Jump to content

Ερωτήσεις για 46L nano reef!


Saldi

Recommended Posts

Κυρίες και κύριοι!!
Καλησπέρα σας και χαίρομαι ιδιαίτερα που βρίσκομαι στο forum.
Είμαι πάρα πολύ νέο στον χώρο για αυτό θα σας πω μερικά πράγματα πρώτακ αι θα μπώ στο 
ψητό μιας και εγώ χρειάζομαι εσάς και όχι εσείς εμένα.
Να τόνισω πριν απο όλα οτι σε ενα νήμα που διάβασα στο forum 
ελεγε οτι χαζές ερωτήσεις δεν υπάρχουν αλλα μόνο χαζές απαντήσεις οπότε θέλω να δώ αν ισχύει.xaaaxax


Με λένε Δήμητρη και εδω και χρόνια μου άρεζε να βλέπω ενυδρεία και να "θαυμάζω" όπως 
ομως πίστευα οτι ανοίγεις το νερό της βρύσης γεμίζεις νεράκι και μια 
ταμπλέτα για τα αλατα και τέλος.Μιας και μετακόμισα σε δικό μου χώρο και απολαμβάνω την διαδικασία
κάτι που θα ήθελα να υπάρχει είναι τι αλλο απο ενα ενυδρείο.
Ο φίλος μου το πέταξε μιας και εγώ έλεγα οτι δεν χωράει και τσίκι τσίκι βρήκα χώρο...και αρχισα να ψάχνω και να βλέπω
οτι..ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΝΕΡΟ ΒΡΥΣΗΣ:D

Αυτό που θέλω σαν αποτέλεσμα ουσιαστικά και με κάτι που πραγματικά ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑ είναι αυτό εδώ...

Σε αυτό έφτασα οταν κατέληξα σε ενα ενυδρείο που να μου αρέσει(ηταν το πρώτο κρητίριο μου "κακως" ίσως) και μάλιστα διάλεξα το πιο μικρό αλλα επειδή  μπόρεσα το βόλεψα και ελπίζω οτι θα φαίνεται ωραίο είπα να πάω σε αυτό..Μέχρι που βρήκα το video και επαθα ΖΗΜΙΑ.

Ενω έψαξα λίγο για γκλυκό νερό μολις είδα τις διαφορές στα χρώματα δεν μπόρεσα να αντισταθώ.Δεν θέλω γλυκο,δεν θέλω.
Ξέρω είναι πιο ευκολο και με πολυ μικρότερο κόστος αλλα εαν είναι κάτι που μπορώ να κάνω και απο διάθεση και απο τσέπη τότε δεν θέλω να δω γλυκό νερό.:Dα

Εχω διαβάσει τόσα κινέζικα στο forum επομένως πραγματικά δεν ξέρω  ποσο κόπο και γνώσεις χρειάζεται...Πολλα τεστ πολλές άγνωστε λέξεις.Και αν και είμαι διατεθιμένος να δώσω χρόνο στο hobby δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχει.
Και επειδη είμαι ενα άτομο της λεπτομέριας και κοιτάω και τα πολύ ψηλά γράμματα δεν θέλω να ξεκινήσω και ή να ψοφά ψάρια η να αγανακτήσω η να δώσω ενα "μεγαλο" ποσο και μετα να αναγκάζομαι να δίνω και αλλα και αλλα χωρις να το ξέρω.
Θέλω να ξέρω τα δεδομένα να ξέρω που θα "πατήσω" κα ιτι χρειάζεται και να αποφασίσω για να πώ το ΝΑΙ η το όχι...Ωστε να είμαι 100% εκει.
Θα ήθελα να καταλάβω λίγο ενα κόστος build και κόστος συντήρηση...
Χρόνο συντήρησης και κάθε πόσο...και φυσικά ΠΟΣΟ δύσκολο είναι?
θα ήθελα ενα κόστος για αυτό εδώ ακριβώς που βλέπω οχι τόσο γιατι θα γίνει ακριβώς ετσί αλλα γιατι με ενδιαφέρει αυτό...Ουτε μεγαλύτερο ούτε μικρότερο ουτε κάτι αλλο.
Καταλβαίνω οτι το κόστος για το ψάρι μπορεί να είναι 20 μπορεί και 200 για τα κοράλια επίσης...
Αλλα πέρα απο τα 170 που έχει το ενυδρείο τι αλλο ειναι αυτό που χρειάζομαι κα ιτι κόστος εχει κάτι αντίστοιχο ΠΟΙΟΤΙΚΟ(οχι το καλύτερο του κόσμου αλλα ποιοτικό)skimmer πχ...και ότιδήποτε αλλο χρειάζομαι ωστε να κάνω κάτι αντίστοιχο.
Το μόνο που έχω είναι η αντίστροφη όσμωση που έχω στην επιχείρηση μου ουτως η αλλος επομε΄νως νερό με reverse έχω "απειρο".
Και αφού μάθουμε κατα προσεγγιση το κόστος(καταλαβαίνω και δεν περιμένως να μου πείτε 335,68euro αλλα να ξέρω οτι μιλάμε απο 400-600για αυτό δώ οπως το βλέπει η για 600-1000 η για 1000 με 1200.
Το ξαναλέω οτι θέλω κάτι ΠΟΙΟΤΙΚΟ και σαν εξοπλισμό να εχω ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ θα μου κάνει την ζωη ευκολη,το ενυδρείο μου ωραίο και τον θυθό-ψάρια μου υγιεί.

PS:Βλέπω οτι αυτός εχει ενα site Που πουλάει "μετατροπή" για saltwater αλλα δεν καταλαβαίνω τι ειναι αυτο που πουλάει και γιατι εχει τόσα χρήματα..Τι πουλάει?
https://saltwater-conversion.com/products/marine-pac-3
 



Αυτα...Περιμένω τα φώτα σας για να δώ αν είναι ενα project που μπορώ να ξεκινήσω ωστε να πέσω με τα μούτρα στο ψάξιμο για να το κάνω σωστά πριν το ξεκινήσω!

Να είστε καλά όλοι σας και συγνωμη εαν σας κούρασα!

Link to comment
Share on other sites

Θα είμαι ο πρώτος που σου γράφει?ας είναι λοιπον!καλός ορισες Δημήτρη!ετοιμασου  να δεχτεις σεντόνι παρόμοιο με αυτό που έγραψες εσύ :P

Λοιπον..ας ξεκινήσουμε απο τα βασικά..θες γυαλα,σκιμερ,φως,άνθρακα,αντί φωσφόρο,ζωντανό η νεκρό βραχο,αυτόματη αναπλήρωση,αραγωνιτη,θερμοστάτη,ανεμηστηρακια,φιλτρο και ελεγχτη θερμοκρασίας..στο θαλασσινό κ ποσο μάλλον σε μικρο που θες εσύ οι τιμες αλλάζουν πολύ γρήγορα οποτε με τα μηχανήματα τις κρατάμε όσο πιο σταθερές μπορούμε..το ποσο δύσκολο η ευκολο είναι ενα ενυδρείο το κρινεις μόνος σου με τον καιρό που αποκτας εμπειρία..ενα σύστημα όπως το δείχνεις στο βίντεο δεν εχεις επιλογές σε ζωντανά..ενα ζευγαρι οσελαρις δλδ(κλόουν) και καμία γαρίδα με το ζόρι..αν παλι θες να ασχολιθεις με κοραλια  θα χρειαστείς απο εξοπλισμό κ μια δοσομετρικη..υπαρχουν κάποια ενυδρεία εμπορίου που τα δίνουν δώρο..δλδ έχουν σαμπ πλάτης (το φίλτρο που λέμε) σκιμερ,φως και θερμοστάτη...αν υπολογίσουμε οτι ενα τέτοιο κανει περιπου 300ε(χοντρικά στο λέω) θες αλλά τοσα για βράχο αλάτι wave maker και φάρμακα για να ξεκινήσεις το στρώσιμο..(βακτήρια δλδ)αντιχλωριο δεν χρειαζεσε απο την στιγμη που εχεις όσμωση..χοντρικά στις λέω τις τιμες για καινούρια..σε μεταχειρισμένα θα σου βγει πιο φθηνά..οτι απορία εχεις ελεύθερα!

Link to comment
Share on other sites

Πριν καλα καλα προλάβω να γράψβ το post καταλάθος το postara...Κανω ακόμα ενα "σεντονι" λοιπον κα ιτο postara γιατι καταλάθος έκανα χαζομαρα...

Έγινε επεξεργασία - Saldi
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, νικολας86 said:

Θα είμαι ο πρώτος που σου γράφει?ας είναι λοιπον!καλός ορισες Δημήτρη!ετοιμασου  να δεχτεις σεντόνι παρόμοιο με αυτό που έγραψες εσύ :P

Λοιπον..ας ξεκινήσουμε απο τα βασικά..θες γυαλα,σκιμερ,φως,άνθρακα,αντί φωσφόρο,ζωντανό η νεκρό βραχο,αυτόματη αναπλήρωση,αραγωνιτη,θερμοστάτη,ανεμηστηρακια,φιλτρο και ελεγχτη θερμοκρασίας..στο θαλασσινό κ ποσο μάλλον σε μικρο που θες εσύ οι τιμες αλλάζουν πολύ γρήγορα οποτε με τα μηχανήματα τις κρατάμε όσο πιο σταθερές μπορούμε..το ποσο δύσκολο η ευκολο είναι ενα ενυδρείο το κρινεις μόνος σου με τον καιρό που αποκτας εμπειρία..ενα σύστημα όπως το δείχνεις στο βίντεο δεν εχεις επιλογές σε ζωντανά..ενα ζευγαρι οσελαρις δλδ(κλόουν) και καμία γαρίδα με το ζόρι..αν παλι θες να ασχολιθεις με κοραλια  θα χρειαστείς απο εξοπλισμό κ μια δοσομετρικη..υπαρχουν κάποια ενυδρεία εμπορίου που τα δίνουν δώρο..δλδ έχουν σαμπ πλάτης (το φίλτρο που λέμε) σκιμερ,φως και θερμοστάτη...αν υπολογίσουμε οτι ενα τέτοιο κανει περιπου 300ε(χοντρικά στο λέω) θες αλλά τοσα για βράχο αλάτι wave maker και φάρμακα για να ξεκινήσεις το στρώσιμο..(βακτήρια δλδ)αντιχλωριο δεν χρειαζεσε απο την στιγμη που εχεις όσμωση..χοντρικά στις λέω τις τιμες για καινούρια..σε μεταχειρισμένα θα σου βγει πιο φθηνά..οτι απορία εχεις ελεύθερα!

Καταρχίν να σε ευχαριστήσω για την άμεση σου απάντηση..
Γυάλα=180(στην προκειμένη)
Skimmer=?Είναι κάτι που πρέπει να δώ σαν χαρακτηριστικό ωστε να ψάξω να βρώ και μονος μου?minimum τοσα λίτρα πχ(αν είναι μέτρηση σε λίτρα)
Φως=Το απλό το φώς δεν κάνει που έχει η γυάλα θέλει αλλο αλλα με τι στοιχεια ωστε να προσεγγίσω το κόστος
Ανθρακα=Εννοεις κάτι μέσα σε δύχτι που ουσιαστικά κάνει κατι σαν φιλτράρισμα?$$$??
Αντιφόσφορο?=$$?
Βράχο=φαντάζομαι ο ζωντανός είναι κάτι που μπορώ να βάλω πάνω του κοράλια ζωντανά αλλιώς θα πρέπει να έχω ψέυτικα κοράλια?
Αυτόματη αναπλήρωση?Αυτο δεν το καταλβαινω γιατι σαν να κατάλαβα οτι stressaρει τα ψάρια οτνα πέφτει το νερό?δεν ειναι μήπως αυτό που φαντάζομαι?
Αραγωνιτη=Ειναι αυτό που θα βάλω σαν "υποστρωμα" σωστα?
θερμοστάτη=Αντίσταση αλλα πόσα W για να προσεγγίσω κόστος.?
Ανεμιστηρακια=??Για να κρυώσω το νερό ?ειναι κάτι που θα δουλευει συνέχεια η αν ανεβάσει θερμοκρασία?
Φιλτρο=Κάτι συγκεκριμένο?προδιαγραφές?....Θερμόμετρο ετσι?

Ξέρω-κατάλαβα μάλλον απο όπου διάβασα οτι όσο πιο μικρό τόσο πιο δύσκολο...
Για ψάρια εγω σκεφτόμουν κάτι σε clown+tang+angelfish κάτι τέτοιο αν τα χωράει και τα 3 καλώς αν οχι μόνο 2...Με τα κοράλια τι εννοεις αν θέλω να ασχοληθώ?Πως αλλιώς θα κάνω βράχο με κοράλια χωρις να ασχοληθώ?Μακάρι να γινόταν?:D Δοσομετρική?Τι κάνει και τι θα πρεέπει να έχω στο νού μου...?.
Αυτο το "σαμπ" το διάβασα κάπου και δεν κατάλαβα...σαμπ-skimmer=το ενα και το αυτό? η το σαμπ πλάτης είνα ιτο πακέτο filter+skimmer+light+θερμοστάτη?...Εαν αυτά βγήκαν 300euro γιατι εννοούσεσ αυτό που κατάλαβα τότε μου λείπουν αραγωνιτης,αυτοματη αναπλήρωση,ανθρακας,αντιφόσφορο,φως(τωρα τι φωσ δεν ξέρω γιατι εχει αλλο 12192480912348 διαφορετικα:D)..
Τώρα για τα αλλα 300euro υπολόγισεσ μαζί με βράχο αλάτι,wave maker, και φάρμακα κα ιτα κοράλια η τον βράχο σκέτο?


Εαν λοιπον μεχρι τωρα εχω βγάλει την μεγάλη ουσία απο όσα είπες θελουμε 600euro για ΟΛΑ εκτός απο ψάρια,κοράλια,Αυτόματη αναπλήρωση,Αραγωνιτη,Ανεμιστηράκια,Φίλτρο,Ανθρακα,Φως,Γυάλα.Σωστά??Ελπίζω να μου πεις ΛΑΘΟΣ:D Γιατι αν ναι τότε σημαίνει οτι minimum μιλάμε για 1000euro.

Οσο αναφορά την συντήρηση που έγγραψα στο πανο σεντόνι?:///
Και επίσης πολύ σημαντικό το video απο αυτόν που πουλάει το saltwater conversion...Τι είναι αυτό που πουλάει ακριβώς για να δώ μηπως υπάρχει η δυνατότητα να το κάνω μόνο μου...
Εχω cnc εχω και 3D printer επομένως αν ειναι μονο η βάση του μου φαίνεται τρομακτικα τα χρήματα που ζητάει...



Σε ευχαριστώ και πάλι..και οσους διάβασαν τα κατεβατά μου αλλα ειναι πολύ μεγάλο hobby με άπειρα πράγματα και είμαι πολύ φρέσκος.

Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες στην παρέα μας. Ενυδρείο έχεις καταλήξει οποσδήποτε σε αυτό; Θα σε δυσκολέψει ιδιαίτερα στην επιλογή σκίμμερ και αυτόματης αναπλήρωσης που πρέπει να βάλεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ σε τόσο μικρό ενυδρείο αφού ακόμα και λίγη εξάτμηση να γίνεται επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό την αλατότητα. Οπότε ειδικά το καλοκαίρι θα έχεις πρόβλημα αν δεν βάλεις. Το σκίμμερ σε αυτά τα λίτρα μπορείς να το αποφύγεις και τελείως με προσεκτική ιχθυοφόρτιση και ευλαβικές εβδομαδιαίες αλλαγές νερού που για μένα  έτσι και αλλιώς είναι απαραίτητες. Για μένα πάντος καλύτερα κοίτα σε ένα καλό κατάστημα της περιοχή σου μήπως φτιάξεις κάτι από την αρχή το αποίο να έχει τουλάχιστον ένα ευρύχωρο sump πλάτης. (χώρος στο πίσω μέρος στον οποίο θα κρύψεις σχεδόν όλο τον εξοπλισμό, εκτός από τον κυκλοφοριτή). Έχει σημασία να είναι όσο πιο ευρύχωρο γίνεται και πίστεψέ με δεν είναι πολυτέλεια. Αυτό που σου λέω δεν είναι απαραίτητα πιο οικονομικό αφού θα χρειαστείς σίγουρα και έξτρα φωτισμό. Θα είναι όμως κάτι απολύτος στα μέτρα σου και πιο λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό reef πραγματικό διαμάντι είναι αυτό. Διάβασε το να πάρεις πολλές ιδέες και θα δείς ότι ακόμα και σε λίγα λίτρα μπορείς να κάνεις θαύματα. Διάβασμα και πολύ ΥΠΟΜΟΝΗ. Καλή συνέχεια.

 

Link to comment
Share on other sites

ενα πιο μεγαλο ενυδρειο η αλληθεια ειναι οτι σου λυνει τα χερια..προταση μου...βρες καποιον να στο δειξει live..απο τα video λιγα θα καταλαβεις..το θεμα ειναι να το δεις κ στην πραξη γιατι στην περιπτωση σου εχεις ενα καλο κ ενα "κακο" (το κακο το λεω φιλικα μην παρεξηγηθω)!!!το καλο ειναι οτι εχεις πολυ ορεξη να ασχολιθεις και μπραβο σου!το κακο ειναι οτι πας να ασχολιθεις με ενα κοματι που ειναι το θαλασσινο το οποιο προηποθετει μια μικρη εμπειρια ως προς τα βασικα ενος ενυδρειου,πραγμα που δεν εχεις..οποτε οτι κ να σου λεμε εδω θα εχεις συνεχεια αναπαντητα ερωτηματα..πρεπει να δεις και να διαβασεις το πως στρωνει ενα ενυδρειο..ο κυκλος του αζωτου που λεμε..σε τι χρειαζοντε οι μετρησεις..κανε ενα καλο διαβασμα πανω σε αυτα..δες τι μεγαλυτερο μπορεις να βαλεις σε γυαλα απο διαστασεις κ μετα πηγαινε δες καπιου παιδιου απο εδω που εχει θαλασσινο για να καταλαβεις πληρως την λειτουργεια του..!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ ψάχνομαι για nano reef αυτό το καιρό τα 600 ευρώ που υπολόγισες μου φαίνονται υπερβολικά για να στήσεις ένα nano reef αλλά είναι σίγουρα ακριβό χόμπι. Δεν θα σου πω για DIY κατασκευή, αλλά έχοντας ρωτήσει σε κάμποσα μαγαζιά πρόσφατα, βρήκα ενυδρείο κλειστό, έτοιμο με αρκετό εξοπλισμό με 130 ευρώ τα 57L και υπέροχο design. Και από όσο είδα υπάρχουν και πιο φτηνά αλλά πιο άδεια. Βέβαια είδα και ενυδρεία 40L με έπιπλο που ήταν σαν έργα τέχνης και είχαν κοντά 400 ευρώ :P . 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Duymas said:

Επειδή και εγώ ψάχνομαι για nano reef αυτό το καιρό τα 600 ευρώ που υπολόγισες μου φαίνονται υπερβολικά για να στήσεις ένα nano reef αλλά είναι σίγουρα ακριβό χόμπι. Δεν θα σου πω για DIY κατασκευή, αλλά έχοντας ρωτήσει σε κάμποσα μαγαζιά πρόσφατα, βρήκα ενυδρείο κλειστό, έτοιμο με αρκετό εξοπλισμό με 130 ευρώ τα 57L και υπέροχο design. Και από όσο είδα υπάρχουν και πιο φτηνά αλλά πιο άδεια. Βέβαια είδα και ενυδρεία 40L με έπιπλο που ήταν σαν έργα τέχνης και είχαν κοντά 400 ευρώ :P . 

Τα 600euro δεν τα υπολόγισα μια και είναι κάτι που και 100 να μου έβγαινε δεν θα με χαλούσε απλα το παιδί μου είπε 300euro για εξόπλισμο και αλλα 300για τον βράχο...
Αν τώρα βάλουμε και 200euro της γυάλας παμε στα 800...Δεν είναι ενα ποσό που είμαι διατεθμενος να δώσω για το ενυδρείο.
Εγω στο μυαλό μου είχα 500-600euro ΟΛΑ ΟΛΑ ΟΛΑ μαζι τελειωμένα μαζι με ψάρια κλπ..

Αυτα που με προβληματίζει πολύ να πώ την αλήθεια και δεν απάντησε κανείς σας είναι στο ΤΙ ειναι αυτο που ουσιαστικά πουλάει αυτός στο video που σας έστειλα και ποια είναι ακριβώς η "πατέντα" του γιατι το πουλάει σαν κιτ.(και μάλιστα αρκετά ακριβά νομίζω)

1 hour ago, νικολας86 said:

ενα πιο μεγαλο ενυδρειο η αλληθεια ειναι οτι σου λυνει τα χερια..προταση μου...βρες καποιον να στο δειξει live..απο τα video λιγα θα καταλαβεις..το θεμα ειναι να το δεις κ στην πραξη γιατι στην περιπτωση σου εχεις ενα καλο κ ενα "κακο" (το κακο το λεω φιλικα μην παρεξηγηθω)!!!το καλο ειναι οτι εχεις πολυ ορεξη να ασχολιθεις και μπραβο σου!το κακο ειναι οτι πας να ασχολιθεις με ενα κοματι που ειναι το θαλασσινο το οποιο προηποθετει μια μικρη εμπειρια ως προς τα βασικα ενος ενυδρειου,πραγμα που δεν εχεις..οποτε οτι κ να σου λεμε εδω θα εχεις συνεχεια αναπαντητα ερωτηματα..πρεπει να δεις και να διαβασεις το πως στρωνει ενα ενυδρειο..ο κυκλος του αζωτου που λεμε..σε τι χρειαζοντε οι μετρησεις..κανε ενα καλο διαβασμα πανω σε αυτα..δες τι μεγαλυτερο μπορεις να βαλεις σε γυαλα απο διαστασεις κ μετα πηγαινε δες καπιου παιδιου απο εδω που εχει θαλασσινο για να καταλαβεις πληρως την λειτουργεια του..!!

Μα με το κακό μου με εμπλεξαν τα "βρωμοψαρα" και τα "κωλοκοραλα" που με μάγεψαν με τα χρώματα τους αλλιω΄ς θα έβαζα γλυκό νερό θα είχα τελειώσει με πολύ λιγότερα παο τα μισά λεφτά και πολύ πιο εθκολα και ψάξιμο...Απλα μπηκα στο τρυπάκι..Μπορσ τα καλοι τι ειναι ο πόνος....
οσο για το custom λυση οι διαστάσεις όπως και να έχει είναι αυτές δεν μπορώ να τις αλλάξω αυτές είναι οτ όριο μου...ΕΚΤΟΣ αν πάρω ενα ακόμα πιο μιρκο 20litre για το υπνοδωμάτιο στο κομμοδίνο με γλυκό ίσα ισα για να "μαθω" αλλα εγώ θέλω να δώ ενα reef στολίδι σαν του dimtsok στο σαλόνι μου δίπλα παο την tv...:D
Αν κάποιος εχει όρεξη να μου δείξει πως δουλευουν τα θαλασσινα και ειναι απο θεσσαλονικη μπορώ να παρω 2 καφέδες και να ερθω να του κάνω παρέα αν ανεχτεί τον παράγοντα το οτι ειμαι πολύ άσχετος και θα τον κουράσω.axaxxa

1 hour ago, Loukas Agelopoulos said:

Ένα μικρό reef πραγματικό διαμάντι είναι αυτό. Διάβασε το να πάρεις πολλές ιδέες και θα δείς ότι ακόμα και σε λίγα λίτρα μπορείς να κάνεις θαύματα. Διάβασμα και πολύ ΥΠΟΜΟΝΗ. Καλή συνέχεια.

 

Αυτό ειναι υπέροχο μπορώ να το πώ στα σίγουρα.

1 hour ago, Loukas Agelopoulos said:

Καλός ήρθες στην παρέα μας. Ενυδρείο έχεις καταλήξει οποσδήποτε σε αυτό; Θα σε δυσκολέψει ιδιαίτερα στην επιλογή σκίμμερ και αυτόματης αναπλήρωσης που πρέπει να βάλεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ σε τόσο μικρό ενυδρείο αφού ακόμα και λίγη εξάτμηση να γίνεται επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό την αλατότητα. Οπότε ειδικά το καλοκαίρι θα έχεις πρόβλημα αν δεν βάλεις. Το σκίμμερ σε αυτά τα λίτρα μπορείς να το αποφύγεις και τελείως με προσεκτική ιχθυοφόρτιση και ευλαβικές εβδομαδιαίες αλλαγές νερού που για μένα  έτσι και αλλιώς είναι απαραίτητες. Για μένα πάντος καλύτερα κοίτα σε ένα καλό κατάστημα της περιοχή σου μήπως φτιάξεις κάτι από την αρχή το αποίο να έχει τουλάχιστον ένα ευρύχωρο sump πλάτης. (χώρος στο πίσω μέρος στον οποίο θα κρύψεις σχεδόν όλο τον εξοπλισμό, εκτός από τον κυκλοφοριτή). Έχει σημασία να είναι όσο πιο ευρύχωρο γίνεται και πίστεψέ με δεν είναι πολυτέλεια. Αυτό που σου λέω δεν είναι απαραίτητα πιο οικονομικό αφού θα χρειαστείς σίγουρα και έξτρα φωτισμό. Θα είναι όμως κάτι απολύτος στα μέτρα σου και πιο λειτουργικό.

Το skimmer τι ειναι αυτό που κάνει που μπορώ να το γλιτώσω-αποφύγω λόγο μεγέθους...Θα μου το κάνει πιο "ξεκουραστο" το ενυδρειο?Γιατι ετσι οπως το λές βλέπω σαν να είναι το ίδιο πράγμα και οτι δεν θα μου γλιτώνει 1-2 βδομάδες την αλλαγή κλπ...




 


Ατυτό εδώ είναι το video με την μετατροπή του fluval edge... σε θαλασσινό.το μόνο που πουλάει είναι το plexiglass για να μπεί μέσα εκει ωστε να χωρέσουν τα parts???γιατι έτσι φαίνεται πανάκριβο και πολύ ευκολο να το κάνω μόνος μου

Έγινε επεξεργασία - Saldi
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα για καινουριο εξοπλισμό κ πίστεψε με στο τέλος πανω κάτω τόσο θα βγει..έχω στήσει μέχρι στιγμής 3 θαλασσινά και το έχω νιώσει..η γυαλα είναι το πιο φθηνό..ο εξοπλισμος το ανεβάζει το κοστος :)

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, νικολας86 said:

Μίλησα για καινουριο εξοπλισμό κ πίστεψε με στο τέλος πανω κάτω τόσο θα βγει..έχω στήσει μέχρι στιγμής 3 θαλασσινά και το έχω νιώσει..η γυαλα είναι το πιο φθηνό..ο εξοπλισμος το ανεβάζει το κοστος :)

Φίλε μου προσ θεού δεν ειπα το αντίθετο απλά είδα οτι το αλλο παλικάρι είπε για πιο φτηνά και καλά έκανεσ και μίλησεσ για καινούργια γιατι και εγώ για καινούργια σε ρώτησα για να έχουμε εναν μπούσουλα.Εγώ δεν έχω ιδέα αλλωστε ενας θεατης είμαι και προσπαθώ να ρουφήξω οσα μπορώ απο όσα λέτε...
τα 600 που είπες τελικά είναι για ΟΛΑ η λεσ οτι τελειωμένο το ενυδρείο θα μου βγει μπορεί και 800-1000?Επειδή δεν ξέρω τι υπολόγισεσ τελικα 100%...Μιλάμε για 200euro γυάλα και 43Litre...

Μαζί με την γυάλα τα 600?;/

 

Έγινε επεξεργασία - Saldi
Link to comment
Share on other sites

Φιλε @Saldi καλημερα και απο μενα..

Το κοστος ολων των ενυδρειων κυμαινεται αναλογα με αυτο που θες..

Στο τι θελει ο καθενας παιζουν πολλοι παραμετροι που μπορει να ξεκιναν απο ποσα γνωριζει οτι υπαρχουν και να φτανει μεχρι τα ποσα λεφτα ειναι διαθετημενος να ξοδεψει...

Πχ..

Την γιαλα την θες ετοιμη ή να κολλησεις μια και αν την κολλησεις με τι ποιοτητα γιαλιου;

Με σαμπ;

Με σαμπ πλατης;

Με βαση απο σιδεροκατασκευη;

Με φιλτρο;

Με Diy φωτισμο ή με μαμησιο;

ΜΕ led ή με φθοριου ή υδρυβικο;

Με τι ειδους κυκλοφορητες;

Με τι ειδους αντλια αν πας σε σαμπ;

Αναπληρωση;

Κοντρολερς;

Ψυξη-θερμανση;

Τεστ;

Κιλα βραχου..

Αραγωνιτης ή οχι;

Με κοραλια ή οχι;

Ολα αυτα και ισως αλλα τοσα θα πρεπει να απαντηθουν στην αρχη του σχεδιου σου για να στησεις θαλασσινο αλλα και κατα την διαρκεια του...

Και μαλλον μονο οταν τελειωσει το ενυδρειο θα ξερεις ακριβως ποσο σου στοιχισε!!

;)

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Duymas έγραψε:

Επειδή και εγώ ψάχνομαι για nano reef αυτό το καιρό τα 600 ευρώ που υπολόγισες μου φαίνονται υπερβολικά για να στήσεις ένα nano reef αλλά είναι σίγουρα ακριβό χόμπι. Δεν θα σου πω για DIY κατασκευή, αλλά έχοντας ρωτήσει σε κάμποσα μαγαζιά πρόσφατα, βρήκα ενυδρείο κλειστό, έτοιμο με αρκετό εξοπλισμό με 130 ευρώ τα 57L και υπέροχο design. Και από όσο είδα υπάρχουν και πιο φτηνά αλλά πιο άδεια. Βέβαια είδα και ενυδρεία 40L με έπιπλο που ήταν σαν έργα τέχνης και είχαν κοντά 400 ευρώ :P . 

Για πες μας συγκεκριμενα ενυδρεια και μαγαζια φιλε μου... μπορει καποιος να ενδιαφέρεται...:bigemo_harabe_net-66:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, stathis spithas said:

Φιλε @Saldi καλημερα και απο μενα..

Το κοστος ολων των ενυδρειων κυμαινεται αναλογα με αυτο που θες..

Στο τι θελει ο καθενας παιζουν πολλοι παραμετροι που μπορει να ξεκιναν απο ποσα γνωριζει οτι υπαρχουν και να φτανει μεχρι τα ποσα λεφτα ειναι διαθετημενος να ξοδεψει...

Πχ..

Την γιαλα την θες ετοιμη ή να κολλησεις μια;

Με σαμπ;

Με σαμπ πλατης;

Με βαση απο σιδεροκατασκευη;

Με φιλτρο;

Με Diy φωτισμο ή με μαμησιο;

ΜΕ led ή με φθοριου ή υδρυβικο;

Με τι ειδους κυκλοφορητες;

Με τι ειδους αντλια αν πας σε σαμπ;

Αναπληρωση;

Κοντρολερς;

Ψυξη-θερμανση;

Τεστ;

Κιλα βραχου..

Αραγωνιτης ή οχι;

Με κοραλια ή οχι;

Ολα αυτα και ισως αλλα τοσα θα πρεπει να απαντηθουν στην αρχη του σχεδιου σου για να στησεις θαλασσινο αλλα και κατα την διαρκεια του...

;)

Γεια σου Στάθη!!
Ημουν ξεκάθαρος απο την αρχή νομίζω στο τι θέλω..:D:D
Είπα θελω ΑΥΤΟ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ VIDEO!!
Αυτο το ενυδρείο fluval edge 12g αυτο που είναι δηλαδή και στο video 
Με τα κοράλια του και ότι αλλο συνεπάγεται ωστε να είναι οσο το δυνατό πιο ΕΥΚΟΛΟ στην συντηρηση και ΠΟΙΟΤΙΚΟ για τα ψάρια...!
Εστειλα και ενα link και στο αρχικό post αλλα και σε αλλα για να μάθω τι ειναι ενα Kit μετατροπής του ενυδρείου σε saltwater ωστε να εξετάσουμε και αυτο το ενδεχώμενο ειτε αν το αγοράσω ειτε αν το κατασκευάσω.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Saldi έγραψε:

Γεια σου Στάθη!!
Ημουν ξεκάθαρος απο την αρχή νομίζω στο τι θέλω..:D:D
Είπα θελω ΑΥΤΟ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ VIDEO!!
Αυτο το ενυδρείο fluval edge 12g αυτο που είναι δηλαδή και στο video 
Με τα κοράλια του και ότι αλλο συνεπάγεται ωστε να είναι οσο το δυνατό πιο ΕΥΚΟΛΟ στην συντηρηση και ΠΟΙΟΤΙΚΟ 

Οποτε η κουβεντα μας πρεπει να επικεντρωθει σε αυτο το ποστ και σε καμμια περιπτωση δεν πρεπει να υπολογιζεις κοντα στα 200 ευρω δυστηχως!!

πριν 2 ώρες, το μέλος Saldi έγραψε:

Καταρχίν να σε ευχαριστήσω για την άμεση σου απάντηση..
Γυάλα=180(στην προκειμένη)
Skimmer=?Είναι κάτι που πρέπει να δώ σαν χαρακτηριστικό ωστε να ψάξω να βρώ και μονος μου?minimum τοσα λίτρα πχ(αν είναι μέτρηση σε λίτρα)
Φως=Το απλό το φώς δεν κάνει που έχει η γυάλα θέλει αλλο αλλα με τι στοιχεια ωστε να προσεγγίσω το κόστος
Ανθρακα=Εννοεις κάτι μέσα σε δύχτι που ουσιαστικά κάνει κατι σαν φιλτράρισμα?$$$??
Αντιφόσφορο?=$$?
Βράχο=φαντάζομαι ο ζωντανός είναι κάτι που μπορώ να βάλω πάνω του κοράλια ζωντανά αλλιώς θα πρέπει να έχω ψέυτικα κοράλια?
Αυτόματη αναπλήρωση?Αυτο δεν το καταλβαινω γιατι σαν να κατάλαβα οτι stressaρει τα ψάρια οτνα πέφτει το νερό?δεν ειναι μήπως αυτό που φαντάζομαι?
Αραγωνιτη=Ειναι αυτό που θα βάλω σαν "υποστρωμα" σωστα?
θερμοστάτη=Αντίσταση αλλα πόσα W για να προσεγγίσω κόστος.?
Ανεμιστηρακια=??Για να κρυώσω το νερό ?ειναι κάτι που θα δουλευει συνέχεια η αν ανεβάσει θερμοκρασία?
Φιλτρο=Κάτι συγκεκριμένο?προδιαγραφές?....Θερμόμετρο ετσι?

Ξέρω-κατάλαβα μάλλον απο όπου διάβασα οτι όσο πιο μικρό τόσο πιο δύσκολο...
Για ψάρια εγω σκεφτόμουν κάτι σε clown+tang+angelfish κάτι τέτοιο αν τα χωράει και τα 3 καλώς αν οχι μόνο 2...Με τα κοράλια τι εννοεις αν θέλω να ασχοληθώ?Πως αλλιώς θα κάνω βράχο με κοράλια χωρις να ασχοληθώ?Μακάρι να γινόταν?:D Δοσομετρική?Τι κάνει και τι θα πρεέπει να έχω στο νού μου...?.
Αυτο το "σαμπ" το διάβασα κάπου και δεν κατάλαβα...σαμπ-skimmer=το ενα και το αυτό? η το σαμπ πλάτης είνα ιτο πακέτο filter+skimmer+light+θερμοστάτη?...Εαν αυτά βγήκαν 300euro γιατι εννοούσεσ αυτό που κατάλαβα τότε μου λείπουν αραγωνιτης,αυτοματη αναπλήρωση,ανθρακας,αντιφόσφορο,φως(τωρα τι φωσ δεν ξέρω γιατι εχει αλλο 12192480912348 διαφορετικα:D)..
Τώρα για τα αλλα 300euro υπολόγισεσ μαζί με βράχο αλάτι,wave maker, και φάρμακα κα ιτα κοράλια η τον βράχο σκέτο?


Εαν λοιπον μεχρι τωρα εχω βγάλει την μεγάλη ουσία απο όσα είπες θελουμε 600euro για ΟΛΑ εκτός απο ψάρια,κοράλια,Αυτόματη αναπλήρωση,Αραγωνιτη,Ανεμιστηράκια,Φίλτρο,Ανθρακα,Φως,Γυάλα.Σωστά??Ελπίζω να μου πεις ΛΑΘΟΣ:D Γιατι αν ναι τότε σημαίνει οτι minimum μιλάμε για 1000euro.

Οσο αναφορά την συντήρηση που έγγραψα στο πανο σεντόνι?:///
Και επίσης πολύ σημαντικό το video απο αυτόν που πουλάει το saltwater conversion...Τι είναι αυτό που πουλάει ακριβώς για να δώ μηπως υπάρχει η δυνατότητα να το κάνω μόνο μου...
Εχω cnc εχω και 3D printer επομένως αν ειναι μονο η βάση του μου φαίνεται τρομακτικα τα χρήματα που ζητάει...



Σε ευχαριστώ και πάλι..και οσους διάβασαν τα κατεβατά μου αλλα ειναι πολύ μεγάλο hobby με άπειρα πράγματα και είμαι πολύ φρέσκος.

Και σιγουρα κοντα σε αυτα τα λεφτα βρισκεται το κοστος σου...

πριν 27 λεπτά, το μέλος Saldi έγραψε:

Εστειλα και ενα link και στο αρχικό post αλλα και σε αλλα για να μάθω τι ειναι ενα Kit μετατροπής του ενυδρείου σε saltwater ωστε να εξετάσουμε και αυτο το ενδεχώμενο ειτε αν το αγοράσω ειτε αν το κατασκευάσω.
 

Απο οτι καταλαβα ειναι μια πατεντα ετσι ωστε οσα χρειαζεσαι απο θεμα φωτισμου-φιλτρανσης-θερμανσης και "καποιον εξτρα λειτουργειων" να βρισκονται μεσα σε κουτι που κουμπωνει στην πλατη του ενυδρειου..

Εννοειται οτι αν πιανουν τα χερια σου μπορεις να φτιαξεις κατι παρομοιο..

Εμενα μου εφτιαξε πχ φιλος παρομοιο καλαθακι με αυτο που δειχνει για φιλτρανση..

Για ολο το κουτι ετσι οπως το βλεπω θελει λιγο περισοτερο "μαστορια"...

ΕΠΙΣΗΣ..

"Επειδη εχω μεγαλωσει και αρχιζω και ξεχναω κιολας"...

Το να στησεις ενα ενυδρειο θαλασσινο πανω απο 100 λιτρα θελει μια Α εμπειρια και μπορει καποιος να το κρατησει με σχετικη ευκολια..

Αλλα ενα ενυδρειο nano ειναι μεγαλο "βασανο" και ο χομπιστας θα πρεπει να εχει καποια εμπειρια για να μην του "τουμπαρει" συνεχεια..

Με λιγα λογια τα νανακια ειναι πολυ πιο δυσκολα απο ενα μεγαλο ενυδρειο και δεν θα τα προτεινα σε "νεο" χομπιστα...

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτο που βλεπεις στο βιντεο θελει σωστα εργαλεία οπως αναφερουν τα παιδια... αλκα πανω απο ολα προσωπική δουλειά, μετρησεις, και πολυ πολυ διάβασμα!!!

 

Απο οτι ειδα εχει μαλακά και σκληρα Κοραλία δεν θα ειναι ευκολο... σε τοσα λιτρα για αυτο λεμε ειναι διαμάντι... 

Μια φωτο και ενα βιντεο στην καλυτερη φαση ενος ενυδρείου μην σε ενθουσιαζει τοσο.... δες τα ενυδρεια των παιδιων εδω και παρε πληροφορίες οσο πιο πολλες... φυσικα στο θαλασσινο σαμπ ή σαμπ πλατης λυνει χερια και σε βοηθαει σε χωρο ωστε να κανεις πιο καλη δουλεια... 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Irakles said:

Για πες μας συγκεκριμενα ενυδρεια και μαγαζια φιλε μου... μπορει καποιος να ενδιαφέρεται...:bigemo_harabe_net-66:

Δεν το έκανα μη θεωρηθεί διαφήμιση. Αναφερόμουν στο Fluval Flex 57L . Μ'άρεσε τόσο σε εμφάνιση που μάλλον και εγώ προς τα εκεί  τείνω παρά τα αρχικά σχέδια μου για DIY. Δεν είμαι έμπειρος όπως εσείς αλλά μου άρεσε και το sump πίσω και ο φωτισμός του. Παράλληλα η τιμή μου φάνηκε πολύ καλή σε σχέση και με τιμές εξωτερικού πάντα μιλώντας. Το είδα στο petsupermarket. Αλλά και του φίλου το edge είναι επίσης όμορφο. Νομίζω ότι το είδα και αυτό από κοντά.

 

 

Έγινε επεξεργασία - Duymas
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν οτι χρειαζεται σκιμερ-αντιφωσφορος μπορουν να κρυφτουν μεσα εχει καπου διαστασεις του σαμπ??

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω βρει διαστάσεις, με το μάτι που το είδα είναι μικρός ο χώρος αλλά σε 57L  μάλλον δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.  :(

Έγινε επεξεργασία - Duymas
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα δεν εχω ξαναποσταρη αλλα διαβασα την απορια του φιλου και επειδη μολις σεταρα ενα nuvo 20g πιστευω οτι μπορω να βοηθησω.

Καταρχην το fluval edge 12g το εχει αντικαταστηση το fluval evo 13.5g το οποιο ειναι φτιαγμενο για θαλασσα δηλαδη ειναι all in one εχει sump στην πλατη αυτο ηθελα να παρω πρωτα και εγω γιατι οπως εσυ ειδα πολλα ομορφα video στο youtube, το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχει ακομα ευρωπη και αντιστοιχα στην Ελλαδα, στην hagen γερμανιας που εστειλα μαιλ μου ειπαν οτι απο οκτωμβριο θα ξεκινησουν να φερνουν.

Φυσικα και το edge οπως και το flex που ειπε ο φιλος μπορεις να το φτιαξεις για θαλασσα απλα το edge δεν εχει sump δηλαδη θα πρεπει να φτιαξεις ενα ξεχωριστο ενυδρειο μεσα στην βαση του επιπλο του ενυδρειου οπως εχει κανει και ο τυπος και στο βιντεο.

 Ολλα ξεκινανε με το budget που εχεις να διαθεσεις και αμα θες να φτιαξεις κατι που να εχει μελλον κατω απο 1000αρικο δεν πεφτης απο εκει ξεκινας...

Εγω θα σου προτεινα αμα θες να φτιαξεις ενα all in one σε νανο να κοιταξεις και το nuvo 10 η το nuvo 20 που ειναι πρακτικα και ομορφα και μπορεις να κανεις πολλα κολπα.

Φυσικα οπως παντα το προβλημα ειναι οτι στην Ελλαδα ολα ειναι πανακριβα και τα περισσοτερα για να μην πω σχεδον ολα θα πρεπει να τα παρεις απο εξωτερικο αλλιως το budget ξεφευγη για παραδειγμα τη εδωσα εγω.

Ενυδρειο-skimmer-reactor και διαφορα αξεσουαρ 426ευρο απο δανια

νεκρος βραχος marco rocks 20κιλα(πολλα ηταν) 136 ευρο αγγλια

οσμοση 117ευρω waterwaves ελλαδα

αραγονιτης ζωντανος caribsea 40ευρο  αλατι 20 ελλαδα

reedractometro 12ευρω κινα ebay

φωτισμος 108ευρω amazon, τωρα εχει ακριβυνει ειναι στα 150, Current USA Orbit Marine Aquarium LED Light

θερμοστατης 54ευρω amazon Cobalt Aquatics Neo-Therm Heater, 75 watt

τεστ νερου 31ευρω api saltwater liquid master test kit

κυκλοφορητης 39 κινα ebay jabao rw4

βακτηρια prodibio 28 ευρω ελλαδα

πολυμπριζω 14ευρω

αυτοματη αναπληρωση 170ευρω μπορεις και με 80 μπετονι 12ευρο

εγω εφτιαξα και επιπλο για να βαζω το ενυδρειο μαζι με τις μπογες 122ευρω

και καπου εδω βαρεθηκα να τα γραφω αλλα εχω δωσει και αλλα ...σταματαω εδω γιατι κουραστηκα και σας κουρασα :)  ελπιζω να βοηθησα.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικα φιλε μου @trelopoulos εμενα προσωπικα με τρομαξες με τις τιμες γιατιβειχα ξεχασει εντελώς ποσο κοστιζουν καποια πραγματα... μονο τα ,99 δεν εβαλες....εγω λεω να κολλήσει ενα ενυδρείο και να το κανει οτι διαστάσεις θέλει... ας αρχισει να μετραει το χωρο και να μας πει ωστε να κάνει μια λίστα και να αρχισει να παίρνει τιμες... αλλιως οτι και να λεμε....παει τσαμπα.... δεν μας εχειβπει ομως τι budget εχει ωστε  να αρχισει σογα σιγα να προχωρά... 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ κα ισυνεχίζω...
Οι διαστάσεις που μπορώ να παίξω είναι αυτές που έχει κα ιτο fluval edge...Δεν πήγα σε αυτό αποκλειστικά γιατι μου άρεσε αλλα κα ιγιατι μπαίνει ΟΡΙΑΚΑ στον χώρο μου...Δεν έχω πάνω απο 45Χ45 τετράγωνο για βάση και το fluval ειναι 43Χ38(μαζί με ητν πλάτη..Το ύψος εχω μια σχετική άνεση αλλα οχι και πολύ...
Αυτο το nuvo 20 ειναι ΥΠΕΡΟΧΟ..το μόνο που με τρέλανε τόσο πολύ στο edge σε σχέση με ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ είναι οτι βλέπεις και απο πάνω που είναι πραγματικά υπέροχο...Αλλα νομίζω οτι θα έπερνα το nuvo20τώρα που το βλέπς γιατι και στο evo Πάλι δεν βλέπεις απο πάνω...Δεν ξέρω γιατι το έκαναν ΜΟΝΟ σε αυτο το μοντέλο...:/
Παρόλα αυτα το nuvo20 δεν χωράει...
Οπως δεν χωράει και ο αντικαταστατης του edge ακριβώς διοτι το ενυδρείο ειναι ναι μεν οπως μαρέσει "μακροστενο" και οχι τετράγωνο αλλα δεν υπάρχει η δυνατότητα αλλιως θα κολλούσα η θα έπερνα κάτι αλλο...Εφόσον όμως δεν μπορώ να ξεφύγω απο τους 45πόντους δεν έχει όημα να κολλήσω δικό μου εφόσον μου άρεσε αυτό..
Οσο για το θαλασσινό στο edge trelopoule δεν το Link που έβαλα και κανείς δεν είδε να δεις οτι ειναι ενας τυπος που εχει κάνει full μετατροπή την πλάτη ωστε να το κάνει θαλασσινό...Απλα όλο το Kit το πουλάει ΜΑΛΛΙΑ!!!!!750usd WTF???

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το budget μου νομίζω κάπου το ανέφερα...Ειχα πει στην αρχη μέσα μου υα δώσω μια 300άρα μέτα είπα 500 και στο τέλος(τώρα) είπα δεν γαμ** και 700 θα τα δώσω..Παρόλα αυτα επειδή και εγώ με αυτά που βλέπω τα 1000 δεν τα γλιτώνεις με τίποτα για nano reef..και πολύ καλα όπως είπε ο νικόλας και ο trelopoulos απο εκει ξεκινάς για ενα nanoreef αν δεν έχει εξοπλισμο ΤΙΠΟΤΑ...Γιατι οσοι πάνε για nano reef κάτι έχουν κατι ξεχνάνε λένε μερικές τιμές που δεν ισχύουν στην ουσία για πιστευουν κάτι δίκο του...
Για ενα ΣΩΣΤΟ-ΠΟΙΟΤΙΚΟ-ΩΡΑΙΟ nano με κοράλια και ψάρια ...ΞΕΚΙΝΑΣ να μετράσ απο 1000 γιατι δεν πρόκειτε να σου βγει ούτε 999...
Και επειδη δυστηχώς εμπειρία ΔΕΝ εχω η απόφαση που πήρα είναι να πάρω ενα 45αρι η ακομα και 25αρι γλυκου(να ειναι λιγο πιο ζορικο) να μάθω τα βασικα να μπώ στο κλήμα ωστε να γλιτώσω και λάθη και να μην μου βγει 2500 στο τέλος....Και με ψάξιμο...Διάβασμα κα ιτη νεμεπιρία απο το γλυκό και εφοσον το γουστάρω και θα είμαι πιο ανετοσ να πώ "να ιτο γουστάρω θα δώσω 1500" πράγμα που τώρα λέω "σιγα μην δώσω τόσα είναι πολλά".
Επομένως θα πάρω το edge που χωράει και στο σαλόνι και στο κομμοδίνο μέσα στο υπνοδωμάτιο(12 η 6?αυτο δεν ξέρω) και στην πορεία βλέποντας και κάνοντασ..

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και οποιονδήποτε μένα και καλή αρχή! 

Ναι ακριβό το κιτ αλλά απ ότι είδα λίγο εχθές είναι έτοιμο με θήκες για τα υλικά σου τους θερμοστάτες την αυτόματη αναπλήρωση και βασικό και κύριο έχει και άλλο φως Led απ  ότι είδα για θαλασσινό.! Δεν λέω ότι είναι φτηνό προς θεού απλά λέω ότι είναι έτοιμο και περιποιημένο! 

 

Επίσης κοίταζα εχθές το ενυδρείο που ποσταρες και νομίζω ότι θα δυσκολεύεσαι πολύ για την διαμόρφωση του και την συντήρηση του λόγο τις μικρής τρύπας που έχει από πάνω για να δουλεύεις. 

 

Μπορείς να κοιτάξεις και τον κύβο που δουλεύω εγώ τις dennerle. Είναι 60 λίτρα 38x38x42 με κυρτες  γωνίες και είναι πραγματικά όμορφο ενυδρείο στα 60 περίπου ευρώ μόνο η γυάλα! 

 

Βγαίνει και έτοιμο κιτ για θαλασσινό αλλά δεν θα στο πρωτεινα γιατί είναι πολύ πιο ακριβό και εγώ προσωπικά μετά από έναν χρόνο δεν χρισιμοποιω τίποτα απ ότι δείχνει το κιτ εκτός τις γυάλας! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...