Jump to content

Εστρωσε η όχι?


roulamidi

Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρείο 120 λίτρα που έστρωνα πριν ενα μήνα περιπου με βακτήρια special blend. Η αμμωνία ανεβηκε μετα μηδενίστηκε και ανέβηκαν τα νιτρωδη.Μετα μηδενίστηκαν κι αυτά Νιτρικά όμως δεν είδα ποτε. Εχω πάρει εδώ και δέκα μέρες ενα χρυσόψαρο calico fantail κι ακόμα δεν έχω δει νιτρικα. Παρολογο δεν είναι? Ουτε αμμωνια ουτε νιτρώδη ουτε νιτρικά? Μετραω με τεστ της σέρα. Δεν μπορω να καταλάβω έχει στρώσει η όχι? Θέλω να πάρω αλλά δυο χρυσόψαρα και δεν το τολμαω.... Πως θα καταλάβω αν εχει στρώσει η όχι? Κι αν δεν έχει στρώσει τι κάνω ? Πως το στρωσω που ηδη υπάρχει ενα ψαράκι μέσα?

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα απο μένα.. :)

Κάνε αλλη μια μέτρηση απ όλα..λογικά έχει στρωσει.. :)

Βέβαια κάποια στιγμη θα έπρεπε να δεις τα νιτρικά σου στο θεο..μήπως έχουν λήξει τα τεστακια?υποθέτω τα κανεις σωστα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας !!

Το υγρο τεστ της sera για τα νιτρικα ειναι λιγο ιδιοτροπο στην χρηση του.Υπαρχει περιπτωση να το χανεις σε καποιο βημα??πχ στην σκονη με το κουταλακι ??

 

Δωσε μας αν θελεις περισσοτερες λεπτομερειες για το ενυδρειο σου,το φιλτρο σου,τα υλικα του,τις ρουτινες σου και βαλε αν θελεις και καποια φωτο :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας !!
Το υγρο τεστ της sera για τα νιτρικα ειναι λιγο ιδιοτροπο στην χρηση του.Υπαρχει περιπτωση να το χανεις σε καποιο βημα??πχ στην σκονη με το κουταλακι ??
 
Δωσε μας αν θελεις περισσοτερες λεπτομερειες για το ενυδρειο σου,το φιλτρο σου,τα υλικα του,τις ρουτινες σου και βαλε αν θελεις και καποια φωτο [emoji4]
120 λίτρα 80χ45χ35 με οβάλ τζαμί μπροστά( νομιζω δίνει λιγα λίτρα παραπανω?). Φίλτρο εξωτερικο fluval 205.Χαλαζιακό χαλίκι 2 ανουβιες μια μπακομπα μια ρίζα και δυο πέτρες. 1 χρυσόψαρο fantail calico . Το ταιζω 2 φορες την ημερα. Αλλαγή νερου εκανα πριν μια εβδομαδα περιπου παρόλο που δεν είχα νιτρικά. Με ανησυχεί που δεν ανεβαίνουν καθόλου τα νιτρικά.Μα καθόλου? Θα αλλάξω τεστ αλλά κάνω σωστα όλα τα βήματα! Και δεν έχουν λήξει τα έχω ελέγξει. Τι να κάνω δεν ξέρω.d5b36151425c275d10c98bbea46dc70f.jpg

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος να ξοδευτεις να παρεις αλλο τεστ!!

Κανε μια ερωτηση στο καταστημα που ψωνιζεις αν υπαρχει η δυνατοτητα να σου κανουν μετρησεις?

Ασχετο μεν αλλα βασικο μελλοντικα...

Τι υλικα εχεις στο φιλτρο σου ;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος να ξοδευτεις να παρεις αλλο τεστ!!
Κανε μια ερωτηση στο καταστημα που ψωνιζεις αν υπαρχει η δυνατοτητα να σου κανουν μετρησεις?
Ασχετο μεν αλλα βασικο μελλοντικα...
Τι υλικα εχεις στο φιλτρο σου ;;
Σιποραξ και σφουγγάρια.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που ψωνιζω μου ειπαν οτι είναι φυσικο να μην έχω νιτρικά κι οτι αυτό θα γίνει με την ιχθυοφορτιση. Πως θα βάλω όμως κι αλλά ψάρια όταν δεν είμαι σίγουρη οτι έχει στρώσει το ενυδρείο?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει στρώσει 1 μήνα και τίποτα να μην έκανες θα είχε στρώσει.Αν έβαλες μόνο μια φορά βακτήρια και δεν τα συντήρησες στις επόμενες μέρες και νιτρικά να είχες απορροφήθηκαν από τα φυτά μάλλον γιατί δεν ήταν υψηλά νούμερα.Τις επόμενες μέρες θα δεις πιστεύω με το φαΐ που ρίχνεις και τα απόβλητα του ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς γιατί ταΐζεις λίγο, είναι μεγάλο το ενυδρείο για το χρυσόψαρο και είναι γεμάτο φυτά. Πάρε και τα άλλα δύο ψάρια που θες και σε ένα μήνα θα δεις νιτρικά λίγο-λίγο. Το κάθε χρυσόψαρο θέλει 30 λίτρα νερό, οπότε μπορείς άνετα να πάρεις άλλα τρία ψαράκια.

 

Το ίδιο θέμα αντιμετώπισα και εγώ όταν ξεκίνησα με το 80άρι ενυδρείο μου, νιτρικά στο μηδέν. Μην πάρεις άλλα τεστάκια, έλα με ένα μπουκαλάκι από το νερό σου στην επόμενη συνάντηση του ΑΖ και θα στο μετρήσουμε επιτόπου . :cheers:  :hehe

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς γιατί ταΐζεις λίγο, είναι μεγάλο το ενυδρείο για το χρυσόψαρο και είναι γεμάτο φυτά. Πάρε και τα άλλα δύο ψάρια που θες και σε ένα μήνα θα δεις νιτρικά λίγο-λίγο. Το κάθε χρυσόψαρο θέλει 30 λίτρα νερό, οπότε μπορείς άνετα να πάρεις άλλα τρία ψαράκια.
 
Το ίδιο θέμα αντιμετώπισα και εγώ όταν ξεκίνησα με το 80άρι ενυδρείο μου, νιτρικά στο μηδέν. Μην πάρεις άλλα τεστάκια, έλα με ένα μπουκαλάκι από το νερό σου στην επόμενη συνάντηση του ΑΖ και θα στο μετρήσουμε επιτόπου . :cheers:  :hehe
Δεν έχω πολλά φυτά Μόνο 3. Ξεγελάει η αφίσα πίσω ε?ο φόβος μου είναι μήπως δεν έχει στρώσει το ενυδρείο για αυτό κολαω να πάρω κι αλλά. Ναι οκ. Αμμωνία νιτρώδη είναι μηδέν αλλά αν βάλω κι αλλά κι οι τιμες φτάσουν στα ύψη τι θα ρα κάνω τα ψαράκια? Κι απο Ποτέ είναι η επόμενη συνάντηση και που? Το στρώσιμο το έκανα με special blend κι επειδή πολλοί τα αμφισβητούν για αυτό κι εγώ φοβάμαι. Βέβαια τον κυκλο τον είδα οτι ξεκίνησε αμμωνία νιτρώδη στα ύψη και μετα μηδέν. Τα νιτρικά όμως ποτε κι αναρωτιέμαι ο κύκλος του αζώτου ξεκίνησε αλλά ολοκληρώθηκε?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει στρώσει 1 μήνα και τίποτα να μην έκανες θα είχε στρώσει.Αν έβαλες μόνο μια φορά βακτήρια και δεν τα συντήρησες στις επόμενες μέρες και νιτρικά να είχες απορροφήθηκαν από τα φυτά μάλλον γιατί δεν ήταν υψηλά νούμερα.Τις επόμενες μέρες θα δεις πιστεύω με το φαΐ που ρίχνεις και τα απόβλητα του ψαριού.
Οι κάθε μέρα έβαζαν βακτήρια. 30 ml για 20 μερες

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος roulamidi έγραψε:

Δεν έχω πολλά φυτά Μόνο 3. Ξεγελάει η αφίσα πίσω ε?ο φόβος μου είναι μήπως δεν έχει στρώσει το ενυδρείο για αυτό κολαω να πάρω κι αλλά. Ναι οκ. Αμμωνία νιτρώδη είναι μηδέν αλλά αν βάλω κι αλλά κι οι τιμες φτάσουν στα ύψη τι θα ρα κάνω τα ψαράκια? Κι απο Ποτέ είναι η επόμενη συνάντηση και που? Το στρώσιμο το έκανα με special blend κι επειδή πολλοί τα αμφισβητούν για αυτό κι εγώ φοβάμαι. Βέβαια τον κυκλο τον είδα οτι ξεκίνησε αμμωνία νιτρώδη στα ύψη και μετα μηδέν. Τα νιτρικά όμως ποτε κι αναρωτιέμαι ο κύκλος του αζώτου ξεκίνησε αλλά ολοκληρώθηκε?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Οι συναντήσεις μας είναι το 2ο Σάββατο κάθε μήνα, άρα η επόμενη είναι στις 14 Οκτωβρίου 2017, στο Flocafe του Δέλτα Φαλήρου μετά τις 6μμ. Μπες και διάβασε. Οι παλιότερες συναντήσεις έχουν και φωτογραφικό υλικό. Θα μας γνωρίσεις εύκολα, είμαστε η μεγάλη βαρεμένη παρέα με τα μαύρα T-shirt (κάτι σαν γνωστό κόμμα αντιπολίτευσης...) που κάθεται έξω αν έχει καλό καιρό και μέσα στο μεγάλο τετράγωνο τραπέζι όταν κάνει ψοφόκρυο :hehe

Ναι, πράγματι η αφίσα ξεγελάει. Αν φοβάσαι για νιτρικά, στο μέλλον μπορείς να ρίξεις λίγο κερατόφυλλο στην επιφάνεια, κάνει θαύματα.:bigemo_harabe_net-193:

 

 

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΈΡΑ και καλός ήρθες και από εμένα :)

ΑΝ ΣΕ φοβίζει τόσο αυτό το πολύ βάλε ένα ψαράκι ακόμα και μετά από 2 εβδομάδες βάλε άλλο ένα ΚΑΙ παράλληλα πριν την εβδομαδιαία σου αλλαγή περνης και καμία μετρήσουμε να είσαι σίγουρη. 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αρρώστησε το ψαράκι μου! Να διευκρινισω οτι είχα πάρει δυο το ενα πεθανε και τώρα βλέπω και το δεύτερο δεν παει καλά. Εκανα μετρήσεις όλα οκ!! Εριξα μελαφιξ. Τα είχα πάρει απο ενα μαγαζί οπου είχε καμμία τριανταρια σε 30 λίτρα κι ελπιζα να τα σώσω αλλά το μονο που κατάφερα είναι να έχω σκάσει απο την στεναχώρια μου. Καραντίνα αγορά omnipur αγόρασα αρακά τάισα νηστεία εκανα τίποτα δεν κατάφερα.Είμαι σε φαση να ξεστησω όλο το ενυδρείο απο την απογοήτευση μου. Αναρτω βίντεο.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος roulamidi έγραψε:

Πως Στέλνω βίντεο? Δεν με αφηνει

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Πρέπει να το ανεβάσεις στο youtube και να μας δώσεις το link...

Link to comment
Share on other sites

Αεραντλία εχεις μέσα στο ενυδρείο?και το φίλτρο να κανει μια ανατάραξη στην επιφάνεια?υπάρχει η πιθανότητα να ηταν ηδη άρρωστα τα ψαράκια..κ με 2 θανάτους δεν πατάτας το χόμπυ..ηρέμησε..όλοι κάναμε λάθη στην αρχή! :)το θέμα είναι να βρούμε την αιτία του κακού..τι τροφή εριξες?θερμοκρασία ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

21. Ναι έχω αεραντλία.και ανατάραξη του φίλτρου. Και μετρήσεις όλες μηδενικές. Ολά τα χω κανει για αυτό έχω απογοητευτεί.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά..3 είναι οι περιπτωσεις..η δεν μετράς σωστα,πράγμα που το θεωρώ λίγο απίθανο..τα τεστ σου είναι ληγμενα (δύσκολο αμα τα πειρες  τώρα) και το 3ο να ηταν ηδη άρρωστα τα ψαράκια..απο την στιγμη που η τροφή είναι καλη..η θερμοκρασία επίσης.οξυγονωση υπάρχει..δεν υπάρχει κάτι άλλο να δημιουργηθεί μέσα στο ενυδρείο σου..μήπως ψεξασες με κάνα καθαριστικό απο πανω από το ενυδρείο?θυμήσου λίγο..κάνα αζαξ..κάτι?

Link to comment
Share on other sites



Κοιτά..3 είναι οι περιπτωσεις..η δεν μετράς σωστα,πράγμα που το θεωρώ λίγο απίθανο..τα τεστ σου είναι ληγμενα (δύσκολο αμα τα πειρες  τώρα) και το 3ο να ηταν ηδη άρρωστα τα ψαράκια..απο την στιγμη που η τροφή είναι καλη..η θερμοκρασία επίσης.οξυγονωση υπάρχει..δεν υπάρχει κάτι άλλο να δημιουργηθεί μέσα στο ενυδρείο σου..μήπως ψεξασες με κάνα καθαριστικό απο πανω από το ενυδρείο?θυμήσου λίγο..κάνα αζαξ..κάτι?




Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Το προσέχω σαν τα ματια μου. Το σκεπαζω την νύχτα να μην πέφτει το φως της τηλεορασης. Κάνω καθημερινά μετρήσεις. Τροφή πήρα την megaone. Προχτες έδωσα προληπτικά αρακά βρασμένο ξεφλουδισμενι γιατι μάλλον το άλλο έφυγε απο swim bladder.την τροφή την μουλιαζω σε νερό ενυδρείου. Τι αλλο να κάνω? Ναι σιγουρα ηταν άρρωστα αλλά έκανα και θεραπεία με μελαφιξ. Το άλλο συγκεκριμενα που έχασα το έβαλα σε καραντίνα με omnipur. Δεν μπορω να καταλάβω. Μήπως επειδή το άφησα νηστικό εχτες? Διάβασα κάπου οτι καλό είναι που και που μια μέρα νηστειας

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βαλε λιγο αντιχλωριο για να "ηρεμησει" λιγο το ψαρι και "τρεξτο" λιγο με ανθρακα για να τραβηχτει οτιδηποτε μπορει να εχει πεσει στο ενυδρειο και να το επιβαρυνε...

Θεμα οξυγονου δεν υπαρχει με τα συγκεκριμενα ειδη ψαριου και η αεραντλια δεν ειναι αναγκαια..

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε λιγο αντιχλωριο για να "ηρεμησει" λιγο το ψαρι και "τρεξτο" λιγο με ανθρακα για να τραβηχτει οτιδηποτε μπορει να εχει πεσει στο ενυδρειο και να το επιβαρυνε...
Θεμα οξυγονου δεν υπαρχει με τα συγκεκριμενα ειδη ψαριου και η αεραντλια δεν ειναι αναγκαια..
 
 


Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...