Jump to content

Εστρωσε η όχι?


roulamidi

Recommended Posts

Τις ανούμπιες προτιμάμε να τις βάζουμε σε σκιερά μέρη του ενυδρείου ή να τους δημιουργούμε σκιά με κάποιο άλλο μεγαλύτερο φυτό.
Η συγκεκριμένη λοιπόν έχει πιάσει άλγη γιατί προφανώς βρίσκεται "καρφί" κάτω από την λάμπα σου.
 
Ρίξε μια ματιά και στο προφίλ του φυτού
btw Την καραντίνα δεν υπάρχει λόγος να την έχεις μόνιμα στημένη και να λειτουργεί.
Έχεις τον απαραίτητο εξοπλισμό έτοιμο και καθαρό και μόλις χρειαστεί την στήνεις...
 
Την έχω δεμένη στην ρίζα και οντως είναι κάτω απο το φως αλλά δεν μπορω να την βσλω αλλου γιατί κάπου πρεπει να δεθεί και την ρίζα δεν θελω να την βάλω πίσω. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να την καλυψω απο το φως? Λίπασμα να ρίξω?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νέοι συγκάτοικοι. Ενα μωρο calico κι ενα red black και τέλος. Δυστυχώς δεν με παιρνει άλλο για τα λίτρα μου.



Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω κι αλλες απορίες να σας ζαλισω.... Καταρχήν μέτρησα το pH και μου φαίνεται λίγο υψηλό. 8,5. Αλλά και της βρύσης που μέτρησα τόσο είναι.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι οι συνθήκες για τα ψάρια σου

Παράμετροι νερού

Το ph θα πρέπει να είναι 7 με 8, δεν θα έχουν κάποιο πρόβλημα βέβαια με λίγο μεγαλύτερο, αλλά το ιδανικό είναι αυτό..

Οι σκληρότητες ιδανικά θα πρέπει να είναι 13-18, φυσικά δεν θα είναι πρόβλημα αν φτάσουν και 20..

Αυτές τις παραμέτρους (πάνω - κάτω) θα βρούμε στο νερό του δικτύου, γι'αυτό αναφέρω όχι ασβεστολιθικές πέτρες και βυθό καθώς οι παράμετροι αυτοί θα ανέβουν (και ανάλογα τα λίτρα, ίσως να ανέβουν αρκετά)
Επίσης θα ήθελα να πω και για την θερμοκρασία..
Στα fancy θα πρέπει να είναι λίγο πιο ανεβασμένη (2-3 βαθμούς) από τα υπόλοιπα χρυσόψαρα και καλό θα ήταν να
έχουμε διαφορετικές θερμοκρασίες τον χειμώνα και διαφορετικές το καλοκαίρι..
Χειμώνα 12-18
καλοκαίρι 18-25.
Απαραίτητος εξοπλισμός είναι τα ανεμιστηράκια ή καλύτερα ένα chilrer καθώς τα χρυσόψαρα περνάν δύσκολες ώρες το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι οι συνθήκες για τα ψάρια σου
Παράμετροι νερού
Το ph θα πρέπει να είναι 7 με 8, δεν θα έχουν κάποιο πρόβλημα βέβαια με λίγο μεγαλύτερο, αλλά το ιδανικό είναι αυτό..
Οι σκληρότητες ιδανικά θα πρέπει να είναι 13-18, φυσικά δεν θα είναι πρόβλημα αν φτάσουν και 20..
Αυτές τις παραμέτρους (πάνω - κάτω) θα βρούμε στο νερό του δικτύου, γι'αυτό αναφέρω όχι ασβεστολιθικές πέτρες και βυθό καθώς οι παράμετροι αυτοί θα ανέβουν (και ανάλογα τα λίτρα, ίσως να ανέβουν αρκετά)
Επίσης θα ήθελα να πω και για την θερμοκρασία..
Στα fancy θα πρέπει να είναι λίγο πιο ανεβασμένη (2-3 βαθμούς) από τα υπόλοιπα χρυσόψαρα και καλό θα ήταν να
έχουμε διαφορετικές θερμοκρασίες τον χειμώνα και διαφορετικές το καλοκαίρι..
Χειμώνα 12-18
καλοκαίρι 18-25.
Απαραίτητος εξοπλισμός είναι τα ανεμιστηράκια ή καλύτερα ένα chilrer καθώς τα χρυσόψαρα περνάν δύσκολες ώρες το καλοκαίρι.

Επειδή έχω ενδοδαπεδια θερμανση ψύξη νομιζω δεν θα χρειαστω ανεμιστηρακι η θερμοστάτη . πχ αυτή την στιγμη είναι 21 στο ενυδρείο

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος roulamidi έγραψε:

Την έχω δεμένη στην ρίζα και οντως είναι κάτω απο το φως αλλά δεν μπορω να την βσλω αλλου γιατί κάπου πρεπει να δεθεί και την ρίζα δεν θελω να την βάλω πίσω. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να την καλυψω απο το φως? Λίπασμα να ρίξω?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Μπορεις να χρησιμοποιησεις καποιο αλλο φυτο που μεγαλωνει περισσοτερο για να την σκιασεις αλλα πρεπει να ειναι ανθεκτικο στα χρυσοψαρα...

Διαφορετικα με το χερι θα τριβεις την αλγη να φυγει πριν την αλλαγη νερου.

Λιπασμα δεν ξερω ποιο εχεις αλλα μονο λιγες σταγονες αν θελεις να ριξεις...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Για αυτη την αλγη την καλυτερη δουλεια κανουν τα ramshorn

 

και μετα δυναμιτη για να τα προλαβεις .... :P

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ο μονος τροπος για να κραταω καθαρες τις ανουμπιες στο χρυσοψαραδικο. Δες τα φυλλα της δεξιας ανουμπια στην πρωτη φωτο και πως την εκαναν σε 1 εβδομαδα.


a8a24dcc8c07b79d3f26916d1ef0e4c0.jpg0a334adadb49401e9857d66eeb074f2c.jpg49d26cd585cfad78c4ec26d8457f5051.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ, απλως ειναι εντυπωσιακη η δουλεια που κανουν αυτα τα σαλιγκαρια με την bba

Link to comment
Share on other sites

Για τα φυτα που εχεις 2-3 σταγονες μια φορα το μηνα ειναι αρκετες....
 
 
Μονο 2-3 σταγόνες? Θα κανει τίποτα? Επίσης ήθελα να ρωτησω για ενα φυτό που έχω ερωτευτεί το ludwigia repens Rubin. Διάβασα οτι είναι χαμηλών απαιτήσεων. Να το ρισκαρω μπας και είμαι τυχερή και δεν το φάνε?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να αποθαρυνω την φιλη μας αλλα εβαλα μετρημενα 1-2 ατομα πριν μερικα χρονια σε ενυδρειο μου και δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω κοντεψει νς κλαψω απο τον υπερπλυθησμο :(

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να αποθαρυνω την φιλη μας αλλα εβαλα μετρημενα 1-2 ατομα πριν μερικα χρονια σε ενυδρειο μου και δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω κοντεψει νς κλαψω απο τον υπερπλυθησμο [emoji20]
Τι 1-2 δεν καταλαβα

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανένα μαγαζι καλό που να αγοραζεις φυτά μέσω ίντερνετ εδώ Αθήνα έχετε να μου προτεινετε?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως στην κατηγορία του forum

 

https://www.aquazone.gr/forums/forums/forum/125-καταστηματα/

 

ανακοινώνουν τις παραλαβές τους σε φυτά.

Βεβαια καλύτερα θα είναι να τα δεις από κοντά παρόλο που οι επιλογές σου είναι ελαφρώς περιορισμένες λόγο των χρυσόψαρων . . .

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως στην κατηγορία του forum
 
https://www.aquazone.gr/forums/forums/forum/125-καταστηματα/
 
ανακοινώνουν τις παραλαβές τους σε φυτά.
Βεβαια καλύτερα θα είναι να τα δεις από κοντά παρόλο που οι επιλογές σου είναι ελαφρώς περιορισμένες λόγο των χρυσόψαρων . . .
Ναι το ξέρω αλλά επειδή έχω δει μερικά ενυδρεία με χρυσόψαρα που έχουν αρκετά φυτά και την έχουν γλυτώσει σκέφτομαι να το ρισκαρω γιατί έχω ερωτευτεί την ludwigia repens rubin. Διάβασα οτι είναι ευκολο φυτο κι αυτό το κοκκινο με έχει ξετρελανει....

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο φυτό αλλά για να πάρει το κόκκινο χρώμα του θέλει απαραίτητα υψηλό φωτισμό...

Εννοείται λίπανση και co2 καθώς αυτά είναι αλυσίδα. . .

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο φυτό αλλά για να πάρει το κόκκινο χρώμα του θέλει απαραίτητα υψηλό φωτισμό...
Εννοείται λίπανση και co2 καθώς αυτά είναι αλυσίδα. . .
Σκεφτόμουν να το εβαζα εκεί που έχω την ανουβια κάτω απο την λάμπα δηλαδή και να εβγαζα την Άνουβια απο κει να την εβαζα σε πιο σκιερό μέρος αφού δεν πρέπει να πέφτει φως. Αλλά δεν ήξερα οτι θέλει co2. Κρίμα..... Μου άρεσε πολύ......

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι μετρήσεις μου παραμένουν μηδενικές. Αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα.Εχω περιπου δυο εβδομαδες να κάνω αλλαγή νερου και μια εβδομαδα περιπου που έχω τα επιπλέον 2 νέα ψαράκια. Τι να κάνω? Να το αφήσω μέχρι να ανέβουν τα νιτρικά η να κάνω αλλαγή νερου?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άσχετος με την τιμή των νιτρικών που βρίσκεις με το συγκεκριμένο τεστ και εφόσον έχουν περάσει

δυο εβδομάδες μια αλλαγή νερού δεν θα κάνει κακό.

 

Καλό θα είναι πάντως με κάποιον τρόπο να επιβεβαιώσεις οτι το τεστάκι σου είναι οκ...

 

Τα φύλλα της anubias έχουν χαλάσει ή απλά δεν φευγει ευκολα με τρίψιμο αυτό το καφέ??

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...