Jump to content

Κοκκινο Κερατοφυλλο


Recommended Posts

Το τελευταίο καιρό τα φύλλα του Κερατοφυλλου μου έχουν κοκκινίσει.Σε πιστεύεται πως οφείλετε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα είδος κερατόφυλλου που γίνεται κόκκινο αν δεν κάνω λάθος. Σίγουρα κάτι κάνεις σωστά βέβαια. Ανέβασε μία φώτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος bbetta έγραψε:

Υπάρχει ένα είδος κερατόφυλλου που γίνεται κόκκινο αν δεν κάνω λάθος. Σίγουρα κάτι κάνεις σωστά βέβαια. Ανέβασε μία φώτο.

 

15047935744421558055646.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι κερατοφυλλο γινεται ετσι οταν δεν εχει θρεπτικα το νερο και αρχιζει να χαλαει.

Ας με διορθωσει καποιος φυτεμενος αν κανω λαθος..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Νομιζω οτι κερατοφυλλο γινεται ετσι οταν δεν εχει θρεπτικα το νερο και αρχιζει να χαλαει.

Ας με διορθωσει καποιος φυτεμενος αν κανω λαθος..

Οπότε η λύση θα ήταν να αλλάξω λίπασμα???

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος bbetta έγραψε:

Υπάρχει ένα είδος κερατόφυλλου που γίνεται κόκκινο αν δεν κάνω λάθος. Σίγουρα κάτι κάνεις σωστά βέβαια. Ανέβασε μία φώτο.

Νομιζω και εγω οτι υπαρχει ενα τετοιο ειδος αλλα απο οσο θυμαμαι μονο ο "κορμος" του κοκκινιζει...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Νομιζω και εγω οτι υπαρχει ενα τετοιο ειδος αλλα απο οσο θυμαμαι μονο ο "κορμος" του κοκκινιζει...

Στο δικό μου φαίνεται ότι κάτι πάει λάθος αλλά δεν ξέρω τι

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος bbetta έγραψε:

Σωστός ο @argy1

Οπότε αλλαγή λιπάσματος 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως ευθύνεται η λίπανση (ποιο λίπασμα έχεις;), πιθανώς να ευθύνεται ότι το φυτό δεν παίρνει αρκετό φως (δεν νομίζω) και πιστεύω πως φταίει το ότι το έχεις χωμένο στον βυθό. Το κερατοφυλλο είναι φυτό επιφανειας, αρκετοί καταφέρνουν να το κρατήσουν ζωντανό ενώ είναι στο χαλίκι, όμως συχνά δεν τα καταφέρνει αφού δεν είναι εκεί η φυσική του θέση  

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο λίπασμα για το κερατοφυλλο είναι τα νιτρικά που από αυτά όλοι συνηθως έχουμε άφθονα. . .

 

btw και μένα μου φαίνεται πως αρχισε να σαπίζει. . .

Πόσα νιτρικά έχεις στο ενυδρείο σου ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και το θέμα καλύφθηκε από τις απαντήσεις των παιδιών, να πω και εγώ ότι το κερατόφυλλο έχει αρκετές απαιτήσεις σε φωτισμό, γι αυτό το λόγο, και παει καλά όταν το έχουμε στην επιφάνεια του ενυδρείου και είναι πυκνό  (με κοντά μεσογονάτια διαστήματα) και καταπράσινο. Αν έχει και τα απαραίτητα νιτρικά αναπτύσεται πολύ γρήγορα.

Τώρα αν θέλεις να δίνεται η αίσθηση του φυτεμένου φυτού, πιάσε ματσάκι το φυτό  και με κάποιο βεντουζάκι στερέωσε το σε κάποιο φωτεινό σημείο σε ένα τζάμι.

Το συγκεκριμένο φυτό που έχεις στο ενυδρείο σου όμως δύσκολα θα τα καταφέρει.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα έχω σχεδόν μια βδομάδα..... χρησιμοποιω seachem flourish...πιστεύεται είναι σε καλή κατάσταση?

1505915456721109110408.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 20/9/2017 at 9:21 ΜΜ, το μέλος rastaman έγραψε:

Cryptocoryne ειναι ;;

Ειναι Elatine Hydropiper

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά μου συνεχίζουν να γίνονται όλο και πιο καφέ....τι λέτε να φταίει?

15064008755611612831291.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχεις βαλει καμια ταμπλερα λιπανσης να τα βοηθησεις? Αν ο βυθος ειναι καινουριος δεν εχει τα θρεπτικα που χρειαζονται.

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα ενυδρείο είναι τι φωτισμό έχεις? Έχεις διοξείδιο? Κανε μια περιγραφή για να μπορέσουμε να σου πούμε τι φταίει 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος johnsin έγραψε:

Πόσα λίτρα ενυδρείο είναι τι φωτισμό έχεις? Έχεις διοξείδιο? Κανε μια περιγραφή για να μπορέσουμε να σου πούμε τι φταίει 

Ειναι 54 λιτρα

Εχω μια silvania grolux 24w

Yποστρομα tetra complete substrate και το λυπασμα που εχω ειναι το seachem flourish

Δεν εχω διοξειδιο  

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Εχεις βαλει καμια ταμπλερα λιπανσης να τα βοηθησεις? Αν ο βυθος ειναι καινουριος δεν εχει τα θρεπτικα που χρειαζονται.

εχουν μπει τα παντα απο λυπασματα και ο βυθος δεν ειναι καινουριος

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα πρεπει να μας δωσεις τοτε περισσοτερες πληροφοριες συμπληρωνοντας την φορμα αυτη για να σε βοηθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Μαλλον θα πρεπει να μας δωσεις τοτε περισσοτερες πληροφοριες συμπληρωνοντας την φορμα αυτη για να σε βοηθησουμε.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Σε ολα τα φυτα η πληθορα των φυλλων τους εχει γινει καφετι

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 54 λιτρα,δουλευει 4-5 μηνες
- Φωτισμός: Λαμπα Τ5 sylvania grolux 24w,και ειναι αναμενη απο της 7 το πρωη μεχρι της 7 το βραδυ
- Βυθός και Υπόστρωμα: Υποστρομα tetra complete substrate και απο επανω ενα στρομα υφεστιακου χαλικιου
- Διοξείδιο του Άνθρακα: Δεν υπαρχει
- Οξυγόνο: Υψηλη αναταραξη με μπρουρμπουλιθρες απο αεραντλια
- Φίλτρανση: Seachem Matrix Carbon και PhosGuard ολα αυτα στο tetra easycrystal filter 300
- Φυτα: (είδη και αριθμός):Gratiola Viscidula και Elatine Hydropipe
- Ψάρια: (είδη και αριθμός):4 Corydoras 7 Aρλεκηνοι
- Ρουτίνες: αλλαφη νερου καθε βδομαδα,λυπασμα seachem flourish καθε βδομαδα και tetra crypto tablet καθε μηνα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 7,6
- KH: 12
- GH: 16
- ΝΗ3/NH4: 0
- ΝΟ2: 0
- ΝΟ3: 25-50
- PO4: -
- Fe: -
- CO2: -
- Θερμοκρασία:27-28

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:της Aquili

Link to comment
Share on other sites

Άρχησε με co2 γιατί αλλιώς δεν κάνεις δουλειά και φωτισμός σου είναι μέτριος κανε τουλάχιστον ένα Diy με μάγια και ζάχαρη  

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος johnsin έγραψε:

Άρχησε με co2 γιατί αλλιώς δεν κάνεις δουλειά και φωτισμός σου είναι μέτριος κανε τουλάχιστον ένα Diy με μάγια και ζάχαρη  

Δηλαδή να βάλω και άλλη μια ίδια λάμπα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το σημαντικό είναι το CO2 αυτό έχει προτεραιότητα και μετά όλα τα άλλα.Τα φυτά χωρίς CO2 σαπίζουν γιαυτό γίνεται καφέ ο βλαστός τους.εδώ έχει διάφορα

Έγινε επεξεργασία - johnsin
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...