Jump to content

Νέος προσοχή


Argiro Valvi

Recommended Posts

Μια χαρά είναι και τα δύο @Argiro Valvi. Mε τη ροή και την ιχθυοφόρτιση που έχει το ενυδρείο, δεν θα αντιμετωπίσεις προβλήματα με ιζήματα στο βυθό. Είσαι έτοιμη όμως για όταν χρειαστεί, να επέμβεις.:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα!!

Η συγκεκριμένη σκούπα ακόμα και τον βυθό να μην καθαρίζεις βολεύει αρκετά να την χρησιμοποιείς στο άδειασμα

του ενυδρείου γιατί έχει χοντρά σωληνάκια και αδειάζει πολύ γρήγορα το νερό !!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς τον ίδιο τύπο σκούπας (προφανώς όχι Eheim αφού την αγόρασα 4 ευρώ), και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο τουλάχιστον 6-7 χρόνια τώρα. Μακράν η καλύτερη επιλογή, πίστεψέ με έχω δοκιμάσει αρκετές.

Link to comment
Share on other sites

Bill eheim είναι η αντλία . . . η σκούπα είναι ζίου κίτσου :hehe

 

btw με ευλαβικές κινήσεις αποσυναρμολογούνται όλα τα σωληνακια και μόλις μπουν σε λεκανάκι με χλωρίνη γίνονται

σαν καινούρια :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση...διάβαζα στο φόρουμ οτι πολλοί κάνουν τις αλλαγές με λίγο νερό βρύσης και το υπόλοιπο Α/Ο?! Απιονισμένο εννοουν?Κερδίζεις κάτι μα αυτό?Εγώ κάνω με νερό βρύσης όπου προσθέτω αντιχλώριο(και λίγα βακτήρια όσο έχω το μπουκάλι).

Link to comment
Share on other sites

Για τα ψάρια που έχεις δεν χρειάζεσαι μαλακό νερό (άρα δεν χρειάζεσαι Α/Ο =  Αντίστροφη όσμωση) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Για τα ψάρια που έχεις δεν χρειάζεσαι μαλακό νερό (άρα δεν χρειάζεσαι Α/Ο =  Αντίστροφη όσμωση) 

Είπα και εγώ....ευχαριστώ!!:hehe

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω οτι μέτρησα επιτέλους ΝΟ3(δεν είχα χρόνο να βρώ τέστ ΑΡΙ και έκανα JBL)!Επίσης τα νέα σαλιγκαράκια(που μάλλον βγήκαν απο τα φυτά) μεγαλώνουν.Τα ψαράκια δείχνουν μια χαρά...

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Έγινε επεξεργασία - Argiro Valvi
Προσθήκη φώτο
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα λοιπον!!!

Μερικα ευκολα φυτακια σιγα σιγα να ομορφυνει και να οργανωσεις λιγο τα χαρεμια σου και εισαι κομπλε :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά το φίλτρο μου μάλλον αποδείχτηκε "λίγο" και ανέβηκε η αμμωνία και τα ΝΟ2....έχασα 2 ψαράκια και το πήρα χαμπάρι.Αφού άλλαξα νερό αρκετές φορές,τάιζα ελάχιστα και αγόρασα νέο μεγαλύτερο φίλτρο το πρόβλημα λύθηκε και οι μετρήσεις επανήλθαν πάλι στο φυσιολογικό.Πλέον έχω ένα Aquanova NCF - 1200 για μέχρι 300 λίτρα.(1200lt/h) και εκτός απο λίγο περισσότερο θόρυβο όλα δείχνουν πολύ καλύτερα.Επίσης κάποιο γκάπυ γέννησε και έκανε 3 μωρά...αλλά έμεινε μόνο 1 που μεγαλώνει.Τα άλλα δύο δεν έχω ιδέα τι έγιναν...

Επίσης άλλαξα το φωτισμό σε 1 λάμπα λέντ Τ5 7βατ και 4000Κ...αγόρασα 2 αλλά νομίζω οτι η μία φτάνει.

Έγινε επεξεργασία - Argiro Valvi
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είσαι οκ θα δεις διαυγέστατο νερό θα οξυγονώνεται καλύτερα το ενυδρείο είναι αντιγραφή του eheim από ότι βλέπω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε αν η Μπαλουνίτσα μου είναι έγκυος?

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μετά απο χρονια είπα να ξαναμπώ μιας και ασχολούμαι πλέον πιο ενεργά με τα ενυδρεια!!Αφου πέρασε απο διάφορες ψαροσυνθεσεις πλέον εχει cherry barbs,corydoras sterbai και γαρίδες red cherry!Επισης εχω βάλει υποστρωμα για φυτεμένο και οδεύω προς τα εκει!!Σειρα εχει ο φωτισμός,το CO2 και νέα φυτά!Για φωτισμό μαλλον κλείνω προς το chihiros rgb60...αν έχετε καμία άλλη πρόταση ευχαριστως!

Επισης έφτιαξα και ένα 30λιτρο γαριδαδικο για να μη βαριέμαι!!

Καλως σας ξαναβρήκα λοιπον!!

C81DECDA-CC16-4FEF-B4A9-30736EBF87D4.jpeg

64257E7E-F4E9-4E56-97B3-B16FF8FFB00A.jpeg

5559DB25-8025-4606-ADAB-9CBEFB986707.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να και το γαριδαδικο!

89C598F1-D780-44FB-9E1B-DE03B94D7AB6.jpeg

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ξανάρθες, αναμένουμε την εξέλιξη των ενυδρείων σου, όσο για το chichiros  για τα λεφτά του είναι καλή επιλογή  ακόμη καλύτερη είναι αν δεν σε τσουζουν τα χρήματα το Chihiros WRGB

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Καλώς ξανάρθες, αναμένουμε την εξέλιξη των ενυδρείων σου, όσο για το chichiros  για τα λεφτά του είναι καλή επιλογή  ακόμη καλύτερη είναι αν δεν σε τσουζουν τα χρήματα το Chihiros WRGB

Αξίζει η χρηματική διαφορα ή ειναι μικρή η διαφορά στα φυτά;Τα λουμεν ειναι 2450 στο ένα και 3500 στο αλλο...να πω οτι εχω ήδη ένα φωτιστικό aquael slim leddy plant 650 λουμεν...Μήπως 2 rgb ειναι καλύτερα απο 1 wrgb?Προβληματιζομαι για να εχω σωστό αποτέλεσμα πχ. για μοντε καρλο και για κόκκινα φυτά..

Έγινε επεξεργασία - Argiro Valvi
Link to comment
Share on other sites

και με τα δυο θα έχεις καλή ανάπτυξη φυτών απλά το μεγάλο + του wrgb είναι ότι μπορείς να αλλάξεις τα χρώματα όπως εσύ γουστάρεις και ανάλογα με τα φυτά να μπουστάρεις κάποια χρώματα, μπορείς να κανείς ανατολή και δύση ηλίου ντιμάροντας και αλλάζοντας τα χρώματα και όλα αυτά μέσο του κινητού σε συνδυασμό με το commander 4.

τέλος πάντων για να μην εξηγώ πουλά δες τα παρακάτω βίντεο και πιστεύω θα καταλάβεις

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα εχω δει τα βίντεο,εχω διαβάσει πολλαααααα σχόλια και ειδικά για το commander 4 και τα προβλήματα του.Το rgb ντιμαρεται αν και δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα προς το παρόν τόσο αυτό,όσο η σωστή ανάπτυξη και χρωμα των φυτών!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

όπως είπα και με τα δυο θα έχεις καλή ανάπτυξη φυτών απλά το wrgb έχει δυο τικ καλύτερο χρώμα ποιο κοντά στο φυσικό ενώ το rgb είναι λίγο ψυχρό.

Διαλέγεις και παίρνεις εγώ απλά σου ανέφερα της διαφορές. Αν και δεν έχω ψαχτεί πάρα πολύ στα έτυμα led φωτιστικά θεωρώ πως τα chichiros αυτήν την στιγμή είναι τα καλύτερα για τα λεφτά τους. Μπορεί κάποιος άλλος να γνωρίζει κάτι παραπάνω και να σου δώσει μια πιο οικονομική λύση, μιλώ πάντοτε για τα έτυμα φωτιστικά και όχι για DIY.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το rgb60 το εχω βρει γύρω στα 90€ απο εξωτερικό και το wrgb60 γύρω στα 180€ με το κοντρολερ(με όλα τα έξοδα στις τιμές).Δεν εχω αποφασίσει ακόμα αν αξίζει να πληρώσω το διπλάσιο ή όχι...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ας ενημερώσω λίγο το θέμα....έδωσα τα corydoras και χάρισα cherry barbs(την έπεφταν στις γαρίδες και στον εντλέρ),αγόρασα σύστημα CO2,παρήγγειλα φωτιστικό και το περιμένω(chihiros wrgb60) και σιγά σιγά βάζω φυτάκια(από καμιά χορηγία) μιας και το ταμείο είναι μείον μετά απο τόσες μαζεμένες αγορές!? Μέσα έμειναν οι γαρίδες,τα σαλιγκάρια και ο εντλεράκος που έχω χρόνια...

 

Έγινε επεξεργασία - Argiro Valvi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο  greenaqua έχεις δει τι έχει; φέρνει  στην Ελλάδα  τα chihiros 

Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2020 at 9:00 ΜΜ, το μέλος MK1977 έγραψε:

Στο  greenaqua έχεις δει τι έχει; φέρνει  στην Ελλάδα  τα chihiros 

Το γνωρίζω...απλά επέλεξα να το φέρω απ'έξω ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...