Jump to content

Εστρωσε η όχι?


roulamidi

Recommended Posts

Άσχετος με την τιμή των νιτρικών που βρίσκεις με το συγκεκριμένο τεστ και εφόσον έχουν περάσει
δυο εβδομάδες μια αλλαγή νερού δεν θα κάνει κακό.
 
Καλό θα είναι πάντως με κάποιον τρόπο να επιβεβαιώσεις οτι το τεστάκι σου είναι οκ...
 
Τα φύλλα της anubias έχουν χαλάσει ή απλά δεν φευγει ευκολα με τρίψιμο αυτό το καφέ??
 
Δεν φεύγει καθολου

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αλγη ειναι, αν επιμείνεις θα φύγει. Βαλτην σε γωνια και οχι στη μέση και θα βελτιωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αλγη ειναι, αν επιμείνεις θα φύγει. Βαλτην σε γωνια και οχι στη μέση και θα βελτιωθεί.
Αυτό θα κάνω αλλά σκέφτομαι που να την δεσω γιατί δεν θέλω να βγάλω την ρίζα απο κει

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μετα μου λέτε να μην είμαι συνέχεια αγχωμενη..... Τι είναι πάλι αυτό που έβγαλε το. Black moor? Είναι ζωηρό τρώει αλλά έβγαλε αυτό στην κοιλιά. Τι κάνω τώρα?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αλλαγή νερου. Εριξα ενυδρειακο αλάτι . μελαφιξ και κάνω το σταυρό μου να πάνε όλα καλά. Το ψαράκι είναι ζωηρό τρώει εχει καλη πλεύση. Ελπίζω η πληγή αυτή να κλείσει σύντομα..

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην ριχνεις ολα τα "φαρμακα"μαζι μπορει καποιο να ακυρωνει καποιο αλλο ή δυο μαζι να γινονται πολυ δραστικα και επικινδυνα για το ψαρι..

;)

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μην ριχνεις ολα τα "φαρμακα"μαζι μπορει καποιο να ακυρωνει καποιο αλλο ή δυο μαζι να γινονται πολυ δραστικα και επικινδυνα για το ψαρι..
[emoji6]
Δηλαδή μόλις εκανα βλακεία έτσι? Τώρα τι κάνω?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τπτ..

Μην κανεις αλλες αλλαγες στις παραμετρους του νερου...

Βασικα αυτο που εκανες ειναι παρατερο ακομα και αν σκεφτεις τον τροπο που απομακρυνονται τα φαρμακα απο το ενυδρειο..

Στο μελαφιξ γινεται μια αλλαγη μετα απο μια βδομαδα θεραπειας γυρω στο 25% αν θυμαμαι καλα..

Ενω το αλατι πρεπει να φευγει σταδιακα απο το ενυδρειο με μικρες αλλαγες νερου...

 

Συμπληρωνε νερο για να μην εξατμιστει πολυ και πηγαινε βαση του αλατιου στις αλλαγες νερου σου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον @stathis spithas ...χωρις να υπαρχει καποιο εντονο πρόβλημα δεν υπαρχει λογος να ριχνεις και αλατια και melafix στο νερο. Φιλικη συμβουλή ασε τα ψαρακια να ηρεμήσουν...και απολαυσε αυτο το χομπι, γιατι οσο ανησυχείς τοσο θα σου φαίνεται σαν αγγαρεία.

Link to comment
Share on other sites

Τπτ..
Μην κανεις αλλες αλλαγες στις παραμετρους του νερου...
Βασικα αυτο που εκανες ειναι παρατερο ακομα και αν σκεφτεις τον τροπο που απομακρυνονται τα φαρμακα απο το ενυδρειο..
Στο μελαφιξ γινεται μια αλλαγη μετα απο μια βδομαδα θεραπειας γυρω στο 25% αν θυμαμαι καλα..
Ενω το αλατι πρεπει να φευγει σταδιακα απο το ενυδρειο με μικρες αλλαγες νερου...
 
Συμπληρωνε νερο για να μην εξατμιστει πολυ και πηγαινε βαση του αλατιου στις αλλαγες νερου σου..
Το μελαφιξ αποτι μου χουν πει κι έχω διαβάσει δεν είναι φάρμακο. Είναι φυτικό ήπιο αντισιπτηκο και δεν χρειαζεται ουτε καν άνθρακα για να φύγει. Πολλοί το χρησιμοποιούν και προληπτικά σε νέα εισαγωγή ψαριών. Βέβαια εγώ είμαι αρχαρια και σου λεω οτι έχω διαβάσει. Δεν ξέρω αν όντως είναι ετσι

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον [mention=49400]stathis spithas[/mention] ...χωρις να υπαρχει καποιο εντονο πρόβλημα δεν υπαρχει λογος να ριχνεις και αλατια και melafix στο νερο. Φιλικη συμβουλή ασε τα ψαρακια να ηρεμήσουν...και απολαυσε αυτο το χομπι, γιατι οσο ανησυχείς τοσο θα σου φαίνεται σαν αγγαρεία.
Μα έχρι ολόκληρη πληγή .πως να ηρεμησω?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος roulamidi έγραψε:

Το μελαφιξ αποτι μου χουν πει κι έχω διαβάσει δεν είναι φάρμακο. Είναι φυτικό ήπιο αντισιπτηκο και δεν χρειαζεται ουτε καν άνθρακα για να φύγει. Πολλοί το χρησιμοποιούν και προληπτικά σε νέα εισαγωγή ψαριών. Βέβαια εγώ είμαι αρχαρια και σου λεω οτι έχω διαβάσει. Δεν ξέρω αν όντως είναι ετσι

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Η μελαλευκη που αποτελει την βαση του μελαφιξ ειναι ηπιο βοτανο αλλα σου ξαναλεω δεν ξερουμε τι δραστικοτητα εχει σε συνδιασμο με αλλα "φαρμακα" οπως το αλατι..

Καλο για ασφαλεια ειναι να αποφευγουμε τους συνδιασμους φαρμακων ειδικα αν δεν τους προτεινει και η ιδια η εταιρεια..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η μελαλευκη που αποτελει την βαση του μελαφιξ ειναι ηπιο βοτανο αλλα σου ξαναλεω δεν ξερουμε τι δραστικοτητα εχει σε συνδιασμο με αλλα "φαρμακα" οπως το αλατι..
Καλο για ασφαλεια ειναι να αποφευγουμε τους συνδιασμους φαρμακων ειδικα αν δεν τους προτεινει και η ιδια η εταιρεια..
Οκ. Πρεπει να χω κανει κι αλλη βλακεία. Αλάτι μου είχαν δώσει το sanital plus ketapang. Εβαλα 8 κουταλακια για 120 λ βάσει των οδηγιών. Χαλιά τα εκανα?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος roulamidi έγραψε:

Οκ. Πρεπει να χω κανει κι αλλη βλακεία. Αλάτι μου είχαν δώσει το sanital plus ketapang. Εβαλα 8 κουταλακια για 120 λ βάσει των οδηγιών. Χαλιά τα εκανα?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τις tropical ειναι εε;;

Δεν ξερω δεν το εχω δουλεψει ποτε γιατι δυσκολα εβαζα αλατι στα αμερικανικα μου ακομα και αν ηταν φτιαγμενο για τετοιου ειδους ενυδρεια..

Δεν βλεπω τι κακο μπορει να κανουν τα χουμικα οξεα αλλα μην ριξεις αλλη δοση μελαφιξ και πηγαινε βαση των οδηγιων του αλατιου για περισοτερη ασφαλεια..

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...