Jump to content

Το μυστικο,"Στον αυτοματο".


argy1

Recommended Posts

Η εμπνευση του τιτλου ηρθε ως εξης,βρεθηκα τελευταια με φιλους που ειχα καιρο να δω και ειπαμε τα δικα μας.Οταν φταναμε στο ενυδρειακο θεμα η ερωτηση και η απαντηση ηταν παντα η ιδια 

-Πως πανε τα ενυδρεια?

-Καλα μωρε,στον αυτοματο!

 

Ποιος ειναι λοιπον αυτος ο αυτοματος?

Προφανως ειναι για τον καθε ενα μας ξεχωριστος αλλα αποδιδει σε ολους το ιδιο καλα.

Ετσι λοιπον σκεφτηκα να ξεκινησω αυτο το θεμα,κανοντας την αρχη,και χωρις φοβο και παθος,να περιγραψουμε με δυο λογια τι θεωρουμε αυτοματο.

 

Προσωπικα λοιπον θα σας πω τι θεωρω στα δικα μου ενυδρεια "αυτοματο".

Ταιζω απο μια εως 3 φορες,αναλογα με τον χρονο που βρισκομαι στον χωρο.Ποτε οταν τα ψαρια ειναι πρησμενα απο το φαι.Παντα ποσοτητα που να επαρκει για ολα αλλα χωρις να μενει αφαγωτη τροφη σε καμια περιπτωση.

Αλλαγη νερου οποτε κριθει απαραιτητο με βαση εμπειριας αναλογα με τα ταισματα που εγιναν αλλα και το πληθος των ψαριων συγκρητικα με τα λιτρα,επειδη ομως αυτο ειναι λιγο αοριτστο για καποιον που δεν ξερει τι εχω,θα πω οτι σε 240 λιτρα εχω συνηθως 12 ενηλικα ψαρια σε μεγεθος 8-10 εκκ.Αλλαγη νερου λοιπον περιπου καθε εβδομαδα 40-50%.Μετρησεις..οταν κριθει απαραιτητο.Αν δω κατι στα ψαρια ή γενικα αν δεν μου αρεσει κατι στο νερο.Ή σε μια πιθανη εξαρση αλγης (ολες προερχονται απο ελειψη αλλαγης νερου και διορθωνονται με τον ιδιο τροπο).

Καθαρισμα βυθου ποτε.Θεωρω οτι αν οι αλλαγες γινονται στην ωρα τους και εχουμε σωστα φιλτρα δεν λερωνει ποτε.

Καθαρισμα τζαμιων οταν με ενοχλει η πρασιναδα στα τζαμια.Συνηθως καθε 15 μερες με ενα μηνα.Ξυστρα τζαμιων και τα ψαρια τδωνε τα "φλεικς" αλγης επιτοπου με το μπει το ξυραφι.

Καθαρισμα φιλτρων,οταν πεσει η ροη αλλα συνηθως αυτο δεν γινεται πριν τους 6-8 μηνες.Τα φιλτρα επιτιδες κανουνε πλατς πλουτς και ετσι δεν φοβαμαι ποτε την ελειψη οξυγονου.

 

Τιποτα απο ολα τα παραπανω δεν ισχυει για την γεννηστρα που μεγαλωνω μικρα.Εκει οι υπερβολες ειναι απαραιτητες μσ συνεχη ταισματα και καθημερινες αλλαγες,και για αυτο τον λογο ξεκιναω να το κανω μονο οταν εχω ορεξη και χρονο.

 

Αυτα απο εμενα με πασα ειλικρινια και περιμενω να δω τον δικο σας αυτοματο πιλοτο.

 

Υ.Γ.Και καφριλες να κανετε δεν σας παρεξηγουμε :hehe

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

Τάισμα κάθε  2 με 3  ημέρες διαφορετικά θα φάει το ένα το άλλο :D

Αλλαγές νερού εβδομαδιαίες, 

Καθάρισμα φίλτρων κάθε μήνα, 

Θερμοκρασίες, φωτισμοί και άλλα στο αυτόματο, 

Ανανέωση εσωτερικής διακόσμησης όποτε χρειαστεί απαραίτητο,

Μια απλή ρουτίνα δηλαδή. :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη συζήτηση άνοιξες @argy1 !

 

Πως ορίζουμε όμως τον «αυτόματο» ;

Για μένα χωρίζεται σε δυο κατηγορίες, προϋπόθεση και των 2 όμως είναι η εμπειρία του χομπίστα και μια σχετικά δυνατή βιολογία για να επιτευχθεί η σταθερότητα. Οι κατηγορίες είναι:

* Ενυδρείο Low-Tech χαμηλών απαιτήσεων 

* Ενυδρείο Hi-Tech υψηλών απαιτήσεων με πολύ ισχυρό τεχνολογικό εξοπλισμό να το συντηρεί (αυτόματη αναπλήρωση, δοσομετρική, ταΐστρα, UV λάμπα, Controller). Για μένα αυτός είναι ο πραγματικός αυτόματος, και δεν τον είχα ποτέ.

 

Ανάλογα τις απαιτήσεις των ψαριών και τον σκοπό μου (πχ. Ζευγάρωμα, Μεγάλωμα κτλ.) προσαρμόζω τα ταΐσματά μου αλλά έχω σαν μπούσουλα τα 1-3 την ημέρα. Πάντα το πρώτο τάισμα της ημέρας είναι λίγο πιο μεγάλο για να είναι χορτασμένα τα ψάρια, ανάλογα τον χρόνο μου προσαρμόζω και τα υπόλοιπα. 

Προσπαθώ να κάνω 2 αλλαγές τον μήνα τουλάχιστον, συνήθως όμως κάνω κάθε εβδομάδα. Γενικά με σωστές αλλαγές το ενυδρείο μπαίνει από μόνο του σε μια τροχιά και τα συνήθη προβλήματα (ασθένειες, άλγες κλπ.) αντιμετωπίζονται έτσι.

 

Για τα λιπάσματα έχω υπομνήσεις στο κινητό ώστε να μην τα ξεχνάω, το DIY CO2 το γεμίζω μόλις τελειώσει.

Σκούπα βυθού κάνω όταν το θεωρήσω απαραίτητο, ελάχιστες φορές ετησίως.

Βιταμίνες βάζω 1-2 φορές την εβδομάδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω Μιχαλη με λιγα λογια οτι ειναι το ενυδρειο που ακολουθοντας μια συγκεκριμενη ρουτινα μενει σε υγιες (με οποιον τροπο το αντιλαμβανεται ο κατοχος του αυτο) χωρις τις λεγομενες "τουμπες"...

Συνηθως ειναι ενυδρεια που τρεχουν απο χρονο και πανω και η συντηρηση του μοιαζει απλο πραγμα σετον ιδιοκτητη τους γιατι αν καποιος αλλος προσπαθησει να τα κρατησει στον αυτοματο ακομα και με ακριβεις οδηγιες ισως να τα βρει "μπαστουνια"...

Καπως ετσι ερμηνευω εγω..

Το πως επιτυχανεται μαλλον ποικιλει απο το ενυδρειο..

Παντως (κατα την γνωμη μου)τα "καθαρα" μηχανηματα και οι σταθερες ρουτινες στο ταισμα και στις αλλαγες νερου μαλλον μας φερνουν πιο κοντα στην επιτευξη αυτου του στοχου!!

 

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά για να είναι υγιές ένα ενυδρείο αυτό που χρειάζεται είναι : Ρουτίνα χωρίς εκπλήξεις 

Με απλά λόγια 

Οι αλλαγές νερού να γίνονται σε σταθερό χρονικό διάστημα και όχι όποτε έχουμε χρόνο,

Το τάισμα να είναι συγκεκριμένη ποσότητα και πάλι σε σταθερό χρονικό διάστημα,

Καθάρισμα φίλτρων και σκούπα μέσα στο ενυδρείο σε συγκεκριμένους χρόνους όχι όποτε έχουμε κέφι,

Το σύστημα θα προσαρμοστεί μόνο του όταν όλα γίνονται σε σταθερά χρονικά διαστήματα 

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου αυτόματος είναι το ΧΑΟΣ, καμιά ρουτίνα, τίποτα το σταθερό, ούτε τάισμα, ούτε αλλαγή νερού, ούτε κλάδεμα, ούτε λίπασμα.

στο ενυδρείο μου επικρατή χαοτική ευταξία :)

 

Δεν πρέπει να υπάρχει ενυδρείο που να έχει την ίδια ρουτίνα αυτόματου με το άλλο όλα τα ενυδρεία είναι σαν τα δακτυλικά αποτυπώματα, μοναδικά.

Παρόλο αυτά μια βάση ρουτίνας πρέπει να υπάρχει στα νέα ενυδρεία που τα έχουν νέοι χομπιστες έως ότου βρουν και αυτοί το δικό τους αυτόματο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιστρέψετε να πω οτι μεγάλο ρόλο στον "αυτόματο" που συζητάμε, παιζει και η ωριμότητα του συστήματος. Με λιγα λογια όσο πιο ώριμο ενυδρείο, τόσο λιγότερες εκπλήξεις και τόσο περισσότερη ανοχή στα λάθη. 

Κατα τα αλλά, αυτόματος = αλλαγές νερού σε σχετικα σταθερή απόσταση (ανα 10 μέρες περιπου), 3-4 ταισματα την ημερα, βιταμίνες ανα 15-20 μερες, καθαρισμος φίλτρων οποτε πέσει η ροή. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να βγω εκτός θέματος αλλά διαβάζω και εδώ και σε άλλα θέματα για Χ ταίσματα την ημέρα και αναρωτιέμαι πόσες ώρες βρίσκεστε πάνω από το ενυδρείο από τις 8-9-10 που διαρκεί η φωτοπερίοδος; Εγώ σαν νέος στο χόμπι (1μιση χρόνο) θεωρώ δεδομένο ότι ταίζουμε με τα φώτα ανοιχτά και αυτές τις ώρες είναι πρακτικά αδύνατο να είμαι πάντα στο σπίτι αρα περνάνε και μέρες που δεν ταίζω καθόλου ή στην καλύτερη θα ταίσω μια φορά. Μόνο ΣΚ μπορεί να είμαι εκεί σε όλη τη φωτοπερίοδο  ώστε να ταίσω πχ στην αρχή και στο τέλος. Και πάλι 3-4 φορές με πόση ώρα απόσταση μεταξύ τους το κάνετε;

 

Αν τελικά βγήκα εκτός παρακαλώ αγνοήστε ή μετακινήστε σε καταλληλότερο topic :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος kostascb έγραψε:

Δεν θέλω να βγω εκτός θέματος αλλά διαβάζω και εδώ και σε άλλα θέματα για Χ ταίσματα την ημέρα και αναρωτιέμαι πόσες ώρες βρίσκεστε πάνω από το ενυδρείο από τις 8-9-10 που διαρκεί η φωτοπερίοδος; Εγώ σαν νέος στο χόμπι (1μιση χρόνο) θεωρώ δεδομένο ότι ταίζουμε με τα φώτα ανοιχτά και αυτές τις ώρες είναι πρακτικά αδύνατο να είμαι πάντα στο σπίτι αρα περνάνε και μέρες που δεν ταίζω καθόλου ή στην καλύτερη θα ταίσω μια φορά. Μόνο ΣΚ μπορεί να είμαι εκεί σε όλη τη φωτοπερίοδο  ώστε να ταίσω πχ στην αρχή και στο τέλος. Και πάλι 3-4 φορές με πόση ώρα απόσταση μεταξύ τους το κάνετε;

 

Αν τελικά βγήκα εκτός παρακαλώ αγνοήστε ή μετακινήστε σε καταλληλότερο topic :)

Αρχικα το τάισμα ποικίλει ανάλογα με το ειδος  που φιλοξενείς, τον αριθμό των ατόμων που έχεις κ.α.

Οι περισσοτεροι απο εμας, έχουμε τα φώτα αναμενα το απόγευμα για να είμαστε σπίτι να χαζευουμε. 

Τι ώρες εχεις ανοιχτα τα φωτα;

Τι ώρες λείπεις;

Τα ψαράκια δεν καταλαβαίνουν απο πρωι ή βραδυ ....

Θεωρώ οτι μπορεις να προσαρμόσει την φωτοπερίοδο σου τις ώρες που είσαι εκεί.

Ώστε να ταιζεις συχνότερα, να χαζευεις περισσότερο το ένυδρειο σου.

ΥΓ. Υπαρχουν και ψάρια νυκτόβια που χρειάζονται και αυτά τάισμα...B)

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος kostascb έγραψε:

Δεν θέλω να βγω εκτός θέματος αλλά διαβάζω και εδώ και σε άλλα θέματα για Χ ταίσματα την ημέρα και αναρωτιέμαι πόσες ώρες βρίσκεστε πάνω από το ενυδρείο από τις 8-9-10 που διαρκεί η φωτοπερίοδος; Εγώ σαν νέος στο χόμπι (1μιση χρόνο) θεωρώ δεδομένο ότι ταίζουμε με τα φώτα ανοιχτά και αυτές τις ώρες είναι πρακτικά αδύνατο να είμαι πάντα στο σπίτι αρα περνάνε και μέρες που δεν ταίζω καθόλου ή στην καλύτερη θα ταίσω μια φορά. Μόνο ΣΚ μπορεί να είμαι εκεί σε όλη τη φωτοπερίοδο  ώστε να ταίσω πχ στην αρχή και στο τέλος. Και πάλι 3-4 φορές με πόση ώρα απόσταση μεταξύ τους το κάνετε;

 

Αν τελικά βγήκα εκτός παρακαλώ αγνοήστε ή μετακινήστε σε καταλληλότερο topic :)

Δεν εισαι εκτος,μια χαρα τα λες αλλα θα σου λυσω την απορια λεγοντας οτι "ημερα" ειναι οταν τα ψαρια αρχισουν και βλεπουν και οχι οταν αναψουν τα φωτα του ενυδρειου.Εχω ανοιχτα τα πατζουρια? Θα χαραξει κανονικα πχ αυτη την εποχη στις 6:30.

Με δεδομενο το παραπανω καταλαβαινεις οτι μπορεις να ταιζεις οραν βλεπεις και σε βλεπουν.

Στην φυση τα ψαρια ξεκινανε να τρεφονται σαν τρελα τα χαραματα και το σουρουπο.Το μεσημερι με νταλα ηλιο απλα αραζουν καπου.Πεινανε πιο εντονα μολις ξυπνανε και πριν κοιμηθουν αδιαφοροντας αν εχει εντονο φως ή οχι.

 

Αρα λοιπον δεν χρειαζεται να περιμενουμε τον χρονοδιακοπτη.

Ξυπναω στις 7 ταιζω,γυριζω στις 3 να φαω ξαναταιζω,φευγω παλι για δουλεια και οταν επιστρεψω ξαναταιζω και αν εχει αρκετη ωρα μεχρι το βραδυ ταιζω και τεταρτη φορα.

Τα φωτα μου αναβουν για τα δικα μου γουστα και για να χαζευω το ενυδρειο με φιλους αρα το εχω ρυθμισει 16:00 με 23:00.Απο την ωρα που χαραζει μεχρι τις 23:00 τα ψαρια ειναι ξυπνια και μπορουν να τρεφονται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Αρχικα το τάισμα ποικίλει ανάλογα με το ειδος  που φιλοξενείς, τον αριθμό των ατόμων που έχεις κ.α.

Οι περισσοτεροι απο εμας, έχουμε τα φώτα αναμενα το απόγευμα για να είμαστε σπίτι να χαζευουμε. 

Τι ώρες εχεις ανοιχτα τα φωτα;

Τι ώρες λείπεις;

Τα ψαράκια δεν καταλαβαίνουν απο πρωι ή βραδυ ....

Θεωρώ οτι μπορεις να προσαρμόσει την φωτοπερίοδο σου τις ώρες που είσαι εκεί.

Ώστε να ταιζεις συχνότερα, να χαζευεις περισσότερο το ένυδρειο σου.

ΥΓ. Υπαρχουν και ψάρια νυκτόβια που χρειάζονται και αυτά τάισμα...B)

 

Τα φώτα είναι ανοιχτά περίπου όπως του @argy1 15:00 με 23:00. Και κατέληξα σε αυτό το ωράριο ακριβώς για να μπορώ να τα δω αφού είναι πιθανότερο να είμαι σπίτι. Υπάρχουν όμως και μέρες που λείπω τόσο που πάλι δεν προλαβαίνω... Αρχικά ξεκίνησα "ρομαντικά" να προσπαθώ να συμπέσει η φωτοπερίοδος με την πραγματική μέρα. Πέρα όμως από το ότι δεν είχα καμία ελπίδα να τα δω, μου φάνηκε κακό να αντιλαμβάνονται φώτα να αναβοσβήνουν στο χώρο. Ενώ τώρα όταν κλείνει το φως του ενυδρείου συνήθως έχουν πάει όλοι για ύπνο κι έτσι έχουν πραγματικά σκοτάδι και δεν επεκτείνεται κι άλλο η "μέρα".

Τα ψαράκια είναι γκαπάκια που αυξομειώνονται ανάλογα με το πότε βρίσκω κάποιον να δώσω γιατί φυσικά γεννάνε συνέχεια. Υπάρχουν ωστόσο και γαρίδες και ένα ancistrus οπότε προσπαθώ να ρίχνω και αφού κλείσει το φως ταμπλέτες άλγης αλλά και πάλι πιάνω τα γκάπι να τρελαίνονται για να φάνε. Αυτό εξηγείται βέβαια και από αυτά που λέει το επόμενο post...

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Δεν εισαι εκτος,μια χαρα τα λες αλλα θα σου λυσω την απορια λεγοντας οτι "ημερα" ειναι οταν τα ψαρια αρχισουν και βλεπουν και οχι οταν αναψουν τα φωτα του ενυδρειου.Εχω ανοιχτα τα πατζουρια? Θα χαραξει κανονικα πχ αυτη την εποχη στις 6:30.

Με δεδομενο το παραπανω καταλαβαινεις οτι μπορεις να ταιζεις οραν βλεπεις και σε βλεπουν.

Στην φυση τα ψαρια ξεκινανε να τρεφονται σαν τρελα τα χαραματα και το σουρουπο.Το μεσημερι με νταλα ηλιο απλα αραζουν καπου.Πεινανε πιο εντονα μολις ξυπνανε και πριν κοιμηθουν αδιαφοροντας αν εχει εντονο φως ή οχι.

 

Αρα λοιπον δεν χρειαζεται να περιμενουμε τον χρονοδιακοπτη.

Ξυπναω στις 7 ταιζω,γυριζω στις 3 να φαω ξαναταιζω,φευγω παλι για δουλεια και οταν επιστρεψω ξαναταιζω και αν εχει αρκετη ωρα μεχρι το βραδυ ταιζω και τεταρτη φορα.

Τα φωτα μου αναβουν για τα δικα μου γουστα και για να χαζευω το ενυδρειο με φιλους αρα το εχω ρυθμισει 16:00 με 23:00.Απο την ωρα που χαραζει μεχρι τις 23:00 τα ψαρια ειναι ξυπνια και μπορουν να τρεφονται.

 

Όντως μου έλυσες μεγάλη απορία. Το "μεσημέρι" λοιπόν είναι με τα φώτα ανοιχτά για ώρα. Εγώ καταλήγω να ταίζω γύρω στις 9 το βράδυ με τα φώτα να έχουν 2 ώρες ακόμα πριν κλείσουν για να παρατηρώ και τη συμπεριφορά τους (αν κάποιο δεν τρώει κλπ) πράγμα δύσκολο νωρίς το πρωί με κλειστό το φως. Με αυτή τη λογική πάντως για να ρίξω ταμπλέτες άλγης πρέπει να σηκωθώ κατά τις 3 το πρωί για να πετύχω μόνο νυκτόβια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Στην φυση τα ψαρια ξεκινανε να τρεφονται σαν τρελα τα χαραματα και το σουρουπο.Το μεσημερι με νταλα ηλιο απλα αραζουν καπου.Πεινανε πιο εντονα μολις ξυπνανε και πριν κοιμηθουν αδιαφοροντας αν εχει εντονο φως ή οχι.

Οι τσιπούρες τρώνε και το μεσημέρι :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμενα απο την αλλη ειναι ολα σχεδον στον αυτοματο. Επι καθημερινης βασης και αναλογα με την μερα ταιζω και συγκεκριμενο ειδος τροφης. Μια φορα την εβδομαδα παλι σε συγκεκριμενη και σταθερη μερα γινονται οι αλλαγες νερου και το καθαρισμα του ενυδρειου. Μια φορα τον μηνα καθαρισμα του φιλτρου. Τωρα λιγο τελευταια λογω δουλειας καποια πραγματα ισως να μην ειναι 100% στην ωρα τους αλλα και παλι προσπαθω να τα κραταω σταθερα.

Link to comment
Share on other sites

Ταιζω 3-4 φωρες την ημερα και το φως ειναι ανοικτο απο τις 13:00-9:50 και θα κανω επανα ρυθμιση λογικα απο 2:00-11:00 
αλλαγη κανω... (ερχεται το κραξιμο :hehe) μια φoρα το μηνα 20-30% γιατι βαζω 15-20 λιτρα την εβδομαδα αναπληρωση απο εξατμηση
το ενυδρειο εχει 9 νεον (δεν μου παει η καρδια να τα δοσω) και 5 γκαππο-εντλερ (δυστιχως τα πειρα για γκαππυ...) και απο βυθο 1 πλεκο 2 sp3 
λογικα θα βαλω αλλα 3 νεον 
απο απαιτισεις εχω φιαξει συνθικες που ειναι αρεστες για ολους ph 6.8 

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη νερου 1 με 2 φορες το χρονο

Σκουπα ποτε

Ταισμα 1 φορα καθε πρωι και κυριακη νηστεια

Καθαρισμος φιλτρων 2 με 3 φορες το χρονο εξαρτατε...

Φωτοπεριοδο διακεκομενη απο 8 με 13 και 18 με 21

Φυτα καμποσα ευκολα χωρις διοξειδιο και λιπανση 1 με 2 φορες την εβδομαδα συνηθως.

Οργανισμοι Εντλερ ντανιος τρουμπετ αμανο χωρις θερμοστατη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...