Jump to content

Να μαι και εγώ με τα νανοκιχλιδακια μου


panzo

Recommended Posts

 Να μαι και εγώ με τα νανοκιχλιδακια μου, ελπίζω να είναι χαρούμενα με τον χώρο τους!!

IMG_4887.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ψαρακια!

Σχετικα με τον χωρο λαι την διακοσμηση,μπορει να σε βοηθησει ο @Irakles που ειχε caudopanctatus

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο φίλε μου! Ίσως τα αγαπημένα μου ψάρια από Tanganyika. 

 

Δωσε μας λίγες περισσότερες πληροφορίες, ποσα λίτρα είναι, ποσα ψάρια έχεις κλπ.

 

θα προτιμούσα να είχες χρησιμοποιήσει μόνο τις δεξιά πετρες αλλά αυτό είναι θέμα γουστου

Link to comment
Share on other sites

Καλως μας ηρθες στην αφρικη!Πιστευω 60 λιτρα ειναι οκ για τις νανοκιχλιδες σου.Οι πετρες θα προτιμουσα να ναι ολες ιδιες κ οχι 2 διαφορετικα ειδη.Επισης το δεξι "στησημο" ειναι πολυ λειτουργικο αλλα δειχνει λιγο ψευτικο θαρρω.Δεν ξερω αν τα καουντοπουνκτατους σχηματιζουν ζευγαρια οποτε ισως επιτιθοντε στο τριτο κ χρειαστει να το απομακρυνεις,εχε το νου σου.Γιατι δε μας το κανεις κ μια παρουσιαση χρησημοποιωντας την φορμα παρουσιασης?

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω και την παρουσίασή μόλις ολοκληρωθεί και από άποψη deco   :P  για πείτε  καμιά ιδέα για τις πέτρες ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβαζα μερικες ακομη σαν αυτες που εχεις στην αριστερη πλευρα...

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ με ξυλόπετρες είχα ξεκινήσει την Αφρική!
Στη θέση σου θα έλεγα να μου κόψουν 2 ψηλές κ θα τις έστηνα όρθιες εκεί μπροστά από την πράσινη κουμούτσα που φαίνεται.. Για να φαίνεται λιγότερο!

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι να βαλεις μια μεγαλη πετρα στην αριστερη η δεξια πλευρα οπου σου αρεσει και μετα αρχισε να σβηνεις με μικροτερες πετρες δημιουργοντας μικρες σπηλιες.

Παρε μεγαλες πετρες και σπαστες απο μεγαλες σε πιο μικρες για να φανει μια αρμονια στο τελικο αποτελεσμα.

Παντος ειναι πολυ ωραια ψαρακια αν και ειμαι δωσμενος στην αλλη πλευρα.:P

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδια εχετε απολυρτο δικαιο θα το κανω με ξυλοπετρες!!! απισης να σας ρωτησω και κατι αλλο? η αμμος ειναι ο γιατι την εβαλα αλλα παρατηρω τρςλλο θεμα με καφε αλγη και στις πετρες και στην αμμο!!! 

Link to comment
Share on other sites

Η αμμος δεν παιζει ρολο με στην αναπτυξη της αλγης.Μηπως εχεις πολυ ωρα αναμενες τις λαμπες.

Link to comment
Share on other sites

τις λαμπες τις αναβω 3 ώρες το πρωι και μαι 4 το απογευμα... μαλλον ειναι πολλες!!! 

Link to comment
Share on other sites

Είναι καινούριες οι λαμπες ή πολύ παλιές;

Από νιτρικά πως πας;

Συνήθως η καφέ θα κάνει τον κύκλο της και μόλις έρθει μια ισορροπία στο ενυδρείο φευγει.

Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες ειναι αρκετα παλιες δεν ηξερα πως παιζει ρολο!!

τωρα τα νιτρικα μου δειχνει η μετρηση 15

Link to comment
Share on other sites

On 18/9/2017 at 5:42 ΜΜ, το μέλος panzo έγραψε:

τις λαμπες τις αναβω 3 ώρες το πρωι και μαι 4 το απογευμα... μαλλον ειναι πολλες!!! 

Γιατι δεβ ανάβει συνεχόμενα το φως σου??? Έχεις δει μερα να σπαει στα δυο? Θα αναβεις 7-8 ωρες συνεχόμενες ωστε και τα ψαρια να ξερουν μερα νύχτα όπως ειναι το φυσιολογικο.... για τα ψαρακια που εχεις μια λαμπα 9.000 ή 10.000  κελβιν θα αναδειξουν τα χρώματα των ψαριών!!!

 

Ποσες λαμπες εχει το ενυδρείο και τι ειδος?

Έγινε επεξεργασία - Irakles
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panzo έγραψε:

Οι λάμπες ειναι αρκετα παλιες δεν ηξερα πως παιζει ρολο!!

τωρα τα νιτρικα μου δειχνει η μετρηση 15

Φυσικά παίζει ρόλο.. όπως και αν ο φωτισμός είναι πολύ δυνατός ή πολύ λίγος.. 

Γενικά η καφέ άλγη δεν πρέπει να σε ανησυχεί πολύ αν το ενυδρείο είναι καινούριο.. πολλές φορές και σε παλιό ενυδρείο θα δεις ξαφνικά καφέ άλγη ανταλλάξεις κάτι πχ λάμπες ή φωτοπεριοδο. Συνήθως φεύγει μόλις βρεις μια ισορροπία..

Όπως και αυτό που λεει ο Ηρακλής  είναι σωστό ειδικα για τα ψάρια σου! 

Τα νιτρικά σου είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Οκ χρονοδιακόπτης ρυθμίστηκε σωστά! 8 ώρες συνεχόμενα... απο λάμπα έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη? γιατί κάπου μπλέχτηκα με τα t5 t8 και με τα watt καθώς και με τα kelvin!!

Link to comment
Share on other sites

Τι λαμπα εχει πανω το ενυδρειο???

Και μετα θα σου πουμε... πρέπει να ξερεις τι λαμπα έχεις γιατι δεν μπορεις να βαλεις οτι θελεις στη βάση που ε εις ήδη ... εκτος και αν αλλαξεις φωτιστικό... 

 

Τ5 ή Τ8 ή PL ειναι ο τυπος της λαμπας δηλαδή το σχήμα τα watt ειναι η κατανάλωση της λαμπα αναλογα του μεγεθους και τοτ σχηματος και τα κελβιν ειναι η απόχρωση της λαμπα δηλαδή το φασμα χρώματος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 απο αυτες εχει ποιες θα μπορουσα να κοιταξω αντιστοιχα σε 9000- 10000 που αναφερει ο συμφορουμιτης παραπανω?να βαλω μια η 2 παλι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...