Jump to content

Να μαι και εγώ με τα νανοκιχλιδακια μου


panzo

Recommended Posts

πριν 4 ώρες, το μέλος panzo έγραψε:

Καταρχην να ευχαριστησω δημοσια τον @rastaman για τα φυτα!!! Για δωστε τωρα τα φωτα σας 

7BDC890E-985A-485A-8766-C18854D02922.jpeg

 

Είδες που αγχωνόσουν που και πως θα τις βάλεις ??

Μια χαρά έκατσαν λοιπόν !!

Link to comment
Share on other sites

Μια εβδομαδα μετα απο το στησιμο του ενυδρειου επανερχομαι με απορια!! Αυτο που φαινεται στη φωτο να φανταστω πως ειναι αλγη σε συνδιασμο με την αμμο που σκορπανε επειδη σκαβουν;  Πρέπει να κανω κατι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα απο τσαμπουκα μεταξυ των δυο εχουνε το παρακατω αποτελεσμα .... απο εκεινη την ωρα καθετε σαν τρομαγμενο στη γωνιτσα τ!! 

B0F6E095-501F-46F0-B504-2A9D09424241.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αρσενικο θηλυκό? ???

Δες λιγο τις ουρες ειναι μια λιγο κίτρινη στην ακρη??? 

Μηπως εφαγε παντοφλα απο την θηλυκια???

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχει φαει ξυλο εχει λιγο κιτρινο στην ουρα το αλλο οχι!

Link to comment
Share on other sites

Το αρσενικό  τρωει ξυλο... μια χαρα!!! Κλασσικά πράγματα βγαλμένα απο την ζωη!!!:hehe

 

Ο αρσενικος σκάβει για φωλιά???? 

 

Link to comment
Share on other sites

Ειδες τι σου ειπα απο πανω???? Μην αγχώνεσαι για αρχη!!!

Παίρνεις σύριγγα με σωληνα αεραντλιας θρυματιζεις τροφη να γινει σκονη τραβας νερο ενυδρειου με την τροφη και την ρίχνεις κοντα εκει που βλεπεις τα μικρα....

 

Παιρνεις αποξυραμενη τροφη για νεογέννητα και αν βρεις της ocean nutrition instant baby shrimp αλλιως microwarms απο καποιο χομπιστα.  

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ταιζεις 4-5 φορες τη μερα ετσι στοχευμενα... αλλαγη νερου κανε 20 λιτρα ανα 5 μερες γιατι θα εχεις πολυ βρωμια λογο ταισματων...και δωσε τροφη να παχαίνουν!!!!

 

 

Δωσε πονο το λατρεύω αυτο ειδος ψαριων!!!

Έγινε επεξεργασία - Irakles
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες τα γεννητούρια.

Προσπάθησε όταν τα ταΐζεις, να ρίχνεις την τροφή πολύ κοντά στο σημείο που βραχιάζουν, ώστε να μην εκτίθενται σε ανοικτά σημεία.

Μετά από μερικές μέρες γίνονται survivor.

Πολύ όμορφο και το νέο scape.:)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να σου ζήσουν τα μωράκια και εύχομαι να κρατήσεις όσα περισσότερα γίνεται!!! 

Επίσης να πω πως ενώ μου αρέσει ο τρόπος που έχεις βάλει τις πέτρες, μου φαίνονται λίγες :bigemo_harabe_net-134:, ή τουλάχιστον έχω αυτή την αίσθηση. Στο δικό μου τότε (120 λίτρα με 6 ψαράκια μέσα) είχα δώσει πονο θυμάμαι το μισό ενυδρείο πέτρες είχε! Σε παίρνει να δώσεις λίγο ύψος;

Βέβαια αν πιστεύεις και βλέπεις ότι δεν έχουν θέμα με το ξύλο είσαι κομπλέ και το αφήνεις ως έχει, ειδικά με τα μωράκια μέσα δεν είναι να βάζεις χέρι μέσα χωρίς να υπάρχει απαραίτητος και αναγκαίος λόγος!

Καλή συνέχεια και με το καλό να μεγαλώσουν! :D

Ps. Το 3ο ψάρι που είχες τι γένος είναι; 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ιδέα αλλα από ότι φαίνεται αρσενικό είναι ακόμα εκεί είναι αλλα έχει διαχωρίσει την θεση του από τα υπόλοιπα και μάλλον πρέπει να αποχωρήσει ε?

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, panzo said:

δεν έχω ιδέα αλλα από ότι φαίνεται αρσενικό είναι ακόμα εκεί είναι αλλα έχει διαχωρίσει την θεση του από τα υπόλοιπα και μάλλον πρέπει να αποχωρήσει ε?

Κοίτα αν είναι θηλυκό το σκέφτεσαι.. τώρα αν είναι αρσενικό θ πέσει καλό ξύλο αργά ή γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

δε θα πω χαζομάρα γιατί δε ξέρω πως να τα ξεχωρίσω η αλήθεια είναι!! αν τα αρσενικά έχουν κίτρινο στην ουρά τότε είναι και αυτό θηλυκό  αλλά είναι πιο μεγάλο σε μέγεθος από το άλλο θηλυκό μ :/

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, panzo said:

δε θα πω χαζομάρα γιατί δε ξέρω πως να τα ξεχωρίσω η αλήθεια είναι!! αν τα αρσενικά έχουν κίτρινο στην ουρά τότε είναι και αυτό θηλυκό  αλλά είναι πιο μεγάλο σε μέγεθος από το άλλο θηλυκό μ :/

Τότε μάλλον θηλυκό είναι! Βγάλε μας και καμιά φωτο αν γινεται :D 

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια που εχεις κανουν αποκλειστικους δεσμους... δηλαδή το ζευγαρι δεν σπαει... οποτε το αλλο καλο ειναι να το  βγάλεις αλλα περίμενε να δεις πως θα ειναι τωρα σαν γονεις μηπως πεσει ξυλο και χασεις κανενα θηλυκό.... σαν γονεις ειναι γενικα πολλοι καλοι αλλα επιδει ειναι πρώτη φορα μην εισαι αυστηρός στη δεύτερη γεννα θα ειναι άριστοι!!!

 

Ταΐζουμε καλα και γονο και γονείς !!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εννοείται πως ταιζω φουλ!! τα μικρά πλακα πλακα έχουν πάρει φορα όλο έξω από το βραχο τους είναι και ψαχουλεβουν την αμμο!! όχι πως φαίνονται άμα δεν πας κοντα αλλα έχει γέλιο η άμμος είναι λες και βλέπεις μικροσκοπικές πατημασιές 

Link to comment
Share on other sites

Τι φωτισμό εχεις γιατι βλεπω πολυ άλγη καο νομιζω είναι πολυ νεο τπ ενυδρειο σου σωστα?

Τι αλλαγες νερου κανεις???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...