Jump to content

What happened to the photos in the articles?


agelikalpf_Senpai

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, 

 

Χμμμ μετά από αρκετό καιρό (><''') μπήκα πάλι στο φόρουμ για να τσεκάρω κάποια άρθρα για τα φυτά (συγκεκριμένα ένα από τα άρθρα με τα φυτά αλφαβητικά) και δεν μου δείχνει τις φωτογραφίες. Κάτι με το photobucket. Επειδή δεν θυμάμαι τα ονόματά των φυτών που έχω και δεν θέλω να ψάχνω πάλι στην google (ειπα να μπω να κοιτάξω το φόρουμ  αντί για αυτή) υπάρχει περίπτωση να το φτιάξετε σύντομα? 

Θέλω να κάνω κάποιες αλλαγές στο ενυδρείο και να δώσω κάποιο boost και δεν θυμάμαι τα ονόματά χΔ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  : )

Link to comment
Share on other sites

Το photobucket έχει αλλάξει την πολιτική του σαν site και έχει γίνει συνδρομητικό.

Σιγά σιγά θα προσπαθήσουμε να επαναφέρουμε ότι μπορούμε.:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα : / 

Οκ ευχαριστώ πολύ : )

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος agelikalpf_Senpai έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά, 

 

Χμμμ μετά από αρκετό καιρό (><''') μπήκα πάλι στο φόρουμ για να τσεκάρω κάποια άρθρα για τα φυτά (συγκεκριμένα ένα από τα άρθρα με τα φυτά αλφαβητικά) και δεν μου δείχνει τις φωτογραφίες. Κάτι με το photobucket. Επειδή δεν θυμάμαι τα ονόματά των φυτών που έχω και δεν θέλω να ψάχνω πάλι στην google (ειπα να μπω να κοιτάξω το φόρουμ  αντί για αυτή) υπάρχει περίπτωση να το φτιάξετε σύντομα? 

Θέλω να κάνω κάποιες αλλαγές στο ενυδρείο και να δώσω κάποιο boost και δεν θυμάμαι τα ονόματά χΔ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  : )

Βάλε καμιά φωτογραφία μήπως μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε στην αναγνώριση των φυτών που ψάχνεις.:)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω αυτά τα τρία. Μου έχουν βγάλει κάτι πράγματα όπως βλέπεις και θέλω να δω αν έχουν κάποια ασθένεια ώστε να το ρυθμίσω πριν βάλω νέο ψάρι μέσα. Το προηγούμενο το έχασα από τον καύσωνα : (

IMG_20170906_204630.jpg

IMG_20170906_204640.jpg

IMG_20170906_204658.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και μια γενική. Το ξέρω επικρατεί ολίγον χάος χΔ

IMG_20170906_205147.jpg

Link to comment
Share on other sites

To πρώτο είναι microsorum pteropus windelov το δεύτερο microsorum pteropus, και το τρίτο νομίζω πως είναι lindernia rotundifolia.

Τα microsorum φαντάζομαι ότι δεν τα έχεις φυτεμένα επειδή δεν μπορώ να διακρίνω καλά.:)

Link to comment
Share on other sites

Τα είχα δέσει πάνω σε πέτρες με σπάγκο εδώ και μήνες μέχρι που έδεσαν και τα άφησα ετσι. Ευχαριστώ πάντως : )

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος agelikalpf_Senpai έγραψε:

Τα είχα δέσει πάνω σε πέτρες με σπάγκο εδώ και μήνες μέχρι που έδεσαν και τα άφησα ετσι. Ευχαριστώ πάντως : )

Μη φοβάσαι για τα φυτά ότι θα μεταδώσουν ασθένεια στο νέο ψάρι.

Απλά θέλουν λίγο κλάδεμα, και τα microsorum λίγο εξτρα κάλιο στη λίπανσή τους.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς έχει βγάλει κάτι μαύρα στίγματα τον τελευταίο καιρό και δεν ξέρω για ποιο λόγο :/ δεν έχω θέμα με την ασθένεια απλώς Δοκιμάζω διάφορα πριν βάλω το ψαράκι και δεν θέλω να ψωφησει στην πρώτη μέρα χΔ

Τουλάχιστον τώρα έχω πάλι τα ονόματά. Ευχαριστώ πολύ : )

Link to comment
Share on other sites

Τα μαύρα στίγματα κυρίως αυτά που είναι στην κάτω μεριά του φύλλου (πολλές φορές) είναι σπόροι.

Σε λίγο καιρό θα βγάλουν χνούδια που θα εξελιχθούν σε ριζίδια.

Είναι ο τρόπος αναπαραγωγής του φυτού.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το τριτο ειναι bacopa caroliniana νομιζω. Χοντροτερο στελεχος, εναλλαξ προσανατολισμος φυλλων, χωρις νερα πανω τους και πρασινοκαφε αποχρωση ανα σημεια

Έγινε επεξεργασία - dinatoskrikos
ορθογραφικά
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τα μαύρα στίγματα κυρίως αυτά που είναι στην κάτω μεριά του φύλλου (πολλές φορές) είναι σπόροι.

Σε λίγο καιρό θα βγάλουν χνούδια που θα εξελιχθούν σε ριζίδια.

Είναι ο τρόπος αναπαραγωγής του φυτού.

 

 

Δεν νομίζω να γίνει άλγη ? Ελπίζω να είναι σπόροι. Έχω κατεβάσει και τον φωτισμό τώρα για να δω αν θα αλλάξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

Τα προφίλ των φυτών είναι έτοιμα ...

 

 

Σε παιδεύω πάλι :-P

Ευχαριστώ πολύ! Δεν την έχω ξεχάσει την παρουσίαση πάντως :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Αν και χρωστάς δεν με παιδεύεις απλά είναι πράγματα που έπρεπε να έχουν γίνει εδώ και κάνα χρόνο και δυστυχώς παραμελήθηκαν ... :(

 

Επί του θέματος . . .  Άλγη δεν πρόκειται να γίνει και καλό θα είναι να επαναφέρεις τον φωτοπερίοδο όπως την είχες ...

 

ps Θα σας δούμε το Σαββατάκι ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Αν και χρωστάς δεν με παιδεύεις απλά είναι πράγματα που έπρεπε να έχουν γίνει εδώ και κάνα χρόνο και δυστυχώς παραμελήθηκαν ... :(

 

Επί του θέματος . . .  Άλγη δεν πρόκειται να γίνει και καλό θα είναι να επαναφέρεις τον φωτοπερίοδο όπως την είχες ...

 

ps Θα σας δούμε το Σαββατάκι ??

Whoops xD

Καμία τάξη σε αυτό το φόρουμ :Ρ 

 

Βασικά το καλοκαίρι την άλλαξα λόγω της ζέστης και την έβαλα  8μμ με 3πμ και πριν μια εβδομάδα την άλλαξα και την έβαλα 7 ώρες την ημέρα και τώρα την κατέβασα στις 6.

 

Για το Σάββατο θα δείξει, μπορεί : )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...