Jump to content

Ρύθμιση KH σε Reef


Karlos

Recommended Posts

καλημέρα παιδιά!

 

θα ήθελα να μου πείτε πως μπορώ να αυξήσω το kh μου. χρησιμοποιώ αλάτι tropic marine το οποίο σε αλατότητα 1,026 μου δίνει KH 8.6. Μετά από μια εβδομάδα πέφτω περίπου στο 6.3 από ότι έχω μετρήσει.

 

υπάρχουν αμπούλες της prodibio οι οποίες οντως το φτάνουν 8,5 αλλά διάβασα και κάτι για χρήση σόδας.

 

please τα φώτα σας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Υπάρχουν ειδικές σκόνες που τις διαλύεις σε νερό όσμωσης και ρίχνεις μέσα καθημερινά (αν δεν έχεις σκέψου σιγά σιγά την αγορά δοσομετρικής αντλίας). Μπορείς να πάρεις είτε χύμα (το οποίο διαλύεις συνήθως 100 gr σε 1 λίτρο όσμωσης) είτε κάποιο επώνυμο προϊόν των γνωστών εταιρείων που αναγράφεται η αναλογία. Αν είναι σόδα δεν το γνωρίζω!

Μόλις η σκόνη έχει διαλυθεί τελείως ξεκινάς και ρίχνεις στο ενυδρείο σου (ιδανικά στο sump αν έχεις - σόρρυ δεν θυμάμαι) μία φορά την ημέρα την ίδια ώρα κάθε μέρα (π.χ. στις 9 το βράδυ καθημερινά). Ξεκίνα από περίπου 10ml. Την επόμενη ημέρα και πριν ρίξεις πάλι δόση μετρά Kh και αν έχει αυξηθεί ρίχνεις την ίδια δόση (δηλ. 10ml) αλλιώς αυξάνεις κατά 5ml ιδανικά (οπότε 15 ml). Αφού το κάνεις αυτό κάθε μέρα και φτάσεις στην επιθυμητή τιμή τότε θα πρέπει να βρεις τα ml εκείνα τα οποία θα στη κρατήσουν σταθερή. Αν δεις ότι υπερβαίνει μειώνεις λίγο. Είναι λίγο κουραστικό αλλά μόλις το βρεις ξεμπερδεύεις.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Να αυξάνεις σιγά σιγά τη  δόση ώστε να μην σου ανέβει η τιμή απότομα και στρεσαριστούν τα κοράλλια.

 

Ελπίζω να τα έγραψα κατανοητά !!! :) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Vakoutro said:

Καλημέρα. Υπάρχουν ειδικές σκόνες που τις διαλύεις σε νερό όσμωσης και ρίχνεις μέσα καθημερινά (αν δεν έχεις σκέψου σιγά σιγά την αγορά δοσομετρικής αντλίας). Μπορείς να πάρεις είτε χύμα (το οποίο διαλύεις συνήθως 100 gr σε 1 λίτρο όσμωσης) είτε κάποιο επώνυμο προϊόν των γνωστών εταιρείων που αναγράφεται η αναλογία. Αν είναι σόδα δεν το γνωρίζω!

Μόλις η σκόνη έχει διαλυθεί τελείως ξεκινάς και ρίχνεις στο ενυδρείο σου (ιδανικά στο sump αν έχεις - σόρρυ δεν θυμάμαι) μία φορά την ημέρα την ίδια ώρα κάθε μέρα (π.χ. στις 9 το βράδυ καθημερινά). Ξεκίνα από περίπου 10ml. Την επόμενη ημέρα και πριν ρίξεις πάλι δόση μετρά Kh και αν έχει αυξηθεί ρίχνεις την ίδια δόση (δηλ. 10ml) αλλιώς αυξάνεις κατά 5ml ιδανικά (οπότε 15 ml). Αφού το κάνεις αυτό κάθε μέρα και φτάσεις στην επιθυμητή τιμή τότε θα πρέπει να βρεις τα ml εκείνα τα οποία θα στη κρατήσουν σταθερή. Αν δεις ότι υπερβαίνει μειώνεις λίγο. Είναι λίγο κουραστικό αλλά μόλις το βρεις ξεμπερδεύεις.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Να αυξάνεις σιγά σιγά τη  δόση ώστε να μην σου ανέβει η τιμή απότομα και στρεσαριστούν τα κοράλλια.

 

Ελπίζω να τα έγραψα κατανοητά !!! :) 

ευχαριστώ φίλε ναι καταννοητός!αν κάποιος ξέρει τι υλικο είναι ας μας πει για να το πάρω απευθείας από μαγαζί με χημικά και όχι από pet shop.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, pan_Oz said:

διττανθρακικη σοδα ψάχνεις ;) 

 

@pan_Oz την χρησιμοποιώ ως έχει και απλά την διαλύω σε νερό Α/Ο ή θέλει κάποια επεξεργασία?

Link to comment
Share on other sites

αν πάρεις χύμα σπάσε 100γρ σκόνης σε 1 λίτρο νερό από Α/Ο. μη την ρίξεις χύμα τη σκόνη στο ενυδρείο γιατι θα κάψεις τα ζωντανά σου.

θελει καλό ανακάτεμα πριν ρίξεις το διάλλειμα.

υπάρχει μια ωραία δωρεάν εφαρμογή στο κινητό. Λέγεται "reefdoser" και βοηθάει πολύ για να βρείς τη ποσότητα που θα ρίξεις ανάλογα με την κατανάλωση σου.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Karlos έγραψε:

σε android δεν το βρήκα μήπως λέγεται διαφορετικά?

Είναι μόνο για Apple.  Ευκαιρία να αλλάξεις κινητό!!!!! :hehe

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, nasos said:

Είναι μόνο για Apple.  Ευκαιρία να αλλάξεις κινητό!!!!! :hehe

Έρχονται τα γενέθλια μου...παρε μου το Samsung note 8 και δεν πειράζει η δοσομετρικη 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα το μίγμα...στα 100 λίτρα που είμαι να ξεκινήσω με 10-15  ml και να μετρήσω σε κάνα 3 ωρο? Γενικά το βράδυ ισχύει ότι το kh μειώνεται?

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα πριν ρίξεις να πάρεις μετρήσεις 2 μερες σερί (ίδια ωρα περίπου). Ετσι θα δείς τί κατανάλωση έχεις την ημέρα.

με βάση την κατανάλωση σου θα θα καθορίσεις και την δοσολογία.

 

αν σε 1 λίτρο νερό έσπασες 100γρ. σόδα τότε υπολόγισε οτι 15ml απο το διάλειμμα αυτό θα ανεβάσει στο ενυδρείο σου (100 λίτρα), περίπου μισή μονάδα.

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, pan_Oz said:

καλυτερα πριν ρίξεις να πάρεις μετρήσεις 2 μερες σερί (ίδια ωρα περίπου). Ετσι θα δείς τί κατανάλωση έχεις την ημέρα.

με βάση την κατανάλωση σου θα θα καθορίσεις και την δοσολογία.

 

αν σε 1 λίτρο νερό έσπασες 100γρ. σόδα τότε υπολόγισε οτι 15ml απο το διάλειμμα αυτό θα ανεβάσει στο ενυδρείο σου (100 λίτρα), περίπου μισή μονάδα.

από ότι μέτρησα σήμερα το πρωί με τα 15 ml το ανέβασε όντως περίπου μισή μονάδα. είμαι στο 6,7 περίπου τωρα.

 

θα μετρήσω την κατανάλωση και θα προσαρμόσω τη δόση ώστε να το πάω κοντα στο 8,5 και να το κρατήσω σταθερά εκεί κοντά

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Karlos έγραψε:

από ότι μέτρησα σήμερα το πρωί με τα 15 ml το ανέβασε όντως περίπου μισή μονάδα. είμαι στο 6,7 περίπου τωρα.

 

θα μετρήσω την κατανάλωση και θα προσαρμόσω τη δόση ώστε να το πάω κοντα στο 8,5 και να το κρατήσω σταθερά εκεί κοντά

Πήρες κάποιο επώνυμο προϊόν ή χύμα;

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Loukas Agelopoulos said:

Πήρες κάποιο επώνυμο προϊόν ή χύμα;

Χύμα Λούκα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...