα καθαρα και ομορφα ψαρια.

Έχουν αλλά δεν απαντάνε στα πμ!:bigemo_harabe_net-99: @johnbaggios

 

Μετα τον «ψυχολογικό πόλεμο» του @Irakles, σκέφτομαι σοβαρά να αφήσουμε τα Labidochromis και να πιάσουμε τα Pseudotropheus.

 

Ένα χαρέμι που θα αποτελείται από 1 αρσενικό και 5 θηλυκά νομίζω είναι η ιδανική λύση και καλύπτει τις απαιτήσεις μου.

 

Από τροφές σκέφτομαι τις Tropical Malawi και Ocean Nutrition Vegi Flakes. Θα «ζητήσω» να γίνονται από τον κάτοχο τουλάχιστον 2 ταΐσματα την ημέρα.

 

@argy1 είδα το μινιμαλιστικό στήσιμο που έκανες στις πετρες σου και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη δωσε απαντησεις το ξερεις το θεμα απο πρωτο χερι και μαλιστα με επιτυχία!!!

 

 

Χαίρομαι που ο πολεμος αποδίδει καρπους!!!!

Έγινε επεξεργασία - Irakles
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι! Αρκετα ησυχα ψαρια και θα τα χαρει.Σε ενα καλοστημενο ενυδρειο δεν χρειαζονται πολλα για να το χαρει.Η αλγη στις πετρες θα δινει μια επιπλεον πηγη τροφης για τις μερες που πιθανον θα θελει να λειψει χωρις να εχει αγχος.Αλλαγες νερου,ενα καθαρισμα τα τζαμια με ξυστρα και καλες τροφουλες.Πιστεψε με αν βρεις ομορφα (μορφολογικα) ψαρια θα το καταευχαριστηθει για πολλα χρονια.Οι γεννες και τα μελοντικα αρσενικα που θα προκυψουν θα συμπληρωνουν το θεαμα με τις κοκορομαχιες τους αλλα μεχρι εκει.

 

Και οι τροφες οι καλυτερες!

Θα προσθεσω μονο σπιρουλινα ocean nutrition.Αν θες και την formula 2 flakes,και ας ειναι για θαλασσα.Εχει χλορελα και μας κανει καλο στα χρωματα και στην υψεια γενικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, argy1 said:

Μια χαρα ειναι! Αρκετα ησυχα ψαρια και θα τα χαρει.Σε ενα καλοστημενο ενυδρειο δεν χρειαζονται πολλα για να το χαρει.Η αλγη στις πετρες θα δινει μια επιπλεον πηγη τροφης για τις μερες που πιθανον θα θελει να λειψει χωρις να εχει αγχος.

 

Νομίζω πως είναι η καλύτερη επιλογή... Και 6 ψάρια σε 570 λίτρα θα είναι άρχοντες. Στο μέλλον θα δείξει τι άλλο θα μπει. Θέλω να κάνουμε ένα στήσιμο «καθαρό» και λιτό. Χωρίς να έχω κατασταλάξει ακόμα, πρέπει να βρω πρώτα πετρες εξάλλου, σκέφτομαι μια μεγάλη στοίβα στην μέση, η οποία θα έχει περιμετρικά (στην πλάτη) βαλισνεριες, ενώ πάνω στις πετρες θα δέσω 2-3 Anubias. Σκέφτομαι να δώσω μια αίσθηση κλίσης, όσο απομακρυνόμαστε από το κέντρο του ενυδρείου θα έχουμε μια κατηφόρα με κάποιες μικρότερες πετρες στην βάση.

 

Μου έστειλε ο κάτοχος φωτογραφία την παρακάτω «μπερδεμένη» άμμο. Μπορούμε να βρούμε και λίγο πιο ψηλή. Θα προτιμούσα κάτι πιο ομοιόμορφο αλλά έχει και αυτό την αγριάδα του, και θα είναι δωρεάν αν την επιλέξουμε.

 

667282A6-2678-4AD0-BA9D-0F42415A0045.thumb.jpeg.31bf006e9b8cb49650a2708f65f139e8.jpeg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτη εικονα στον κουβα,μπορει να σου αρεσει,αλλα δεν θα ηταν ενα σημειο που θα επελεγαν τα ψαρια στην φυση.Θα προτιμουσαν κατι ποιο ομοιογεννες και λεπτοκοκκο για τον λακο της αναπαραγωγης.

Αυτος ο βυθος θα μου θυμιζε ποταμι με δυνατα ρευματα και οχι λιμνοθαλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προτιμώ κάτι πιο ομοιόμορφο, θα δω πως είναι και το πιο ψιλό που βρήκε. Λογικά σήμερα το ενυδρείο αδειάζει για καθάρισμα...

Link to comment
Share on other sites

Βλεπωντας την αμμο κανεις ενα μεγαλοοοοο βημα προς τον αμαζονιο και απομακρινεσαι πολυ σωστα απο την αφρικη.:P

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...