Jump to content

Να μαι και εγώ με τα νανοκιχλιδακια μου


panzo

Recommended Posts

Παιρνεις την λαμπα, μια θα χρειαστείς, και παίρνεις μια ιδια 10.000 κελβιν για να μπλεδιζει και να αναδείξει τα χρωματα τον ψαριων!!! Αν και οι πετρες εχουν γκρίζο λευκο θα τις δεις και αυτες καλύτερα!!! 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα λάμπες είναι μεγάλη συζήτηση.. συνήθως ο συνδιασμός αν έχεις 2 είναι μια λευκή στα 7500κ(εγώ θα έλεγα μέχρι και 10000κ) και μια ροζ (πιο χαμηλά Κέλβιν).

Από την άλλη μπορείς να παίξεις με λευκή και μπλε με κίνδυνο για άλγες γιατί είναι κυρίως θαλασσινός συνδιασμός αλλά με πολύ καλά αποτελέσματα στα χρωματα.. γνώμη μου αν θες να παίξεις με τέτοιους χρωματισμούς να δεις και λεντ... 

Link to comment
Share on other sites

On 9/20/2017 at 8:34 ΜΜ, το μέλος adlib έγραψε:

Είναι LT στα 15 watt και έχει daylight (7500k φαντάζομαι).

Έχει μια ή δύο λάμπες;

 

Τι σημαίνει LT ωρε παιδί??

Αν κρίνω από το καπάκι που φαίνεται στην φώτο από κάτω εκεί κρύβεται το starter οπότε έχουμε Τ8. . .

Link to comment
Share on other sites

Που πηγα και πηρα Τ8 μου εδωσαν !!! Θα ανεβασω φωτον αυριο και με τις καινουριες πετρες!! Κανα φυτο να βαλω;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/09/2017 at 3:03 ΜΜ, το μέλος rastaman έγραψε:

 

Τι σημαίνει LT ωρε παιδί??

Αν κρίνω από το καπάκι που φαίνεται στην φώτο από κάτω εκεί κρύβεται το starter οπότε έχουμε Τ8. . .

Μπερδεύτηκα επειδή διάβαζα το τι έλεγε πάνω ή λάμπα! :hehe:hehe:hehe

Τ8 πρέπει να είναι ναι

Link to comment
Share on other sites

8Καλησπέρα!!! Λοιπον μιας και μας εβαλες φωτογραφία ας κάνουμε και τα σχολια μας...

 

Βακε τις πέτρες σαν να εχουν κατολισθήσει για να ειναι πιο φυσικο και φρόντισε να υπαρχουν τρυπουλες ωστε να χωρανε τα ψαρακια... γιατι ετσι οπως βλέπω ειδικά την γέφυρα που εχεις φτιάξει δεν βοηθαει σε τίποτα...συμπληρωσε νερο μεχρι πανω και μπορεις να  βαλεις ρικες βαλισνεριες ή το crinum calamistratum

(Αν θελεις και βιοτοπικο φυτο).

Ανουμπιες επίσης μπορείς να βαλεις...

Το φως μου μοιαζει με ψυχρό ετσι???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tα ψάρια δείχνουν σε πολύ καλή κατάσταση.Είναι πολύ τσαμπουκάδες πάντως,ώστε να μεινεις μόνο με ζευγαρι,εαν προκύψει.

Συμφωνώ με την παρατήρηση του Ηρακλή για τις πέτρες.Προσωπικά θα έβαζα λίγες βαλισινέριες στα αριστερά.

Θα γίνει πολύ όμορφο πάντως :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες θα ανεβασω παλι να φαινεται το progress 

 

το φως ειναι 10000 k

Έγινε επεξεργασία - panzo
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου άρεζαν οι άλλες πέτρες περισσότερο αλλά αυτά είναι γούστα. Κάνε αυτό που σου είπε ο @Irakles με τις πέτρες. Θα έβαζα Vallisneria πίσω από τις πέτρες ώστε να μην φαίνεται το ρίζωμά του. Και αριστερά να βάλεις πάλι ωραίο θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μια πράσινη νότα θα τόνιζε πολύ το σύνολο. Ωραιες οι βαλισνεριες αλλά το crinum calamistrum είναι φανταστικό φυτο (γούστα είναι αυτά).

Ακόμη να ρωτησω γιατί έχεις λάμπα 10000Κ?????

Δεν είναι για θαλασσινό;

Link to comment
Share on other sites

Ε ακολουθησα την συμβουλη προηγουμενου ποστ!! Βασικα η μια ειναι 10000 η αλλη 4700!! 

@bbetta χεχεχε εμενα η αλλες δε μ καθοταν πολυ καλα στο ματι!! Θα ψαξω για αυτα τα φυτα που λετε να δουμε πως θα βγει!! :)

Link to comment
Share on other sites

Την 4700 μπορεις να την σβησεις... δεν θα σου χρειαστεί εκτος και αν σου αρεσει εσενα... αλλα νομιζω δεν χρειάζεται τοσο φως να μην φορτώσεις αλγες...

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Irakles said:

Την 4700 μπορεις να την σβησεις... δεν θα σου χρειαστεί εκτος και αν σου αρεσει εσενα... αλλα νομιζω δεν χρειάζεται τοσο φως να μην φορτώσεις αλγες...

+1!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Οχι!!!  γιατι να μπουν κοχυλια?????:sword:

Για ομορφια...

Οχι οτι ειναι καθαυτου κατοικοι κοχυλιων...

Αλλα στην φυση περναν πολυ χρονο κοντα σε περιοχες με κοχυλια...

Γιατι τα κανει να νιωθουν πιο ασφαλη (υποθετω)...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Ειχα σκοπο να βαλω και κοχυλια!! Να τη σβησω ε; Αμα βγαλω την μια δεν αναβει και η αλλη :/ πρεπει να επεμβω στο κυκλωμα!! I’ll do it!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπα μονο αν γινει ζευγάρι και δεν σκαψουν για την φωλια τους τοτε βαζουμε για να κανουν φωλιά μονο και εαν το χρειαστούν συνήθως δεν χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Irakles έγραψε:

Μπα μονο αν γινει ζευγάρι και δεν σκαψουν για την φωλια τους τοτε βαζουμε για να κανουν φωλιά μονο και εαν το χρειαστούν συνήθως δεν χρειάζεται...

Ποιος μιλησε για αναγκη πασα μου;;

:bigemo_harabe_net-162:

Δεν γραφουμε πιο στησιμο ειναι πιο ομορφο και πιο κοντα σε αυτο που "κυνηγαει" στην φυση το συγκεκριμενο ειδος;

Γιατι αν ειναι ετσι τα κοχυλια ειναι μερος του "βιοτοπου" τους τις περισοτερες φορες..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεω οτι ειναι παρεξήγηση δεν ειναι κοχυλοψαρα... αλλα ολοι τανγκανικα σε ρηχα νερα εχει κοχυλια γιατι εκει ζουν αλλα κοχυλοψαρα....:bigemo_harabe_net-143:

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις!!! Το φωτιστικο μ ειναι φιξαρισμενο επανω στο καπακι με 2 σταρτερ αλλα αμα βγει η μια η το ενα σταρτερ παπαλα και οι 2 εχει κανεις καμια ιδεα ωστε να απενεργοποιησω τη μια; 

Εχετε κανενα μαγαζι με φυτα ωστε να κοιταξω για τα φυτα που αναφερθηκαν πριν;

 

συγνωμη για τις απανωτες ερωτησεις!!

Link to comment
Share on other sites

Για το φωτιστικό πρέπει να βρεις το μπαλαστ και να δεις αν έχει πάνω του τυπωμένο

διαφορετικό τρόπο σύνδεσης έτσι ώστε να λειτουργεί η μια μόνο λάμπα.

Η λογική λέει οτι το παραπάνω σενάριο δεν ισχύει οπότε ή θα παραμείνεις όπως είσαι

ή θα ψάξεις να βρεις ballast που να ανάβει μια λάμπα στα watt που έχεις.

 

Αν κοιτάξεις στην κατηγορία του forum με τα καταστήματα θα βρεις τις λίστες με τις παραλαβές τους

και αν δεν βρίσκεις αυτό που θες μπορείς να τους πάρεις τηλ να επιβεβαιώσεις αν υπάρχουν. . .

 

ps 2-3-4 ρίζες valisneria αν θέλεις μπορώ να σου δώσω και εγώ . . .  ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είσαι ωραιος. Πολύ καλύτερο αποτέλεσμα πιο φυσικό και νομίζω τα ψαράκια θα το εκτιμήσουν. Μπραβο στο Βασίλη για τα φυτά!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...