Jump to content

Εστρωσε η όχι?


roulamidi

Recommended Posts

Μάλλον ήταν άρρωστα,μου έχει τύχει και μένα σε χρυσόψαρο να πεθάνει στα καλά καθούμενα χωρίς κανένα λόγο σε μια βδομάδα από την αγορά του ενώ τα άλλα χαίρουν άκρας υγείας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σίγουρα άρρωστα τα πήρα αλλά δεν μπορω να τα κάνω καλά? Σε 30 λίτρα 30 ψάρια λογικό είναι...... Το νερό τους ηταν κίτρινο απο την αμμωνία..... Πίστεψα οτι θα τα γλυτωσω.....

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να αποβαλλουν οτι υπαρχει στον οργανισμο τους το αντιχλωριο θα βοηθησει παρα πολυ..

Προτιμησε αυτα με αλοε βερα ...

Υπαρχει τπτ στο ενυδρειο που ειναι ψευτικο γιατι η αλλη περιπτωση ειναι κατι να σου ξεβραζει ουσιες στο ενυδρειο που κανουν το ψαρι να δυσχεραινει..

Οποτε οπως σου ξαναειπα :

"Αντιχλωριο και ανθρακα!!"..

Μην το πλακωνεια στις αλλαγες νερου αν μετρας μηδενικα γιατι το μονο που θα κανεις ειναι να το εξαντλησεις!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μακαρόνια που θα βγάλω για να βάλω στην θέση του άνθρακα τι θα το κάνω? Melafix να μην ξαναβαλω?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος roulamidi έγραψε:

Microbe lift αν θυμάμαι καλά το αντιχλωριο

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μια χαρα!!

Πολυ καλο αντιχλωριο μια ποσοτητα αντιστοιχη με αυτη που χρησιμοποιεις για αλλαγη ειναι υπεραρκετη..

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος roulamidi έγραψε:

Το μακαρόνια που θα βγάλω για να βάλω στην θέση του άνθρακα τι θα το κάνω? Melafix να μην ξαναβαλω?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Βγαλε ενα σφουγγαρι απο τα πλαινα και βαλε σε ενα τουλι ανθρακα αφου πρωτα τον ξεπλυνεις για να φυγει η μαυριλα...

Αστο να τρεξει μια μερα..

100gr νομιζω ειναι αρκετα αν ειναι καλης ποιοτητας ο ανθρακας..

Μελαφιξ δεν βλεπω τον λογο να χρησιμοποιησεις παλι αν και αυτο εχει ιδιοτητες "μαλακτικες" και αντιστρες..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάποιο δυχτάκι βάλτα μέσα και βάλ' το ση γυάλα σε σημείο που έχει ροή. Αλλιώς, χύμα πάλι σε σημείο με ροή. Το melafix σταμάτα το. Κάνε αυτό που σου είπε ο @stathis spithas με αντιχλώριο και άνθρακα. Θα πρότεινα και προσθήκη αλατιού, αλλά ίσως θα ήταν καλύτερα να το αφήσεις λίγες μέρες να ησυχάσει το ψάρι. Στο δεύτερο βίντεο φαίνεται καλύτερα από το πρώτο...?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάποιο δυχτάκι βάλτα μέσα και βάλ' το ση γυάλα σε σημείο που έχει ροή. Αλλιώς, χύμα πάλι σε σημείο με ροή. Το melafix σταμάτα το. Κάνε αυτό που σου είπε ο [mention=49400]stathis spithas[/mention] με αντιχλώριο και άνθρακα. Θα πρότεινα και προσθήκη αλατιού, αλλά ίσως θα ήταν καλύτερα να το αφήσεις λίγες μέρες να ησυχάσει το ψάρι. Στο δεύτερο βίντεο φαίνεται καλύτερα από το πρώτο...?
Μα έτσι κανει. Την μια κρύβεται και κάθεται στο βυθο και την αλλη κολυμπάει σαν τρελό.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ενυδρειακό αλάτι ( και το τυροκομικό κάνει), θα πρότεινα να διαλύσεις μια κουταλιά της σούπας, πολύ καλά σε ένα μικρό δοχείο νερό και να το ρίξεις σιγά σιγά στη γυάλα. Η ποσότητα αυτή είνα μικρή για τα λίτρα σου αλλά πιθανότατα να δεις κάποια σημάδια βελτίωσης. Το βλέπουμε τότε ανάλογα με τις εξελίξεις. Ρίξε μια ματιά κι εδώ.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Το αλάτι αφαιρείται με αλλαγές νερού και μάλιστα κάπως δύσκολα, αφού κάποια ποσότητα παραμένει στο βυθό. Η,ποσότητα που πρότεινα δεν είναι επικίνδυνη ούτε για το ψάρι αλλά ούτε για τα φυτά σου, τα οποία δεν εχουν ιδιαίτερες ανοχές στο αλάτι. Το αλάτι θα το χρειαστείς για τα χρυσόψαρα, ενώ τα φυτά (με εξαίρεση  σκληρά φυτά όπως η ανούμπια που έχεις) θα εξαφανιστούν με την πάροδο του χρόνου από τα ψάρια σου πιθανότατα. 

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό φοβάμαι να βάλω αλάτι. Εχω μονο ενα ψαράκι κι ευελπιστουσα να πάρω αλλά δυο αλλά με έχουν παει πίσω τα φάρμακα κι οι θεραπείες. Και το χειροτερο δεν ξέρω τι είναι για να το αντιμετωπισω. Κι είμαι κι αρχαρια! Κι εχω δωσει κυριολεκτικα μθα περιουσθα. Απο κει που ψωνιζω μου λεει ο πωλητης φτιαχνεις φεραρι για χρυσοψαρα!Και τα ψαράκια που θέλω δεν τα βρίσκω εύκολα. Και τώρα που βρήκα δεν μπορω να τα πάρω. Ουφ απελπιστηκα

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισαν σπίτι γιατί ήμουν εξω όταν σας έγραφα και το είδα κολυμπαγε μια χαρά και μάλιστα με πλησιάσε μόλις με είδε για φαι υποθέτω. Η πλεύση του είναι κανονική οχι ασταθης αλλά κάτι δεν μου κολαει. Σαν να τρέμει όταν κολυμπάει. Τώρα επειδή είμαι κι αρχαρία μπορεί να λέω βλακειες αλλά μου φαίνεται λίγο διαφορετικη η πλεύση του.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σαν να εχω την εντυπωση οτι γινονται κινησεις πανικου.

Σιγουρα εχεις ξοδεψει αρκετα χρηματα σε φαρμακα,βελτιωτικα νερου κτλ και το αποτελεσμα ειναι να χανεις ψαρια.Ψαρια τα οποια οπως περιγραφεις δεν τα πηρες και στην καλυτερη κατασταση αλλα μπηκαν ξαι σε ενα ενυδρειο στο οποιο προφανως κανθασνενης πληροφορησης γινονταν και γινονται βεβιασμενες κινησεις .

Μηπως να χαλαρωσεις να ακολουθησουμε ολοι μαζι μια πορεια και μια τακτικη η οποια μεσα απο την συζητηση και χωρις βεβιασμενες κινησεις θα νας φερει το επιθυμητο αποτελεσμα ??

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σαν να εχω την εντυπωση οτι γινονται κινησεις πανικου.
Σιγουρα εχεις ξοδεψει αρκετα χρηματα σε φαρμακα,βελτιωτικα νερου κτλ και το αποτελεσμα ειναι να χανεις ψαρια.Ψαρια τα οποια οπως περιγραφεις δεν τα πηρες και στην καλυτερη κατασταση αλλα μπηκαν ξαι σε ενα ενυδρειο στο οποιο προφανως κανθασνενης πληροφορησης γινονταν και γινονται βεβιασμενες κινησεις .
Μηπως να χαλαρωσεις να ακολουθησουμε ολοι μαζι μια πορεια και μια τακτικη η οποια μεσα απο την συζητηση και χωρις βεβιασμενες κινησεις θα νας φερει το επιθυμητο αποτελεσμα ??
Αυτό ακριβως θέλω. Αλλά δεν μπορω να βρω άκρη. Ακούω πολλές γνώμες και δεν ξέρω ποια να ακολούθησω και στο τέλος τα κάνω μπαχαλο.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν κάποιοι που κρατάνε αυτά τα ψάρια μέσα σε γυαλα και τους ζούνε 4-5 χρόνια κι εγώ που προσπαθώ να τους δώσω τις καλύτερες συνθήκες διαβίωσης τα χάνω.... Ποσο γκαντεμω είμαι πια!!!! Στο Πετ ΣΟΠ όταν τους παίρνω τηλ τους λέω οτι είμαι η αγχωμενη για να καταλάβουν ποια είμαι χαχαχα! Με έχουν μαθει πια. Ελπίζω τουλαχιστον να τα καταφέρω αυτή τη φορά. Εριξαν ηδη αντιχλωριο κι αύριο μετα την δουλεια θα βάλω άνθρακα. Σωστα μέχρι εδώ?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε ενα σφουγγαρι απο τα πλαινα και βαλε σε ενα τουλι ανθρακα αφου πρωτα τον ξεπλυνεις για να φυγει η μαυριλα...
Αστο να τρεξει μια μερα..
100gr νομιζω ειναι αρκετα αν ειναι καλης ποιοτητας ο ανθρακας..
Μελαφιξ δεν βλεπω τον λογο να χρησιμοποιησεις παλι αν και αυτο εχει ιδιοτητες "μαλακτικες" και αντιστρες..
Αυτον τον άνθρακα εχωf13f94a295874d25be55adb9df2fa451.jpg

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερου κάνω πριν βάλω άνθρακα η όχι? Είχα ρίξει μελαφιξ το πρωι. Ποτε να κάνω αλλαγή?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το ψάρι σου φαίνεται τσεκαρισμένο.

λέω εγώ σαν ιδέα. μήπως έχεις κάτι που ανεβάζει πολύ την σκληρότητα στο νερό?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τον άνθρακα και άσε το να ησυχάσει @roulamidi. Δε χρειάζεται αλλαγή. Το melafiχ θα το μαζέψει ο άνθρακας. 

Παρακολουθείς τις εξελίξεις και προσπάθησε να χαλαρώσεις κι εσύ.;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει διαφορά στον άνθρακα για γλυκό/αλμυρό; Δεν είχα ξαναδεί "Marine" και "reef" άνθρακα όπως αυτός στη φωτό

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος είναι ακριβός το ίδιο πράγμα και ο "διαχωρισμός" γίνετε καθαρά για εμπορικούς λόγους.  

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος roulamidi έγραψε:

 Ακούω πολλές γνώμες και δεν ξέρω ποια να ακολούθησω και στο τέλος τα κάνω μπαχαλο.
 

 

 

Η λογικη αυτο λεει...

Ακουω,διαβαζω,φιλτραρω και πραττω!!

Δεν θα σε παροτρυνω να ακους μονο εμας ή μονο το πετ,το google κτλ καθως αυτο ειναι κατι που θα το κρινεις μονη σου !!

Αυτο που θελουμε ομως απαραιτητα τουλαχιστον τωρα στην αρχη ειναι να ξερουμε τα βηματα σου ενα προς ενα ετσι ωστε οταν συμβαινει κατι να εχουμε την δυνατοτητα να σε βοηθησουμε :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να σας ενημέρωσω οτι το ψαράκι μου χαίρει άκρας υγειας κι απο σήμερα έχει συγκατοικο ενα μικρο κογκολεζακι. Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας αλλά με έπιασε πανικός μετα τον χαμό του πρώτου ψαριού. Απλα ήθελα να σας ρωτησω παρατήρησα οτι καμια φορά τρίβεται το ενα πανω στο άλλο. Είναι φυσιολογικό η τσακώνονται?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...