Jump to content

Ήρθε και η δική μου η σειρά


gifil

Recommended Posts

πριν 11 λεπτά, το μέλος pan_Oz έγραψε:

ωραία αρχή έκανες ;) 

να τα χαρείς σου εύχομαι :)

 

με οποιους δασκαλους καθισεις. ειδικα @Skoti, @niknik, @Loukas Agelopoulos και τον προλαλησαντα. απλα τωρα λεω να φρεναρω λιγο γτ πηρα πολύ μπρος και δεν θα εχω μισθο για τον υπολοιπο μηνα. :hehe:hehe

Έγινε επεξεργασία - gifil
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τελευταιες προσθηκες στο ενυδρειο:

 

το βραχακι με τα ζοας δεν ξερω για την θεση του

 

IMG-1fc567a2e14d212095a1b63738b5fb5b-V.jpg

IMG-5ac438d5f9cf824579b05b662a4fa1a1-V.jpg

IMG-646eddbad79fa359c5c0bfd4c679305b-V.jpg

IMG-a5066c890074c71171521f0f21fec374-V.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε μου φίλε θα σου πω κάτι που μου έχουν πει πολλές φορές και δυστυχώς δεν άκουσα σχεδον καμια φορα. ..μη βιαστείς να το φορτώσεις....δώσε χρόνο στο σύστημα να σταθεροποιηθει...και μετά σιγά σιγά προσθέτεις...δύσκολο μεν αλλά κάνε κρατει τώρα. ..μου αρέσει καλύτερα που έβγαλες τον ενα βραχο...ξεμπουκωσε!καλή συνέχεια! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Karlos έγραψε:

Αγαπητε μου φίλε θα σου πω κάτι που μου έχουν πει πολλές φορές και δυστυχώς δεν άκουσα σχεδον καμια φορα. ..μη βιαστείς να το φορτώσεις....δώσε χρόνο στο σύστημα να σταθεροποιηθει...και μετά σιγά σιγά προσθέτεις...δύσκολο μεν αλλά κάνε κρατει τώρα. ..μου αρέσει καλύτερα που έβγαλες τον ενα βραχο...ξεμπουκωσε!καλή συνέχεια! 

Τέλος δεν φορτωνω αλλο σιγα σιγα πλεον. εκανα το μπαμ αλλα τωρα με ρεγουλα. το βραχακι με τα ζοας καλα ειναι εκει;

 

πριν 9 λεπτά, το μέλος Karlos έγραψε:

Οι occelaris έκαναν host στην eyphylia?

οχι ακομα, ισως δεν τους εχω παρατηρησει...

Link to comment
Share on other sites

Τα ζωανθάξια αν βρουν καλές συνθήκες θα απλώσουν πολύ και θα καλύψουν τα πάντα. Εγώ θα τα έβαζα μπροστά και στον αραγωνίτη. Στο βράχο μάλλον θα έβαζα την εφύλια. Θέλει πειραματισμό ειδικά ως προς τις ροές που αρέσουν στα κοράλλια.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Τα ζωανθάξια αν βρουν καλές συνθήκες θα απλώσουν πολύ και θα καλύψουν τα πάντα. Εγώ θα τα έβαζα μπροστά και στον αραγωνίτη. Στο βράχο μάλλον θα έβαζα την εφύλια. Θέλει πειραματισμό ειδικά ως προς τις ροές που αρέσουν στα κοράλλια.

Σε ευχαριστώ Λουκά

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλε μου!!

Μην βιαζεσαι με τις προσθηκες , το ενυδρειο ειμαι μικρο (εχει την δικη του ομορφια ;) )

γιαυτο φροντησε οτι ζωντανο βαλεις να ειναι "ξεχωριστο" 

 

Τα zoantus με τα palythoa καλυτερα πιο χαμηλα

και ισως η euphyllia πιο ψηλα στο βραχο για να δωσει υψος

Αλλα πειραματισου λιγο με τις θεσεις τους και την κυκλοφορια

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τρελιάρη μου!!!

Ωραία χρώματακια επιλέγεις!!  ;)

Θα άλλαζα θέση στα ζοας με την εφύλια και τίποτε άλλο δεν θα έκανα προσωπικά!!

Οι επιλογές δικές σου!!

Συνέχισε τα βακτήρια και σιγά σιγά θα πάρει το δρόμο του!!

Ξεκίνα μόλις έχεις και την οικονομική δυνατότητα να προμηθεύεσαι τεστάκια kh, ασβεστίου και μαγνησίου αφού το πας για lps!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2017 at 10:35 ΜΜ, το μέλος gifil έγραψε:

Τελευταιες προσθηκες στο ενυδρειο:

 

το βραχακι με τα ζοας δεν ξερω για την θεση του

 

IMG-1fc567a2e14d212095a1b63738b5fb5b-V.jpg

IMG-5ac438d5f9cf824579b05b662a4fa1a1-V.jpg

IMG-646eddbad79fa359c5c0bfd4c679305b-V.jpg

IMG-a5066c890074c71171521f0f21fec374-V.jpg

Μεγειες πολύ όμορφα.Τα ζοας από χτες κάτω και μακριά από τα βράχια.Τωρα η εμφύλια εάν είναι ένα σώμα σωστή στην άμμο.Εαν όμως είναι κεφάλια και έχει και κοτσάνι κορμό μπορείς ευκολα να την βάλεις σε βράχο επάνω.Οτι σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, niknik said:

Μεγειες πολύ όμορφα.Τα ζοας από χτες κάτω και μακριά από τα βράχια.Τωρα η εμφύλια εάν είναι ένα σώμα σωστή στην άμμο.Εαν όμως είναι κεφάλια και έχει και κοτσάνι κορμό μπορείς ευκολα να την βάλεις σε βράχο επάνω.Οτι σου αρέσει.

Νίκο είναι υποχρεωτικό ότι πρέπει να είναι στην άμμο αν είναι ένα σώμα η είναι καλύτερα για το ζωντανό χωρίς να υπάρχει πρόβλημα επιβίωσης αν την βάλει κάπου ψηλά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Νίκο είναι υποχρεωτικό ότι πρέπει να είναι στην άμμο αν είναι ένα σώμα η είναι καλύτερα για το ζωντανό χωρίς να υπάρχει πρόβλημα επιβίωσης αν την βάλει κάπου ψηλά;

Φιλαρακι μου οχι δεν είναι υποχρεωτικό. Αυτό το λέω επειδή η εμφύλια με συνεχόμενο σώμα είναι πολύ ευαίσθητη.Εαν πάρει βακτήριο η γενικά αρρωστήσει την έχασες.Ετσι καλο είναι να μην την πολύ πιάνουμε η μετακινούν.Επισεις λογο του σχηματισμού της είναι πολύ δυσκολότερο να μπει ψηλά σε σχέση με την άλλη.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, niknik said:

Φιλαρακι μου οχι δεν είναι υποχρεωτικό. Αυτό το λέω επειδή η εμφύλια με συνεχόμενο σώμα είναι πολύ ευαίσθητη.Εαν πάρει βακτήριο η γενικά αρρωστήσει την έχασες.Ετσι καλο είναι να μην την πολύ πιάνουμε η μετακινούν.Επισεις λογο του σχηματισμού της είναι πολύ δυσκολότερο να μπει ψηλά σε σχέση με την άλλη.

Thx Νικόλα!!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση τελείως αρχάριου, τα κλόουν γτ δεν κανουν host στην εφύλια; @Skoti @Karlos, @niknik

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να θέλουν χρόνο, ίσως πρέπει να γίνουν και ζευγάρι για να νιώσουν ότι κάπου πρέπει να γίνει το σπίτι τους, γενικά παίζουν πολλά. Εδώ και ανεμώνη να βάλεις ίσως δεν πάνε αμέσως.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος Marou έγραψε:

Μπορεί να θέλουν χρόνο, ίσως πρέπει να γίνουν και ζευγάρι για να νιώσουν ότι κάπου πρέπει να γίνει το σπίτι τους, γενικά παίζουν πολλά. Εδώ και ανεμώνη να βάλεις ίσως δεν πάνε αμέσως.. 

Κατάλαβα. Σε ευχαριστω πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, gifil said:

Ερώτηση τελείως αρχάριου, τα κλόουν γτ δεν κανουν host στην εφύλια; @Skoti @Karlos, @niknik

ναι ίσως θέλουν λίγο χρόνο. εμενά πάντως πήγαν με την μια.πιστεύω ότι θα πάνε εκτός αν βάλεις κάτι ακόμα ελκυστικότερο για αυτούς...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλά είδη είναι αναπαραγωγής έχει χαθεί λίγο το ένστικτο θέλουν χρόνο και ίσως ξεγέλασαν για να μπουν,κυρίως στην ανεμώνη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα κοράλλια το δικό μου κλουουνάκι χόσταρε τα πάντα εκτός από την εφύλια.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι κάθονται διπλα της και δεν κανουν την δοκιμή :hehe. Ε χρόνο εχουν μπόλικο δεν πρόκειται να πανε πουθενα. Σήμερα μπηκαν μετα απο προσαρμογή 2,5 ωρών και τα πρωτα σαλιγκάρια γτ η αλγη ειχε αρχίσει κ εκανε έντομα την εμφάνιση της

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, gifil said:

Το θέμα είναι οτι κάθονται διπλα της και δεν κανουν την δοκιμή :hehe. Ε χρόνο εχουν μπόλικο δεν πρόκειται να πανε πουθενα. Σήμερα μπηκαν μετα απο προσαρμογή 2,5 ωρών και τα πρωτα σαλιγκάρια γτ η αλγη ειχε αρχίσει κ εκανε έντομα την εμφάνιση της

Τι και ποσα έβαλες; Ψάχνομαι και εγώ τώρα με το clean up crew....

Link to comment
Share on other sites

Δυο trochus εβαλα γ αρχη και βλεπω σιγα σιγα. αν θελει κ αλλους θα παω να παρω 2-3 ακομα!!

Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2017 at 10:24 AM, gifil said:

Ερώτηση τελείως αρχάριου, τα κλόουν γτ δεν κανουν host στην εφύλια; @Skoti @Karlos, @niknik

Βασικός λόγος είναι αυτός που λέει ο Νίκος @niknik..

Ρίξε μια ματιά εδώ για περισσότερες πληροφορίες για το γιατί δεν χοστάρουν οι κλόουν εύκολα σε ανεμώνη ή κοράλλια..  ;)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...