Jump to content

Σαλιγκάρια


george78

Recommended Posts

Καλησπερα έλειπα επαγγελματικό ταξίδι κ γυρνώντας βρήκα το ενυδρειο γεμάτο πολυ μικρα "κατι "σαν σαλιγκάρια . Ειναι παντού. Βυθό ,πετρες,τζάμια. Πως φεύγουν αυτα τωρα; υπαρχει λύση ;IMG_1191.thumb.JPG.c8a58fb323792f3a8fb6be32819f91f1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς βάλει μια πιο καθαρή φωτογραφία για να δούμε περί τίνος πρόκειται.

 

Το άλλο που βλέπω είναι κυανό ; 

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα ενα κ σας το δείχνω , μπορεί να ειναι κ 100-150 τέτοια μεσα στο ενυδρειο στο ιδιο σχεδον μεγεθος

IMG_7604.JPG

IMG_7605.JPG

IMG_7608.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ο ένας τρόπος είναι ο δύσκολος αλλά ο φυσικός, που σημαίνει αφαίρεση με το χέρι, χρήση παγίδας, πρόσθεση φυσικών θηρευτών (helena) εφόσον το επιτρέπουν οι συνθήκες του ενυδρείου σου. Ο άλλος τρόπος με χρήση φαρμάκων όπως (esha gastropex). Εσύ επιλέγεις. :)

Link to comment
Share on other sites

οταν λες χρηση παγιδας? πως το εννοεις?

παντως ξεκινησα να τα βγαζω με το χερι αλλα φυσικα δεν προκειται να βγουνε ολα.(απλα να ελλατωθουν)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν έτοιμες παγίδες σε καταστήματα αλλά μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου. Ουσιαστικά είναι μια κατασκευή που επιτρέπει στα σαλιγκάρια να μπουν μέσα (για να βρουν την τροφή δόλωμα) αλλά δεν του επιτρέπει να βγουν έξω.

 

Για ρίξε μια ματιά εδώ : 

 

Το θέμα είναι αρκετά παλιό αλλά θα πιάσεις το νόημα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Se ευχαριστω πολυ .εβαλα ταγκανικα μεσα δυο ψαράκια κ εχουν μειωθεί τα σαλιγκάρια κατα 70% μεσα σε μια εβδομάδα .

Link to comment
Share on other sites

Οτι δεν τα βλέπεις δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχουν κάτω από τις πέτρες ή ακόμα και χωμένα

μέσα στην άμμο. . .

 

Αυτό που δεν απάντησες και είναι και το σημαντικότερο είναι για την "πρασινίλα" μπροστά από τις πέτρες??!!

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκαρια ειναι ramshorn και συνηθως οι ταγκανικες (δεν ξερω τι εβαλες) ramshorn και physa τα εξαφανιζουν.Ειδικα αν ειναι μικρα και χωρανε στο στομα τους.Αλλα και οταν μεγαλωσουν αρκετα και μπορουν να τα τραβηξουν εξω απο το κελυφος.Γενικα ειναι κανιβαλοι.Τα μονα σαλιγκαρια που επιβιωνουν ειναι τα turbeculata επειδη ειναι κωνικα,σκληρα και κρυβονται στο υποστρωμα το μεγαλυτερο μερος της ημερας.Γι'αυτο και στις λιμνες τις αφρικης ειναι τα μονα που ευδοκιμουν.

Βεβαια δεν αποκλειεται οπως ειπε ο Βασιλης να ειναι κρυμμενα αλλα ειναι θεμα χρονου να φυγουν,μην σε απασχολει.

 

Αυτο στον βυθο δεν ειναι ωραιο και αυτο ειναι που πρεπει να προσεξεις..

Νομιζω ειναι κυανο και θελει πολυ δυνατη κυκλοφορια,αλλαγη φωτισμου και υπομονη!Το τελευταιο ειναι και το πιο σημαντικο γιατι οσες φορες αντιμετωπισα το κυανο το καταφερα οταν δυναμωσε η βιολογια.Οταν αρχιζεις να ταιζεις στο φουλ και να δουλευουν τα φιλτρα θα φυγει.Απλα αν δεν διορθωσεις τα υπολοιπα (δηλαδη κυκλοφορια και φωτισμο) στο μελλον θα αντιμετωπισες και αλλα προβλημματα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια κ συγνωμη που καθυστερω να απαντησω (λογο επαγγελματικων υποχρεωσεων).

καταρχην ο φωτισμος που χρησιμοποιω ειναι δυο λαπμπες t5 day light και t5 blue light. Αναβουν 4 ωρες την ημερα. Την λευκη την εχω πανω απο τρια χρονια κ την μπλε την εβαλα πριν δυο μηνες περιπου κ απο τοτε που την εβαλα αρχισε να μου δημιουργει αυτο που βλεπετε στον βυθο.

Οσο για τα ψαρακια απο την στιγμη που μπηκανε τα σαλιγκαρια εχουν ελλατωθει παρα πολυ. εχω δυο ψαρακια το Neolamprologus κιτρινο και το ophtalmotilapia.

οσο για την κυκλοφορια εχω δυο φιλτρα ενα eheim 2078 και fluval 305. Η κυκλοφορια ειναι πολυ δυνατη πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Η ροη απο τα δυο φιλτρα μπορει να ειναι πολυ δυνατη...

Εχεις ομως παντου καλη κυκλοφορια;;

Μπορεις να βαλεις μια καθαρη φωτο απο το "προβληματικο" μερος του βυθου σου ;;

Link to comment
Share on other sites

ναι πραγματι η ροη ειναι αρκετα δυνατη αφου το eheim 2078 οπως ξερεις ειναι πολυ δυνατο .τωρα αν η κυκλοφορια  ειναι παντου καλη πως μπορω να το εξακριβωσω? το ενυφρειο εχει μηκος 1,5 μετρο.σκεψου οτι στο eheim η εξαγωγη του ειναι μια μεγαλη μπαρα κ την εχω κατα πλατος απο την μια γωνια του ενυδρειου κ στελνει το νερο απεναντι με μια γωνια 30 μοιρων. το μικρο φιλτρο η εξαγωγη του ειναι ακριβως απο την αντιθετη πλευρα του ενυδρειου με φορα προς την μπαρα του eheim και το νερο φευγει παραλληλα προς την επιφανεια του (την επιφανεια του νερου εννοω) .

παρακατω τσεκαρε κ τις φωτος αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ρίξει μια ματιά στο άρθρο με τις άλγες να δεις αν είναι κυανό ; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 26/09/2017 at 0:23 ΠΜ, το μέλος george78 έγραψε:

καλησπερα παιδια κ συγνωμη που καθυστερω να απαντησω (λογο επαγγελματικων υποχρεωσεων).

καταρχην ο φωτισμος που χρησιμοποιω ειναι δυο λαπμπες t5 day light και t5 blue light. Αναβουν 4 ωρες την ημερα. Την λευκη την εχω πανω απο τρια χρονια κ την μπλε την εβαλα πριν δυο μηνες περιπου κ απο τοτε που την εβαλα αρχισε να μου δημιουργει αυτο που βλεπετε στον βυθο.

Οσο για τα ψαρακια απο την στιγμη που μπηκανε τα σαλιγκαρια εχουν ελλατωθει παρα πολυ. εχω δυο ψαρακια το Neolamprologus κιτρινο και το ophtalmotilapia.

οσο για την κυκλοφορια εχω δυο φιλτρα ενα eheim 2078 και fluval 305. Η κυκλοφορια ειναι πολυ δυνατη πιστευω.

Εδώ είναι ο λόγος σου πιστευω.. και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι κυανό.

Βγαλε τη μπλε λάμπα, καθάρισε το κυανό με το χέρι και περίμενε μερικές βδομάδες.

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Εδώ είναι ο λόγος σου πιστευω.. και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι κυανό.

Βγαλε τη μπλε λάμπα, καθάρισε το κυανό με το χέρι και περίμενε μερικές βδομάδες.

 

"με το χερι"=σιφωναρισμα ....

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη την μπλε λαμπα "τσαμπα" την πηρα; εχω δει σε αφρικανικό να βάζουν τετοιο χρωμα λσμπας .εγω γιατι να μην μπορω να εχω τετοια;τι λαθος κανω;

Παντως,αυτο που εχω κανει ως τωρα εινσι οτι εκλεισα το φως κ σκέπασα το ενυδρείο με πετσέτες ώστε να μείνει δυο τρεις μερες χωρις φως κ μετα να κσνω αλλαγή  νερού με σκούπα κ ταυτοχρονα να τραβηξω σπο το βυθό αυτη την άλγη .

τελος ,στο τοσο σκοτάδι λέτε να εχουν προβλημα τα ψαράκια;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις κάτι λάθος απλά παίζουν τόσοι πολλοί λόγοι για έξαρση αλγης που ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το τι φταίει 100%.

Θα πρότεινα αν σου αρέσει ο μπλε φωτισμός τότε να πάρεις λεντοταινια μπλε και να παίξεις έτσι.. αν είναι dimmable ακόμα καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

ειναι η δευτερη μερα που εχω τελειως σκεπασμενο το ενυδρειο με πετσετες κ τωρα μολις παρατηρησα οτι χαμηλα στην αμμο εκει που ειναι η "πρασιναδα" υπαρχουν πολλες ινες πρασινες κατι σαν "τριχουλες". λεω να το αφησω σκεπασμενο αλλες δυο μερες κ μετα να το καθαρισω(αλλαγη νερου μ σκουπα βυθου. 

https://www.sera.de/el/proion/sera-led-x-change-tube-marine-blue-sunrise/ οταν λες dimmable , εννοεις κατι σαν αυτες τις λαμπες?

οσο για την λαμπα που εχω να μην την ξανα χρησιμοποιησω καθολου ? αν καθαριζω πιο τακτικα το ενυδρειο? θα μπορω να την χρησιμοποιω?

Έγινε επεξεργασία - george78
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα την απέυφευγα την μπλέ. Αν είναι η αιτία για τις άλγες , δεν παίζει ρόλο πόσο συχνά θα καθαρίζεις. Θα βαρεθείς και το χόμπι είναι να για χαλαρώνουμε κατά την άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια ειναι μια χαρα....συνεχιζουν το κυνηγητο φυσικα...οσο για το ενυδρειο κοιταξτε τις παρακατω φωτο. σημερα το μεσημερι το ξεσκεπασα κ ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση. η πρασιναδα εχει φυγει τελειως κ απλα υπαρχουν μερικα στιγματα  χρωματος καφε.θα χρειαστει να του κανω καμια αλλαγη νερου τωρα? παντως το ενυδρειο ηταν ερμητικα σκεπασμενο απο 28/9(11.00) εως 2/10(15.00).

Τελος ,σας ευχαριστω πραγματικα για το ενδιαφερον που εχετε δειξει!

IMG_7662.JPG

IMG_7659.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...